IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - политика и религија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

политика и религија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2015 во 10:44
poglednete okolu sebe..

vo imeto na boga

se'

se

pravi

duri i ona shto ne sakash

da ti go pravat

politika i religija ili

zhivot i iluzija!??

Изменето од outlook123 - 16.Октомври.2015 во 10:46
едно е - не се две
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2015 во 12:49
Илузијата ни ја сервираат одлични илузионисти.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2015 во 16:00


Вистината и лагата се распознаваат по делата!

Мудроста БОЖЈА чиста - отелотворена во Исуса Христа - е Вистината!
Тој не водеше војна против крв и месо, туку духовна војна против отецот на лагата, убиствата,...
додека лажните верници погледнете што прават и на што се спремаат!


Тоа се слепци водени од слепци, кои го следат примерот на слепците!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2018 во 23:02
Валтезар , моќниот и згорделив вавилонски владетел и син на уште помоќниот и попознат вавилонски цар Набукодоносор Втори( којво 6 век п.н.е., го завзел и уништил Ерусалим и Соломоновиот Храм, и ги одвел Евреите во ропство), приредувајќи една од своите големи гозби, опиен од виното( а можеби и од неограничената моќ и слава) заповедал да му се донесат златните и сребрени садови и пехари , оплачкани од неговиот татко од Ерусалимскиот храм, за да пијат вино од нив.Но тогаш се покажала рака, која на ѕидот напишала порака. Царот пребледел и мислите го исплашиле, а и никој од мудреци не можеле да го прочитаат натписот,нити да му кажат какво е неговото значење.Повикан бил големиот пророк од поробениот јудејски народ Данаил, кој веднаш му го растумачил текстот.Текстот бил:”Мене, мене ,текeл и фарсин “ . А ова било значењето и тумачењетона тие зборови на арамејски јазик: Мене:”Бог ги изброја деновите на твоето царство и му стави крај.Текeл:”измерен си на вага и се најде премногу лесен. Фарсин (Ферес): “твоето царство е поделено и им е дадено на Медијците и Персијците. И за чудо зборовите од загадочниот текст на ѕидот за брзо време се обвистиниле. Вавилонското царство пропадналои се издигнало Персиското царство. 
Значи на секоја власт заслепена со безгранична моќ , славољубие, насилие и плачка еднаш мора да и дојде крајот.Што ме наведе баш сега да се навраќам на овај библиски текст? 
Па еве слушам ,читам и пратам, да и во мојата Македонија се случувале мноштво на настани кои не носат пријатни чувства ни добри претчувства,ниту ништо добро за државата и народот. 
Се прашувам дали при некоја гозба или прослава ќе се појави рака која ќе напише текст на ѕидот, кој многубројните мудреци, кои се намножија како плевел, ќе треба да ги растумачат, или ќе треба да се бара мудрец од народот? А народот е стрплив и мудар, но знае многу жестоко да казнува .
 Тоа го покажала историјата безброј пати.

 вторник, 10. јуни 2014----birinec
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.