IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Настани што ја обележаа 2011
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Настани што ја обележаа 2011

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:09
Јули

1 јули

- Берово е прва општина која ќе добие овластување за управување со градежно земјиште
- Согласно законските изамени од денеска судовите се растеретуваат од над 600 илјади неспорни предмети

2 јули 

- Летувалиштата во Грција безбедни за одмор, став на македонските туроператори 
- Полициските „Алфи“ за шест месеци по разни основи привеле 1.821 лице

3 јули 

- Русите незадоволни од бугарската соработка во нафтоводот Бургас-Алекдсандрополис

4 јули 

- Прочитано обвинението за случајот „Пајажина“
- Одложено рочиштето на кое требаше да се презентираат докази против Бошкоски
- Во САД загина 21-годишна штипјанка 
- Сопругата на Љубе Бошкоски пријавила кражба на сеф во кој имало 3-4 пиштоли
- Македонија ги добива амбасадата во Канбера и козулатот во Атина од првата распределба на имотот на СФРЈ
- Новинарите со марш на солидарноста бараат враќање на достоинството на професијата

5 јули 

- Основниот суд во Охрид ги прогласи виновни капетанот на бродот „Илинден“ и овластениот претставник на германски „Лојд“

6 јули 

- Собранието ја констатираше оставката од пратеничката функција на мандатарот Никола Груевски 
- Граѓаните добиваат можност да ја оценуваат администрацијата
- Притворот на Љубе Бошкоски продолжен за 30 дена
- Кривична пријава за виш референ во Основниот суд Скопје 1 за примање поткуп

7 јули

- Утврдени најниските плати во земјоделството и прехранбената индустрија 
- Тарчуловски префрлен во затвор во Германија
- Првпат Собранието ќе има две жени потпретседатели 
- Француски искуства за развој и промоција на руралниот туризам

8 јули 

- Македонија и Хрватска го парафираа договорот за екстрадиција 
- МОН ги соопшти резултатите од пробното екстерно тестирање за објективноста на наставниците
- Правниот факултет промовираше поштенска марка по повод 60-годишниот јубилеј

9 јули 

- Парафиран договорот за екстрадиција меѓу Македонија и Црна Гора
- Матурантите ја положија државната матура со средна оценка од 3,3

10 јули 

- Посебна телефонска линија за закажување термини за патни исправи за иселениците

11 јули 

- Рамковски се изјасни за невин и побара куќен притвор
- Претседателот Иванов домаќин на 3.Регионална лидерска средба

12 јули 

- Претседателите на Македонија, Албанија, Црна Гора и на Косово со заложби за забрзана евроинтеграција на регионот
- Мекнамара: САД може да помогнат за името
- Избрани тројцата потпретседатели на Собранието на Република Македонија 
- УЈП изврши попис и одзеде пет возила од фирмите на „Перо Наков“
- Продолжи распитот на обвинетите за случајот „Пајажина“

13 јули 

- Протест на новинари од „Шпиц
- Маја Кадиевска-Воиновиќ именувана за вицегувернер на НБРМ
- Македонија доби грант од 2,2 милиони евра од Народна Република Кина
- Во МВР почна имплементацијата на проектот „Семафор“ - граѓаните директно ќе ја оценуваат работата на администрацијата

14 јули 

- Никола Тодоров ќе биде министер за здравство во новиот владин состав
- Собраниските комисии дебатираа за законот за употреба на јазиците 
- Македонија ја презеде позицијата Командант на мултинационалната единица на ЈИЕ - СЕЕБРИГ
- ИК Банка се ребрендира во Халкбанк
- Вкупно 14 години и шест месеци казна затвор за четворицата обвините за убиството на српскиот турист во Охрид

15 јули 

- Мандатарот Груевски го достави во Собранието составот на новата Влада
- Собранието ги донесе измените на Законот за употребата на јазиците 

16 јули 

- Панче Кралев предложен за министер за образование во новата Влада 
- Над 6,5 илјади Македонци аплицирале за австралиска пензија 

17 јули  

- Четириесет и седма Галичка свадба 
- Милошоски на проштална средба со дипломатскиот кор
- Промовирани новите летови од Скопје до Анкона и до Венеција

18 јули  

- Собранието ги усвои измените на законите за употреба на знамињата на етничките заедници,  за Судски совет и за Советот на јавните обвинители
- Собранието ги донесе измените на Законот за радиодифузна дејност 
- Собраниската Комисија за надзор над работата на УБК и АР одлучи да работи по стариот Деловник

19 јули 

- Тарчуловски: Хашките случаи да ги стопираме и пратиме во историјата
- Основниот суд Скопје 2 одлучува за отворање стечај за А1 телевизија 

20 јули 

- Завршени процедурите за примопредавање на амбасадата во Канбера што Македонија ја доби со договорот за сукцесија
- Втора годишна конференција на иселеничките организации

21 јули

- Нови 40 договори за користење средства од ИПАРД Програмата 2007-2013

22 јули 

- Јанакиески: Досега поднесени само 55 илјади барања од правни и физички лица за легализација на дивоградби
- Џон Хајд, пратеник на Западна Австралија: Работиме за признавање на Македонија под уставното име
- Граѓаните да ја почитуваат делумната забрана за движење во шумите, ако забележат пожар да пријават на бројот 195 
- Отворен Центар за обука на јавната администрација за процесот за членство на Македонија во ЕУ
- ЕБОР ја ревидира проекцијата за македонскиот БДП за годинава од 2,5 на 3,1 проценти

23 јули 

- Изразено жалење од ОБСЕ по реакцијата на Вељаноски за начинот на ипсраќање на писмото од оваа организација
- Светски познатиот кларинетист Чарлс Најдих вечерва на „Охридско лето“
- Кривични пријави за двајца битолчани за измама за работни дозволи за Хрватска и Словенија

24 јули 

- Ограбена црквата „Света Петка“ во Дебар
- Почнува „Крушево-етно град“
- Одбележани 54 години од смртта на Ченто

25 јули 

- Собранието се подготвува за избор на новата влада

26 јули 

- Бил Павлески министер без ресор во новиот состав на владата 
- Потпишана финансиска спогодба во рамки на ИПА за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово
- МВР доби софистициран систем за идентификација на траги од огнено оружје, со можност за градење база на податоци за мало и лесно оружје
- Прогласен стечај на А1 телевизија
- Скопје одбележа 48 години од катастрофалниот земјотрес 

27 јули 

- Собраниска расправа по експозето на премиерот Груевски во рамки на седницата за формирање на нова Влада
- Претседателот Иванов помилува 85 осудени лица по повод Националниот празник 2.Август
- Приведени тројца македонски државјани вмешани во меѓународна трговија со кокаин
- Солистички концерт на италијанскиот гитарист Едоардо Катемарио вечерва на „Охридско лето“
- Нова експедиција за истражување на подводната пештера „Врело“
- Триесетина коњаници го почнуваа Илинденскиот марш кон Крушево

