IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Музеи и спомен куќи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Музеи и спомен куќи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Музеи и спомен куќи
    Испратена: 26.Февруари.2013 во 01:03
Прошетка низ музеј куќата на Енцо Ферари
 

Ферари е човекот што во 1947 година го основаше Ferrari S.p.A, а е роден на 18 февруари 1898 година. За да го направи првиот автомобил Ferrari ја продал куќата во која е роден, истата што градот Модена ја претвори во музеј во негова чест.
 
Веднаш до зградата каде е роден Ферари, има модерна зграда сиј покрив имитира поклопец од спортски автомобил. Градењето на објектот почна уште во 2003 година, а а го иницираше фондацијата Енцо Ферари.

Добра дел од експонатите што се внатре во музејот во Модена се донесени од најважните светски колекции, а свој придонес дале и Modena, Ferrari, Alfa Romeo и Fiat. Зградата со препознатлив жолт покрив ја дизајнирал Јан Каплички, кој починал во 2009 година на 71 година.
    

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2013 во 23:56

Спомен-куќата на Херман Хесе во Монтањола, Швајцарија, во која живеел од 1919 год. се до смртта во 1962 год.

(Се извинувам за лошиот квалитет на сликитецрвенеење)
Примерок од првото издание на Сидарта со ограничен тираж:Негови лични предмети:Машината за пишување, приборот за сликање и акварелите кои ги насликал по околните планини, а кои ги красат и некои од неговите книги:Семејниот албум:

Едно шарено ќилимче кое му стоело над каминот во работната соба и за кое самиот напишал дека во моментите на инспирација му претставувало колега, пријател, брат, поле за фантазија...И секако Нобеловата награда за литература:


Изменето од Анастеа - 28.Февруари.2013 во 23:57
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2015 во 01:52
СПОМЕН КУЌА НА МАЈКА ТЕРЕЗА 


Во 1928 година заминува од родниот град и оди во Бенгал и Калкута во Индија. По само два месеца таа си ја исполнува својата желба и се приклучува кон редот Лорето во Бенгал. Во Калкута ја дава својата прва заклетва. Во 1949 година стана Индијка и го основаше редот „Мисионерки на љубовта кон ближниот“. Членовите на овој ред се обврзуваат на несклучување брак, на сиромаштија и послушност. Подоцна овој ред беше признат од страна на папата и беше под негова контрола. Мајка Тереза посебно се грижеше за лица што беа пред смрт, сирачиња и болни. Посебен ангажман на Редот беше грижата за болните од лепроза. 


Денес редот на Мајка Тереза брои преку 3000 сестри и преку 500 браќа во повеќе од 100 земји од светот. За нејзиното несебично дело таа доби голем број награди. Најзначајна, без сомнение, е Нобеловата награда за мир од 1979 година. Почина во 1997 година во Калкута. Папата Јован Павле Втори процедурата на беатификација ја покрена една година по нејзината смрт, наместо како што е вообичаено, по пет години. 
Мајка Тереза е прогласена за почесен граѓанин на нејзиниот роден град Скопје, кој од своето заминување во хуманитарна мисија за помош на гладните и осамените го посетила четири пати: во 1970, 1978, 1980 и во 1986 година.

  

Спомен куќата на Мајка Тереза е непрофитна организација финансирана од Министерството за Култура.

Локацијата на самиот објект е избрана поради тоа што, на ова место до земјотресот во 1963 година се наоѓала католичката црква “Пресвето срце Исусово” во која Мајка Тереза, тогаш Гонџа Бојаџиу, била крстена само еден ден по своето раѓање. Во оваа црква таа ја примила првата причест, тука го наоѓала духовниот мир кога после смртта на таткото, семејството Бојаџиу западнало во тешка финанскиска ситуација.

Ова место има посебно значење и влијание врз формирањето на карактерот на младата Гонџа и нејзината желба да им помага на унесреќените која уште од многу млада не само што пеела во црковниот хор туку и учествувала во добротворни акции. На еден начин самата локација претставува еден симболичен мост помеѓу младата скопјанка Гонџа и една од најголемите хуманитарки во светски рамки Мајка Тереза.

Во склоп на објектот се наоѓаат:
изложбен простор, капела и амфитеатар.

Работно време:

Изложбен простор
Понеделник - Петок од 09:00 до 20:00 часот
Сабота - Недела од 09:00 до 14:00 часот

Капела (миси)
Понеделник во 07:00 часот
Среда во 17:00 часот
Сабота во 07:00 часот

 

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2018 во 15:35Mene majka Tereza mi e omilen lik i srekna sum sto vo Skopje ima spomen kuka.
Srekna sum sto e rodena vo Skopje.
Kolku grizliva zena,kolku cista i ubava dusa.
Nejzinite dela se od neprocenlivo znacenje.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2018 во 15:38
Agnesa Gondža Bojadžiu - Majka Tereza svetica
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2018 во 15:39
Mother Teresa
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2018 во 15:46
150 Quotes by Mother Teresa-Live for others quotes - A life not lived for others is not a life. Mother Teresa Quotes
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2018 во 16:36
What bothers me the most about Obama is how hard he pushes the abortion agenda. Too many mouths to feed? Its like 7 or 8 out of 10 babies aborted, are black children. Population control you dont even have to force on anyone. Most women buy that crap and nom nom nom on that spoonful of bs. Most cant conceive after one, depression, PTSD, the list goes on. My own country just makes me sick. Im ready to leave it.)
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 96677
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2018 во 20:09
Поврзана слика

Лувр,Париз
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 96677
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2018 во 20:14

Метрополитен Музејот за уметност во Њујорк

Од праисториски мотиви до современи, во овој музеј можете да уживате во ремек-делата на светската уметност, без разлика дали преферирате класични или модерни дела.Изменето од Valerija - 07.Ноември.2018 во 20:14
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 96677
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2018 во 20:14

Националниот музеј во Мадрид

Иако првобитно бил замислен како природнонаучен музеј, во 1819 станал кралски музеј на слики и скулптури. Во него има богати збирки од холандски и италијански уметници во чии дела целосно ќе го загубите чувството за време.Изменето од Valerija - 07.Ноември.2018 во 20:15
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 96677
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2018 во 20:15

Музејот во Амстердам

Холандија е позната по уметноста, а власта вложува стотици милиони евра во музејот каде може да се погледнат дела од Рембрандт и Вермер.Изменето од Valerija - 07.Ноември.2018 во 20:15
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 96677
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2018 во 20:16

Ермитаж во Русија

Најпознатиот руски музеј е место во кое се чуваат вредни уметнички дела од античкиот период, италијанската ренесанса, импресионизмот и модерната уметност.Изменето од Valerija - 07.Ноември.2018 во 20:16
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 96677
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2018 во 20:16

Британскиот музеј

Првите посетители ги примил во далечната 1759 година во зградата во која и денес се наоѓа, а според многумина музејот е потсетник на британската доминација над колонијалното царство.Изменето од Valerija - 07.Ноември.2018 во 20:17
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,625 секунди.