IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Изложби - музеи, галерии, културни центри-Календар
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изложби - музеи, галерии, културни центри-Календар

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Изложби - музеи, галерии, културни центри-Календар
    Испратена: 24.Ноември.2011 во 16:09
За љубителите на изложби.....Секогаш во тек со настанитесреќа
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 16:10
МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ15.11.2011 - 30.11.2011:

"АКВАРЕЛИ ВО ЧЕСТ  НА ЉУБОМИР БЕЛОГАСКИ" - Изложба на Тодор Георгиевски - Теди

* Локација: Музеј на Град Скопје


100 години од раѓањето на Љубомир Белогаски /1911-2011/ и 20 години од формирањето на Галеријата “Љубомир Белогаски“ /1991-2011/

 
Оваа година кога се одбележуваат 100 години од раѓањето на Љубомир Белогаски и 20 години од формирањето на Галеријата што го носи неговото име, со особена почит се потсетуваме на неговиот лик и дело, на неговиот  хуман гест - подарувајќи ги своите многубројни дела во ликовната ризница на нашата култура. 

 Љубомир Белогаски, академски сликар и педагог, е еден од преставниците на првата генерација современи македонски сликари и основоположници на македонската современа ликовна уметност.

Со особена желба и почит кон градот во кој живееше и твореше, Љубомир Белогаски во  1991 година му подари на Музејот на град Скопје 159 дела работени во периодот од 1929 до 1990 гдина. Донацијата е прва во Р.Македонија и е од посебен интерес за државата. Музејот на град Скопје ја формираше галеријата “Љубомир Белогаски“ во која постојано се изложени неговите ликовни творби како патоказ за идните генерации. 

Во знак на сеќавање и пиетет кон личноста и делото на Белогаски, врвен мајстор на акварелот, оваа година во рамките на одбележувањето на Јубилеите, во негова чест ќе бидат презентирани повеќе самостојни изложби од реномирани автори кои го негуваат  акварелот. 

Една од изложбите според Програмата “Во чест на  Љубомир Белогаски“ е и изложбата на акварели од академскиот сликар  Ванчо Ѓорѓиевски на која ќе бидат  поставени 20 акварели работени во последните 10 години.

 
ТОДОР ГЕОРГИЕВСКИ – ТЕДИ

Роден во Скопје 1935 година . Дипломирал 1961 година на Архитектонскиот факултет во Скопје, каде слободно цртање и акварел студирал кај проф. Љубомир Белогаски.

Живеел и работел во Скопје како архитект-проектант и активно се бавел со сликарство.
Член на ДЛУМ бил од 1986 година.
Почина во Скопје, ноември 2010 година.

Од  1981 до 2002 година остварил петСамостојни изложби во Скопје-Културно информативен центар (Центар за култура и информации), две  во Домот на армијата воСкопје, потоа во Врање во Изложбениот  салон при Домот на армијата и во Уметничката галерија во Струмица.

Од 1984 до 2002 година Учествувал на Групните изложби на Современ македонски акварел, Сликарство мал формат и Годишните изложби  на ДЛУМ.

Учесник е во работата на повеќе локални и меѓународни ликовни колонии во земјава и странство ( Дојрана- Гевгелија, Заедно-Маврово, Кичево, Никола Маринов - Бугарија)


РЕКОА...

Во своите староградски, скопски, крушевски и други мотиви кои архитектот Тодор Георгиевски со љубов ги слика, емотивно и верно, тивко и племенито, остварува запазени ликовни вредности. 

Вешто компонуван, со архитектонски цврст и стегнат цртеж, со слух за колористична хармоничност, тој успеал убедливо да им ја претстави  атмосверата на тие мотиви.

Затоа, покрај ликовното, тие имаат и свое документарно - фактографско значење.

