IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кaкoв e Бoг?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кaкoв e Бoг?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Кaкoв e Бoг?
    Испратена: 23.Јануари.2012 во 14:25
     Нe сaкaм дa вe плaшaм, нo и сaмиoт сум збунeт и уплaшeн; имeнo, нeкoи нajнoви случувaњa вo мojoт живoт, пoврзaни сo други случувaњa низ цeлиoт мoj живoт (кoи случувaњa нe сe зa кaжувaњe) мe oсвeстиja: мoжeби визиитe нa вeчниoт пeкoл (зa кoи визии избeгнувaв дa вeрувaм дeкa сe вистинa) кoи ги имaлe нeкoи луѓe сe вистинa; сo други збoрoви: мoжeби Бoг e зoл и сaдист.
    
     A мoжeби jaс сум Aнтихристoт штo oлку хулaм нa Бoгa ?
 
     П.С.: кoмeнтaритe нa oвaa тeмa, eднoстaвнo, ќe ги игнoрирaм.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 14:30
Bog? Zol i sadist? Pa koga ke poglednam nanazad, koga ke poglednam i sega vo mojot i tugite zivoti.. seto toa mi izgleda kako edno mnogu loso scenario. Jas ne znam za vizii, jas ne go znam bog, jas i ne veruvam vo onoj milostiv bog za koi mnogumina govorat... Mojot pesimizam, nihilizam, shto god da e e vrz baza na site onie nesta koi se slucuvaat okolu. Ne e deka gi negiram ubavite nesta, no krajnosta na ona sprotivnoto zabeguva do edna sosema surova krajnost.. taka da sto dokolku postoi nekoj si sevishen dotolku e da, spored mene sadist i zol. Dobar krimi film, po nekoja tragicna drama.. kako dividiteka, a glumcite sme nie... 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 14:41
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

<DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">     Нe сaкaм дa вe плaшaм, нo и сaмиoт сум збунeт и уплaшeн; имeнo, нeкoи нajнoви случувaњa вo мojoт живoт, пoврзaни сo други случувaњa низ цeлиoт мoj живoт (кoи случувaњa нe сe зa кaжувaњe) мe oсвeстиja: мoжeби визиитe нa вeчниoт пeкoл (зa кoи визии избeгнувaв дa вeрувaм дeкa сe вистинa) кoи ги имaлe нeкoи луѓe сe вистинa; сo други збoрoви: мoжeби Бoг e зoл и сaдист.
<DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">
<DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">     
<DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">     A мoжeби jaс сум Aнтихристoт штo oлку хулaм нa Бoгa ?
<DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">      П.С.: кoмeнтaритe нa oвaa тeмa, eднoстaвнo, ќe ги игнoрирaм.


Пријателе, кога некој би се соочил со вистинскиот Антихрист,нема да види ништо грозно, ништо ѕверско, нема да види чудовиште, но она што ќе го види ќе го натера по таа средба, својот најголем душман, оној кој го мразел од дното на душата, да го гушне со солзи радосници. Бог не може да биде зол садист. Бог е чиста љубов, светлината која не осветлува такви какви што сме. А такви какви што сме, бегаме од својата вистина во темнината. Зошто во темнината можеме да ги скриеме сите наши гнасни мисли, идеи, зла кои секој од нас ги поседува. И во нормалните ситуации, не ги сакаме луѓето (или барем не ни се пријатни) кои ни ја кажуваат вистината за нас. Пр. ако ти смрди здивот, дојдеш до мене и ти кажам дека ти смрди здивот, тоа е вистина, но ќе имаш негативна асоцијација за мене. Пример само. Бог е толкава љубов, што како таков ти простил се, те прифаќа целосно таков каков што си (со усмрден здив примерот). И се со што те соочува, те соочува за да прифатиш. Нам секогаш ни одговата за своите недостатоци да проектираме вина кон некој друг, па однесувањето на другите и настаните кои ни се случуваат ги чувствуваме како неправда. Не, не е Бог садист, туку ние сакаме да уживаме во себеизмачувањето. Ние не сакаме да ја извадиме на виделина целата вистина за нас, како таква да ја прифатиме и да продолжиме понатаму. Подобро ни е да се лажеме самите себе си и да тврдиме секогаш дека некој друг е виновен за се, не ние.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 14:44
Амин!

Егото и суетата се страшна работа. ТОА се ѓаволот и пеколот.





