IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Надворешна батерија за блиц
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Надворешна батерија за блиц

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Надворешна батерија за блиц
    Испратена: 18.Декември.2011 во 13:55

Дали некој знае каде би можело да се купи надворешна батерија за блицеви во околните држави?


 или пак овакво нешто













Изменето од Zoran K - 18.Декември.2011 во 17:32
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2011 во 17:46
Ne bi mozhel da ti kazham vo koi sosedni drzhavi mozhesh da kupish neshto takvo, no dokolku ne uspeesh da najdesh ili se premnogu skapi mozhesh samiot da si napravish nadvoreshni baterii za blic.

Aki si naumil da koristish poediniechni AA baterii mozhesh da kupish kontejner/ri za baterii ( kje gi najdesh vo prodavnici za elektronski delovi ) kako shto e onoj na fotografijata i soodvetna kutija ( vo istite prodavnici kje najdesh plastichni kutii so soodvetna dimenzija ) vo koja bi go zatvoril i kabel za povrzuvanje na kutijata so blicot.

Ako sakash da imash pogolem kapacittet na nadvoreshna baterija koja kje ti trae cel den, togash pobaraj 6V lead-acid baterija (gi ima vo site mozhni golemini) kako onie za motorcikli ili paketi od Ni-MH/Ni-Cd batrii za igrachki avtomobili na delechnoko upravuvanje koi mozhesh da gi povrzesh za potrebniot napon ili potrebniot kapacitet. Vo vtoriov sluchaj kje treba da si aupish i soodveten polnach na baterii.

Изменето од Zoran K - 18.Декември.2011 во 17:50
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 21:18
DEJAN, MOZES I SO BATERIJA ZA VIDEO KAMERA, NA PRIMER JAS PORANO JA IMAM KORISTENO SONIEVATA NP-78 ( http://www.easy-battery.com/show.php?id=578-77114-2 )NA NIKON SB24 I FUNKCIONIRASE BESPREKORNO, DURI I MNOGU POBRZO GO POLNESE BLICOT KOGA BESE KORISTEN NA POLNA SILA. IMAV DVE TAKVI BATERII I NIKOGAS NE DOJDOV VO SITUACIJA DA MI FALI STRUJA ZA BLIC OSOBENO NI NA OTVORENO VO TEK NA ZIMATA. IMAJ NA UM DEKA TOA VREME SE FOTOGRAFIRASE NA FILM I TOA NAJCESTO SO OSETLIVOST OD 100 ASA /ISO I ZA NEGO  TREBASE MNOOOOOGU SVETLO. VIDI VO PIX PLUS ILI VO VIDEODATA MOZE DA IMAAT NEKOJA ZAOSTANATA BATERIJA OD OVOJ TIP, BIDEJKI JA KORISTEA Hi8 KAMERITE.

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 23:36
Fala Zoran i Jane
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2011 во 23:54
Izvini dejan13 shto ne mozham da odgovoram na tvoeto prashanje, no veruvaj mi, ti kazhav shto koristam jas... toa e sistemot shto samiot go napraviv, onaka kako shto gi objasniv... 3 lead-acid baterii vo soodvetni kutii i inteligenten polnach. Ne deka mi trebaa 3 baterii, no nauchen sum sekogash da imam rezerva i rezerva na rezervata.




Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2012 во 19:24
samo da kazam deka kupiv dve parcinja od ova  http://www.ebay.com/itm/140660517676?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2648
probav ednas so niv i mozam da kazam deka odlicno funkcionira, gi polni blicevite za edna sekunda na polna mok, samo treba da se vnimava da ne se pregreat blicevite
Fala uste ednas na Zoran i Jane, nemam nikakvi razbiranja od elektronika pa zatoa ova mi izleze kako najdobro resenie.

 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.