28 јули 

- Собранието расправа за избор на нова Влада 
- Прилепчанец загина во сообраќајна несреќа на патот Градско - Прилеп
- Две бронзи за македонската репрезентација на Интернационалната олимпијада по информатика 
- Собранието ја избра новата Влада 

29 јули 

- Владата со нов пакет економски мерки 
- Новите министри ги презедоа функциите
- Собранието ги именува замениците министри 
- ФЗОМ забранува избраните лекари да дополнуваат на рецепт заштитено име на лек
- Парното поскапе за 3,13 отсто за корисниците на Топлификација

30 јули 

- Пуштен во употреба реконструираниот регионален пат Илинден-Калуѓерец
- Џељал Бајрами ја презеде функцијата заменик-министер за внатрешни работи од Џевад Бучи
- На „Охридско лето“ концертна вечер со рускиот пијанист Алексеј Володин 

31 јули 

- Владата донесе мерки за стабилизирање на домашниот пазар со пченица и брашно
- АЕК: Законски е одземена френквенцијата на А1
- Традиционална 31. погранична средба на Македонците од Егејскиот дел на Македонија 
- На Кокино изведен праисторискиот ритуал поврзан со настанокот на светот
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:10
Август

1 август

- Град Скопје: Фирмата ТД „ФИНЕ“ по основ на комуналии должи 175 милиони денари
- Антикорупциска од УЈП бара испитување на имотната состојба на 30 лица од судската власт 
- ЕУ и НАТО, промоција на државата и подобра дипломатска служба, приоритети на Попоски
- Министерот за труд и синдикатите ги утврдија приоритетите за соработка

2 август 

- Сто и осум години од Илинденското востание и 67 од Првото заседание на АСНОМ

3 август 

- Министерството за информатичко општетсво и администрација воведува ИСО 9001 стандард
- На Институтот за судска медицина отворена лабораторија со најсовремена опрема за скрининг на психоактивни супстанци 
- Еуримаж ја стопира исплатата за сите дистрибутери во Македонија 
-  Почна рокот за пријавување субвенции за произведени домати и краставици

4 август

- „Најдоброто од Македонија - Музика“, нов проект на Агенцијата за млади и спорт 
- Комисија за лустрација: Милчин бил соработник со тајните служби

5 август 

- Презентиран нов модел за оценување на работата на државната администрација
- Милчин најави тужба на решението на Комисијата за лустрација
- Најава за целосно реновирање на третина од Психијатриската болница во Бардовци 

6 август 

- Модерни гладијаторски игри во Охрид
- Почнува одбележувањето на 10-годишнината од масакрот кај Карпалак 

7 август 

- Кривични пријави за инвеститорот и изведувачот на објектот „Космос“
- Кривични пријави против тројца скопјани за употреба на фалсификувани платежни картички 
- Рускиот пијанист Борис Березовски вечер на „Охридско лето“

8 август

- Десет години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак

- Британска поддршка за реформи во јавната администрација 

- Девизните резерви на НБРМ во злато исти како и на крајот на 2010 годин

- Министерот Беџети се сретна со Брајан Агелер, вд амбасадор на САД 

9 август 
 
-ФЗОМ измени 27 постојни и воведе 87 нови референтни цени на здравствените услуги

- Спречен обид за нелегален извоз на пченица

- Вратена отстранетата спомен плоча кај Карпалак 

10 август 

- Десет години од загинувањето на осумте македонски бранители кај Љуботенски Бачила

- Рељиќ: Македонија не во криза и затоа не е дел од балканската турнеја на Вестервеле

11 август 

- Почна реконструкција на автопатот Катланово - Велес 

- Македонска студентка се удави во Индиски Океан

12 август 

- Заедничка изјава на канцелариите на ЕУ, ОБСЕ, НАТО и Амбасадата на САД по повод десетгодишнината од Рамковниот договор 

- Пензионер тргна пеш по Вардар со пораки за соживот и чист Вардар 

13 август 

- Една деценија од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

- Одбележани 60 години од убиството на петтемина струмички студенти

14 август 
 
- Бугаринот Петар Стојчев победник на Охридскиот пливачки маратон 
15 август 

- Рикер: Продолжува силната поддршка на САД за Македонија 


- Македонија и Бугарија ја интензивираат прекуграничната соработка

16 август 
 
- Втор дел од државната матура во августовскиот испитен рок 

- Почнува првиот уписен рок на државните универзитети, слободни 30.011 места за бруцоши 

- Генерал Горанчо Котески нов началник на ГШ на АРМ

17 август 
 
- Британска поддршка за спроведување на антикорупциските мерки и политики 

- Министерката Јанкулоска се сретна со претставници на Народната вооружена полиција на НР Кина

18 август 

- Ден на Армијата на Република Македонија 
- Руската фармацевтска групација „Протект Груп“ инвестира во „Бунарџик“
- Трибина во австралискиот Парламент по повод 20 години независна Македонија

19 август 

- Робертсон: Македонија треба да стане дел од НАТО, Скопје и Атина можат да дојдат до компромис 
- Македонски средношколци освоија бронзени медали на светската олимпијада по информатика 
- Малцинствата во Албанија потпишаа декларација против законот за попис
- Македонија и Турција потпишаа спогодба за редовен воздушен сообраќај

20 август 

- Пожарот кај Ротино се шири кон Пелистер
- Во Пробиштип отворен првиот Аква парк
- Откриен убиецот на 23-годишното момче крај езерото Козјак

21 август 

- Адеми: Со донесување на законот за електрична опрема ќе се воспостави систем за рециклирање на отпадната електроника

22 август 

- Вељаноски предлага измени на Изборниот законик - избраните градоначалници да останат пратеници
- Евроатлантска интеграција, стабилен и безбеден регион - заеднички приоритети на Македонија и Албанија
- Бројот на баратели на азил од Македонија сведен на минимум
- Меркел: Македонија да го реши спорот со Грција за името 
- Прва седница на владиниот Економски совет

23 август 

- Извозот на поранешните југословенски републики со САД зголемен за 10 отсто
- Јоханес Раиндл нов главен извршен директор на ЕВН Македонија Холдинг

24 август 

- Целосна забрана за движење во шумите од денеска до 3 септември 
- Тодоров: Гинекологија Чаир-една од најдобрите ЗУ во која добро се спроведени протоколи за одржување на хигиена
- Владата препорача поради топлотниот бран бремените и лицата над 60 години утре и задутре да бидат ослободени од работа
- Формиран Комитет за туризам во Владата- 
- Собранието го избра Зоран Трајчевски за член на Советот за радиодифузија
- Претседателот Иванов ги одликуваше Струшките вечери на поезијата со Орден за заслуги за Македонија

25 август 

- Почнуваат јубилејните Струшки вечери на поезијата
- Поднесени 149.101 барање за легализација на објекти во целата држава
- Арифи: Македонија очекува добра волја и од Грција за решавање на спорот за името 
- Македонија и Русија потпишаа Спогодба за соработка во борбата против трговијата со дрога

26 август 

- Македонија го признава Преодниот национален совет на Либија
- Јанакиески: Поднесени 169.928 барања за легализација, рокот нема да се продолжува
- Одбележување 101 година од раѓањето на Мајка Тереза

