IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Историски дилеми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Историски дилеми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 74>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 14:52
Aбе специалист (мислам на Платеникот ) штом има разлика меѓу македонскиот и бугарскиот јазик зошто тогаш во оваа песна користат зборот уважавам те и поздравявам те  ,а не почитувам те и поздравувам те ? 




Изменето од емил - 21.Септември.2012 во 14:55
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 15:14
абе оригиналот на Земьо Македонска е на Вазов бе, леко адаптиран наместо Црна Гора е Македониja


Земя черногорска,

уважавам те,

земя бедна, горска,

земя туркоборска,

поздравлявам те!

Поздравлявам твойте

голи висоти,

горите, усойте

и във тях геройте,

що ги раждаш ти.

Бедна си, безродна,

скръбна си на глед,

дива, непроходна –

ала си свободна

земя в този свет.

Във тебе не блеят

безбройни стада,

рози не виреят,

гроздове не зреят

по твойте бърда.

Златната коприна,

в теб не става тя,

кат мойта родина

ти не си градина,

пълна със цветя.

Нищо не те кити!

Тук само цъфтят

лаври по скалите,

колкото момите

венци да сплетат!

....


Изменето од d4 b3 - 21.Септември.2012 во 15:15
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 15:23
И тоа ли го украделе македонциве ?изненадување
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 15:37
бе не бе

адаптирано е


мене не ми е проблем

македонската верзиа е подбра
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 15:58
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:



македонската верзиа е подбра
 

знам бе . Имаш ли прошетано некогаш низ Скопијево ? Се шеташ и гледаш истата мизерија како у Софија со кални улуци ,сообраќај на раскрсниците и стигнуваш до центарот и изеднаш неколку споменици наредени еден до друг ,а на стотина метра од нив на мостот наредени питачи . Ма ајде доста е . Нивната верзија била подобра од нашата . Како може да е подобра кога сме еден народ ? 

И овој Платеникот каде е роден во Охрид и он е со наши корени . Куберт се заселува во д енешен Охрид .А куберт е брат на Хан Аспарух . Демек и Платеникот е туркомонгол како мене и тебе  , по неговата логика .


Изменето од емил - 21.Септември.2012 во 16:00
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 17:33
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:



македонската верзиа е подбра
 

знам бе . Имаш ли прошетано некогаш низ Скопијево ? Се шеташ и гледаш истата мизерија како у Софија со кални улуци ,сообраќај на раскрсниците и стигнуваш до центарот и изеднаш неколку споменици наредени еден до друг ,а на стотина метра од нив на мостот наредени питачи . Ма ајде доста е . Нивната верзија била подобра од нашата . Како може да е подобра кога сме еден народ ? 

И овој Платеникот каде е роден во Охрид и он е со наши корени . Куберт се заселува во д енешен Охрид .А куберт е брат на Хан Аспарух . Демек и Платеникот е туркомонгол како мене и тебе  , по неговата логика .


Ако ти Софија си ја споредуваш со некое си таму ѓупско маало и кажуваш дека е мизерна и бедна тогаш да те прашам што бараш во Скопје.. Од кај си дошол? Што мајка бараш во Скопје? За тоа еден народ оди попувај во Бугарија зашто да си пред мене и да ми кажеш еден народ ќе направам инцидент од меѓународни размери барем да има за што да кукаат бугарските политичари.
Не го споредувајте Македонскиот народ со вашите бедни турко монголски корени јасно ли ти е тоа? Ако ти се сметаш за овчар и номад оди паси овци и кози а не туку ми кажувај тука во моја куќа кој сум и што сум.
Ја имаш таа среќа што не си блиску мене.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 17:34
Со тебе па воопште не сакам да дискутирам . Ич не сум ти читал постот .Пријатен ден .
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 17:35
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

бе не бе

адаптирано е


мене не ми е проблем

македонската верзиа е подбра


Македонската верзија на Земјо Македонска е Македонска и не е адаптирана или крадена како што на пример тоа го прават бугарите и им е во крвта...
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 17:37
Originally posted by емил емил напиша:

Со тебе па воопште не сакам да дискутирам . Ич не сум ти читал постот .Пријатен ден .


Престани да навредуваш и клеветиш се што е Македонско зашто идивиди форумот само на гоогле пребарувач ќе ти се појавува.. Си ми дошол во куќа и ќе ми кажуваш кој сум и што сум. Ај гит таму со твоите извитоперени корени што ни сам незнаш од кај се... За мене си без идентитет, со историја на поробувач и фашист... ете толку си за мене.
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 18:12
Originally posted by емил емил напиша:

И тоа ли го украделе македонциве ?изненадување


Не ми се верува.Не ми се верува
Како беше она - држ'те го крадецот...?






Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 18:21
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


Македонската верзија на Земјо Македонска е Македонска


исто го велам
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 18:35
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Со тебе па воопште не сакам да дискутирам . Ич не сум ти читал постот .Пријатен ден .


Престани да навредуваш и клеветиш се што е Македонско зашто идивиди форумот само на гоогле пребарувач ќе ти се појавува.. Си ми дошол во куќа и ќе ми кажуваш кој сум и што сум. Ај гит таму со твоите извитоперени корени што ни сам незнаш од кај се... За мене си без идентитет, со историја на поробувач и фашист... ете толку си за мене.

Зошто NRGMKD...
му се труќаш на бугарчето....
па они са испукана пушка...
кој уопште нив ги смета за фактор...?збунетост

П.С. Да не грешам душа...
2001 они ни дадоа тенкови...
што е право...
право е...



Изменето од којсумјас - 21.Септември.2012 во 18:36
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 18:47
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Со тебе па воопште не сакам да дискутирам . Ич не сум ти читал постот .Пријатен ден .


Престани да навредуваш и клеветиш се што е Македонско зашто идивиди форумот само на гоогле пребарувач ќе ти се појавува.. Си ми дошол во куќа и ќе ми кажуваш кој сум и што сум. Ај гит таму со твоите извитоперени корени што ни сам незнаш од кај се... За мене си без идентитет, со историја на поробувач и фашист... ете толку си за мене.

Зошто NRGMKD...
му се труќаш на бугарчето....
па они са испукана пушка...
кој уопште нив ги смета за фактор...?збунетост

П.С. Да не грешам душа...
2001 они ни дадоа тенкови...
што е право...
право е...



Ме нервира тоа што дошол во Македонија, а "јаде" против се македонско па уште тоа го прави со огромна доза на иронија, цинизам и сарказам... Рани куче да те лае се вика тоа..

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 19:09
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


Ме нервира тоа што дошол во Македонија, а "јаде" против се македонско па уште тоа го прави со огромна доза на иронија, цинизам и сарказам... Рани куче да те лае се вика тоа..


Е ако де...
нека лаат...

проста е логиката...
мене некој ќе ми кажува дека сум Бугарин...?збунетост
а не Македонец...
глупост тешка...

а бе кој им ебе матер, во суштина...
некој друг ли ќе ми кажува којсумјас...
јас сум тој што се осеќам дека сум...
Македонец...
а они може да зборат колку сакаат...
што имам јас со тоа...



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 74>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.