 
Проф. Љубомир Белогаски....... А кога ќе застанеме пред неговите слики, неминовно ѓе почуствуваме, како пред нашите очи растат брановите на разбранетото езеро, како светлината ги милува врвовите на стеблата, колку складни се облиците на старата македонска архитектура, каква интимност пружале старите градски и селски амбиенти. Можеби тогаш ќе почуствуваме носталгија по благородните, мирни и достоинствени македонски пејзажи. Можеби тогаш ќе посакаме и една ваза со расцутени трендафили, за да го освежиме тескобниот простор во кој живееме, создавајќи привид, дека сеуште другаруваме со убавините на природата. ................

 
Д-р Коста Балабанов
Историчар на уметноста

 

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 16:12


14.11.2011 - 01.12.2011:

- "СКОПСКАТА ТВРДИНА - АРХЕОЛОШКИ НАОДИ ОД ИСКОПУВАЊАТА НА КАЛЕ" - ИЗЛОЖБА

- "40 ГОДИНИ КАРИБИ" - ИЗЛОЖБА НА СИМОН УЗУНОВСКИ 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ 

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 16:13

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА  

14.11.2011 - 01.12.2011:

"ХРВАТСКО НЕМАТЕРИЈАЛНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО НА СПИСОКОТ НА УНЕСКО"


  

 

 

 

 

 

 

 


ПОСТОЈАНИ ПОСТАВКИ:

Археологија - Од палеолитот, 50.000 год. пред н.е до XIV век 

 

Етнологија - Изложба на костими, накит, традиционална архитектура, текстил, традиционални музички инструменти..Историја на уметност - Изложба на фреско копии

Галерија со икони - Изложба на икони од XIV до XIX век


Историја - Историјата на македонскиот народ од XIV до XX век

Лапидариум - Споменици од камен во Куршумли Ан 


* Карта за влез во музејот е: 100 денари, а за студенти и ученици: 50 денари


** Секој последен викенд во месецот е бесплатен


РАБОТНО ВРЕМЕ НА ИЗЛОЖБЕНИТЕ САЛИ:

Вторник - Петок: 09:00 - 17:00
Сабота: 09:00-15:00
Недела: 09:00-13:00

 

 

 

  

  

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 16:14

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБАМУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ ПЕРИОД


Музејот ќе работи од вторник до сабота со работно време од 12 до 20 часот, а во недела од 12 до 16 часот. Понеделник ќе биде неработен ден. 

Влезницата за индивидуални посети ќе чини 100 денари, а за организирани групи (за ученици, пензионери и др.) 50 денари.


 

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2011 во 13:01
Во Скопје постојат неколку странски културнио центри:

- Француски културен центар
- Американско катче
- Германска читална
- Италијански културен центар „Данте Алигиери„
- Јапонски културен центар
- Турски културен центар

Наведете ако испуштив некој... Во некои зачленувањето е бесплатно во некои се плаќа. Сите тие располагаат со списнаија, книги, аудио и видео материјали на соодветниот јазик кои можат да се позајмуваат или да се употребуваат во самиот центар.

Мојата најчеста забелешка е дека освен Американското катче, останатите имаат несоодветно работно време, токму кога повеќето луѓе се на работа односно училиште(тоа им е глупост увезена од матичните земји).
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2011 во 13:35
Хмм, ме замисли Мајкл

Не само тоа, туку излегува дека Скопје е најважниот град во МК. Еве ние од Прилеп што да правиме? Треба да има барем помалку вакви канцеларии (или катчиња како и да е) во сите поголеми градови. Не може во Штип да има Американско катче а во Прилеп да нема. Е ќе речете има во Битола. Да има, ама има и во Струга што не ми изгледа на разумен чекор.


А еве, ме поттикна да изгуглам малку и наидов на ова

Ново работно време на Францускиот институт во Скопје
од 11:00 часот

Драги пријатели, драги посетители, 
отсега ќе бидеме уште поприсутни на интернет и на 
социјалните мрежи. 
За да може нашата екипа да одговори на дигиталниот предизвик
Францускиот институт во Скопје со истото задоволство 
ќе ви посака добредојде од понеделник до петок, 
од 11 часот (наместо 10 часот) до 18 часот.