Изменето од Messenger - 23.Јануари.2012 во 14:46
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 15:06


Персона = суета

Егото е само во свесниот дел. Од вкупно 8 архетипови, само 4 допираат до свсноста и до Егото. И тие допираат само со дел. Персоната е дериват на Егото. Персона е ништо друго освен од она што сакаме да бидеме, делот што го прикажуваме во јавноста. Егото е свесниот дел, каде ги контролираме деловите од 4 архетипа. Кои сме ние вистински е во несвесниот дел. Дел кој уште Јунг, Карл Роџерс, Торндајк, Фројд и сите дурги тврдат дека е вистинскиот ЈАС.
Персоната и Егото настануваат како продукт на општествените влијанија, морални кодески, научени однесувања.Вистинскиот ЈАС е дел од Бог, она што Бог ме направил.
Само кога ќе се прифатам себе си таков каков што сум,можам да почнам да се менувам - Карл Роџерс.

Па, одтука, каков е Бог?
СОВРШЕН
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 17:12
Ne ste me sfatile; jas ne se zhalam sebesi; naprotiv, mozham da recham deka mojot zhivot e (prosechno) ubav.
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 17:20
Jas ne pijam alkohol, ne se drogiram, nitu jas lichno sum imal vizii na pekolot; zboruvam za vizii na pekolot opishani vo teologijata, a mozhe da se vidi i na YouTube pod search /vision of Heaven and
hell/, na pr.:
 
 
 
 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 17:58
I ti sega veruvash deka seto toa e vistina, neli ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 19:50
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Jas ne pijam alkohol, ne se drogiram, nitu jas lichno sum imal vizii na pekolot; zboruvam za vizii na pekolot opishani vo teologijata, a mozhe da se vidi i na YouTube pod search /vision of Heaven and
hell/, na pr.:

 


 

 

 


   

Изменето од pHp - 23.Јануари.2012 во 19:51
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
zoranjanev1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranjanev1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 20:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ti sega veruvash deka seto toa e vistina, neli ?
Pa, shto da pravam ? Zbunet sum. Kako da se objasnat viziite na pekolot ? Ti kako gi objasnuvash tie vizii ? Bi mi bilo drago ako, na nekoj nachin, me uteshish !
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 21:27
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ti sega veruvash deka seto toa e vistina, neli ?



Pa, shto da pravam ? Zbunet sum. Kako da se objasnat viziite na pekolot ? Ti kako gi objasnuvash tie vizii ? Bi mi bilo drago ako, na nekoj nachin, me uteshish !
Можеби имал такви визии, но тие би можеле да бидат погрешни визии, можеби визијата не ја разбрал, можеби и немал визија, туку го измислил тоа за да си придодаде себе си важност и добие признание од околината. и тн. и тн.

Јас можам да ти наведам други луѓе, верници, мистици, пророци и тн. кои имале исто визии во врска со животот после смртта, но со сосема поинакви содржини. Тоа што кај овој се вели дека е црно, кај другиве е бело и обратно. Прашањето што самиот себе си можеш да си го поставиш е: зошто токму на одредени лица би им верувал а не на други?

Секој самиот има разум и слобода кои може да ги користи за да одбере во што ќе верува а во што не.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 21:35
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ti sega veruvash deka seto toa e vistina, neli ?



Pa, shto da pravam ? Zbunet sum. Kako da se objasnat viziite na pekolot ? Ti kako gi objasnuvash tie vizii ? Bi mi bilo drago ako, na nekoj nachin, me uteshish !




Sekoj kje bide zbunet ako veruva deka rajot i pekolot se odeleni neshta
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2012 во 22:56
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ti sega veruvash deka seto toa e vistina, neli ?



Pa, shto da pravam ? Zbunet sum. Kako da se objasnat viziite na pekolot ? Ti kako gi objasnuvash tie vizii ? Bi mi bilo drago ako, na nekoj nachin, me uteshish !
Прашањето што самиот себе си можеш да си го поставиш е: зошто токму на одредени лица би им верувал а не на други?

Секој самиот има разум и слобода кои може да ги користи за да одбере во што ќе верува а во што не.


