IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Фобија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фобија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фобија
    Испратена: 08.Јануари.2006 во 17:54

:))))

imate li fobija od nesto??? i kako reagirate....mislaaam kako se cuvstvuvate koga pokraj vas ima nesto od koe sto se plasite....i sl...???

 



Изменето од Carnation
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2006 во 18:23

btw..... vekje ko nikoj ne znae dali ima fobija jas da si kazam za mene....:))

jas imam fobija od guzviili medicinski kako sto procitav - Demofobija...

ova e stvarno gadna rabota....ne mozam da sum dlgo vreme vo prostorija so mnogu lugje.....togas mislam deka nikogas nema da uspeam da izlezam od guzvata.....i me fakja panika......nekogas pocnuvam i da histreicam......

Nekoi cel zuvot imaat fobija .....t.e. strav od nesto.....a nekoi uspeale da se .... izlecat od toj strav....:)) odejki kontra

i jas treba da odam kontra.....ama sepak....odi tesko...

aj be drugite malku kazete nesto....

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2006 во 20:41

jas i mojata fobija... pajaci...bljac

vidov pajak i ostanvam prvo paralizirana, stanvam histericna, pocvam da pistam se dodeka nekoj ne go ubijat, dur ne go vidam mrtov, ne se vrakam vsoba, mi se imat deseno dve veceri da ne spijam vdetska, deka sum videla pajak...Ouch

so mene so pajaci da ne se zaebfrkavate ...OK?!

Точачиња.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2006 во 20:43
Поради склоност на мојата алергија имам невиден страв од убод на инсект и тоа пчела
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2006 во 15:18
Фобија имам од затворени простории т.е имам клаустофобија непријатно се чувствувам воопшто
Се трудам да ја откријам оваа наметната фобија во секој случај но највероватно нешто се случило во рано детство каде што не се сеќавам зашто ме гуши затворен тесен простор
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2006 во 15:24

Originally posted by natalija natalija напиша:

Фобија имам од затворени простории т.е имам клаустофобија непријатно се чувствувам воопшто
Се трудам да ја откријам оваа наметната фобија во секој случај но највероватно нешто се случило во рано детство каде што не се сеќавам зашто ме гуши затворен тесен простор

da znaev kje ti pomognev , no jas samata se boram so mojata fobija taka da ne sum vo sostojba na drugi da im davam soveti....

ama zatoa tuka e Carnation.... kje ti pomogne, prasaj go!!!

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2006 во 15:30
Ти си срце мое Алекта, мојата фобија како и ред други фобии се наметнати подсвесно само треба да се побара причината длабоко во се*е или како дошло до самиот наметнат проблем.
Мене не ми се јавува тоа константно па да ме факаат паники кои не ми се својствени на личноста. Само привремено и тоа најмногу во лифт кој има две железни лизгачи врати како се затвараат и толку ништо не гледам пред очи и кога ќе го видам лифтот да не ме факаат тахикардии си одам пешки по скали значи не постојано, али доволно да ми створи немир.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2006 во 15:39

pa barem znaes sto treba da pravis toa e dobro!!!!!

i mene mi e taka ko kje se najdam vo guzva.....lugjeto stanuvaat nekako se pobrojni i pokrupni i mislam deka nikogas nema da izlezam od taa guzva...ili skokam ili se navednuvam, vristam, placam.....koga kako....se dodeka ne najdam na sirok prostor so pomalku lugje....

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2006 во 15:45
ах мила сепак повторно сконцентрирај се и размисли зашто и како дошло до тој проблем кој ти ствара фобија и паника од гужва.
Кон врв
nedopirliv Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliv Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2006 во 19:38

Nasite fobii poteknuvaat ili od prenatalniot period ili pri samoto raganaje ili vo ranoto detstvo....ili od situacijaa koja tesko sme ja doziveale pa otavila trauma vrz nasata licnost seto moze da se nadmine megutoa porebna e volja,ima lica kaj koi mozete da se obratite psiholozi pred se,se se postignuva o psihoterapija ili so regresivna metoda,sum cital za tao,da se prezivee povtorno istiot srav od koj se plasime za ponataka da moze da se prifati i na kraj da se nadmine

P.S.jas imama sofofobija-fobija od uzcenje(se salam)

Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2006 во 00:25

vo pravo si nedopirliv ama sepak ne e taka lesno....jas sakam da mozam da trpam megju povekje lugje....ama me fakja panika....ako odam kontra togas mi se place....mi se cini deka kje me zgmechat drugite okolu mene.....

ama ok e sepak.....kolku tolku....kako taka....kje mi trgne nekako....se nadevam deka kje se izlecam od ovaa glupa fobija....

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
nedopirliv Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliv Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2006 во 14:29
Ne treba da odis kontra,treba samo da go izdrzis toa da go dozivees,da svatis deka tuka nema nisto strasno nitu opasno,deka se e samo vo tvojata glava,potisnuvanjeto vodi samo do podlaboka trauma,ednostavno da probas da se opustis vo takvi situacii kolku i da ti e tesko,se nadevam deka ke go nadmines toa.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2006 во 15:13

Originally posted by nedopirliv nedopirliv напиша:

Ne treba da odis kontra,treba samo da go izdrzis toa da go dozivees,da svatis deka tuka nema nisto strasno nitu opasno,deka se e samo vo tvojata glava,potisnuvanjeto vodi samo do podlaboka trauma,ednostavno da probas da se opustis vo takvi situacii kolku i da ti e tesko,se nadevam deka ke go nadmines toa.

epa samoto toa izdrzuvanje e odenje kontra na stravot...:)))

btw - fala....:)))) i jas isto taka se nadevam deka kje go nadminam stravot

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
nedopirliv Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliv Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2006 во 15:16
A ako ne obrati se kaj nekoe strucno lice sigurno ke ti pmogne
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.