Ново работно време:
Од понеделник до петок: 
11-18 часот (од 5 декември 2011)
 
Сабота: 10-13 часотТука веќе си во право за работното време...Него се мислам јас, дали да го префрлам ова во нова тема наменета исклучиво за културните центри во МКзбунетост Па да можеме да дискутираме за активностите што ги проведуваат, но и за начинот на работа и (така да ја наречам)  (не)дискриминаторската политика што ја имаат....

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 15:54
МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА


10.12.2011 - 28.02.2012:


"ХРВАТСКО НЕМАТЕРИЈАЛНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО НА СПИСОКОТ НА УНЕСКО

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 19:20

Не начекав тема посебно за линков ако некој смета дека не му е тука местото нека го префрли.

Ја одбрав темава оти издавач е Музејот на град Скопје...Некаде низ темиве некој бараше да ја види внатрешноста на старата Железничка станица...Оти и ја имам монографијава помислив да не случајно ја има таа слика таму но за жал немаше...

А за голема среќа на сите кои сакаат да потпрочитаат нешто за Животот во Скопје од 1918 до 1941 година,оваа монографија е ставена и онлајн...

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/Изменето од Орка - 27.Јануари.2012 во 19:21
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2012 во 19:27
од 01 до 28.02.2012
МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ
Локација: Стара железничка станица 
Изложба: Маѓичниот звук на парите
Изложба: Скопската тврдина - Археолошки наоди од ископувања на Кале.


од 01 до 28.02.2012
МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА
Локација: Стара Чаршија
Изложба: Хрватско нематеријално културно наследство
Изложба: Скопската тврдина - Археолошки наоди од ископувања на Кале.

Постојани поставки:Археологија - Од палеолитот, 50.000 год. пред н.е до XIV век 

Етнологија - Изложба на костими, накит, традиционална архитектура, текстил, традиционални музички инструменти..

Историја на уметност - Изложба на фреско копии

Галерија со икони - Изложба на икони од XIV до XIX век

Историја - Историјата на македонскиот народ од XIV до XX век
Вторник до Сабота 12:00-20:00 часот
Недела: 12:00 до 16:00 часот
МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА
Локација: До Камени Мост

МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА ЗА ДРЖАВНОСТ И САМОСТОЈНОСТ НА ВМРО И МУЗЕЈ НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИСТИЧКИОТ ПЕРИОД

Влез: 100 денари, 
за организирани групи (за ученици, пензионери и др.) 50 денари.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 11:59
Промовирањето веќе си тече,ама ај да се одбележи како
значајно научно дело кое веќе постои на оваа тематика кај нас.
Со интересни текстови,и уште поубави фотографии.Фактот дека тежи над три килограми
си говори дека човек треба да е спремен пред да се впушти во нејзино проучување
Иако ќе забележам отпечатена е само на англиски јазик.

http://cooltura.mk/?p=18591&utm_source=daily.mk
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2015 во 04:16
Темава е демек за изложби, ама немав кај да го ставам ова па да забегам малку од тематаплазење
Во суштина секако ќе има изложба на јајцата и ќе се избираат три најубави голема насмевка


Кој сака да ми се придружи на манифестацијава, нека повели на 9ти. Лани беше баш убаво, имаше прилично доста посетители. 


Секој присутен има задолжителна обрвска да донира барем едно бојадисано јајце. Важи и за мажи и жени, а не мажите да се правдаат, еве жена ми донесе јајце...
Оние кои имаат талент, нека се потрудат да добијат една од наградите во три категории: Најрелигиозно бојадисано јајце, Најслатко бојадисано јајце, Уметнички најубаво бојадисано јајце.
Подарените јајца се лицитираат, а собраните средства ќе се донираат на децата без родители.
По завршената лицитација останува да се забавуваме и да го прославиме Велики Четврток на еден хуманитарен начин. 
За забавата се задолжени Фолк Мастерс и ЕСМА.
Инаку, локација Кристална сала, да не залутате како некои ланисвиркање

Затоа што овие од Континентал не се многу дружељубиви на телефон, најубаво е да ја контактирате Зока на 075 265753.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.