IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - “Боже мој, Боже мој“ - зборови на очај или надеж?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Боже мој, Боже мој“ - зборови на очај или надеж?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: “Боже мој, Боже мој“ - зборови на очај или надеж?
    Испратена: 18.Февруари.2013 во 22:46




Инкарнацијата на Словото БОЖЈЕ (Исус), на голготскиот Крст ги извикува зборовите: “ Боже мој, Боже мој, зошто ме остави?“ Матеј 27:46 (за целиот текст кликни тука)

За првпат - кога гревовите на сите оние коишто Му веруваат се врз Него - Тој не Го ословува Бога со Оче, туку вели Боже.

Која тешка и безизлезна ситуација, кои очајни зборови, ... но сепак зборови на утеха - за секој кој што барем малце го познавал Словото БОЖЈЕ - бидејќи со тие очајни зборови, пред телесната смрт, всушност започнува и најголемиот пресврт, најголемиот Нов Почеток во историјата на човештвото - Воскресението Христово!
Му се восхитувам како дури и во тие моменти, со тие очајнички зборови, Тој од Крстот теши, храбри и бодри!

Еве подолу го постирам сиот Псалм 22 (21) и одкога ќе го прочитате, одкога ќе земете малку време да медитирате за него, ве молам кажете дали после тоа Исусовите зборови од Крстот ги перцепирате како очајни или како надежни?


Поздрав до сите     






Боже мој, Боже мој, зошто ме остави?

Далеку си од моето спасение, од зборовите на моето офкање.

Боже мој, викам дење, но не одговараш; и ноќе но немам мир.

Но Ти си Свет, Надеж Израелева!

Нашите татковци се надеваа на Тебе, се надеваа и Ти ги избави;

кон Тебе викаа и се спасуваа, на Тебе се надеваа и не се засрамија.

А јас сум црв, а не човек, срам за луѓето и презрен од народот.

Сите што ме гледаат, ми се потсмеваат, ги растегат усните, мавтаат со главата и велат:

„Тој се надева на Господа, нека го избави; нека го спаси, ако го милува!”

Но, Ти ме извади од утробата, Ти ме смири врз мајчините гради.

Тебе сум Ти оставен од моето раѓање, од мајчиното крило Ти си мој Бог.

Не се оддалечувај од мене, зашто е близу неволјата, а нема никој да ми помогне.

Ме опколија многубројни јунци, васански бикови ме опкружија.

Своите усти ги отворија на мене, како лав што го раскинува пленот и рика.

Се разлеав како вода, ми се разглобија сите коски; моето срце стана како восок, се растопи во мене.

Мојата сила се исуши како црепна, и мојот јазик се залепи до непцето; Ти ме фрли во смртниот прав.

Кучињата ме опколија; лукав народ ме опкружи. Ги прободија моите раце и моите нозе.

Можам да ги пребројам сите свои коски, а тие ме гледаат и ме презираат.

Ги поделија моите облеки меѓу себе, и жрепка фрлаа за мојата облека.

Но, Ти, Господи, да не се оддалечиш, о моја сило, побрзај ми на помош!

Избави ја мојата душа од меч, единствената моја душа - од силата на кучето.

Спаси ме од устата на лавот, и од биволските рогови. Ти ме послуша! (пресврт)

Ќе го проповедам Твоето име на моите браќа, ќе Те фалам среде собранието.

Вие кои се боите од Бога, фалете Го! Славете Го сите од Јакововиот род! Бојте се од Него сите Израелеви потомци!

Зашто не го презре ниту ја заборави тагата на натажениот, и не го скри Своето лице од него, туку го чу, кога Го повика.

Затоа ќе Те фалам во големото собрание, ќе ги исполнам своите завети пред оние кои се плашат од Него.

Бедните ќе јадат и ќе се наситат, ќе го фалат Господа оние што Го бараат: вашето срце нека живее довека!

Ќе си спомнат и ќе се обратат кон Господа сите земни краишта; и пред Него ќе се поклонуваат сите племиња на народите.

Зашто Царството е Господово, Тој е владетел над народите.

Сите богати на земјата ќе јадат и ќе почитуваат; пред Него ќе се поклонат сите, што слегуваат во правта, а што не можат да ја запазат својата душа во живот.

