IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Претстави, театарски и балетски изведби - НАСТАНИ!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Претстави, театарски и балетски изведби - НАСТАНИ!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Претстави, театарски и балетски изведби - НАСТАНИ!
    Испратена: 24.Ноември.2011 во 15:04
Гледам нема ваква тема.

Комедиите, балетските и театарските претстави на едно место. Да не лутаме и да бараме кое каде е еве еден календар за сите активности што ќе се случуваат. 


Изменето од Santijago - 24.Ноември.2011 во 15:18
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 15:11
ТЕАТАР ЦЕНТАР (МНТ)24.11.2011

"КОПНЕЖ ПО ЦЕЛИНА"  од Според поезијата на Матеја Матевски

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Ристо Алексовски
 
25.11.2011

"САЛИЕРИ"  од Според поезијата на Матеја Матевски

* Почеток: 18:00 часот

25.11.2011

"НЕМОЈ ТИ МЕНЕ ФАУСТ!" од СРЃАН ЈАНИЌИЈЕВИЌ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Срѓан Јаниќијевиќ

 

26.11.2011 

"РОМЕО И ЏУЛИЕТА" од Вилијам Шекспир

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Лилиа Абаџиева 
27.11.2011 

"КОНЦЕРТ ТАНЕЦ "

* Почеток: 20:00 часот
28.11.2011 

"СВАДБАТА НА ФИГАРО " Огистен Карон де Бомарше

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Леван Цуладзе 

29.11.2011 

"СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ " од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Синиша Евтимов

 

30.11.2011 (СРЕДА):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА " од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 


 


РЕПЕРТОАР ДЕКЕМВРИ 2011:
02.12.2011 (ПЕТОК):

"СРЕБРЕНА СВАДБА"  од Габриел Гарсија Маркес

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Звезда Ангеловска 

* Локација: МНТ 
03.12.2011 (САБОТА):

"ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА" од По мотиви на Р.Крле,В.Иљоски

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Бојан Трифуновски 

* Локација: МНТ
09.12.2011 (ПЕТОК):

"СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Синиша Евтимов  

* Локација: МНТ


 

10.12.2011 (САБОТА):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 

* Локација: МНТ


 

12.12.2011 (ПОНЕДЕЛНИК):

"4.48 ПСИХОЗА" од САРА КЕЈН

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Ѓорѓи Јолевски 

* Локација: МНТ13.12.2011 (ВТОРНИК):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 

* Локација: МНТ 
14.12.2011 (СРЕДА):

"БУРЕ БАРУТ" од Дејан Дуковски

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Сашо Миленковски 

* Локација: МНТ
15.12.2011 (ЧЕТВРТОК):

"БЕСОВИ"  од АЛБЕР КАМИ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Златко Славенски 

* Локација: МНТ

16.12.2011 (ПЕТОК):

"СВАДБАТА НА ФИГАРО" од Пјер - Огистен Карон де Бомарше

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Леван Цуладзе 

* Локација: МНТ


17.12.2011 (САБОТА):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 

* Локација: МНТ


19.12.2011 (ПОНЕДЕЛНИК):

"СВАДБАТА НА ФИГАРО" од Пјер - Огистен Карон де Бомарше

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Леван Цуладзе 

* Локација: МНТ

 20.12.2011 (ВТОРНИК):

"СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Синиша Евтимов  

* Локација: МНТ 

21.12.2011 (СРЕДА):

"РОМЕО И ЏУЛИЕТА"  од Вилијам Шекспир

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Лилиа Абаџиева 

* Локација: МНТ


22.12.2011 (ЧЕТВРТОК):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 

* Локација: МНТ23.12.2011 (ПЕТОК):

"СВАДБАТА НА ФИГАРО" од Пјер - Огистен Карон де Бомарше

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Леван Цуладзе 

* Локација: МНТ


 

24.12.2011 (САБОТА):

