IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кaкoв e Бoг?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кaкoв e Бoг?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 14:53
"BOG" e blazhensvo; koe ne se gleda, ne se dopira, ne se mirisa, ne se vkusuva, ne se slusha ama se dozhivuva. 

A bez "Nego" nema dozhivuvanja....


Изменето од viktorija123 - 18.Март.2012 во 15:08
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 17:05
Ако дозволиш, две поправки:


Originally posted by MalcolmX MalcolmX напиша:


Со предходните зборови е докажано...


Со претходните зборови ништо не е докажано, туку е кажано.Досега никој не го докажал Бога, оти ако беше тека тогах сите ќе веруваа во него и немаше да има разноверци или неверци (атеисти).



Originally posted by MalcolmX MalcolmX напиша:

На многу места во книгите на двата Завета, со зборчето "бог" се ословуваат: кралевите, Мојсие, Израелевите судии, добрите луѓе, многубројни поединци, па дури и проколнатиот ѓавол.


Верувам дека си направил грешка во пишувањето. Не се работи за зборот "бог" туку за "господ" (Лорд). неговото вистинското значење е "господар", а од таму потекнува денешниот збор  "господин". Гоподар не може да биде бог, а бог е господар на својата креација. Со некорекното и непрецизното преведување и користење на овој термин најчесто се прави грешка и "господар" од оригиналните писанија се заменува или поистоветува со зборот "бог".


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ManWithoutSoul Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManWithoutSoul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 17:21
- Ме мрзеше да ги читам претходните коментари, па оттука можеби во мојов коментар ќе има многу делови кои претходно биле напишани.
Се извинувам однапред за тоа.

- Бог е бог, а луѓето се луѓе.
Во мојов живот, не многу долг, само еднаш сретнав вистински верник. И тој многу добро го имаше замислено каков е Бог. Човекот беше потполен конформист, и искрено иако секогаш одбирам да бидам на секое поле огромен неконформист, нему му завидував.
Се случи случка да почине неговиот брат, и човекот во себе имаше таква смиреност... Болката ја искажа со тишина и молење... СО МОЛИТВА! Додека јас цимев за се и сешто и пцуев по Господ за секоја мака што ја имам, тој во моментот кога го изгуби брат му се молеше за мир на неговата душа! Ништо повеќе!
Тогаш бев голем неверник, и му се развиквав како може да не плаче и знаете што ми одговори? „Ако Господ така одлучил, тогаш тоа е вистинската работа“

Туку што ми беше зборот...
Каков би бил Господ после овој пример што го дадов?
Барем јас од тој ден го гледам како чуство на кое ако му дозволиш да влезе во твоето срце ќе биде НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИР, СПОКОЈ, ЉУБОВ, НАДЕЖ! Само ако му дозволиш да завладее ќе те претвори во најмирниот човек на планетава!

Господ не може да дејствува врз твојот живот. Ако ти создадеш проблем, Господ не може да го реши за тебе.
Затоа е глупаво самото тоа што на секое кукаме “Господ создал бездомници, Господ создал болести, Господ создал неволји, невремиња“

Оној кој позајмува книга е идиот.
А оној кој ја враќа позајмената книга е уште поголем идиот.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2012 во 11:40
Зошто на Бог му се дава персонификација? Зошто се размислува за Бог како на личност? како на тело одвоено од нас?
Бог не треба да "се пушти во нашето срце", не треба Бог да "завладее со нас", напротив, Бог треба да се доживее во се. @ManWithout Soul, примерот за твојот пријтел, е конкретен показател дека Бог е доживеан и увиден во се, одтука, и во смртта на неговиот брат.
Персонификацијата на битие како личност, како персона и негово претставување како Бог - таков Бог не постои.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
mkd76 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Февруари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mkd76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2012 во 09:37
Каков е Бог?
Бог e Предобар Бескрајна Љубов Креатор на целиот универзум, Бог е чиста Енергија,
Бог е насекаде околу нас во нас во секое живо суштество во секоја материја.
Секој Предизвик, Искушение, Болест, Среќа, Несреќа Што ни се случува во Животот е Дар од Бога. После секое Искуство Што ќе го проживеме не прави посилни.
само Бог го знеа патот Што го одбрал за Тебе, ништо не е случајно што ни се случува во животот.
Разговарај со Бог и он ке ти го покаже твојот пат.
една кратка Молитва:
"Господе Наш што јеси на небесима
Благодарам за сите Предизвици и искушенија
што ги ставаш пред мене.
Затоа Што со секој предизвик и искушение
што ке го поминам станувам се посилен
Амин"

Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2012 во 19:42
Бог... леле колку сум алергична на зборов...
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 07:36
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Бог... леле колку сум алергична на зборов...
Дека е пролет можеби... Обиди се со друг збор, на пр. Сè-Дух, или Апсолутна Интелегенција па види како ти делува
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 10:17
Не знам..  некогаш го употребувам зборот енергија, некогаш љубов.. ама најмногу ми се вклопува енергија затоа што љубовта е само еден вид на енергија... а се што се дешава наоколу дефинитивно не е љубов.. па така да...

Али ова со пролетта ќе да си у право хехехх
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 15:03
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

...ама најмногу ми се вклопува енергија затоа што љубовта е само еден вид на енергија... а се што се дешава наоколу дефинитивно не е љубов.


Па, луѓето се наоѓаат во овој свет и во таа нивна експресија токму поради нивното ниско ниво на енергија.

Затоа можеш да забележиш дека никогаш не се задоволни, секогаш се негативни, постојано се жалат... љубовта им е на последно место и тоа секогаш е поврзана со некаков интерес (што во суаштина покажува дека воопшто не е љубов)...













Изменето од Messenger - 24.Март.2012 во 15:07
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 15:17
Pre bi rekla razlicen vid na energija a ne nisko nivo. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 16:13
голема насмевка Energijata e Edna... ama neka bide po tvoe. да
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 16:27
Хахахах, некад е тешко со мене краставици да се сади...

туку шала на страна.. на крајот на краиштата секој си има своја претстава за нештата, но тоа не значи дека едната е понеправилна од таа на другиот. Ако тоа за тебе ваља, ова мене ми ваља и така... а животот пак иде даље... енергијата си тече.. а сепак не мислам дека енергијата е една... и да е една таа си има свои калапчиња и свои бои
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 16:46
Брановите можат да бидат мали или големи, можат нежно да плискаат или да уништуваат... а и едните и другите доаѓаат од Еден ист океан.  намигнување
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 16:48
Е сега сфатив... сега имам слика во главата. роза
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.