Потомството ќе Му служи Нему. Ќе му се раскажува за Господа на идното поколение.

Ќе дојдат и ќе им раскажуваат за Неговата правда, на луѓето кои ќе се родат: „Господ го направи ова!

   









Изменето од spiros - 18.Февруари.2013 во 22:53
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 18:19


 Ели , Ели, Лама Савахтани ? 

 

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 21:18


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



 Ели , Ели, Лама Савахтани ? 

 






אל    



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Alcinov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 27.Јануари.2013
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Alcinov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 23:01
Зборови на очај за Оној Кој ги изговори.

Зборови на надеж за нас поради кои ги изговори овие зборови.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2014 во 19:02
Дури и за Исус не било едноставно да се раздели од животот, особено во такви мигови на наописиви телесни маки.

И с'е додека го држела таа овоземна животна нишка,  неговите маки биле поголеми, а тој стоел на прaгот на портата...

... прагот го минал кога на крајот дефинитивно се предал:

46 Тогаш Исус извика со силен глас: „Татко, Го предавам Својот дух во Твои раце.” И кога го рече - издивна.

ЛУКА,  Глава  23 



Или со други зборови кажано, тоa е: "Нека биде вољата Твоја".

Со своето потполно предавање, без никаква задршка, си заминува земниот Исус предавајќи му се на Бога и во тој момент се раѓа боженствениот Христос.

Тоа е вистинското воскресение !  Та е вистинската алхемија на таканареченото претворање од камен во злато.


33 Кој сака да ја запази својата душа, ќе ја изгуби; а кој ќе ја изгуби, ќе ја запази.

34 Ви велам - во таа ноќ, двајца ќе бидат во една постела, едниот ќе биде однесен, а другиот ќе биде оставен.

35 Две жени ќе мелат заедно, едната ќе биде однесена, а другата ќе биде оставена.

36 Двајца ќе бидат на нива, едниот ќе биде однесен, а другиот ќе биде оставен.”

37 Тогаш проговорија и Му рекоа: „Каде Господи?” А Тој им рече: „Каде е трупот, таму ќе се собираат и орлите!”

ЛУКА, Глава  17 


Вистинското спасение, за кое толку се говори во Христијанството, а ретко кој умее да го дефинира, е токму ова - умирање на нашето ЈАС (нашето Его, суета, умисленост, дистанцирањето од Креацијата и Креатрот, одвоеност од Едното, 
посветеностa на личното и материјалното...). Тоа е збогување од ѓаволското (на арамејски, јазикот на кој говорел Исус, Ѓавол и Сатанa значи Его, а ѓаволско и сатанско значи егоистично) и предавање на боженственото.














Изменето од Messenger - 01.Февруари.2014 во 20:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2014 во 15:52
izgleda deka najmnogu plashi "predavanjeto"...

nebare kje ostaneme bez mozok ako gi izgubime ...намигнување


Изменето од viktorija123 - 10.Февруари.2014 во 16:16
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2014 во 19:00
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

izgleda deka najmnogu plashi "predavanjeto"...

nebare kje ostaneme bez mozok ako gi izgubime ...намигнување

Каде се видело Егото да се предаде ? збунетост

Абе, тоа за опстанок се бори до последна капка крв. тага
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 15:20
se bori... - taka e... i sekoja bitka so "nego" e izgubena...

koj e "toj" shto se bori??намигнување

no, zatoa posti neshto "iznad"...среќа




There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 17:56
да
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2018 во 19:35
.

Секое сознание, секое учење, секој ум, секој човек, секој ангел, ... кој што не препознава, признава и се поклонува на Светиот БОГ, БОЖЈИОТ Светол Дух и БОЖЈОТО Свето Слово, - чија што Светлина Чиста постана Човек во Господа Исуса Христа, - е сујетно, егоистично, ... и се бори против Божјата Совршена Вистина!!



Мудроста БОЖЈА е БОЖЈАТА Десница праведница Рака!

Кој Ја препозна Раката БОЖЈА?

.

Изменето од spiros - 01.Јануари.2018 во 19:40
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,422 секунди.