"РОМЕО И ЏУЛИЕТА"  од Вилијам Шекспир

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Лилиа Абаџиева 

* Локација: МНТ

25.12.2011 (НЕДЕЛА):

"СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Синиша Евтимов  

* Локација: МНТ

26.12.2011 (ПОНЕДЕЛНИК):

"ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА" од По мотиви на Р.Крле,В.Иљоски

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Бојан Трифуновски 

* Локација: МНТ


27.12.2011 (ВТОРНИК):

"БУРЕ БАРУТ" од Дејан Дуковски

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Сашо Миленковски 

* Локација: МНТ

 


28.12.2011 (СРЕДА):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 

* Локација: МНТ


29.12.2011 (ПЕТОК):

"РОМЕО И ЏУЛИЕТА"  од Вилијам Шекспир

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Лилиа Абаџиева 

* Локација: МНТ

 

30.12.2011 (ПЕТОК):

"ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА" од По мотиви на Р.Крле,В.Иљоски

* Почеток: 12:00 часот

* Режија: Бојан Трифуновски 

* Локација: МНТ
 
30.12.2011 (ПЕТОК):

"САЛИЕРИ"

* Почеток: 17:00 часот

* Режија: Бојан Трифуновски 

* Локација: МНТ

30.12.2011 (ПЕТОК):

"БЕСОВИ"  од АЛБЕР КАМИ

* Почеток: 19:00 часот

* Режија: Златко Славенски 
ТЕАТАР ЦЕНТАР (МНТ)

РЕПЕРТОАР НОЕМВРИ 2011:

23.11.2011 (СРЕДА):

"БЕСОВИ"  од АЛБЕР КАМИ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Златко Славенски 
 

24.11.2011 (СРЕДА):

"КОПНЕЖ ПО ЦЕЛИНА"  од Според поезијата на Матеја Матевски

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Ристо Алексовски
 
25.11.2011 (ЧЕТВРТОК):

"САЛИЕРИ"  од Според поезијата на Матеја Матевски

* Почеток: 18:00 часот

25.11.2011 (ЧЕТВРТОК):

"НЕМОЈ ТИ МЕНЕ ФАУСТ!" од СРЃАН ЈАНИЌИЈЕВИЌ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Срѓан Јаниќијевиќ

 

26.11.2011 (ПЕТОК):

"РОМЕО И ЏУЛИЕТА" од Вилијам Шекспир

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Лилиа Абаџиева 
27.11.2011 (САБОТА):

"КОНЦЕРТ ТАНЕЦ "

* Почеток: 20:00 часот
28.11.2011 (ПОНЕДЕЛНИК):

"СВАДБАТА НА ФИГАРО " Огистен Карон де Бомарше

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Леван Цуладзе 

29.11.2011 (ВТОРНИК):

"СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ " од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Синиша Евтимов

 

30.11.2011 (СРЕДА):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА " од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 


 


РЕПЕРТОАР ДЕКЕМВРИ 2011:
02.12.2011 (ПЕТОК):

"СРЕБРЕНА СВАДБА"  од Габриел Гарсија Маркес

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Звезда Ангеловска 

* Локација: МНТ 
03.12.2011 (САБОТА):

"ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА" од По мотиви на Р.Крле,В.Иљоски

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Бојан Трифуновски 

* Локација: МНТ
09.12.2011 (ПЕТОК):

"СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Синиша Евтимов  

* Локација: МНТ


 

10.12.2011 (САБОТА):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 

* Локација: МНТ


 

12.12.2011 (ПОНЕДЕЛНИК):

"4.48 ПСИХОЗА" од САРА КЕЈН

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Ѓорѓи Јолевски 

* Локација: МНТ13.12.2011 (ВТОРНИК):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 

* Локација: МНТ 
14.12.2011 (СРЕДА):

"БУРЕ БАРУТ" од Дејан Дуковски

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Сашо Миленковски 

* Локација: МНТ
15.12.2011 (ЧЕТВРТОК):

