IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Оваа фотографија мора да ја видите :)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Оваа фотографија мора да ја видите :)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
Автор
Порака
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2006 во 04:22

Originally posted by pinholephoto pinholephoto напиша:

Za site sto sakaat da poglednat prekrasni Foto esei so audio kometar na avtorite povelete tuka:

MAGNUM MOTION




eve nesto i za nas.............

http://www.magnumphotos.com/c/htm/FramerT_MAG.aspx?Stat=Port folio_DocThumb&V=CDocT&E=2TYRYDZ82KDO&DT=ALB

http://www.magnumphotos.com/c/htm/FramerT_MAG.aspx?V=CDocT&a mp;E=2TYRYDZU2EG&DT=DOC



Изменето од KoKi
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2006 во 15:40

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

ne znam sto bi dal za da mi se pojavi onaa vtoroplasiranata tuka kaj nas, pa da pisam eden komentar

Angel, ne znam sto sakas da kazes so ova, no mislam deka imaat solidni fotki. Do kaj 25 mesto se site mnogu solidni, a i nadole ima ponekoja bas jaka fotografija.

Cestitki do Boban. Stvarno dobar uspeh, osobeno vo onakva konk*rencija.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2006 во 16:18
http://hrphotocontest.com/index.php?menu=4&img=22780
http://hrphotocontest.com/index.php?menu=4&img=22780
http://hrphotocontest.com/index.php?menu=4&img=22826
http://hrphotocontest.com/index.php?menu=4&img=22790

Mire, ima ubavi, ne rekov deka nema.

Loso e sto odma na pocetok se fativ za 2-ro nagradenata, koja moras da priznaes e katastrofa (tezok kitch).
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2006 во 10:07

Ne e vtorata tolku strasen kic. Ti si sepak malku preosetliv na beskompromisno ostri fotografii so zasiteni boi. kako li ce reagirase vo vreme koga nemase digitalci, a najubavite fotografii (opsto prifateno) bea slikani na Fuji Velvia. So Fujichrome, i da sakas nemozes da ja napravis meka i nesaturirana

PS Naprimer poslednata sto ja navede, mene ne me voodusevuva previse. Ima 2 fotografii vo nea, no zaedno ko ce gi stavis ne se uklapaat previse (spored mene).

Vkusovite ni se razlikuvaat mnogu. Jas se palam na fotografiite vo National Geographic, slikani po pustini kade ima samo crveni steni i temno sini neba, ili pak ubistveno zeleni drvja so dzis crveni cvetovi i papagali vo site boi i seto toa slikano (seuste) so beskompromisniot kontrast i ostrina na Fujichrome Velvia i preku polarizator. Verojatno povece me palat fotografiite na Bertran, otkolku tebe ... no toa e toa.

Toa e prasanje na vkus, no razlikite vo vkusot ne ni davaat za pravo da davame nerealno negativni komentari (pa duri i da ti ja pusti nekoj vtoroplasiranata od HRPC na nasiot sajt ).

Nemoj da mi zameris, no mislam deka stanuvas preterano subjektiven vo komentiranjeto na fotografiite. So celiot rizik deka pogresno ce go protumacis ova, smetam deka treba da se potrudis, subjektivnoto da zavrsuva na delot mi se dopadja, ili ne ... ili vo stilot "jas licno bi go napravil toa vaka, ili vaka".

Ostatokot od komentarot, barem jas se trudam da bide taka, se odnesuva na opsto prifateni nasoki (da ne recam pravila) i tuka nema nisto subjektivno.

Razmisli, dokolku site bi gi imale istite svacanja za fotografijata i istiot vkus, nestata nema da bidat tolku interesni. Taka ce mozeme da si gi gledame sekoj svoite sliki, i toa e toa.

 

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Зоран Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 31.Декември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Зоран Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2006 во 14:19
среќа

Изменето од Дарко - 22.Април.2008 во 12:21
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2006 во 15:06

Мошне интересно

Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2006 во 19:14
se nadevam deka ne sum vo 'ligavite licemeri'
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2006 во 13:17

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

se nadevam deka ne sum vo 'ligavite licemeri'

Ni slucajno ! ! !   

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2006 во 23:21
Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

se nadevam deka ne sum vo 'ligavite licemeri'


Ni slucajno ! ! !   



a i ti si mi dobar
tuku, go procitav ova prethodnoto i pak nisto ne razbrav
Кон врв
zsbreaker Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zsbreaker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2006 во 00:16
Znaci nema ama bash nikakvi pravila okolu "cepkanjeto" na fototo vo nekoj od editorive?
CROP-MOP,BALLANCE,ISO-MISO !!!!
eh eh.
Zal mi e nekako!
Gi gledam Top fotografiite i si vikam dobri se, samo objektot sto se saka da bide fotografiran i nisto drugo vo ramnkata. A kaj mene na 2 od 3 sliki, iako preubavi, ima po nesto da se najddi po kjoshovite :)  Koga citam vo komentarite, avtorot priznava, t.e. objasnuva kako ja secel od desno, ja dolzel od gore, avtomatski gi kalibriral boite ili kontrasta ili osvetlenosta, i sto ti ne.
Pozdrav na site!


Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2006 во 01:26
sto sakase da kazes?
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2006 во 08:26

Originally posted by zsbreaker zsbreaker напиша:

Znaci nema ama bash nikakvi pravila okolu "cepkanjeto" na fototo vo nekoj od editorive?
CROP-MOP,BALLANCE,ISO-MISO !!!!
eh eh.
Zal mi e nekako!
Gi gledam Top fotografiite i si vikam dobri se, samo objektot sto se saka da bide fotografiran i nisto drugo vo ramnkata. A kaj mene na 2 od 3 sliki, iako preubavi, ima po nesto da se najddi po kjoshovite :)  Koga citam vo komentarite, avtorot priznava, t.e. objasnuva kako ja secel od desno, ja dolzel od gore, avtomatski gi kalibriral boite ili kontrasta ili osvetlenosta, i sto ti ne.
Pozdrav na site!


 

Crop ako ne napravis ti, ce ti napravat vo foto-lab. Ne znam na sto slikas, ama ne postoi medium koj se vklopuva kompletno vo standardnite print formati !

Ballance ne znam da pravam, objasni mi ... mze da e i dobro.

ISO ... emi da de ... go ima na filmovite, i na senzorite

Vece sum umoren od objasnuvanje na faci sto fotografijata bi ja terale "stapom i kanapom" i mislat deka edinstven "umetnicki" metod e koristenje na dagerotipija!!!

Sekoja dark-room tehnika i (skoro) sekoj filter koj moze da se montira na objektiv ima pandan vo Photoshop. Koj koristi povece od toa, sram da mu e!!!

Ako ti se problem samo "sitnite po cosovite" problem, a slikite preubavi, nikoj nema da ti zabelezi za cosevite. Ce da si utnal malku povece od cosevite, ako si tolku nezadovolen .

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2006 во 18:35
Trcilov bless you za esejot! Za vkusovite, a i za pristapite vo fotografija, ne vredi da se rasprava, no treba da se diskutira. 70 posto od se sto znam sa fotografija nauciv na sajtov, bas od diskusii i komentari. Ako samo si praime lice, so ke ni sajt? 
Кон врв
zsbreaker Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zsbreaker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2006 во 22:45
ej, edna poraka vo forumov prativ, na nekogo ne mu se bendisa i povekje ne mozam da se logiram.
Sto fashizam kje beshe ova na IDIVIDI?

Neka mi objasni nekoj popametan.
TheBreaker.

P.S: Imam komentar na prethodnive diskusii, ali kje go kazam isklucivo so stariot user!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.