IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Забава, разно, игри, интима
  Активни теми Активни теми RSS - Евросонг 2012
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евросонг 2012

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Евросонг 2012
    Испратена: 22.Јануари.2012 во 13:29
Како што сите (или скоро сите) знаеме Калиопи е следна...конечно и таа.
Немам некое посебно мислење за нејзиниот потенцијален настап, ама се би дал да се откажесмеење


Калиопи претставник на Македонија на Евросонг 2012 во Азербејџан


На претстојното 57-мо издание на најголемиот европски музички натпревар наречен песна на Евровизија, кој ќе се одржи во мај 2012 во Баку, Азербејџан, Македонија ќе ја претставува нашата поп-дива Калиопи. Така одлучи Македонската радио телевизија, која како полноправна членка на европската радиодифузна унија го има ексклузивното право на избор на македонскиот евровизиски претставник.Раководството на МРТ, во договор со избраниот евровизиски тим и програмскиот колегиум на МТВ,одлучи оваа година да го промени досегашниот концепт на избор на песна и пејач кои ќе ја претставуваат Македонија на претстојното издание на Евровизија, кое ќе се оджи од 22-26 мај 2012 во новоизградената кристална палата во Баку, Азербејџан.

На ваквиот чекор-да се одвојат Скопскиот фестивал и Евросонг како посебни проекти, МРТ се одлучи по низа направени анализи, а со цел поголем успех на Мекедонија на најпрестижната музичка манифестација, како и подигнување на реномето на најголемиот музички фестивал кај на скопскиот, кој пак е веќе закажан за 13 –ти ноември 2012-та.

На покана на МРТ, ова се првите импресии на Калиопи: 

“ Ви благодарам многу на поканата, се разбира дека ја прифаќам, жал ми е што во највозбудливиот момент не сум во Македонија, почестена сум, одговорноста е огромна“.

Калиопи е најголемата македонска поп-ѕвезда и една од најголемите на балканот која зад себе има повеќе децениска успешна и плодна кариера како автор и интерпретатор на 9 соло албуми, преку 100 концерти ширум Македонија и надвор од неа, 3 големи концертни турнеи, голем број видео изданија на своите најголеми хитови, 3 документарни филмови, како и музика за филм, театар и современ балет. Воедно, Калиопи се истакнува и со својата соработка со други познати музички имиња од домашната, балканската, но и од светската музичка сцена, како и со своите хуманитарни активности.

----------Очекувам да се пласираме во ТОП 5 - од последниот кон првиотмечтаење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2012 во 13:31
 А меѓувремено домаќините се искешираа

Азербејџан се подготвува за најскапиот Евросонг-вложува 100 милиони евра


Азербејџан ќе биде следниот домаќин на Евросонг 2012, а спектаклот што ќе се оддржи во престолнината Баку од 22 до 26 мај следната година, земјата ќе ја чини  неверојатни 110 милиони азербејцански манати или околу 100 милиони евра

Тоа ќе биде најскапиот Евросонг досега, а азербејџанските медиуми пишуваат дека ќе бидат вложени „најмалку толку пари колку што е наведено“.

За споредба, во Евросонгот што во 2009 година се оддржа во Москва, Русите вложија досега најголема сума од 42 милиони евра, а Азербејџан се подготвува сега да даде повеќе од двојно, потег што се граничи со расипништво.

Очекувањата се дека во организацијата на оваа скапа парада на кичот, на која секоја година се избира „најдобрата песна во Европа“  на Азербејџан ќе му помагаат и останатите учесници на натпреварувањето, а најмногу Шведска и Украина, кои имаат долгогодишно искуство кога станува збор за подготовка на Евросонгот. 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7054
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2012 во 18:01
Познат редоследот на земјите кои ќе настапуваат на претстојната Евровизија во Баку, Азербејџан.

Македонија на 24 мај во втората полуфинална вечер ќе ја претставува Калиопи.

Годинава можеби имаме среќа затоа што сите земји од поранешна Југославија (освен Црна Гора) настапуваат во истата вечер со нас.

Србија ја отвора втората вечер, па следат Холандија, Португалија, Македонија, Малта, Украина, Ерменија, Бугарија, Шведска, Грузија, Словенија, Естонија, Турција, Словачка, Хрватска, Норвешка, Литванија и Босна и Херцеговина.

Во првото полуфинале на 22 мај настапуваат: Црна Гора, Исланд, Романија, Албанија, Белгија, Летонија, Швајцарија, Финска, Грција, Молдавија, Кипар, Австрија, Данска, Сан Марино, Израел, Ирска и Унгарија.

Големото финале е закажано за 26 мај.Изменето од Schatzii7 - 28.Јануари.2012 во 18:02
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 12:19
 и еве ја нашата преставничка....на  евросонг 2012....македонскасреќа..
и англиска верзија
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 12:32
Јас се извинувам....