Зошто би му верувал нему, а не самиот себе си? Зошто би ни верувал нам, а не на самиот себе си.
Секоја визија е проекција на човековата потсвест. Велиш дека животот ти е убав и благодетен. Не веруваш дека Бог е милостив и добар, туку му веруваш нему дека Бог е садист. Зошто? Зошто се плашиш од овој човек? Што те уплаши па да се прашаш себе си? Тоа се негови визии, не твои. Твоите визии се поинакви, поблагодетни, поубави, посовршени. Верувањето во неговите визии ќе го поткопа и твојот дух. Верувај во своите визии (мисли, претстави, интуиција), само така Бог може да те води.

Изменето од pHp - 23.Јануари.2012 во 22:59
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
MalcolmX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2012
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MalcolmX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 14:44
Според библијата и куранот: Бога никој никогаш не Го видел


Во Тевратот се наведени извадоци кои недвосмислено кажуваат дека Возвишениот Аллах е чист ,без недостатоци и

дека ништо на Него не наликува. Во Второзконие (4:12,15) стои: "(12) Господ ви зборуваше вам од средината на огнот; вие го чувте гласот на зборовите, но не видовте образ, а само глас. (15)...Во оној ден кога Господ,вашиот Бог,ви зборуваше пред огнот на Хорив, не видовте никаков лик...".

И новиот завет исто така потврдува дека е невозможно на овој свет да се види Господ. Погледнете го текстот во Евангелието според Јован (1:18) :

"Бога никој никогаш не го видел."

Во Прво Послание до Тимотеј (6 : 16) стои:

"...Кого никој од луѓето не Го видел ниту може да го види".

Во Прво Јованово Послание (4 :12) се вели:

"Бога никој никогашне Го видел...".

23 Тој е Аллах – нема друг бог освен Него, Владетел, Свет, Оној Кој е без недостаток, Оној Кој секого го обезбедува, Оној Кој над сите бдее, Силен, Возвишен, Горд. Возвишен и Чист е Аллах, од она што му го придружуваат!

24. Тој е Аллах, Творецот, Оној Кој од ништо создава, Оној Кој на се му дава облик, Тој има најубави имиња. Него го слави и велича се она што е на небесата и на Земјата, Тој е Силен и Мудар.(сура 59)

31. А џеннетот ќе биде приближен кон богобојазните, нема од ниту еден далеку да биде -

32. „Ова е она што ви е ветено, на секој оној кој се каел и чувал,

33. кој од Милостивиот се плашел, иако не Го видел, и кој оддано срце донел.

34. Влезете во него, во мир, ова е Денот вечен!“

35. Во него ќе имаат што ќе посакаат - а од Нас и повеќе.

Со предходните зборови е докажано дека нема ништо што е слично на Возвишениот Аллах, дека е невозможно да Го видиме на овој свет и дека оној кој во себе содржи човечка димензија, никако не може да биде Бог, па кога и во "божјиот" говор или говорот на веровесникот би се употребил изразот "бог" или "господ". Бидејки, меѓусебните противречни зборови не можат да се земат како разумни докази. На многу места во книгите на двата Завета, со зборчето "бог" се ословуваат: кралевите, Мојсие, Израелевите судии, добрите луѓе, многубројни поединци, па дури и проколнатиот ѓавол. Тоа е затоа што овој збор, ако се користи во било кое значење сем во неговото вистинско, во секоја нова употреба ќе поприми и ново значење. И за да не се појави забуна кај читателот уште на самиот почеток, потребно е да се напомене дека самиот контекст јасно укажува на тоа значење. Затоа на разумен човек не му прилега, со ословување на некои луѓе со овој збор да го прифати како доказ дека тој е навистина Бог или син Божји, а истовремено да ги занемари сите разумни и исправни

Бог создал безброј светови.Ако создал безброј светови,тогаш ќе има безброј манифестации.

Сите овие цитати укажуваат на тоа дека вистинскиот Бог е вечен, жив, пресветол, дека не умира, дека сем Него нема друг Бог, дека е чист од слабости, заморување и немоќност.

Па како е возможно еден слаб и минлив смртник да биде Бог ?! Тие веруваат дека тој Бог кого Исус тогаш го довикувал е вистинскиот Бог, и во тоа не се сомневаат.

На читателот му привлекува внимание извадокот (1:12) од книгата Хабакук кој во старите изданија гласел валка :

"Мој Боже,Светителу мој ? Ти кој не умираш."



линк
Кој ќе спаси еден човечки живот е како да го спасил целото човешство, а кој ќе убие еден невин човечки живот е како да го убил целото човештво.- Куран
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.