27 август 

- Јанакиески најави бесплатна легализација за дивоградбите на социјално загрозените семејства
- Во Скопје ќе биде отворен 24-часовен транзитен центар за децата од улица
28 август 
- Православните христијани го празнуваат Успението на Пресвета Богородица 
- Во рудникот „Бучим“ отворена новата фабрика за производство на катоден бакар 
29 август  
- Пешевски: НБРМ прогнозира раст на македонската економија од 3,5 и инфлација под 4,5 проценти

30 август  

- Муслиманите го слават Рамазан-Бајрам
- Груевски: Дали ќе има нова средба во Њујорк со Папандреу зависи и од него
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:11
Септември

1 септември 

- Полицијата откри криминална група која неколку години ограбувала банки во Австрија
- Арифи очекува реален извештај и добра оценка од ЕК, испратила писмо до Пангалос 
- Целосната забрана за движење во шумите продолжува до 10-ти септември 
- Почнува учебната 2011/2012 година, новини во основното и средното образование 

2 септември

- ФЗОМ воведе измени во Правилникот за ин витро оплодување
- Собранието водеше расправа за состојбата на медиумите во Македонија
- „Џонсон контролс“ отвора нова фабрика во Штип, инвестиција од 20 милиони евра 

3 септември

- Почнува изборот за „Најдобар промотор на Македонија“ 
- Прво рангирање на високообразовните установи во Македонија
- ФПИОМ во 2010 и 2011 наплати заостанати придонеси околу една милијарда денари

4 септември 

- Нимиц не планира да излезе со нов предлог додека не биде уверен оти би дал резултат
- Филе: ЕУ нема да го увезе проблемот со името, сега е време да се реши 
- Новинари и професори го информираат еврокомесарот Филе за состојбата на медиумите во Македонија

5 септември 

- На Буџетот ќе се прави корекција од 2,45 милијарди денари на расходната страна
- Поднесени над 342 илјади барања за легализација на дивоградби
- Филе: Името може да се реши до крајот на годинава, реформите да продолжат
- Данте Спиноти годинашен добитник на наградата Златна камера 300 на ИФФК „Браќа Манаки“

6 септември 

- Отворен модернизираниот аеродром „Александар Велики“
- Министерот Попоски на средба со група пратеници од германскиот Бундестаг
- Ховит: Македонија треба да најде начин да ги отпочне преговорите со ЕУ
- Промовирани новите автобуси на ЈСП „Скопје“
- Судот донесе одлука да се запре кривичната постапка за случајот „Мавровски работници“
- Владата донесе одлука да ја награди кошаркарската репрезентација на Македонија со по три илјади евра

7 септември 

- Иванов: Граѓаните да се обединат за остварување на стратешките цели и приоритети на државата
- Премиерот Груевски се сретна со неговите претходници Црвенковски, Георгиевски, Костов и Бучковски

8 септември 

- Македонија слави 20 години самостојност
- Иванов постхумно го одликува Јордан Мијалков со орден „8-ми Септември“
- Средба на Вељаноски со поранешните претседатели на Собранието и членовите на Комисијата за спроведување на референдумот 1991 година
- Робертсон: Време е за Македонија да се приклучи кон Европа и да стане членка на ЕУ и на НАТО
- Декларацијата за независност на РМ ќе се чува во Музејот „Македонска борба“ 
- Пуштање во употреба на фонтаната со споменикот „Воин на коњ“
- Едицијата „130 тома македонска книжевност“ преведена на англиски јазик 
- Пуштен во употреба автопатот Табановце - Куманово 

- Одбележување на Денот на независноста на Македонија и во Брисел
- Во Штип одбележан Денот на независноста 
- Македонска вечер на меѓународниот филмски фестивал во Нанси, Франција

9 септември 

- Претседателот Иванов одликуван со орден на Малтешкиот ред на „Свети Лазарус“
- Модернизираниот аеродром „Александар Велики“ ги пречека првите патници 

10 септември 

- Министерството за одбрана најави скоро отворање школа за пилоти 
- Прв случај на заболен од западно-нилска треска во Македонија 
- Претседателот Иванов го одликува Џон Битов со Орден „8 Септември“ 
- Музејот на македонската борба за државност и самостојност од денеска отворен за посетители

11 септември 

- Почна примената на новиот Закон за парнична постапка
- Робин О Нил: Македонија и по 20 години го задржа националниот идентитет

12 септември 

- Претседателот Иванов ја одликува Македонската кошаркарска репрезентација со „Медал за заслуги за Македонија“ 
- Застој на товарниот сообраќај кон Грција, патничкиот промет во интервали

13 септември 

- Волерс: Нема промена во ставот на САД за името, Вашингтон подготвен да помогне, но решението е кај Скопје и Атина
- МОН подготвува стратегија за наука и развој за следните 10 години 
- Организирана криминална група од Македонија, Бугарија и Србија „испрала“ 21, 8 милиони евра 
- На Матка избувна пожар
- ЈП „Службен весник“ електронски се поврза со сите нотари и извршители
- Актерот Борис Чоревски ја доби наградата „Ристо Шишков“ на 19. Фестивал на камерен театар

14 септември 

- Претседателот на Собранието Вељаноски и премиерот Груевски се сретнаа со американскиот амбасадор Пол Волерс
- Богов: Курсот на денарот останува фиксен
- Во јавните здравствени установи се воведува систем за управување со квалитет 

15 септември 

- Македонија и Косово ги поедноставуваат граничните процедури во железничкиот сообраќај
- Потпишан Договорот за грант од САД за реставрација на фасадата на Шарената џамија во Тетово
- Околу 16.000 бруцоши на петте државни универзитети

16 септември 

- Хауит очекува позитивен извештај за Македонија, најавува посилен ангажман за решавање на името 
- Пангалос одговори на писмото на Арифи 
- Признанија за македонските мировници во Авганистан
- Љубе Бошкоски јавно му се извини на директорот на УБК, Мијалков
- Отворен новиот Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство при УКИМ

17 септември

- Ревија македонски филмови за 20 години независност 
- Седма „Бела ноќ“ во Скопје 
- ССК: Во овие услови на економијата курсот на денарот треба да биде стабилен

18 септември 

- Македонија четврта на Европското првенство во кошарка
- Кошаркарската репрезентација со почесни академски титули на ФОН
- Онлајн-настава по македонски јазик за учениците Македонци во Грција 
- МВР ги расчисти двата случаи пријавени кражби од семејството на Љубе Бошковски

19 септември 

- Ставрески: Вкупната макроекономска состојба е стабилна, македонската економија ги остварува резултатите
- Гордан Калајџиев нов претседател на Хелсиншки комитет за човекови права на Македонија

20 септември 

- Претседателот Иванов на кошаркарските репрезентативци им врачи „Медал за заслуги за Македонија“ 
- Британска поддршка за зајакнување на капацитетите на македонското Собрание
- Македонија доби 107 милиони евра заем од ЕБОР за изградба на делницата Демир-Капија - Смоквица

