IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Оваа фотографија мора да ја видите :)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Оваа фотографија мора да ја видите :)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 14>
Автор
Порака
zsbreaker Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zsbreaker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2006 во 22:56
BTW, porakata ne e trgnata od forumot, znaci ne e navredliva, ili bezobrazna vo sekoja smisla !!!
TheBreaker
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2006 во 14:24

zsbaraker, problemite so logiranje nastanuvaat po princip na "random choice" od strana na sajtot i forumite - i ne gledam nekoj da uspeva toa da go izleci. Toa nema vrska so admini i moderatori.

Porakata ako trebase da bide izbrisana, ce bese, no na podforumot za fotografija sme malku potolerantni (barem taka mislam). Ako te interesira kako funkcionira toa, imas izvestuvanje na vlezot vo forumot za fotografija, pod tema "Odrzuvanje na preglednosta na forumov".

Patem, ovlastuvanjata na moderatorite (Bobi i jas) se samo vo domen na brisenje, menuvanje i premestuvanje na poraki. So pristapot kon forumite moderatorite nemaat vrska (ako mislese deka e takvo nesto vo prasanje). Takvo ovlastuvanje ima samo Administratorot! Da, eden e za forumite, i ima eden admin za sajtot i toa e toa ...

 

pozdrav, Mire

 

PS Pisi si i pod ovoj user, a uste podobro so ime i prezime. Ce znaeme od kogo e  i za sto e (mozes da iskoristis i opcija za citiranje na porakata na koja odgovaras) ...

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
zazazaza Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zazazaza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2006 во 17:00
ajde kje ti veruvame.
merak mi beshe so postojaniot nick da pishuvam, ali i ova ZAZAZAZA ne e losho :)

Interesno e sto do mojata prva poraka na forumov, dobivav ubavi ocenki a uste povazno dobivav komentari od koi najpovekje se uchi.
Potoa, napishav EDNA poraka i dadov nekoja ocena i komentar za nekoja od novite sliki koi pristignuvaat na sajtot. Ocenuvav so 5 4 3 mislam deka 2  1 nemase.
Pri toa ja gledav samo slikata pred mene i ocenuvav ova mi se bendisuva ova ne i taka natamu. Znaci ne ja otvorav galerijata na avtorot  pa ako ima tamu ubavi sliki koi mi se svigjaat, na ovaa sto e novopratena da dadam isto taka visoka ocenka.
Pri listanjeto na nekoi od slikite na raazni avtori, obicno avtori koi visoko kotiraat na sajtov, zabelezuvam monotonija vo komentiranjeto i ocenuvanjeto, od 20 ocenki site se 5. Tesko taa rabota so lugjevo, zatoa sto, fala mu na boga do tolku sme razlicni eden od drug - ne za nesto drugo tuku za da ni bide pointeresno.
Licemerieto mi e cudna osobina, ali realno prisutna kaj lugjeto.
Vie nekolku dushi sigurno i lichno se poznavate megju sebe i zatoa taa osobina e mnogu izrazena kaj vas.I toa ne mi smeta voopsto, realno e.
Dozvolete jas da ne bidam licemeren.Ako se moze !?

Da se navratam znachi na momentite posle pratenata prva poraka vo koja "prashuvav" dali slikite sto se prakjaat tuka moze da se obrabotuvaat vo PS.
Odgovorite bea ponizuvacki vo najmala raka.
A uste pointeresno bese sto na site moi sliki dobiv oceni i komentrari, koi nalikuvaa na deca od 6-7 godini koga kje se zakachkaat za stobilo, pa posle jas ne ti davam ova, ti imash golemi ushi, jas sub pobogat, ti nemash kola, itn...

Jas na krajot kje recham: Pocituvani, prifatete deka mozebi vashata majka za mene i ne e tolku ubava kolku za vas.

Pozdrav TheBreaker!