"БЕСОВИ"  од АЛБЕР КАМИ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Златко Славенски 

* Локација: МНТ

16.12.2011 (ПЕТОК):

"СВАДБАТА НА ФИГАРО" од Пјер - Огистен Карон де Бомарше

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Леван Цуладзе 

* Локација: МНТ


17.12.2011 (САБОТА):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 

* Локација: МНТ


19.12.2011 (ПОНЕДЕЛНИК):

"СВАДБАТА НА ФИГАРО" од Пјер - Огистен Карон де Бомарше

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Леван Цуладзе 

* Локација: МНТ

 20.12.2011 (ВТОРНИК):

"СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Синиша Евтимов  

* Локација: МНТ 

21.12.2011 (СРЕДА):

"РОМЕО И ЏУЛИЕТА"  од Вилијам Шекспир

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Лилиа Абаџиева 

* Локација: МНТ


22.12.2011 (ЧЕТВРТОК):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 

* Локација: МНТ23.12.2011 (ПЕТОК):

"СВАДБАТА НА ФИГАРО" од Пјер - Огистен Карон де Бомарше

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Леван Цуладзе 

* Локација: МНТ


 

24.12.2011 (САБОТА):

"РОМЕО И ЏУЛИЕТА"  од Вилијам Шекспир

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Лилиа Абаџиева 

* Локација: МНТ

25.12.2011 (НЕДЕЛА):

"СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Синиша Евтимов  

* Локација: МНТ

26.12.2011 (ПОНЕДЕЛНИК):

"ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА" од По мотиви на Р.Крле,В.Иљоски

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Бојан Трифуновски 

* Локација: МНТ


27.12.2011 (ВТОРНИК):

"БУРЕ БАРУТ" од Дејан Дуковски

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Сашо Миленковски 

* Локација: МНТ

 


28.12.2011 (СРЕДА):

"ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА" од Бранислав Нушиќ

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Наташа Поплавска 

* Локација: МНТ


29.12.2011 (ПЕТОК):

"РОМЕО И ЏУЛИЕТА"  од Вилијам Шекспир

* Почеток: 20:00 часот

* Режија: Лилиа Абаџиева 

* Локација: МНТ

 

30.12.2011 (ПЕТОК):

"ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА" од По мотиви на Р.Крле,В.Иљоски

* Почеток: 12:00 часот

* Режија: Бојан Трифуновски 

* Локација: МНТ
 
30.12.2011 (ПЕТОК):

"САЛИЕРИ"

* Почеток: 17:00 часот

* Режија: Бојан Трифуновски 

* Локација: МНТ

30.12.2011 (ПЕТОК):

"БЕСОВИ"  од АЛБЕР КАМИ

* Почеток: 19:00 часот

* Режија: Златко Славенски 

* Локација: МНТ


 

 

* Редовна цена на билетите е 250 денари
* Организиран билет за ученици и студенти е 150 денари 
* Организиран билет за раб.организации (најмалку 20 билети) е 200 денари
 

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 15:14
ДРАМСКИ ТЕАТАР

24.11.2011 (ЧЕТВРТОК):

"БААЛ"

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

Режија : Мартин Кочовски    
 

25.11.2011 (ПЕТОК):

"ГРЕВ ИЛИ ШПРИЦЕР" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

Автор : Сашко Насев
Режија : Деан Дамјановски  

 
26.11.2011 (САБОТА):

"КАКО ДА ЈА УБИЕШ СОПРУГАТА И ЗОШТО"

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

Автор : Антонио Амури

 


РЕПЕРТОАР ДЕКЕМВРИ 2011:01.12.2011 (ЧЕТВРТОК):

"2012 - ПОСЛЕДНИТЕ МАКЕДОНЦИ"

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Режија : Сашо Миленковски  

02.12.2011 (ПЕТОК):

"КАКО ДА ЈА УБИЕШ СОПРУГАТА И ЗОШТО"

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Антонио Амури


 

05.12.2011 (ПОНЕДЕЛНИК):

