IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Претстави, театарски и балетски изведби - НАСТАНИ!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Претстави, театарски и балетски изведби - НАСТАНИ!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 04:54
Меѓу другото и Македонска филхармонија..да

МАКЕДОНСКА ФИЛХАРМОНИЈА


ГОДИШНА ПРОГРАМА НА МАКЕДОНСКА ФИЛХАРМОНИЈА: 


 
КИРИЛИЦА (15.11.2012) 
Диригент: Борјан Цанев 
Солист: Кристина Светиева - пијано 

Програма:
Македонско дело од конкурс
Б. Светиев: Концертниетиди за пијано и оркестар
Ж. Бизе: Симфонија in C
 
* Почеток: 20:00 часот
* Локација: Дом на АРМ

ВИРТУОЗИ (24.11.2012) 

Диригент: Емил Табаков (Бугарија) 
Солист: Хусеин Сермет - пијано (Турција) 

Програма: 
Л.В.Бетовен: Концерт за пијано и оркестар бр.3c-moll
Ј. Брамс: Симфонија бр.3
 


Big Nightmare Music (06.12.2012) 
Солист: Игудесман и Џу 
 


ВИРТУОЗИ (13.12.2012) 

Диригент: Еван Крист (САД) 
Солист: Филип Бернол - флејта (Франција) 

Програма:
М. Бакрнчев: Flight
К. Рајнеке: Концерт за флејта и оркестар D-dur оп.283
И. Стравински: Симфонија во три става


 
Симфониски концерт за деца (22.12.2012) 
 
Новогодишен Гала концерт (26.12.2012) 
 


Новогодишен Гала концерт (27.12.2012) 
Диригент: Борјан Цанев 
 


ВИРТУОЗИ (17.01.2013) 
Диригент: Владимир Куленовиќ (Србија) 
Солист: Акико Суванаи - виолина (Јапонија) 

Програма: 
A. Дворжак: Kонцерт за виолина и оркестар
Ј. Брамс: Симфонија бр. 1
 
Симфониски концерт за деца (26.01.2013) 
 
КИРИЛИЦА (31.01.2013) 
Диригент: Борјан Цанев 
Солист: Здравко Ангелов - кларинет 
Солист: Игор Бакревски - кларинет 

Програма:
Дело од македонски автор
Р. Вагнер: Увертира од операта „Лоенгрин“
А. Понкиели: Концерт за 2 кларинета и оркестар
Ф. Менделсон: Концерт за 2 кларинета и оркестар
Б. Барток: Танц Свита
 


ALL FOR LOVE (14.02.2013) 

Диригент: Саша Николовски Ѓумар 
Солист: Ахмед Харфуш (Египет) 
 
Магичната Ана Дурловски (21.02.2013) 
Диригент: Емил Табаков (Бугарија) 
Солист: Ана Дурловски - сопран 

Програма:
Џ. Верди: Увертира од операта „Набуко“
Р. Глиер: Концерт за колоратурен сопран
Ш. Гуно: Валпургиска ноќ
К. Сен-Санс: Вретеното на Омфал, оп. 31 
ЛАУРЕАТИ (28.02.2013) 

Диригент: Гвидо Јоханес Румштад (Германија) 
Солист: Јулијана Авдеева - пијано (Русија) 

Програма: 
Ц. Франк: Симфониски варијации за пијано иоркестар
В. Николовски - Ѓумар: Зигурати
Ф. Шопен: Концерт за пијано бр. 2
Г. Форе: Пелеас и Мелисанда, оп. 80
 


Симфониски концерт за деца (09.03.2013) 
 ЛАУРЕАТИ (14.03.2013) 
Диригент: Андреас Вајзер (Германија) 
Солист: Валериј Соколов - виолина (Украина) 

Програма: 
А. Шнитке: Моц - Aрт a ла Хајдн (Moz-Art a la Haydn)
В. А. Моцарт: Концерт за виолина и оркестар бр.5
Л. В. Бетовен: Симфонија бр 8
 


Фантазија за еден џентлмен (21.03.2013) 

Диригент: Саша Николовски Ѓумар 
Солист: Милош - гитара (Црна Гора) 

Програма:

Ј. Родриго: Фантазија за еден џентлмен
И. Албениц: Шпанска свита, оп. 47
 


Денови на македонска музика (28.03.2013) 
 

КИРИЛИЦА (04.04.2013) 
Диригент: Борјан Цанев 
Солист: Софија Никоска - виолина 
Програма:

М. Брух: Концетрт за виолина и оркестар 
Г. Холст: Perfect fool 
Б. Бритн: Водич за млади низ оркестарот
 


ЛАУРЕАТИ (11.04.2013) 

Диригент: Андреас Вајзер (Германија) 
Солист: Александар Коловски - хармоника 

Програма: 
Дело од македонски композитор
Р. Галиано: „Opale Concerto“ концерт за хармоникаи оркестар
О. Респиги:  Римски борови
 


Симфониски концерт за деца (20.04.2013) 
 


ВИРТУОЗИ (25.04.2013) 

Диригент: Емил Табаков (Бугарија) 
Солист: Жан-Ефлам Бавузе – пијано (Франција) 

Програма: 
С. Прокофјев: Концерт за пијано и оркестар бр. 2
С. Прокофјев: Свита бр. 2 од балетот „Ромео иЈулија“
 


Симфониски концерт за деца (11.05.2013) 
 


ЛАУРЕАТИ (16.05.2013) 

Диригент: Мартин Пантелеев (Бугарија) 
Солист: Лазло Фењо - виолончело (Унгарија) 

Програма:

А. Дворжак: Концерт за виолончело и оркестар
Х. Берлиоз: Фантастична симфонија
 

Концерт со студентите од државните факултети за музичка уметност (30.05.2013) 
 
Концерт со учениците од државните музички училипта (06.06.2013) 
 
Види музика, Слушни слика, Добиј книга (20.06.2013) 
 
 


Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 04:55
А и МОБ...


МАКЕДОНСКА ОПЕРА И БАЛЕТ


РЕПЕРТОАР 2012:

 

23.11.2012 (ПЕТОК):

"ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО" - БАЛЕТ

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: МОБ

Диригент: Борис Спасов (Бугарија)
Кореограф: Виктор Јаременко (народен артист  на Украина)
Главен репетитор и падагог: Тања Вујисиќ Тодоровска
Сценограф: Андреј Злобин (Украина)
Костимограф: Гана Ипатиева (Украина)

Каст:
Одета, Одилија: Марија Кичевска
Принц Зигфрид: Бобан Ковачевски
Ротбарт (злобниот волшебник): Јован Веселиновиќ (Србија) 

 

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2013 во 19:31

Репертоар на МНТ за март

04 понеделник    СВАДБАТА НА ФИГАРО
05 вторник    СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ
06 среда    ЖИВОТОТ Е СОН
07 четврток    ЖИВОТОТ НА МОЛИЕР
08 петок    ВИРЏИНИЈА ВУЛФ
09 сабота    СВАДБАТА НА ФИГАРО
11 понеделник    ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА
12 вторник    СВАДБАТА НА ФИГАРО
13 среда    РОМЕО И ЏУЛИЕТА
14 четврток    ЖИВОТОТ НА МОЛИЕР
15 петок    Г-ГА МИНИСТЕРКА
16 сабота    ИЗГУБЕНИ ГЕРМАНЦИ
18 понеделник    ДЕКАМЕРОН
19 вторник    Г-ГА МИНИСТЕРКА
20 среда
21 четврток    ИЗГУБЕНИ ГЕРМАНЦИ
22 петок    ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА
23 сабота    ВИРЏИНИЈА ВУЛФ
25 понеделник    ДЕКАМЕРОН
26 вторник    СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ
27 среда    ИЗГУБЕНИ ГЕРМАНЦИ
28 четврток    ЖИВОТОТ НА МОЛИЕР
29 петок    НИ ВАМУ НИ ТАМУ
30 сабота    ИЗГУБЕНИ ГЕРМАНЦИ
31 недела    ИЗГУБЕНИ ГЕРМАНЦИ

Сите претстави започнуваат во 20:00 часот, совен „Госпоѓа министерка“ на 19 март која започнува во 19:00 часот.

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2013 во 18:19

Неделен репертоар на Драмски

ден и час: 05.03.2013 (вторник) | 20.00
претстава: М К С – мјузикл
играат:    Јана Стојановска, Жарко Димоски, Игор Ангелов, Ѓокица Лукаревски, Ана Костовска, Гоце Тодоровски, Роберт Вељановски, Софија Куновска, Игор Стојчевски , Ѓорги Тодоровски – Трупче, Филип Трајковиќ, Калина Наумовска, Никола Ацевски/Зоран Љутков, Катерина Шехтанска, Маја Вељковиќ – Пановска, Гордана Ендровска, Диме Илиев, Атанас Тановски, Виолета Шапковска, Душица Стојановска, Валдета Исмаили, Викторија Анѓушева, Марија Кондовска, Алаксандра Павлова
автор:   Според сценарио на Славко Јаневски и текст на Војдан Чернодрински
режија:   Сташа Зуровац