P.S: Vo poslednata rechenica so spomenatiot zboro "majka", me plashi deka nekoj moze da donese cudni zakluchoci za mojata namera so istata rechenica-misla..... ali ajde!
P.P.S:Zosto barate da se legitimiram  ?
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2006 во 17:13

za da znam so kogo zboruvam

ete zatoa jas baram da se legitimiras

kako da ti odgovoram nesto za tvoite fotografii koga ne znam koi se tvoite fotografii!?

pretpostavuvam deka poradi ne legimitiranjeto ne e mozno da dobies odgovor na muabetot so kjosovite. zatoa prvo dobi prasanje "sto sakase da kazes?", a potoa ti odgovorija kako na dete (ako mislese na toa).

eve jas da ti odgovoram, ne nema nekakvi ogranicuvanje na obrabotkata na fotografijata

pozdrav

dimitar petrovski

Кон врв
bibse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2006 во 19:27

TheBreaker!
Антонио Глишко ili Виктор Поповик ???

Te vidov potpisan so komentar na nekoja slika pred 2-3 dena i sea potocno neznam koja ...

NE mi e jasno zosto ne se prestavuvas??Zosto anonimnost??

Weaseling out of things is important to learn. It's what separates us from the animals ... except the weasel. :):)
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2006 во 11:41

Dosega na razlicen nacin gi imaat okarakterizirano moite komentari, no prv pat slusam deka komentiram kako 6 godisno dete ... ocenki i vaka i taka ne stavam, iako se dvoumam dali mozebi ce mi bide polesno ako pola komentari zamenam so ocenki.

Povtorno ce kazam, ne sme na IRC, ludjeto ovde koristat iminja.

Da, nekoi od nas se poznavaat licno edni so drugi, no toa ne preci na nestata. Procitaj gi komentarite sto Bobi mi gi dava mene, Janus koga nema da pise se znae sto misli, a i jas nikogo ne "mazam" so komentarite.

Tvoite sliki - Koi i da se!!! - moze da sum gi preskoknal od dve mozni pricini :

1. Ne e stil na fotografija za koj znam sto da pisam

2. Ne uspevam da najdam nisto za komentiranje na niv ... najcesto posledica na nedostatok na kvalitet.

Odnosite medju fotografite na sajtov, minatiot trud i licnite poznanstva imaat donekade vlijanie, no najcesto toa zavrsuva na obrnuvanje na vnimanie na novoobjavenata fotografija. Malku pomos ima za sliki koi se nekvalitetni. Ne li ti se cini deka zad toa portfolio i minat trud, mozebi stoi i konzistentnost vo naporot da se sozdade podobra fotografija, kako i poznavanje na fotografijata. Pa ne se stvorilo portfolioto samo od sebe Braker ... razmisli i vo toj pravec.

I kazi konecno koj si, vetuvam deka ce poglednam sto imas i deka, ako znam sto da kazam - ce kazam.

Pozdrav, Mire

 

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2006 во 12:53

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=9233

antonio  jas neznam zosto se bunis i protestiras

fotografiite ti se dobri no treba uste mnogu da rabotis i da ucis

sepak ako te interesira fotografijata ke gi citas site komentari i nabrgu ke napreduvas.

razgledaj go moeto portfolio (i ke zabelezis pozitivna promena), a ne gledam pricina zosto toa da ne se sluci i kaj tebe. samo vreme, trpenie i volja za ucenje i rezultatite ke dojdat.

pozdrav 

dimitar

 

Кон врв
bibse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2006 во 13:27
 THX Dimi
Weaseling out of things is important to learn. It's what separates us from the animals ... except the weasel. :):)
Кон врв
zsbreaker Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zsbreaker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2006 во 21:05
Se prefrluvav od ADSL na OnNet pa moive komentari se zadocneti nekoj den......

Nikade ne e naglaseno deka legitimiranjeto e zadolzitelno zatoa jas koristam NICK. Po necija zasluga sega sum ZAZAZAZA, namesto ZSBREAKER !

Na Mirc imam probano da resham nekoj softverski ili hardverski moi problemi, znaci barav ideja, resenie, i koga vidov sto soj na lugje mircaat (barem kaj nashive kanali) povekje ne go uklucuvam mircot!

Ne se rasplakav tuka na forumov i barav da odite da gi posetite moite sliki.
Vprocem ako go posakuvav toa, nemashe da bidam anonimen.
"Spionazata" prorabote i OTKRIEN sum! - mislam deka "bibse" me otkri!