"LIKE" - ЛАЈК - мултимедијална театарска претстава

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Копродукција помеѓу балетското студио „Ребис“ и МНТ, Соработник - драматург: Снешка Васевска
* Режија : Гордана Деан Поп-Христова   


06.12.2011 (ВТОРНИК):

"МУШИЧКА" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Анџело Беолко - Руцанте
* Режија : Никола Ристов   

 

 


07.12.2011 (СРЕДА):

"ГЕНОЦИД 21" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Љубиша Георгиевски
* Режија : Владлен Александров     


 


10.12.2011 (САБОТА):

"ГРЕВ ИЛИ ШПРИЦЕР" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Сашко Насев
* Режија : Деан Дамјановски   
 

12.12.2011 (ПОНЕДЕЛНИК):

"КРВТА НЕ Е ВОДА" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Сашо Кокаланов
* Режија : Сашо Миленковски       

 
13.12.2011 (ВТОРНИК):

"НИ ВАМУ, НИ ТАМУ" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Бојан Трифуновски, Симеон Дамевски и Љупчо Тодоровски - Упа14.12.2011 (СРЕДА):

"ДЕМОНОТ ОД ДЕБАРМААЛО" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Горан Стефановски
* Режија : Слободан Унковски    


 

15.12.2011 (ЧЕТВРТОК):

"2012 - ПОСЛЕДНИТЕ МАКЕДОНЦИ"

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Режија : Сашо Миленковски 

 

 

16.12.2011 (ПЕТОК):

"ГРЕВ ИЛИ ШПРИЦЕР" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Сашко Насев
* Режија : Деан Дамјановски    

20.12.2011 (ВТОРНИК):

"БААЛ"

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Бертолт Брехт
* Режија : Мартин Кочовски    21.12.2011 (СРЕДА):

"НИ ВАМУ, НИ ТАМУ" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Бојан Трифуновски, Симеон Дамевски и Љупчо Тодоровски - Упа


 

 

22.12.2011 (ЧЕТВРТОК):

"ДЕМОНОТ ОД ДЕБАРМААЛО" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Горан Стефановски
* Режија : Слободан Унковски    

 

23.12.2011 (ПЕТОК):

"ХАМЛЕТ" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Вилијам Шекспир
* Режија : Дејан Пројковски    

 

24.12.2011 (САБОТА):

"ГРЕВ ИЛИ ШПРИЦЕР" 

* Почеток: 20:00 часот

* Локација: Драмски театар

* Автор : Сашко Насев
* Режија : Деан Дамјановски    * Редовна цена на билетите: 250 денари

* Цената на организираните билети изнесува: 
- 120 денари за претстава за деца
- 150 денари за ученици
- 190 денари за работни организации

 

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 15:16
Репертоар на НУ Народен театар Битолачетврток  24.11.2011г.  19,30 ч. 
„Вишнова градина“ од А.П.Чехов
режија: Звездана Ангеловска

петок 25.11.2011г.  19,00 ч.
„Крајот на кралот“ од Васе Манчев
режија:Горан Тренчевски
гостување на Народен театар „Антон Панов“-Струмица

сабота 26.11.2011 г.    19,30 ч.
„Вишнова градина“ од А.П.Чехов
режија: Звездана Ангелевска
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 15:22
А еве ви нешто малку несекојдневнонамигнување
Па не седете дома..уживајте во комедијаваголема насмевка


МЕЊАМО ЖЕНЕ - ХИТ КОМЕДИЈА СО МИЛАН КАЛИНИЌ ВО УНИВЕРЗАЛНА САЛА 

27.11.2011 (НЕДЕЛА):

"МЕЊАМО ЖЕНЕ" - ХИТ КОМЕДИЈА СО МИЛАН КАЛИНИЌ ВО УНИВЕРЗАЛНА САЛА 

* Почеток: 20:00 Часот

* Локација: Универзална Сала


Главните ликови во наведената хит комедија ги толкуваат познатите белградски актери, Мина Лазаревиќ, Милан Калиниќ, Ивана Кнежевиќ и Срѓан Ивановиќ, а истата е во режија на Раде Вукотиќ. 

