IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Непочитување на забрана за управување со возило?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Непочитување на забрана за управување со возило?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mile2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mile2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Непочитување на забрана за управување со возило?
    Испратена: 02.Мај.2012 во 11:34
Изречена ми е прекршочна санкција забрана за управување со мот. возило во времетраење од 3 месеци. Неможам да не возам затоа што би требало да ја напуштам работата, а знаеме колку лесно се наоѓа денес работа...
Па, би ги замолил оние кои се повеќе упатени во законот и знаат да ми кажат, Која е евентуалната санкција или казна која би ми била изречена доколку ме сопре полиција? На што би можел да се ’вадам‘ на пример?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 14:30
da se  ''vadish''?збунетост...pa, ako ''naocharkata'' ti e ...shurnajka ....u najmala ruka !намигнување

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 bez , zaebancii,...ako navistina imash nekoj poblizok  ( ne mora i golema glava da e)...mozesh da se izvadish samo dodeka  prijavata ti e  vo policiska stanica.
...a, ako te fatat pak,....sigurno  istoto ako ne si zgreshil i neshto drugo istovremeno  ,...inache ke ostanesh i  bez mnogu povekje pari i  bez vozachka  podolgo vreme.

..zatoa ne se zaebavaj ,...i zemi si nekoj drug mesto tebe da vozi .
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2012 во 20:55
Ако е изречена како прекршочна санкција, тогаш евентувално непочитување на таа забрана повлекува глоба од 300 евра во денарска противвредност и повторна забрана за управување со моторно возило од 3 до 12 месеци, во согласност со закон. (член 386, став 4 од  од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата.)
Изменето од Македон - 02.Мај.2012 во 20:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.