Ete povelete i komentirajte!

TheBreaker!
Кон врв
zsbreaker Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zsbreaker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2006 во 21:20
MILE: "Crop ako ne napravis ti, ce ti napravat vo foto-lab. Ne znam na sto slikas, ama ne postoi medium koj se vklopuva kompletno vo standardnite print formati !"

Ova e komentar na Mire od pred 1 nedela na koj zaboraviv da dadam odgovor.
Deka pravat CROP pri pecatenjeto na slikite pravat, i toa me poluduvashe. Ali za se ima resenie. Da ne ti obrazlagam kako go reshiv i tie raboti na forumov, kje ti kazam: Ulica Makedonija, pred da odish desno kaj kinata, ima prodavnica za Nikon oprema, a voedno i FOTOLAB!
Poveli tamu i edna crna devojka kje ti objasni kako i sto so CROP-ot!
TheBreaker.

Кон врв
bibse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2006 во 22:45

Jas AMA ic nerazbiram Sto sakas da kazes i da ni objasni nekoja si crna devojka u FOTOLAB(ili sakas da im udris samo reklama:)

PODOBJASNi--Mire ubavo pisal ne postoi medium koj se vklopuva kompletno vo standardnite print formati !!cropot e normalna rabota....sto e tuka nerazbirlivo??

 

"Spionkata" 

Weaseling out of things is important to learn. It's what separates us from the animals ... except the weasel. :):)
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2006 во 23:37
Originally posted by zsbreaker zsbreaker напиша:

Nikade ne e naglaseno deka legitimiranjeto e zadolzitelno zatoa jas koristam NICK.


Dokolku gi poglednes nikovite ke primetis deka site koi ucestvuvame vo forumot a voedno sme clenovi na foto.idividi mozes da primetis deka koristime prepoznatlivi iminja.

Duri i jas koristam ime porazlicno od moeto pravilno ime, no ne znam dali si zabelezal deka toa e del od mojata e-mail adresa, koja e javno ovjavena na foto-sajtot.

A konkretno za forumov, proveri profil


Originally posted by zsbreaker zsbreaker напиша:

Ulica Makedonija, pred da odish desno kaj kinata, ima prodavnica za Nikon oprema, a voedno i FOTOLAB!
Poveli tamu i edna crna devojka kje ti objasni kako i sto so CROP-ot!


Da ne zboruvas slucajno za Impex?
Ne znam sto i kako objasnuvaat tamu, no sam ako ne si ja sredis fotkata, tesko deka tie ke napravat nesto poveke za tvoite fotografii
Кон врв
isadora Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај isadora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2006 во 08:30

[QUOTE=aboskovski]Ja vidov, go vidov i sajtot (zdravo Boban). Mora da priznaam deka ona sto go vidov na prv pogled mnogu mi se dopadna. Ne e ko toj ruskiot ("sve mi boje lepo stoje").
Koga ke imam vreme ke razgledam poveke, no se plasam deka surovata vistina moze da me dotepa. Za ostanatite evropejci, znam deka se mnogu ponapred, ama deka i balkancite se tolku mnogu pred nas, toa ne go znaev.
Mozebi se lazam, posto gledav vo top lista, ama na prv pogled e mnogu impresivno.

 pa super ajde najdete nesto povece

sandri4ka
Кон врв
zsbreaker Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zsbreaker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2006 во 14:23
Jas si gi sreduvam sam fotkite, ali posto vie (ili eden od vas) ne znae deka CROP-ot ne e normalna rabota (barem za mene), i moze da se izbegne, za da ne vi objasnuvam jas kako sto, vi rekov da odite do kade sto vi rekov.........
E sea ako ne sakate, nikoj ne moze da ve ubedi so sila! Toa e.
TheBreaker.

P.S: Jas za razlika od nekoj tuka ne mozam da se pomiram deka toa sto go slikam, pa go gledam na display na fotoaparatot ili na monitorot, potoa ne mozam da go imam na hartija. Ah crop crop.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.