Комедијата е правена по урнек на Големиот Бродвејски Хит од 1977 год., Мјузиклот “I love my wife”, од Мајкл Стујард. 

Дејствието на комедијата е сместено во било која од Балканските држава. Се занимава со секојдневните животи на два, млади брачни пара, пропратени со низа комични ситуации.
Кулминација на заплетот се случува кога, горе наведените актери, едно попладне решаваат ДА ГИ ЗАМЕНАТ СВОИТЕ ПАРТНЕРИ. Тој обид, низ многу перипетии и комични ситуации, на крајот на вечерта, ќе заврши таму каде што и почнал.

Затоа, дојдете, заедно да се насмееме до солзи, и да ги заборавиме секојдневните проблеми и тешкотии.

* Картите, по цена од 300, 350и 400 денари, се веќе пуштени во продажба во: Југотон, Цвеќара Розе - Веро 2 и Универзална Сала.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 15:30
За најмалите среќа

ДЕДО МРАЗ, МЕЧИЊАТА И ПЛАЧКО - НОВОГОДИШНА ПРЕТСТАВА28.12.2011 (СРЕДА):


"ДЕДО МРАЗ, МЕЧИЊАТА И ПЛАЧКО" - Новогодишна детска претстава 
Театар - Art Veni Vidi

* Локација: Дом на АРМ 

* Повеќе информации и резервации: Душица Стојановска - 075/ 290 464, 02/ 2032 714

* Карта: 120 денари

Менка и Пенка се мечињата и тие му се радуваат на Дедо Мраз и одвај го чекаат да го видат за да му ја кажат својата желба за новата година. 
Менка има желба да нема гладни деца на светот а Пенка да нема војни. Но секогаш постојат луѓе како Плачко кој немисли така и несака ниедно дете на овој свет да се смее и да е среќно. Но затоа тука е Дедо Мраз кој ги разјаснува на крајот сите недоразбирања и не прави сите многу среќни и радосни.

* Претставата е разиграна со преубави новогодишни песни и кореографија.

  Во претставата играат актерите: 
- Мечето Менка - Викторија Анѓушева
- Мечето Пенка - Душица Стојановска
- Плачко - Иван Манасковски
- Дедо Мраз - Михаило Настовски

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 15:31
ТЕАТАР ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ


24.11.2011 (ЧЕТВРТОК):

"МАКЕДОНСКА ПРИКАЗНА"

* Почеток: 19:00 часот

* Локација: Театар за Деца и Младинци

 

 

25.11.2011 (ПЕТОК):

"ЗРНОТО ГРАШАК И ПРИНЦЕЗАТА"

* Почеток: 19:00 часот

* Локација: Театар за Деца и Младинци
 

26.11.2011 (САБОТА):

"ДВАНАЕСЕТТЕ МЕСЕЦИ"

* Почеток: 19:00 часот

* Локација: Театар за Деца и Младинци

27.11.2011 (НЕДЕЛА):

"МАЛАТА СИРЕНА"

* Почеток: 12:30 часот

* Локација: Театар за Деца и Младинци

  
 * Цената на билетот изнесува 150 денари !!!

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 15:51

Традиционално, како и секоја година, така и оваа, 2012, Македонската опера и балет ќе одржи гала концерт по повод празникот Василица.Концертот  „ВИВА ВЕРДИ“  ќе се одржи на 12 и 13 Јануари 2012 година со почеток во 20:00 часот на големата сцена на Македонската опера и балет. Програмата ќе ги содржи најпознатите Вердиеви оперски арии а ќе ги исполнат нашите првенци, истакнати солисти, оркестарот,  хорот  и балетскиот ансамбл на МОБ.  Покрај домашните уметници, ќе земат учество и гости од странство.

