IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ПРОДАВАЊЕ ФОТОГРАФИИ НА ИНТЕРНЕТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРОДАВАЊЕ ФОТОГРАФИИ НА ИНТЕРНЕТ

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Tatjana Parkacheva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tatjana Parkacheva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПРОДАВАЊЕ ФОТОГРАФИИ НА ИНТЕРНЕТ
    Испратена: 23.Април.2012 во 08:54
        Здраво на сите,

        Одамна не сум го посетила форумов и можеби веќе е пишувано на оваа тема. Како и да е, јас ќе Ви бидам многу благодарна ако ми излезете во пресрет и ми помогнете.
        Еве за што се работи. Јас сум фотограф-аматер и поради тешката финансиска (а и здравствена) ситуација размислувам да почнам со продажба на моите фотографии на интернет и на тој начин малку да придонесам за пополнување на семејниот буџет. Но уште на почеток се појавија многу прашања од типот каде?, како?...
        Ќе почнам по следниов редослед:
        1. Кои сајтови би ми ги препорачале за продажба на фотографии?
        2. Дали фотографиите се продаваат само во печатена форма или може и дигитална? И дали и колку сметате дека е безбедна продажбата во дигитална форма? Ова прашање го поставувам пред сé поради можноста од крадење на фотографиите.
        3. Дали на фотографијата може да има и потпис? Јас лично би сакала мојот потпис да стои на моите фотографии и кога некој ќе види некоја закачена на ѕид да знае од кого е. Исто како што е случајот со уметничките слики.
        4. Кое фото-студио би ми го препорачале за печатење на фотографии? Според мене Колор 1000 е најдобро, но ако знаете и имате искуство со некое друго Ве молам кажете ми.
        5. Како се пакуваат (заштитуваат) фотографиите кои треба да треба да бидат пратени преку пошта?
        6. И на крај најважното прашање. Дознав дека за секое продавање/купување на интернет треба PayPal account и кредитна картичка. Но, во Македонија нема PayPal. И сега???

        Однапред Ви благодарам за секоја помош.


        Поздрав и добро светло

        П. С. На овој линк http://tatjanaparkachevaphotography.blogspot.com/ можете да погледнете некои од моите фотографии.

Изменето од Tatjana Parkacheva - 23.Април.2012 во 08:59
http://tatjanaparkachevaphotography.blogspot.com/
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2012 во 13:18
1. 
a) уметничка: 1x.com ; 500px.com ; deviantart.com ; redbubble.com ...
б) комерцијална: istockphoto.com ; shutterstock.com ; dreamstime.com ; fotolia.com

2. дигитална. крадење нема затоа што ти обезбедуваш hi-res формат од фајлот, сајтот-фирма ја принта фотката во избраниот формат (глоси, мат, платно, тирековмирече) по желба на купувачот и му ја испраќа. ти земаш процент, тие земат.. win-win. 

3. не сум сигурен за ова. за комерцијална фотографија дефинитивно е големо НЕ, а за другиве треба да провеериш.. на Девиантарт мислам дека може, ама на останативе гледам дека никој не става. 

4.   /
5.  /
6. Мислам дека не работат секаде исклучиво со PayPal... 
Кон врв
Tatjana Parkacheva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tatjana Parkacheva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2012 во 08:43
Originally posted by fichot fichot напиша:

1. 
a) уметничка: 1x.com ; 500px.com ; deviantart.com ; redbubble.com ...
б) комерцијална: istockphoto.com ; shutterstock.com ; dreamstime.com ; fotolia.com

2. дигитална. крадење нема затоа што ти обезбедуваш hi-res формат од фајлот, сајтот-фирма ја принта фотката во избраниот формат (глоси, мат, платно, тирековмирече) по желба на купувачот и му ја испраќа. ти земаш процент, тие земат.. win-win. 

3. не сум сигурен за ова. за комерцијална фотографија дефинитивно е големо НЕ, а за другиве треба да провеериш.. на Девиантарт мислам дека може, ама на останативе гледам дека никој не става. 

4.   /
5.  /
6. Мислам дека не работат секаде исклучиво со PayPal... 




        БЛАГОДАРАМ!
        Ќе ги разгледам сајтовите и ќе видам како, што треба.

        Поздрав и добро светло
http://tatjanaparkachevaphotography.blogspot.com/
Кон врв
Teach Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јуни.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Teach Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2012 во 14:41
Za da se zaraboti od stock fotografija potrebno e mnogo dugachko vreme i visok kvalitet na fotografija , portvolio treba da ima i kvantitet i kvalitet pa za prosechnu zarabotku ti treba negde minimum do iljado fotografie pushnteni na shto povishe mozno sajtovi( po moju procenku) , eve ti korisen link
http://arcurs.com/ a ja imam potrebu za sorabotku od spremnoga dizajnera koje master u photoskop , ilustrator i.t.d.
Кон врв
Bambam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bambam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2012 во 23:05
Jas imam moja web strana na koja prodavam fotografii so moznost istite da se vtisnat na raznorazni produkti. Ako te interesira poseti ja. Mozes da me kontaktiras    web strana   email
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,016 секунди.