IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Добриот збор железна врата отвора
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Добриот збор железна врата отвора

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Добриот збор железна врата отвора
    Испратена: 14.Ноември.2011 во 13:10
Оваа стара поговорка се однесува на љубезното однесување и културниот пристап и израз во изразувањето на дадени барања.

Денес, баш и не е така. Можеби за администрација и за бизнис развој, сите се културни и коректни во изјавите, но факт е дека пари и моќ ги отвораат вратите.

На личносно ниво пак, да не разнежни некој, да ни даде поблаг пристап кон индивидуата, сепак се уште важи. Кога некој ќе ве пофали, ќе ви даде комплимент и едноставно е љубезен, малку сме попустливи кон него? Или пак не?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 13:42
Originally posted by pHp pHp напиша:

Оваа стара поговорка се однесува на љубезното однесување и културниот пристап и израз во изразувањето на дадени барања.

Денес, баш и не е така. Можеби за администрација и за бизнис развој, сите се културни и коректни во изјавите, но факт е дека пари и моќ ги отвораат вратите.

На личносно ниво пак, да не разнежни некој, да ни даде поблаг пристап кон индивидуата, сепак се уште важи. Кога некој ќе ве пофали, ќе ви даде комплимент и едноставно е љубезен, малку сме попустливи кон него? Или пак не?
taka e!да

...mozebi porano bilo taka,....  pred da  ''dojdat'' parite !


zaedno so ''dobriot zbor''...dabome!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 13:49
Незнам за Брза ,ама јас не паѓам на моќта наречена-пари.

Не,со пари не можеш да ја купиш мојата наклонетост,попустливост како сакате наречете ја,но убав збор и те како знае да го омекне и нај тврдокорното срце.

Има ли некој што е имун на убаво однесување,убав збор?
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 13:58
...ehhh...brza...

...tukuu,...zavisi na koja ''visina'' ti e rabotnoto mesto,

...pa, shto ke go ''upali''...tvoeto ''raspolozenie''...

...nishto drugo !голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 15:54
Dobriot odnos sekogash vazhi megju lugeto.

No sekako, toj ne vazhi za prekrshuvanje zakoni i propisi.






Изменето од Messenger - 14.Ноември.2011 во 16:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 15:58
Originally posted by brza brza напиша:



...mozebi porano bilo taka,....  pred da  ''dojdat'' parite !


zaedno so ''dobriot zbor''...dabome!



Dabome...Para busi gde burgija nece...да...A ne zelezni, parata titaniumski vrata otvora...


You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 16:29
Абе јас имав многу убаво искуство у АВРМ. Имав нешто итно потребна работа, која мораше да се заврши за еден час. Гужва стандард и човек ако има работа 5 мин, ќе ја заврши за 5 години нели

Арно ама, кога припарив на шалтерот, не знам зошто, ама некако ми излета комплимент за косата на службеничката (стара жена околу 55-60 години, ама стварно и беше ок косата). Женава не можеше да ја заврши работата за 5 мин, ама ми кажа зошто сум бил љубезен и фин, ете ќе ги тргнела моите документи на страна и ќе ми завршела работа за утре. Утре дента, уште рано сабајле ми беше завршена работата, за која обично се чека 3-4 недели
И сега ново прашање си поставив, дали можеби до толкава срж ни има навлезено идејата дека парите се се, да сме заборавиле дека можеме само со коректен однос да си побараме нешто. Зарем тоа стана таква реткост денес?
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 20:23
kombinacijata: Nasmevka, Suknja i Stikla
definitivno zelezna vrata otvara да
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 20:29
 zaboravi...... podvezica.........големо%20гушкање
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 22:16
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

kombinacijata: Nasmevka, Suknja i Stikla
definitivno zelezna vrata otvara да



Samo dokolku vratarot ne e gej ( citaj pedercina) ili zena vo pms... Togas ce ti ja lupnat vratata pred nos , pa otvaranje zdravje...плазење
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2011 во 22:24
Za zal ziveeme vo edno eftino opshtestvo kade shto parite sekakvi vrati otvaraat, ne samo zelezni.
Velam eftino zatoa shto spored mene parite se sozdavaat i se troshat, sekoj moze da gi zaraboti i sekoj moze da gi potroshi. Ne sekoj e kulturen, ne sekoj moze i znae kako da upati kompliment.

Sum bila vo mnogu situacii koi mi go nalagale bash ona pogore spomenatoto. Suknja, edno otkopchano kopchence od koshulata ( inaku uniforma ) i rabotata sum ja zavrshila za premnogu kratko vreme.
A sum bila i vo situacija koga nishto ne pomagalo, pa sum chekala so nedeli ( zatoa shto pari za besplatnoto ne davam ).

Ubaviot zbor za zal retko bil faktorot koj bi mi pomognal vo rabotata iako nesebichno delam komplimenti na sekoj shto navistina go zasluzil toa.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2011 во 09:05
 големо%20гушкањеkolkava rabota treba da se zavrshi .,   takvi ke bidat i ., ubavite zborovi.,    a vidish deka mozhe i so lesno da se pomine ., i lesno ubavite zborovi se zaboravaat...
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2011 во 13:48
ма%20ајдеdobriot zbor,...ako ne e ''potkovan'' dobro....ne ti otvara ni vrata (nekoja bitna!!)ni  od,...stiropor,

... a, ne pak zelezna!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2013 во 20:36

toa e kako da imas vistinski kluc vo race голема насмевка

vivi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,891 секунди.