Ќе настапат гостите Даниела Дјакова (мецосопран од Бугарија), Адријана Јоција (сопран од Италија), Бурак Билџили (бас од САД), Борис Трајанов (баритон)  и нашите истакнати солисти Славица Петровска Галиќ (сопран), Весна Гиновска Илкова (сопран), Благица Поп Томова (сопран), Павлина Новакова Георгиев (сопран), Ѓорѓи Цуцковски (тенор), Зоран Сотиров (тенор), Ирена Кавкалевска (мецосопран).

 Диригенти ќе бидат Бисера Чадловска и Алесандро Д’Агостини од Италија.

Оваа година ќе се изведат арии од едни од најпознатите Вердиеви опери: „Риголето“ „Травијата“ „Моќта на судбината“ „Аида“ „Трубадур“ „Дон Карло“ „Атила“        „Магбет“ „Лујза Милер“ „Набуко“ „Корсар“. 


Концертот за Василица почнувајќи од 1995 година, традиционално, на љубителите на  оперската уметност им нуди прекрасна можност да уживаат во изведбите на некои од највпечатливите арии од светски познатите оперски дела.


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 15:52

МАКЕДОНСКА ФИЛХАРМОНИЈА

 

РЕПЕРТОАР 2012:


17 јануари 2012

"КИРИЛИЦА"

Почеток: 20:00 Часот
Локација: Дом на АРМ

Диригент Борјан Цанев
Солист: Атанас Алексов – удиралки

Програма:

Дело од Македонски композитор
Ney Rosauro: Концерт за удиралки и оркестар
Dmitri Shostakovich: Џез свита бр.2

 

9 февруари 2012

"150 години од раѓањето на Клод Дебиси"
НА КАФЕ ВО ПАРИЗ

Почеток: 20:00 Часот
Локација: Дом на АРМ

Диригент Еван Крист (САД)
Солист Пламена Мангова – пијано (Бугарија)

Програма

Клод Дебиси: Попладнето на еден фаун
Морис Равел: Концерт за пијано и оркестар G-dur
Игор Стравински: „Посветување на пролетта“16 февруари 2012

"КИРИЛИЦА"

Диригент Емил Табаков (Бугарија)
Солист Ана Дурловски - сопран

Програма

Петар Илич Чајковски: Италијанско капричо
Рајнхолд Глиер: Концерт за колоратурен сопран и оркестар f-moll, оп. 82
Александар Скрјабин: Поема Екстаза23 февруари 2012

НА ЧАЈ ВО ЛОНДОН

Почеток: 20:00 Часот
Локација: Дом на АРМ

Диригент Тимоти Редмонд (Велика Британија)

Програма

Ралф Вон Вилијамс: Лондонска симфонија
Едвард Елгар: Интродукција и алегро1 март 2012

Диригент Мартин Пантелеев (Бугарија)
Солист Веско Ешкенази – виолина (Бугарија)

Програма

Макс Брух: Концерт за виолина и оркестар бр. 1 g-moll
Петар Илич Чајковски: Симфонија бр. 410 март 2012

Симфониски концерт за деца15 март 2012


ЛАУРЕАТИ

Диригент Пол Мејер (Франција)
Солист Алексеј Горлач – пијано (Русија)

Програма

Лудвиг ван Бетовен: Концерт за пијано и оркестар бр.1
Хектор Берлиоз: Фантастична симфонија22 март 2012

ВИРТУОЗИ

Диригент Борјан Цанев
Солист Готје Капусон – виолончело (Франција)

Програма

Сергеј Прокофјев: Симфонија кончертанте e-moll, оп. 125
Морис Равел: Свита бр.2 од балетот „Дафнис и Клое“


29 март 2012

Денови на македонска музика


7 април 2012


Симфониски концерт за деца
12 април 2012

МУЗИКА ОД ИСТОКОТ

Диригент Ле Фи Фи
Солисти на традиционални инструменти од Виетнам
26 април 2012

Диригент Тимоти Редмонд (Велика Британија)
Солист Роланд Понтинен – пијано (Шведска)

