IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Kako da se bide hristijanin bez da se bide religio
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kako da se bide hristijanin bez da se bide religio

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
kladence Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kladence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Kako da se bide hristijanin bez da se bide religio
    Испратена: 20.Јануари.2012 во 23:15
Kako da se bide hristijanin bez da se bide religiozen zvuci recisi protivrecno, bidejki hristijanstvoto se smeta za edna od najgolemite religii vo svetot.No hristijanstvoto e poveke od religija.Sekoja religija ima edna osnovna karakteristika, a toa e deka nejzinite sledbenici se obiduvaat da posegnat kon Bog, da go najdat Bog, i da mu ugodat so svoite licni napori. Religiite posegnuvaat kon Bog, dodeka hristijanstvoto e posegnuvanje na Bog kon lujgeto. Hristijanstvoto tvrdi deka lugjeto ne go najdoa Bog, tuku Bog gi najde niv.Sepak mnogu hristijani so formi i formalizam, so rituali i legalizam, so sistemi i formuli,nastojuvaat hristijanstvoto da go svedat na nivo na religija, na nekoj vid sistem, kade delata ja zamenuvaat verata i doverbata, aa zakonot ima prednost pred milosta.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2012 во 23:47
Originally posted by kladence kladence напиша:

...kade delata ja zamenuvaat verata i doverbata, aa zakonot ima prednost pred milosta.
Проблемот е токму во обратното. Во многу тнр. христијански земји теолозите со верниците предност даваат на верата а не на делата и божествениот закон кој Христос го продлабочи во својата позната проповед на гората пред околу 2000 години. Христијанството кое се потпира на тнр. милост и вера во спасението, низ вековите станала една понадворешнета духовно мртва религија. Последиците од тоа се чувствуваат сè позасилено денес, како во јавниот(политика, економија, наука) така и во приватниот(семејството на пр.) живот, бидејќи верниците масовно се водеа според догмата дека ритуалите(на пр. во римокатоличката црква) или верата во спасението(на пр. во тнр.протестантски/лутерански цркви) е доволна тие да бидат спасени. Но Исус беше дециден во неговата споредба помеѓу луѓето кои само слушаат а не го остваруваат учењето и за мудриот и безумниот човек кои ја граделе својата куќа на карпа односно песок.

Е сега како да се биде христијанин без да се биде она кое го спомна како „религио„?(едно од неколкуте филолошки толкувања на тој латински збор е „врзаност„ )
Многу едноставно, наместо само верување треба да се прејде во делување т.е. остварување на Исусовото едноставно учење чија есенција е содржана во Неговата Беседа на Гората. Освен тоа човештвото на денешницата ја имаа таа милост слободно да може да нурне длабоко кон Божјото срце преку Внатрешниот пат - поблизу Боже мој до тебе кој што Христос ни го даруваше преку својата пророчка реч, без притоа да мора да се има наврзаност на некоја религиозна група, бидејќи Бог е слобода.    
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
kladence Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 25.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 88
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kladence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 13:29
Svetiot apostol Pavle znael deka da se bide hristijanin ne znaci da se bide religiozen.Kako farisej, toj imal dovolno religija. Go znael evrejskiot zakon isto taka dobro kako sto ja znaes azbukata. Sepak toj zakon ne mu donel mir. Toj zakon ne go povrzal so ziviot Bog.    Ve molam citajte poslanie do rimjanite....tamu se site odgovori              
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 23:23
Originally posted by kladence kladence напиша:

Svetiot apostol Pavle znael deka da se bide hristijanin ne znaci da se bide religiozen.Kako farisej, toj imal dovolno religija. Go znael evrejskiot zakon isto taka dobro kako sto ja znaes azbukata. Sepak toj zakon ne mu donel mir. Toj zakon ne go povrzal so ziviot Bog.    Ve molam citajte poslanie do rimjanite....tamu se site odgovori              
Не станува збор за евресјкиот закон туку за законот Христов односно Исусовото учење кое тој го изнел во Беседата на Гората. Во Павловите посланија има одговори како да се стане следбеник на Павле, а темава не е тоа, туку како да се биде христијанин, т.е. како да се биде следбеник Христов а без да се биде наврзан.

За разликите помеѓу учењето на Павле и Христовото учење веќе имаше дискусија помеѓу разните членови на форумов низ други теми.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,280 секунди.