IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - ЕП Ракомет 2012 за жени
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаЕП Ракомет 2012 за жени

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Директен линк до овој коментар Тема: ЕП Ракомет 2012 за жени
    Испратена: 04.Јуни.2012 во 20:02
Пред некој ден нашите ракометарки со победата над Турција се пласираа на ЕП кое оваа година во Декември ќе се одржи  во...во...Е каде де???

Челниците на ЕХФ се соочуваат со огромен проблем да пронајдат земја што ќе го организира претстојното Европско Првенство за жени откако Холандија во последен момент се откажа од дадената задача да биде домаќин на ова големо натпреварување. Иако Холанѓаните претходно најавуваа дека ќе организираат вистински спортски спектакл, тие во последен момент го сменија својот став и решија да се откажат од оваа одговорна задача. 

 

Водечките луѓе на европската куќа на ракометот се најдоа во небрано со оглед на фактот дека за утре во Ротердам беше закажана ждрепката на групите за овој шампионат. Сепак, со оглед на новонастанатата ситуација, извлекувањето на групите беше одложено за дата што дополнително ќе биде објавена, најверојатно истиот ден кога ќе биде обелоденето и името на новата земја домаќин на европското првенство што треба да се одржи во декември. Се уште е неизвесно дали како казна за ваквиот несериозен однос Холандија ќе биде избришана од листата на учесници на овој европски шампионат, со оглед на фактот дека „лалињата“ како најавени домаќини воопшто не играа квалификации. Извор ЕкипаИнаку веќе се јавија од Српскиот Ракометен Сојуз дека се спремни да ја преземат организацијата на ова првенство по откажувањето на Холандија. Со оглед дека ЕП за мажи во Србија беше одлично организирано ништо чудно да ја добијат организацијата. Така да Македонската фаланга би можела пак да ја окупира Србија во Декември.

 
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2012 во 07:09
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2012 во 17:28

Србија - домаќин на женското ЕП 2012

Европското првенство во ракомет за жени што го откажа Холандија ќе се одржи во Србија, реши Европската ракометна федерација. Одлуката е донесена по одличното искуство што го имаше ЕХФAC со машкото првенство организирано во јануари годинава. Вршац, Нови Сад, Ниш и Белград ќе бидат градови домаќини, а финалните мечеви ќе се одиграат во Белград.

На местото на Холандија, која го откажа играњето, на ЕП ќе игра Исланд како најдобро третопласиран тим од квалификациите, и тоа врз база на постигнатите резултати против подобрите тимови во групата.

За организацијата на ЕП 2012 се пријавија 11 федерации, но Србија доби предност. Првенството треба да се одигра во периодот од 4 до 16 декември 2012 година. Ждрепката за групите ќе биде в петок во Монако на конгресот на ЕХФ.


Ајдеееее, окупација на Ниш...втор дел...намигнување
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2012 во 23:56
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

... Одлуката е
донесена по одличното искуство што го имаше ЕХФAC со машкото првенство
организирано во јануари годинава...

nema vrska... Srbija dobila organizacija poradi nasite navivaci... EHF saka pak spektakli po salite...
Incredible Blue
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2013 во 00:58
И да не се заборави нашите девојки го освоија последното место...хипнотизиран
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,176 секунди.