Програма

Сергеј Рахмањинов: Концерт за пијано и оркестар бр.4

10 мај 2012

ЛАУРЕАТИ

Диригент Емил Табаков (Бугарија)
Солист Мајуко Камио – виолина (Јапонија)

Програма

Јан Сибелиус: Концерт за виолина и оркестар
Антонин Дворжак: Симфонија бр.8

17 мај 2012

КИРИЛИЦА

Диригент Борјан Цанев

Солисти
Владимир Крстев – виолина
Владимир Лазаревски – обоа
Ванчо Стојановски – фагот
Паскал Краповски – виолончело

Програма

Димитрие Бужаровски: Т’га за југ
Бохуслав Мартину: Симфонија кончертанте бр.2
Лудвиг ван Бетовен: Симфонија бр.6

30 мај 2012

Концерт со студентите од државните факултети за музичка уметност

Диригент Саша Николовски-Ѓумар

7 јуни 2012

Концерт со улениците од државните музички училипта

Диригент: Борјан Цанев

14 јуни 2012

ВИДИ МУЗИКА

СЛУШНИ СЛИКА

ДОБИЈ КНИГА

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 15:49
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2012 во 22:50
Josh, da ti e ziv i zdrav drugar ti, me iznasmea смеење плачење да
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2012 во 16:58
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Josh, da ti e ziv i zdrav drugar ti, me iznasmea смеење плачење да


Fala ti kejt,pottik da ja doneseme i vtorata premiera....да


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2012 во 17:02
Na 03.03.2012 vo Univerzalna sala po vtor patголема насмевка


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2012 во 00:30

ПРЕМИЕРА НА "ГЕНЕТИКА НА КУЧИЊАТА" ПО ТЕКСТ ОД ВЕНКО АНДОНОВСКИ


Драма за парите и човекот во ова сурово време


Дац и Дејан Лилиќ, фотографирани во стилот на господа Глембаеви, ќе ги видиме како Игњат и Леоне во претставата најавена како нов голем македонски хит


Иако дури и фотографиите од претставата личат на култната "Господа Глембаеви", а се повторуваат и две имиња - Игњат и Леоне, новата македонска претстава не е римејк на делото од Мирослав Крлежа. Така тврди Венко Андоновски за неговиот нов текст кој среда ќе доживее премиера во Драмски театар. Претставата, "Генетика на кучињата" уште неодиграна, учесниците ја нарекоа со суперлативи, најавувајќи ја како нов голем хит.

"Реалистична драма која ја покажува суровоста на ова наше време. Анатомија на злото, на парите, а ме интересираше влијанието на парите врз телото и духот на човекот, и колку влијаат врз расчовечувањето", кажа Андоновски на вчерашната средба со новинарите.

Актерот Драган Спасов-Дац, кој го игра Игњат, претставата ја најави како новиот хит на Драмски, со актерска екипа за репрезентација на Македонија. 
Јелена Жугиќ, пак, амбициозно рече дека поновата театарска дејност ќе се брои до "Генетика на кучињата" и по "Генетика на кучињата".
Режисерот Дејан Пројковски кажа дека после долго време се појавил голем македонски драмски текст.

""Генетика на кучињата" е еден од тие култни текстови по кои македонската драматургија ќе биде препознатлива. Текст за губењето на човечкото во човекот во транзиција која ја живееме премногу долго", рече Пројковски.

Премиерата ќе се случи во среда, 20 часот. Во претставата играат Драган Спасов- Дац (Игњат), Јелена Жугиќ (г-ѓа Ренате) Филип Трајковиќ (Максим), Билјана Беличанец - Алексиќ како Сара, Дејан Лилиќ како Леоне... Музиката е на Горан Трајковски, сценографија - Владо Ѓорески, а костимографија - Благој Мицевски.

(Де.Т.)

Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.