22 септември 

- Во Њујорк средба Попоски - Ламбринидис
- Разрешен членот на Антикорупциска комисија Иљми Селами 
- Државата продава 41 локација за изградба на винарии во Кавадарци, Неготино и во Росоман 

23 септември 

- Ставрески: Растот на БДП од 5,3 отсто над очекувањата на Владата 
- Симон Трпчески одликуван со титулата „Национален уметник на Република Македонија“
- Осум кривични пријави за пловни објекти од Капетанијата на пристаништа
- Пуштен во употреба првиот Транзитен центар за деца на улица

24 септември  

- Груевски на Генерално собрание на ОН
- Проект на Фондот за ПИОМ за известување на осигурениците за евидентираниот стаж и остварените плати

25 септември  

- Премиерот Груевски и министерот Попоски се сретнаа со генералниот секретар на ОН Бан Ки - Мун
- Македонски поети се вклучија во светската манифестација „100 илјади поети за промена“

26 септември  

- Собранието не избра нов претседател и заменик-претседател на Комисијата за лустрација
- Македонското кредитно биро почна со проектот „Работи и живеј подобро“
- Акција за евидентирање лица кои ги нема во матичните евиденции

27 септември

- Македонски театар со претстава на македонски јазик ќе учествува на културната Олимпијада во Лондон
- Најава за покренување постапка за враќање на посмртните останки на македонскиот револуционер Панко Брашнар
- Охриѓанка убиена при вооружен грабеж на Флорида 
- Клиниката за кардиологија воведува Хоме мониторинг за следење на пациентите со вградени дефибрилатори

28 септември 

- Мартин Шулц: ЕУ да игра улога на „покровител-посредник“ во спорот со името 
- Ребека Хармс: И Грција треба да покаже солидарност со ЕУ за евроинтеграцијата на Македонија
- Министерот Бесими одржа работен состанок со Асоцијацијата на воените аташеа на НАТО земјите во Македонија

29 септември 

- Ердоган: Македонија има природно право да го користи своето име, грчкиот став е неразбирлив и неправеден

30 септември 

- Попис ќе има - тврдат во ДПК и ДЗС, Беџети поднесе оставка 
- МИА одбележа 13 години од емитувањето на првата вест
- Доделени наградите за книжевни преведувачи за 2011 
- Македонец убиен во Австралија
- Јаневска поднесе оставка на функцијата претседател на Државната пописна комисија 
- Владата го комплетира составот на ДПК, пописот утре почнува
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:12
Октомври

1 октомври 

- Пописот започнат во сите 44 пописни реони, апел од Државната пописна комисија процесот да не се политизира
- Утврдена минималната плата во Македонија - 8.050 денари во нето износ
- Македонско-словенскиот јазик е коренот на глаголицата и кирилицата, тврдат Бошевски и Тентов 
- ЕУРОСТАТ: Македонија подготвена за успешно спроведување на Пописот
- ДПК: Пописот почна навреме и се одвива без проблеми
- „Панкот не е мртов“ денеска премиерно во Лондон

2 октомври 

- Почеток на втората фаза од кампањата „Заедно за училишта без насилство“ 
- Отворен откупно-дистрибутивниот центар „АГРОФРУКТИС“, ивестиција вредна 20 милиони евра 

3 октомври 

- Почна форумот “ЕУ – Западен Балкан“ на министрите за внатрешни работи и за правда 
- Собранието ја донесе завршната сметка на Буџетот на Република Македонија за 2010 година
- Ставрески: Очекувањата за растот на БДП е остварување на проектираниот од 3,5 проценти, секој процент над ова е позитивно остварување 
- „Панкот не е мртов“ - македонски кандидат за Оскар 

4 октомври 

- Малстром: Македонија направи многу против злупотребата на визната либерализација, потребни се и дополнителни мерки
- Македонија и Европол го операционализираат договорот за размена на информации на сите нивоа
- Македонија и Црна Гора потпишаа Договор за екстрадиција
- Потпишан Протокол за соработка помеѓу министерствата за правда на Македонија и БиХ
- Пожар во скопскиот театар во изградба 
- Поемата „Ако“ ја доби наградата „Григор Прличев“ за 2011 година 

5 октомври 

- Берлускони-Груевски: Македонија заслужува да стане членка на ЕУ
- Полициската акција „Ноќ“ резултираше со кривична пријава за 20 осомничени за посредување во вршење проституција
- Претседателот Иванов му додели Орден за заслуги за Македонија на Турскиот театар-Скопје
- Ставрески: Модернизацијата на блоковите во РЕК Битола почеток на инвестициски циклус вреден 300 милиони евра

6 октомври 

- Пописот се одвива според очекуваниот тек, засега нема индиции за негово продолжување 
- Потпишан меморандум меѓу Стејт департментот и Министерството за образование и наука
- „Отворени е-услуги“, нов проект на Министерството за информатичко општество и јавна администрација
- СДСМ ги предлага Кондарко за претседател и поранешната судијка Дума за членови на ДИК
- Систина станува партнер со турската групација на болници Аџибадем
- Потпишан договор со Шпанија за заемно признавање и замена на националните возачки дозволи 

7 октомври 

- Жозеп Дол: Можна е деблокада на евроинтеграцијата на Македонија 
- Се изготвува текст за вклучување на Македонија во „Јужен поток“

8 октомври 

- Хамарберг: Кога Македонија ќе влезе во ЕУ, македонскиот јазик ќе биде таму 
- Мартин О. Хатчинсон: Македонија е среќна што не е дел од еврозоната во вакви услови
- Презентирани ефектите од пензиската реформа во Македонија
- Македонците во Унгарија прв пат на попис можат да ја искажат својата етничка припадност 

9 октомври 

- МВР се вклучи во кампањата „Паркинг наречен желба“
- Изготвена база на податоци со листа на услугите што во моментов ги нудат јавните здравствени установи

10 октомври 

- Владата и ЗНМ формираа работна група за решавање на состојбите во медиумите 
- ФЗО електронски се поврза со УЈП, издадени првите 50 илјади електронски здравствени картички
- На Клиниката за детска хирургија извршена прва трансплантација на црн дроб
- „Поглед кон Македонија“ од денеска на Си Ен Ен 

11 октомври 

- Џејн Армитаџ: Македонија води добра макроекономска политика
- Џафери: Владата ќе расправа за пописот
- Врачени државните награди „11 Октомври” 
- Членовите на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка
- Македонија одбележува 70 години од почетокот на антифашистичкото востание и НОВ

12 октомври 

- Објавен извештајот на ЕК за напредокот на Македонија, останува препораката за отпочнување на преговорите, повторно без придавката „македонски“
- За Македонија над 317 милиони евра од ИПА до 2013 година
- Почнува аплицирањето за земјоделски субвенции за градинарски култури

13 октомври 

- Почна собраниската расправа за законот за прекинување на пописот 
- Грчките цариници ќе ги блокираат граничните премини до 24 октомври, ќе се пропуштаат само пешаци

