IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nan Goldin
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nan Goldin

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nan Goldin
    Испратена: 04.Април.2012 во 11:13
Здраво,

Вчера налетав на оваа статија од guardian, и не знам зошто отворив да видам какви фотографии се објавени.

http://www.guardian.co.uk/artanddesign/gallery/2011/jul/25/nan-goldin-photographs-of-children-fireleap?intcmp=239

То шо ме зачуди е дека очекував нешто WOW, ама не го најдов.

Сеа некој ќе речи, ти не се разбираш од уметност, ама, затоа и ја отворам темава, баш ме интересира шо ќе речат другите форумџии за оваа галерија.

Поздрав
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2012 во 16:15
Ochekuvaj deka mozhebi kje se isturi lavina od sprotivni mislenja...

Jas istovo go velev koga beshe prikazhan eden fotograf shto napravil kamera golema kako kamion... odednah itrite trgovci ovie fotografii pochaa da gi promoviraat kako umetnost i da gi prodavaat za milionski sumi pari.

Istovo go velev i za fotografijata na golata raschepatena Madona... milioni takvi fotografii od Playboy magazinot bea gjubre, no odednash taa fotografija stana mnogu umetnichka poradi nejzinoto ime i fotografot shto ja shtraknal.

Toa go govorev i za razochauvachkite veridbeni fotografii na Vilijam i Kejt, ama nivnite iminja, kako i na onoj koj gi ishtraka za debeli pari, ovie foografii gi napravija odlichni umetnichki dela.

Na krajot, shtom nekoj nekade napishal deka neshto e vredno, koj sme nie toa da go stavime pod prashanje, neli ?



Vo vrska so tvojov primer... jasno mi e deka fotografot se obiduva da napravi onoa shto nekogash beshe napraveno so "naivnata umetnost". Vekje so godini sme bombardirani so tehnichki i estetski sovrsheni fotografii na deca i roditeli shto ... stana vekje zdodevno. Ne samo shto se istovetno napraveni, tuku i lichat istovetno. Vekje nema noviteti i originalnost vo taa nasoka.

Zatoa razbiram shto fotografov se obiduva da napravi neshto potpolno sprotivno i svoite fotografii da gi pretstavi kako "candid shots"... direkten blic, nesredena pozadina, fotografiranje vo domashni uslovi namesto vo kontrolirana studijska sredina, fotografiranje na javni mesta, izbegnuvanje od pogolema post produkcija i t.n.

I ne velam deka nekoi od fotografiite shto gi vidov nemaat nikakva vrednost, no vo celost, osven razbiranjeto na negoviot obid za "uncle Sam photography" ne mozham da kazham deka sum neshto posebno odusheven od nivniot kraen rezultat.

A deka kje ima obid ova da bide promovirano i komercijalizirano, potpolno mi e jasno. I se nadevam deka povtorno kej bide "otkrien" ovoj stil na fotografiranje i deka po nekoe vreme kje vidime i navistina dobri fotografi i fotografii.

Кон врв
takeasnap Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај takeasnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2012 во 17:38
Не вреди ни да се дискутира. Чкрапаници собирани од домашни албуми и изрекламирани за да им ги продаваат на полуписмените снобови.

За дезинфекција, разгледајте нешто од Сали Ман.

Изменето од takeasnap - 04.Април.2012 во 17:39
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2012 во 12:33
То ми беше муабетот... Барав некоја галерија нешто поразлично, чисто за инспирација и идеја како да си ја сликам керкичката, и наидов на ова, и си викам, бреееј во guardian какви фотографии објавуваат... јас се сметам за најслаб фотограф тука на форумот, ама овие се бетер и од моите...

Во врска со тоа шо пробвал фотографот нешто различно, мене не ми изгледа така, особено POV на фотките (повеќето) баш ми изгледаат полоши од коа жена ми ја слика малата со телефонот.

Иначе, треба да седнам некој ден да напрам една галерија од baby photography, и би сакал ваш коментар...

Поздрав,
Сашо
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.