ден и час: 07.03.2013 (четврток) | 20.00
претстава: ГРЕВ ИЛИ ШПРИЦЕР
играат:    Драган Спасов, Биолјана Беличанец-Алексиќ, Јана Стојановска/Ана Стојановска, Зоран Љутков, Мартин Јордановски, Роберт Вељановски, Сашо Тасевски, Маја Вељковиќ-Пановска, Билјана Драгичевиќ-Пројковска
автор: Сашко Насев
режија: Деан Дамјановски

ден: 09.03.2013 (сабота) | 20.00
претстава: ГЕНЕТИКА НА КУЧИЊАТА
играат:    Драган Спасов – Дац, Јелена Жугиќ, Филип Трајковиќ, Драгана Левенска,
Билјана Драгичевиќ – Пројковска, Роберт Вељановски, Никола Ацески, Игор Ангелов, Дејан Лилиќ, Рубенс Муратовски, Зоран Љутков, Крсте Јовановски, Гордана Ендровска, Жарко Димоски
автор: Венко Андоновски
режија: Дејан Пројковски

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2013 во 17:53

Отворен повик за Светскиот ден на театарот

Отворениот повик  е наменет за сите професионалци и љубители на театарот, за учество на отворената панел дискусија по повод светскиот ден на театарот, 27 Март (среда), во просториите на Универзитетот Евро Балкан -  седиште на новиот Македонски Центар на Интернационалниот Театарски Институт.

                    

Целта на оваа дискусија е да се увидат актуелните состојби и потребите во/на современите драмски уметности во Македонија.

Заинтересираните панелисти можат да се пријавите на следниов контакт (Најдоцна до 25.03.2013, понеделник):

Иванка Апостолова, Раководител на Македонскиот Центар на ИТИ ivankaapostolova@gmail.com
Тел. 02 30 75 570

Програма за светскиот ден на театарот 27 Март, 2013 (Среда):

18ч – Премиера на краткиот видео-филм: Пораката на Дарио Фо во интерпретација на македонската актерка Ирена Ристиќ, концепт: Ирена Ристиќ и Ана Јакимска, режисер: Ана Јакимска, продукција: Македонскиот Центар на ИТИ/Универзитет Евро Балкан.

18.15ч – Македонската порака за светскиот ден на театарот, ја напиша и презентира македонската актерка Мими Таневска.

18.30ч – Отворена панел дискусија на тема:

-    „Какви театарски продукции посакувам/е? Какви видови на театри/репертоари ни се потребни?“

20.30 ч – Коктел

Потврден гостин / презентер на панелот: Д-р Наум Пановски (Poiesis Theatre Project, New York, USA)

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2013 во 17:25

Новиот театар вечерва ги отвора своите врати за сите граѓани

 
Со премиерата на претставата „Вечна куќа“, вечерва и официјално почнува со работа Македонскиот народен театар, кој што беше изграден на местото на некогашниот Стар театар. 

„Во таа пиеса главниот простор го има куќата која во оваа претстава на свој начин ја симболизира Македонија, која, пак, се претвора во центар во кој ќе се сондира секоја куќа во светот. Тоа е приказна за една жена која 60 години секој ден носела ливче на Ѕидот на плачот, барајќи да и биде вратена куќата. Но, кога девојката со сто клуча ќе влезе во куќата, од секоја соба излегува нов сопственик, кој тврди дека има непобитни докази дека таа е негова. Тоа е клучната тема на Македонија, но и на целиот свет“, вели Плевнеш.

За режисерот Пројковски, главниот лик во претставата Стела Бенвениста доаѓа од Ерусалим во Скопје и со тие сто клуча отворајќи ги собите, го отвора своето срце и тука почнува да патува и да ги бара одговорите на сите прашања, да ја отвори темата за Бог, за семејството, за човечкиот живот.

Новиот театар, кој што е лоциран на левиот брег од реката Вардар, е изграден врз темелите на стариот театар кој што се урна во земјотресот во 1963 година. 

Позициониран е на вкупна површина од 7.200 квадратни метри, а аудиториумот на објектот е поделен на голема сала со партер и две галерии со вкупно 724 седишта, како и мала сала со 213 седишта. Сценската технологија и механика, како и целокупната сценска површина се од модуларен тип со дупло дно. Во системите на сценските технологии е вградена опрема од најпознати врвни светски производители за ваков тип опрема и објекти, која овозможува големи технички перформанси. 