14 октомври 

- Констатирана оставката на пратеникот Марјанчо Тодоровски, на негово место Драган Настоски
- Турска донација во опрема за АРМ, вредна 900 илјади американски долари 
- Почна засилена инспекциска контрола на стандардите за хигиена во јавните здравствени установи
- АЕК објави повик за доделување фрекфенции за 4 Г
- Мики Манојловиќ добитник на „Златна камера 300” за особен придонес во светската филмска уметност на 32. „Браќа Манаки“
- Целосен застој на товарните и патнички возила кон Грција 

15 октомври 

- Предадена во употреба регионалната делница од дебарското село Џепиште до границата со Албанија 
- Најавено формирање регистар на лица осудени за сексуална злоупотреба на деца и педофилија
- Собранието го донесе Законот за прекинување на пописот
- Објавен Јавен повик за користење финансиски средства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој 
- Отворена манифестацијата „Денови на македонската култура во Русија“

16 октомври 

- Деновите на македонската култура продолжуваат во Санкт Петербург 
- Министерот Тодоров најави борба против сите кои сакаат на грбот на пациентите да остваруваат профити

17 октомври 

- Грчка блокада на границата 
- Царините на Македонија и на Азербејџан потпишаа договор за соработка
- Владата преку проект ќе го зголемува нивото на електронска трговија во Македонија
- Пробиштип прва општина што распиша повик за продажба на државно градежно земјиште
- Проектот „Волшебна Македонија“ освои награда на Фестивалот на туристички филмови во Хрватска 
- „Џонсон контролс“ ја почна изградбата на новата фабрика во Штип
- Емирот на Катар пристигна во Скопје 
- Во Брисел состанок на заедничкиот консултативен комитет меѓу Македонија и ЕУ
- Собранието ги поддржа предлог законите за концесии и јавно - приватно партнерство и за европски работнички совет 
-Претседателот Иванов го одликува емирот од Катар со орден 8-ми Септември


18 октомври

- Пратениците го поддржаа Предлог законот за субвенционирање станбен кредит во прво читање
- Бугарија не го почитува правото за слободно собирање и здружување на македонското малцинство, пресуди ЕСЧП 
- Награда за „Панкот не е мртов“ на Фестивалот на медитерански филм во Копер
- ЕБОР ја ревидира стапката на раст на БДП за Македонија 

19 октомври 

- Редовен годишен состанок на Македонија со Северно-атланскиот совет
- Ставрески: Ефективни нови 50 милиони евра за малите и средни претпријатија од ЕИБ 
- Амбасадорот Бергант: Македонија може паралелно да го решава спорот со Грција и да добие датум за преговори за членство во ЕУ
- АЕК воведе услуга „Преглед на понуди“
- „Заедно да излеземе од мракот на насилството“ кампања за борба против семејното насилство
- Археолошкиот локалитет Стоби на листата Њорлд Монументс Фунд за 2012 година 
- Гала промоција на Македонија на туристички саем во Виена
- Канадски весник ја претставува Македонија како „непознат скапоцен камен“

20 октомври 

- Македонија трет топ реформатор во светот во Извештајот на Светска банка за водење бизнис  „Дуинг бизнис 2012“
- Меморандум за разбирање за 400 киловолтна интерконекција меѓу Македонија и Косово
- Презентирани новините за поделба на надлежностите на двајцата директори на јавните здравствени установи
- Студентите реагираат со писмо до Филе за неименувањето на македонскиот јазик 

21 октомври 

- Промоција на 13 нови книги од медицинските науки во рамки на проектот за превод на 1000 стручни книги
- Нормализиран сообраќајот кон Грција
- Италијанска инвестиција од 10 милиони евра во изградба на трговски центар во Петровец

22 октомври 

- Кривична пријава за девојка која извршила измама преку „Фејсбук“
- Владата ќе ја субвенционира каматата за новата кредитна линија од ЕИБ наменета за мали и средни претпријатија

23 октомври

- Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба 
- Свечено откривање на споменикот на бранителите од 2001 
-  Врачени државните награди „23 Октомври“ за 2011 

24 октомври 

- Хакрески напади на системот за онлајн настава за Македонците кои живеат во Грција
- Најава за редовни авионски летови на релација Скопје - Рим од 30 октомври 
- Електронски катастар во сите градови до крајот на првата половина од 2012 

25 октомври

- Министерот за надворешни работи Попоски во посета на Европскиот парламент
- Училиште на македонски јазик во црквата Св. Кирил и Методиј во Париз
- Потпишана Спогодба за паушално надоместување на трошоците за здравствена заштита со Србија

26 октомври 

- Предлог-законот за минимална плата усогласен и влегува во владина процедура
- Собранието расправа за Извештајот на ЕК за Македонија
- Казни за 14 јавни здравствени установи и нивните директори
- Таксират номиниран за Еуропеан фестивал ањардс 

27 октомври 

- Потпишан договор за соработка меѓу македонското и руското МВР
- Претседателот Иванов се сретна со принцот Алберт Втори од Монако

28 октомври 

- Парафиран текстот на спогодбата за целосна либерализација на превоз на стоки помеѓу Македонија и Летонија
- Филолошкиот факултет го кани Филе на Македонско-чешка научна конференција за македонскиот јазик, култура и историја
- Одбиена тужбата на велешани против државата за Топилница
- „Австралија, признај ја Македонија денес! - кампања на ОМД во Перт

29 октомври 

- Фридман: Време е политичарите во ЕУ да се соочат со фактот дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет постојат 
- Предложен закон за исплата на пензии и пензиски надоместоци од капитално финансирано пензиско осигурување
- Документарецот „Име си е име“ ќе биде прикажан во рамки на фестивалот „Глобално будење“ во Чикаго

30 октомври 

- Измените на Законот за лековите и медицинските помагала даваат можност за паралелен увоз на лекови
- Седница на Влада: До 1 јануари да се усвои законот за минимална плата, предвидени казни за непочитување на одредбите
- На Ќафасан запленети 10 килограми високо квалитетен хероин

31 октомври  

- Ставрески: Помали царини за 100-тици производи за поддршка на индустријата 
- Парното од „Топлификација“ поскапува за 8,42 отсто, а од „Скопје север“ за 13,29
- Андреј Лепавцов избран за нов амбасадор на Македонија во ЕУ
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:13
Ноември

1 ноември  

- Стапува во сила Договорот за социјално осигурување меѓу Македонија и Канада
- Уапсен организаторот на транспортот на запленетиот хероин на Ќафасан
- Двојно зголемен бројот на боледувањата, најавени системски мерки за да се спречи нивната злоупотреба

2 ноември  

- Состанок на Мешовитиот парламентарен комитет - Република Македонија и ЕУ
- Буџетот за 2012 година прифатен од Владата
- Република Македонија стана членка на Извршниот одбор на УНЕСКО

3 ноември  

- Обраќање на премиерот Груевски по повод 100 дена Влада: Делата зборуваат за работата на Владата
- Состанок на Мешовитиот парламентарен комитет 
- Почна манифестацијата „Денови на македонската култура“ во Талин
- Правниот факултет „Јустинијан Први“ одликуван со „Орден за заслуги за Македонија“
- Дигитализирани нови 53 учебници за петто и шесто одделение