Ама мене не ми се допаѓаголема насмевка
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 12:42
изненадувањеа зошто се извинувашизненадување......нормално е дека не може на сите да им се допаѓа....и  донекаде е точно...песната не е ништо посебно.....не е  од оној тип на песни кои остануваат во глава после прво слушање....
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 13:24
IDIVIDI:Калиопи ја претстави евровизиската „Црно и бело“

Коментари:
motika
3/1/2012 9:32:24 AM
KATASTROFA pesnava
pehcevec
3/1/2012 9:52:33 AM
dobra e pesnata, na pocetok naezuva... moze ne e bas kako za pobednik na evrovizija, ama ok i onaka ne odime tamu za da pobedime :-)
sepak ako me prasa nekoj mene, jas bi porabotil na vtoriot del od pesnata - rokerskiot- bi go naglasil malku povekje, na primer so 'eksplozija' od elektricni gitari, tapani i slicno... vaka kaliopi gi pokriva i tie edvaj se slusaat... na primer koga ne pee, da ima nekoi grmezi od instrumentite...
_AC MILAN_
3/1/2012 10:17:45 AM
moze bolje angliski... ne za drugo nikoj nema da razbere... kako i dae pesnata e dobra, samo evrovizja ti e sve politika taka da nemora da se zamarame mn ;)
veterimagla
3/1/2012 10:31:48 AM
Mnogu poveke ocekuvav.
Mislev deka ke imame vpecatliva pesna koja se pameti so prvoto slusanje. Steta sto ne se naglaseni glasovnite moznosti na Kaliopi.
Ubavo pocnuva , no potoa nekako se gubi pesnata.
No to e, sto e.
Neka i e so sreka nastapot vo Baku.
erican
3/1/2012 10:32:14 AM
Освен фудбалерите, не смее и не е фер се друго да се критикува...дајте малку подршка бе луѓе, почитувајте се себе си...потоа лесно и останатите ќе не почитуваат !!!
tace73
3/1/2012 10:41:15 AM
I jas mislam deka treba malku aranzmanot da se napravi 'pobogat'! Inaku pesnata ne e mnogu losa, ama pak ne mi e ni mnogu dobra!
XXXXL
3/1/2012 10:51:33 AM
ne e losa pesnata ama nekako ne mi odgovara na nejzinite glasovni sposobnosti koi se nesporni....pesnata ima ubav ritam i pevliva e ama nekako e premnogu siromasna...ako go izvadite glasot na kaliopi nanea neostanuva nisto.....toa veke ednas ni se odmazdi.....nevelam deka mora da pobedime...zamene e dovolno da vlezeme vo finaleto....znaci ..napred kralice ti posakuvam uspeh....site se pozadi tebe, osven onie koi ne se i na koi se nesto im fali bez pricina i bez fakti.
XXXXL
3/1/2012 10:53:03 AM
zamena resenieto e na matricata da ima cel simfoniski orkestar....bogatstvo od noti i sila na muzikata....togas pesnata bi bila bomba...a kaliopi bi dosla do izraz celosno
Asso
3/1/2012 10:56:54 AM
Pesnata e TOP!!! MNogu mi se svigja. Citam kometari deka ne vleguva vo uva. Naprotiv, od prvoto slusanje mene mi se vrti postojano pesnata vo glava! Sekogas sum za makedonska versija, no me iznenadi kolku dobro zvuci angliskava!!! Bravo!!! A za toa deka treba prvo sami sebe da se pocituvame, pa posle drugite, apsolutno se sl*gam. Ajde neka otide Kaliopi so polna poddrska na Evrovizija, sakav da recam kako Tose sto go isprativme, ama se setiv deka i za negovata pesna imase eden kup komentari deka bilo namesteno... takov narod sme, k'ne! Kaliopi ti posakuvam prekrasen nastap i uzivaj i zabavuvaj se vo Baku!
megi39
3/1/2012 11:59:14 AM
Pak nesto tuc, muc. Mnogu ja pocituvam, mnogu sum pozitivna vo vrska so ova, sakam da se plasirame na nekoe ... na edno od prvite pet mesta, super ke bide ako navistina bide taka i i posakuvam mnogu srekja na Kaliopi ama .... mozelo i poubava pesna!
Pipi_Dolga_Corapa
3/1/2012 12:50:37 PM
A megu koi drugi pesni ja izbraa ovaa pesna da nè pretstavuva???
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 14:03

Песната е (шо вика Калиопи ,,песмата,,голема насмевка) е добра колку за на Евровизија... а посебно ми се допаѓа насловот... Black&White големо гушкањељубов

PS: Очекувам пласман меѓу првите 5... плазење
 
 
PPS: Everything is black and white...... свиркање


Изменето од LiDivio - 01.Март.2012 во 14:10
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 14:10
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

PS: Очекувам пласман меѓу првите 5... плазење

Од назад кон напредзбунетост
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 14:15
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

PS: Очекувам пласман меѓу првите 5... плазење

Од назад кон напредзбунетост
 
Не, од напред кон напред..... голема насмевка доста Македончето беше меѓу последните... не зборувамплазење
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 14:21
Тешко дека ќе можеме од напред да смемечтаење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 14:27
Утре кога ќе се туширам прва песна ќе ми биде на репертоар. кул
(само да го научам текстот) голема насмевка
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 14:29
Не е лесна за памтење Лисмеење
А и не ми е певлива некаконе знам
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2012 во 14:31
Не ми се допаѓа песната ни мене. Синоќа ја слушав петпати и не можев да ја запомнам мелодијата. За Евровизија треба песна која е заразна и која лесно се памти .

 Калиопи е прекрасен вокал и има харизма, меѓутоа , не знае да избере добра песна, за жал.
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,157 секунди.