IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Уредување на Детска Соба
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Уредување на Детска Соба

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
ChildStory Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2013
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ChildStory Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Уредување на Детска Соба
    Испратена: 19.Април.2013 во 20:08
Уредување на Детска Соба
Еден од највозбудливите моменти за секој родител е кога ќе дојде време да ја уреди собата на своето дете. И тогаш почнува потрагата по избор на најубавата и најсоодветната боја за ѕидовите, мебелот, простирките, завесите, а сето тоа да биде во една функционална целина. Ако ангажирате дизајнер тогаш можеби ќе поминете со помалку трчање по продавници и барање на интернет.

Но, можеби ќе се зачудите но децата на возраст од три години веќе имаат развиено смисла за вкус, а да не зборуваме за постарите деца. Затоа најдобро е во целата постапка на уредување да го вклучите и детето.
Особено е корисно да го поведете со себе кога избирате боја за ѕидовите, мебел, украсни перничиња и други потребни работи.

Заедничкото одење во купување може да го искористите позитивно и во развојот на неговото воспитување. Тука може дето да му покажете нешто за компромисот а ќе ја развие и самодовербата.
Имено, тоа ќе ги каже своите желби и за тоа што му се допаѓа. Но вие сигурно заради разни причини не сте во можност да му ги исполните сите желби. Причините, без разлика дали се од финансиска, естетска, практична или заради негова безбедност, мора да му ги образложите зашто не можете да го купите.
Така ќе се научи да ги слуша другите луѓе да ги разбере нивите мотиви и да се согласи на компромис. Подоцна во животот ова искуство ќе му послужи за добра комуникација со луѓето, полесно да најде и да ги задржи пријателите.

Заради подобра светлина најдобро е таванот да биде бел. На децата не им е потребна затемнета соба. Тие се тука да истражуваат, играат ...
Најбитно од практична гледна точка е мебелот да биде безбеден. Пред се мислам на висината на полиците. Тие треба да бидат во висина на очите. Ако се повисоки тогаш сигурно ќе се качува за да земе или остави нешто а тоа не е безбедно.

Кои бои ќе ги одберете зависи од вкусот и афинитетот. Меѓутоа боите не треба да бидат јаки нарочито црвенета за која многу психолози велат дека го забрзува чукањето на срцето.
Најпрепорачани бои се жолта како банана, залена како јаболко, на портокаловата да се додаде жолта со што ќе добие убава посмирене нијанса.
На интернет ќе најдете многу идеи а јас ги избрав овие.
blackовиевоспитувањесамодовербата
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.