4 ноември  

- Одбележани сто дена Влада
- Овозможен он-лајн пристап до прашањата од испитот за јавната админстрацијата 
- Вишеградската група со поддршка за евроинтеграција на Македонија, Филе повторно сугерира да се реши името
- Филе на пресот во Прага употреби „македонски“

5 ноември 

- Димовски: Исплатата на субвенциите се одвива редовно, согласно поднесените апликации на земјоделците

6 ноември  

- Во Битола се одржа конференција посветена на македонското национално малцинство во соседните држави 

7 ноември 

- Државата најави субвенционирање нискобуџетни авиокомпании
- Распуштена старата и формирана нова Комисија за посвојување при Министерството за труд 
- Институтот за македонска литература одбележа триесетгодишен јубилеј
- „Панкот не е мртов“ освои награда на филмскиот фестивал во Котбус

8 ноември 

- Медиумска кампања на ОМД против грчката пропагандна војна кон Македонија
- Работна група ќе побара увид во документацијата за комуникацијата меѓу МВР и Бошкоски
-  Собранието донесе одлука за испраќање 172 припадници на АРМ во Авганистан
- Ставрески: Македонија доби 130 милиони евра од Дојче Банк и Сити Банки под исклучителни услови
- Именувани членовите на Државната изборна комисија
- Царина со нова електронска услуга за компаниите

9 ноември 

- Собраниска расправа за Законот за пратеници
- Спортисти и уметници со Манифест во одбрана на македонскиот јазик
- Кривични пријави за финансискиот директор и претседателот на УО на АДГ „Маврово“ за злоупотреба на службена положба
- Проект за прекугранично бизнис вмрежување меѓу Македонија и Бугарија

10 ноември

- Договор за финасирање на проектот ХЕ „Бошков мост“
- Презентирани измените на Законот за вработување и осигурување во случај на невработеност
- Измени во Законот за безбедност на сообраќајот: Можност 16 годишни лица да се стекнат со возачка дозвола
- Двајца исчезнати македонски државјани пронајдени мртви кај Бреша, Италија
- Објавен тендер за набавка на најсовремена апаратура за Клиниката за детски болести и други ЈЗУ
-Извештај „Плаќање даноци 2012“: Македонија на 4. место по даночната стапка за компаниите
- Собранието не го изгласа дополнувањето на Законот за пратеници предложен од опозицијата

11 ноември 

 - Светска банка и одобри на Македонија Гаранцијата за кредитни политики од 100 милиони евра
- Околу 1.200 лекови ќе поевтинат со новата Методологија за формирање цени
- Втор ден масовно се поддржува „Манифестот на Македониумот“ 
- Скопје сити мол - нова инвестиција во Македонија, ќе почне со работа наредната година

12 ноември 

- Средба на премиерот Груевски со британски инвеститори во Лондон
- Глувите и наглуви лица од денеска ќе се информираат од дневникот на знаковен јазик на МТВ
- Масовна поддршка од студентските организации од Скопскиот, Битолскиот и Штипскиот универзитет за „Манифестот на Македониумот“ 
- Отворање на Деновите на културата на Украина во Македонија
- Билјанините извори секнаа, осцилациите на нивото на Охридското Езеро неповолно влијаат врз екосистемот 

13 ноември 

- Деновите на украинската култура во Македонија
- Пристигна првиот мини автобус за јавниот градски превоз во Скопје
- Врачени наградите „13 ноември на Град Скопје“ за 2011 година
- Масовна поддршка од граѓаните за „Манифестот на Македониумот“

14 ноември 

- Ставрески: Со флексибилно скроениот буџет Македонија подготвена за сите можни економски сценарија 

15 ноември 

- Масовна поддршка на „Манифестот на Македониумот“, акцијата продолжува во наредните денови
- Премиерот Груевски препорачува дислокација на велешката Топилница
- Бизнис форум во Вашингтон: Македонија – најконкурентна европска бизнис дестинација 
- СБ: Македонската економија годинава ќе порасне за три, а во 2012 за 2,5 проценти
- Почна примената на измените во режимот на пропишување на околу 70 лекови
- Мал авион ја промаши пистата при слетување на скопскиот аеродром, нема повредени

16 ноември 

- Поддршка од Владата за инфраструктурните проекти што ги иницираат хотелиерите и туристичките агенции
- Голема поддршка за „Манифестот на Македониумот“, досега собрани над 65.000 потписи
- Уставен суд: Задолжително здравствено осигурување за монасите и монахињите 
- Министерот Тодоров го затвори Невролошкото одделение во штипската Клиничка болница
- Две децении Устав на независна Република Македонија 
- Кривична пријава против поранешен директор на Управата за спречување перење пари и финансирање на тероризам 
- Сегашниот „статус кво“ со Македонија е неодржлив и штетен - дебата во Комитетот за надворешна полтика на Конгресот на САД 

17 ноември 

- Дваесет години од донесувањето на Уставот, Вељаноски: Се Уставот се постави државно-правниот темел на Македонија
- Ставрески: Заемот од 130 милиони евра ја покажува довербата од реномираните банки кон Македонија
- Заемот од 130 милиони евра од Дојче банк и Сити банк пред пратениците
- Промовиран софтверот за електронско решавање на барања за пензии
- СДСМ достави до Собранието предлог закони за стечајните работници и за измени на законот за социјална заштита

18 ноември 

- Библиотекарското здружение на Македонија против негирањето на македонскиот јазик
- „Манифестот на Македониумот“ до вчера го поддржале 140.000 граѓани
- Ситуацијата во еврозоната сложена, не се очекуваат поголеми потреси во финансискиот сектор, сметаат експертите
- Четири предмети за државна матура од учебната 2013/2014 година

20 ноември 

- Ставрески: Проекцијата за следната година е направена на квалитетен начин, може да се оствари економски раст од 4,5 проценти
- Инспекторатот за земјоделство спречи продажба на 60 тони банани, садници сливи и праска со сомнителен квалитет

21 ноември 

- Премиерот Груевски номиниран за наградата на Виенскиот економски форум
- Попоски со писмо до колегите од ЕУ бара почеток на преговорите и паралелно решавање на името
- Парламентарците без договор за составот на Работната група за проверка за следењето на лидерот на ОМ
- „Амадеус груп“ ќе гради хотелски комплекс во Општина Центар 
- Австрискиот филм „Лурд“ победник на 10. издание на „Синедејс“

22 ноември 

- Македонско-австриски бизнис форум во Виена
- Најниски цени во Македонија, според извештајот на Светска банка за ЈИЕ
- Ставрески: Македонија доби заем од 130 милиони евра под одлични услови

23 ноември 

- Македонија раззеленета со 5,7 милиони дрвца
- Хамарберг: Заканите за преиспитување на визната либерализација се неконструктивни
- Македонија и Русија потпишаа спогодба за соработка во железничкиот превоз
- Русија најави Нацрт спогодба за Јужен тек до крајот на годинава 