Покрај основната функција на објектот, театарот сам по себе претставува и музеј со оглед дека преку темите на орнаментиката која ги краси ложите во внатрешноста е претставен дел од богатото македонско културно наследство, а посетителите можат да се запознаат со историјата на театарот на овие простори. Однадвор театарот го задржува својот автентичен изглед, а има и посебно осветлување (илуминација) на партерот, како и на целиот објект со што се истакнуваат неговите визури. 

Со изградбата на „Стариот театар“, Македонија за првпат добива современ театарски простор во кој ќе се негуваат уметноста и културата и ќе се реализираат содржини од сценско-уметничките дејности со високи технички перформанси. 

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2014 во 23:23

Репертоар на Театар Комедија

ДатаДенПочетокПретстава

15.04.2014 Вторник 20.00ч Лет над кандидатското гнездо

16.04.2014 Среда 20.00ч СТЈУАРДЕСИ

17.04.2014 Четврток 20.00ч ХАМЛЕТ ВО ПИКАНТЕН СОС

27.04.2014 Недела 20.00ч ЗА СЕКОГО ИМА ПО ЕДНА

28.04.2014 Понеделник 20.00ч СТЈУАРДЕСИ

30.04.2014 Среда 20.00ч АХ ЉУБОВ МОЈА - ТЕАТАР ЦЕНТАР

Репертоар на Драмски Театар

Дата Ден Почеток Претстава

15.04.2014Вторник20.00чСолунски патрдии
17.04.2014Четврток20.00чОгнени Јазици
22.04.2014Вторник20.00чСолунски патрдии
23.04.2014Среда20.00чЕвангелие на глупоста
23.04.2014Среда20.00ч2012 - последните Македонци
25.04.2014Петок20.00чЕвридика
26.04.2014Сабота20.00чКавкаски круг со креда
27.04.2014Недела20.00чВејка на ветрот - Театар Фабрика
28.04.2014Понеделник20.00чГрофот - СУБ Продукција
29.04.2014Вторник20.00чОгнени Јазици
30.04.2014Среда20.00чЕвангелие на глупоста

Репертоар на Драмски Театар

ДатаДенПочетокПретстава
14.04.2014Понеделник20.00чВејка на ветрот - Театар Фабрика
15.04.2014Вторник20.00чСолунски патрдии
17.04.2014Четврток20.00чОгнени Јазици
22.04.2014Вторник20.00чСолунски патрдии
23.04.2014Среда20.00чЕвангелие на глупоста
23.04.2014Среда20.00ч2012 - последните Македонци
25.04.2014Петок20.00чЕвридика
26.04.2014Сабота20.00чКавкаски круг со креда
27.04.2014Недела20.00чВејка на ветрот - Театар Фабрика
28.04.2014Понеделник20.00чГрофот - СУБ Продукција
29.04.2014Вторник20.00чОгнени Јазици
30.04.2014Среда20.00чЕвангелие на глупоста

Репертоар на МНТ 


ДатаДенПочетокПретстава
14.04.2014Понеделник20.00чЖИВОТОТ НА МОЛИЕР
15.04.2014Вторник20.00чГОСПОЃА МИНИСТЕРКА
17.04.2014Четврток20.00чАФЕРАТА ЕЛСИНОР
22.04.2014Вторник20.00чИЗГУБЕНИ ГЕРМАНЦИ
23.04.2014Среда20.00чСРЕБРЕНА СВАДБА
26.04.2014Сабота20.00чПОДЕМОТ И ПАДОТ НА КАБАРЕТО
27.04.2014Недела20.00чНЕ СЕ КЛАДИ НА ЕНГЛЕЗИ – (мала сцена)
28.04.2014Понеделник20.00чПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА
29.04.2014Вторник20.00чСВАДБАТА НА ФИГАРО
30.04.2014Среда20.00чКОЈ СЕ ПЛАШИ ОД ВИРЏИНИЈА ВУЛФ
30.04.2014Среда20.00чНИ ВАМУ НИ ТАМУ

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2014 во 17:44
Солунски патрдии и Стујардеси ми се на менито
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2015 во 19:33

Одбележување на 27 Март - Светски ден на театарот

 

По повод 27 Март, Светскиот ден на театарот, Факултетот за драмски уметности и НУ Драмски театар од Скопје денеска организираат  богата програма. 