24 ноември 

- Богов прогнозира : Догодина раст на БДП од 3 отсто, инфлација од 2 процента и стабилен денар 
- МАПАС ги засилува институционални капацитети со милион евра од ЕУ фондовите
- Сикорски: Македонија предолго чека за преговори со ЕУ, но Полска е номоќна против грчкото вето
- Научен собир на МАНУ за 20 години државна независност

25 ноември 

- Отворени денови на Министерството за земјоделство, преку директни средби со производителите до надминување на проблемите
- Кина и донираше на Македонија 23 автобуси за превоз на ученици
-Запалено македонско знаме на фудбалски натпревар во Косово, Приштина се извини за инцидентот 

26 ноември 

- Полицијата ги приведе ограбувачите на бутици во центарот на Скопје 
- За четири деца-питачи покрената постапка за одземање на родителското право 

27 ноември

- Почнуваат Отворените денови на Министерството за земјоделство
- Медицински стипендии за 75 Роми од Македонија 
- Увоз на половни минибуси и автобуси со еуро 2 стандард до крајот на април 2012
- Дорис Пак: Да не се дава големо значење на реакциите на бугарските европратеници за филмот „Трето полувреме“
- Премиерот Груевски во Гостивар промовира инвестиции во болницата од над 1,5 милиони евра

28 ноември 

- „Катимерини“: Меѓународниот суд во Хаг ја осуди Грција
- Иванов: Македонија ќе ја почитува одлуката на Судот во Хаг, каква и да - Премиерот Груевски во посета на Сингапур и Јапонија

29 ноември 

- Попоски пред Европскиот парламент: Сакаме да започнеме преговори за членство
- Политичките партии со осуда за палењето на македонското знаме во Скопје 
- Љубе Бошкоски осуден на седум години затвор 

30 ноември 

- Груевски во Токио се сретна со јапонскиот премиер Нода и со принцот Нарухито
- Во Македонија регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА
- Интернационален фестивал на „Музика од светот“ во Битола
- Премиерот Груевски во Токио се сретна со претседателот на јапонската Влада Нодо
- Министрите за внатрешни работи Јанкулоска и Дачиќ потпишаа договор за полициска соработка
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:15
Декември

1 декември 

- Македонија доби неповратни 36,9 милиони евра од ЕК за спроведување на реформите
- ТИ: Македонија 69-та меѓу 182 земји според индексот на корупција за 2011
- Одбележан Светскиот ден на борба против СИДА - Македонија доби 10,7 милиони евра за превенција
- Приведени 87 инкасатори на патарините од Табановце-Гевгелија, кривична пријава за 92 вработени во „Македонија пат“
- Почнува лустрацијата на новинарите, свештениците и политичарите
-  Кочанско откриени артефакти од 4.000 години пред нашата ера

2 декември 

- Со прикриен агент и преку компјутерскиот систем откриени инкасаторите кои присвојувале пари од патарините 
- Иванов: Ако имаме позитивна пресуда од Хаг, очекуваме тоа да се одрази и на Самитот на НАТО во Чикаго
- Регионалната конференција „Членството во ЕУ-уставни предизвици на земјите кандидати во ЈИЕ“
- Арифи: Македонија ќе бара скрининг од ЕУ од јануари

3 декември 

- Претседателот Иванов им додели стипендии „Борис Трајковски“ на 20 најдобри студенти 
- Приведени две лица за криумчарење мигранти

4 декември  

- Намален бројот на барања за азил од Македонија во Белгија 
- Поставен камен-темелник на новата административна зграда на ЈП „Водовод и канализација“ 

5 декември  

- Грција ја прекршила Времената спогодба, пресуди Судот во Хаг 
- Европската комисија ќе ја земе предвид одлуката на Судот во Хаг, но не ја коментира 
- Собранието ја ратификува Конвенцијата за правата на лицата со инвалидност
- Собранието го избра Сашо Василевски за член на Советот за јавни обвинители
- Министерот Тодоров го почна петдневниот мониторинг на битолската клиничка болница 
- Запленети поголема количина екстази наменети за нарко пазарот во Македонија
- ЗНМ против закон за медиуми, претставен Акцискиот план за подобрување на состојбите со медиумите

6 декември 

- Презентирани инвестициските можности што ги нуди Македонија пред бизнисмени во Брисел
- Средба Попоски – Димас во Вилнус
- Иванов од амбасадорите на ЕУ побара примена на Времената спогодба и почитување на меѓународното право

7 декември

- Стејт департмент: Пресудата од Хаг да се искористи како поттик за решавање на прашањето за името
- Македонија и Грција да се посветат на дијалогот за решение на спорот, порачува официјален Париз
- Маковеј, Кукан и Кастлер: По пресудата од Хаг, Грција да ја тргне блокадата и Македонија да почне преговори со ЕУ 
- Новиот член на Антикорупциска Фарије Алиу даде свечена изјава во Собранието 
- Единаесет номинирани за наградата „Најдобар промотор на Македонија“ за 2011 
- Почина Гоце Арнаудов, доајенот на македонската народна песна 

8 декември 

- Кристиан Вигенин: Грција да и ја подотвори вратата на Македонија за членство во ЕУ
- Полицијата заплени 100 килограми висококвалитетна марихуана
- Самарас го одби предлогот за средба со премиерот Груевски 
- Цистерна со 24 тони нафта падна во провалија
- Српската Влада повика да не се поставуваат нови барикади, преминот 

9 декември 

- Ховит: Недоделувањето датум за почеток на преговори закана по кредибилитетот на ЕУ
- Македонија доби 60 милиони евра од ЕК за Коридорот 10 и за пречистителна станица во Прилеп 

10 декември 

- Претседателот Иванов на четвриот форум на Алијансата на цивилизациите во Доха
- Годишно собрание на ЗНМ: Доколку власта не се изјасни за декриминализацијата ќе се преиспита учеството во дијалогот
- Вкупно 57 претставки доставени до Комисијата за заштита од дискриминација во 2011 

11 декември 

- Осум банки ќе одобруваат кредити за граѓаните во рамки на владиниот проект „Купи куќа, купи стан“
- Вооружени разбојници ограбиле бензинска пумпа во близината на Струга
- Доделени наградите за најдобар краток филм на тема „Заедно за училишта без насилство“

12 декември 

- Ставрески: Ќе се повлечат 23 милиони евра од кредитната линија од ЕИБ за помош на малите и средни претпријатија 
- Уапсен Јован Вранишковски 
- Маљас: Грција да се повлече од Времената спогодба

13 декември

- Собранието го поддржа Предлог - законот за минимална плата во прво - Во Амстердам претставени туристичките потенцијали на Македонија
- Финишираат подготовките за градење центар за производство на сертифициран семенски и саден материјал
- Презентирана новата дата базата за евиденција на лица во социјален ризик
- Оливиер Ребелник: Со пресудата во Хаг Грција го загуби својот образ

14 декември 

- Заврши повторената постапка за убиството на српскиот турист во Охрид, пресудата ќе биде објавена в петок
- Потпишана Спогодба за заемни патувања за граѓаните на Македонија и Албанија 
- Груевски: Македонија е меѓу првите три земји во Европа со ниска задолженост, потврда и од ММФ
- Битолскиот музеј номиниран за европската награда „Луиџи Микелети“
- Уапсени 15 полицајци поради лажирани сообраќајни несреќи

15 декември 

- Иванов најави оти во иднина нема да прифати  извештај во кој македонскиот јазик и идентитет не се почитуваат
- Вицепремиерката Арифи во посета на САД
- Поддржани измените и дополнувањата на Законот за лекови, намалување на цените кај 1.299 лекови 
- Две компании со понуди за изградба на хидроцентралите „Чебрен“ и „Галиште“ 
- Наградата „Дијалог“ за 2011 за писателот Ташко Георгиевски 

16 декември 

- Опозицијата бара попис во април 2012, предлогот на собраниска седница 
- Груевски по вторпат иницира средба со Самарас
- Во акцијата „Бришач“ можна е инволвираност на адвокат, доктори и осигурителни агенти
- Во МВР средба за спогодбата за минување на македонско-албанската граница со лични карти

17 декември 

-Промовиран проектот „Социјална патролна работа“

18 декември 

- Пуштен во употреба реконструираниот пат Зелениково - Ново Село
- Убиство на двајца сопружници во Трубарево 
- Гласање за избор на градоначалник во Сарај
- Македонците во Косово формираат политичка партија
- Општина Аеродром инвестира милион евра во изградба на воден парк

19 декември  

- Собраниска расправа за Предлог-буџетот за 2012 година
- Ставрески: Буџетот за наредната година содржи елементи на флексибилност и адаптибилност 

20 декември  

- Комисијата за надворешни работи на ЕП расправа за извештајот за напредокот на Македонија
- Заменик министерот за локална самоуправа го отвори состанокот на Заедничкиот мониторинг комитет на Македонија и на Грција
- Ховит: Итно, без дополнителни квалификации, да и се одобри на Македонија датум за почеток на преговори со ЕУ
- Нема да се поведе кривична постапка за хеликоптерската несреќа кај Блаце
- Во Брисел средба Попоски-Фуле

21 декември  

- Аиво Орав нов евроамбасадор во Македонија
- Македонија воспостави дипломатски односи со Намибија под уставно име
- Претседателот Иванов одликуваше повеќе лица со „Медал за храброст“
- Љубе Бошкоски јавно му се извини на премиерот Груевски
- Министерот Бесими го отвори реновираниот Воено медицинскиот центар на АРМ
- Клиниката за детска хирургија комплетно реновирана и опремена 
- Врачени наградите „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ за остварувања во новинарството и публицистиката 

22 декември 

- Патент на годината - пронајдокот на „Текон“
- Почнува реализацијата на инвестицијата на „Кромберг и Шуберт“- ќе се вработат над 2.000 лица 
- Народна техника одбележа 65 години постоење 
- „Филип Втори“ и натаму во просториите на Градската општа болница „8 Септември“ 
- Усвоена Информацијата за спроведување на Законот за следење на комуникациите 

23 декември 

- Потпишан Меморандум за соработка меѓу Секретаријатот за европски прашања и Амбасадата на Франција 
- Почна реализацијата на „Купи куќа, купи стан“, апликациите до банките од 25 јануари 2012 година
- Собранието го изгласа Буџетот на Република Македонија за 2012 

24 декември 

- Грција останува на тврдата позиција ерга омнес 
- Самарас не сака и одбива средба со Груевски
- Потпишан Меморандум за соработка меѓу Министерството за труд и социјална политика и СОС Детското село

25 декември 

- Скопските бадникари традиционално ќе собираат бадникови гранчиња на падините на Водно
- Поставувен камен темелник на новиот студентски дом „Стив Наумов“ во Скопје

26 декември

- Манифестација „Црвен тепих за граѓаните” во Владата
- РКЕ предлага цената на струјата да се зголеми за 7 отсто, на парното за околу 11 отсто 
- Скопскиот џез фестивал одликуван со „Повелба на Република Македонија“
- Промовирани нови 17 наслови од владиниот проект за превод на 1.000 стручни книги

27 декември 

- Македониј и Србија потпишаа Протокол за соработка по повод ЕП во ракомет 2012 
- Регистриран прв случај на грип од типот АХ3Н2 во Македонија 
- Владата го презема спроведувањето на проектот „Мозаик“ за мешани етнички групи во детските градинки 
- Со Декларација Македонците од Мала Преспа бараат враќање на националноста
-  Француски легионер со македонско потекло загина во сообраќајка на Корзика

28 декември

- Претседателот Иванов помилува 41 осудено лице.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:39
28 декември

- Претседателот Иванов помилува 41 осудено лице.

Најубавото за на крајгазење од смеењегазење од смеењегазење од смеење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:41
Тоа е пракса во сите држави. Најчесто се работи за луѓе кои направиле ситни прекршоци за прв пат. 
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:44
А список има ли?


Пракса во минатите години беше да се помилуваат и лица кои не направиле баш ситни кривични дела.

Затоа се изнасмеав на тоа
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:45
јас би го замолила составувачот на темата како што се потруди да ни ги приложи овие прекрасни работи за нашата држава , да се потруди да ги преброи и оние не така светлите мигови,па да сумираме на крај
нели е крај на година,време за сумирање на резултатите
па да преброиме добри и лошо
немам ништо против да се истакне што е добро
имаше и добри работи,не велам не
ама имам аверзија кон овие километарски фермани кои секојдневно ми се поттураат под нос како некакви си успеси,а од друга страна трагикомиката со која секојдневно се судираме НИЕ обичните граѓани на оваа држава упорно се турка под тепих
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 16:51
Анѓелина во освртот на настаните за цела 2011 има и позитивни и негативни настани. Но ако мислиш дека треба да се отвори тема и за неубавите работи кои ни се случија или работи кои требале да се направат а не се направени тогаш повели и отвори тема. 
Секако има и многу настани кои за некој се убави за некој не. На пример прославата на 8 Септември за мене беше убав и потребен настан за некој беше трошење пари. Исто е и со изградбата на некој објекти и тн. , дури и пресудата во Хаг не беше за секој убав настан.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 17:03
7 јули


- Тарчуловски префрлен во затвор во Германија24 јули 

- Ограбена црквата „Света Петка“ во Дебар

28 јули 


- Прилепчанец загина во сообраќајна несреќа на патот Градско - Прилеп

Загинаа и многу други па ништозбунетост
Муабетот ми е ... 

Во сето ова се содржани наслови на актуелните дневни настани на одредена дата.

Нема ништо позитини во овие работи од погоре, ниту пак некаква политичка поврзаност


Најубава работа е смртта на едно момче спомната некаде погоре?не зборувам
Не ги негирам позитините работи направени во 2011, ниту ги величам негативните.

Само што во сите овие напишани работи, не е се најубаво.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 17:20
Го изменив насловот на темата и го дополнив со неубави настани. Изменето од kultuzin - 29.Декември.2011 во 17:35
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 17:41
И јас сакав тоа да пишам... да се смени насловот баш како што е сега. Ама ме претркасреќа
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.