Факултетот за драмски уметности прославата ќе ја отвори со читање на светската и македонската порака по повод Светскиот ден на театарот, а ќе продолжи со маратон од студентски испитни претстави на студентите од Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Прославата, која се одбележува нтрадиционално, ќе се одржи на Академската сцена на Факултетот со почеток во 12 часот, а во неа ќе се вклучат и студенти од Факулетот за ликовни уметности и од Факултетот за музички уметности со своја изложба и концерт. 

Драмскиот театар, пак, ќе го одбележи денот со изведба на неколку претстави, а ќе се одржат и промоции на книги и ликовни изложби.

Како што соопшти Драмски театар, програмата започнува во 11:30 часот со промоција на книги за деца на Матица Македонска - Матица за мали. Во 12 часот ќе биде изведена претставата „Капетанот Џон Пиплфокс“ (претстава за деца); во 14:30 часот ќе следи отворена читачка проба на претставата „Човекот без рака“ од Мартин Мекдонах во режија на Синиша Евтимов; во 16 часот ќе има читање (оживување) на познатиот македонски стрип „Ајвармен“; во 17 часот се одржи изложба на грамофонски плочи „Ретки, уникатни и вредни винили“; а во 17:30 часот е опредлен за слушање на Гершвин на бакелитни плочи.

Во 19 часот ќе биде изведена претставата „Човекот кој го изеде светот“ во режија на Билјана Радиноска; во 21 часот ќе има промоција на книги за возрасни од Матица Македонска – Матица за големи; во 21:15 ќе  се слушаат „Стари рокери на стари носачи на звук“. Во 22 часот ќе биде изведена претставата „Секс, дрога и рокенрол“ во режија на Ристо Алексовски и во 23:30 часот е предвидена забава.

Во текот на целиот  ден ќе бидат поставени две изложби - на Благојче Наумоски - Бане и Филип Кондовски Магу. Изменето од Calipso - 27.Март.2015 во 19:33
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2015 во 19:35

МНТ слави 70 години со билети по симболична цена од цена од 100 денари

 
Овој петок (3 април) Македонскиот народен театар ја започнува прославата на 70 години од постоењето со многубројни случувања што денеска на прес конференција ги најави директорот Дејан Лилиќ.

Официјалниот дел ќе започне со прослава и интересен перформанс во фоајето на МНТ, по што вечерта на 3 април со почеток во 20 часот сите љубители на театарот ќе имаат можност да ја погледнат претставата „Вечната куќа“.

Веќе на четврти април ќе се случи и јавното читање на драмскиот текст „Утерус“, по што на истиот ден во 20 часот ќе гостува Народниот театар од Битола со претставата „Каренина“.

На петти април во МНТ ќе гостува театарот Комедија со претставата „Лисистрата“, а на шести ќе имате можност да ја погледнете „Лулка“ со актерите од Народниот театар Штип.

„Овој јубилеј сакаме да и го посветиме на нашата публика, на народот, затоа што сепак ние сме народна установа. Сакаме јубилејот и претставите да им ги посветиме на вработените, и на медиумите, односно на сите оние кои на било каков начин придонеле во создавањето на историјата на МНТ. Сакаме тоа да биде еден вид благодарност кон сите нив“, изјави денеска директорот Дејан Лилиќ.

ој појасни дека првиот дел на прославата ќе се случува од 3 – ти до 9 – ти април, по што по празниците, следува премиерата на режисерското деби на актерот Јордан Симонов со наслов „Тероризам“.

Веднаш после Велигден, како дел од прославата на 70 години МНТ, театарот со „Вечната куќа“ ќе гостува во Будимпешта, а веќе од месец мај, почнува и вториот по ред Интернационален фестивал МНТ фест во чии рамки ќе гостуваат големи режисерски имиња со интересни претстави.

Она што беше особено интересно, а на денешната прес конференција го најави Дејан Пројковски, е гостувањето на актерите од МНТ со перформанси и претстави надвор од нивната матична куќа, односно во Домот за стари лица, Домот за деца 11 октомври и СОС Детското село на втори и трети април.

Доколку сѐ уште не набавивте билети по симболична цена од 100 денари за претставите што ќе се играат во првиот дел од прославата, сега е вистинско време за тоа!

Среќен 70 – ти роденден МНТ!


На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2015 во 17:45
СИМФОНИСКИ КОНЦЕРТ (23.04.2015) 


Дом на АРМ


Диригент: Дорон Саломон (Израел)
Солист: Сергеј Крилов - виолина (Русија)

Програма:

F. Mendelssohn: Концерт за виолина и оркестар

D. Shostakovich: Симфонија бр. 10
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.