IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Албанија и Косово со заеднички конзулати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Албанија и Косово со заеднички конзулати

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Албанија и Косово со заеднички конзулати
    Испратена: 03.Ноември.2011 во 01:27
Албанија и Косово со заеднички конзулати низ свето

Албанија и Косово се обединуваат на конзуларно ниво. Косовските државјани, кои живеат во други држави, од почетокот на наредната година, ќе може да се обраќаат во конзулатите на Албанија за да обезбедат одреден документ, во недостиг на конзулат на нивната држава....

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=438851A63C31C04DBAB7D5BF575866CE
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2011 во 15:10
Mislam deka koristish pogreshna terminologija koja implicira nepostoechka rabota.

Albanija verijatno vrshi konzularni uslugi za Kosovo bidejkji ova s'e ushte nema materijalen i chovechki kapacitet da go stori toa za sebe.

Patem, ova e stara praksa megju drzhavite vo svetot. Ne e nevoobichaeno edno oficijalno drzhavno pretstavnishtvo da pomaga na druga drzhava dodeka ovaa ne otvori svoe. Taka, na primer, britanskite ambasadi i konzulati pomagaat na kanagjanite i avstralijancite onamu kade shto ovie nemaat diplomatski pretstavnishtva od svoite drzhavi. No toa ne znachi nikakvo diplomatsko ili bilo kakvo drugo obedinuvanje.






Изменето од Messenger - 03.Ноември.2011 во 15:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2011 во 00:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mislam deka koristish pogreshna terminologija koja implicira nepostoechka rabota.

Albanija verijatno vrshi konzularni uslugi za Kosovo bidejkji ova s'e ushte nema materijalen i chovechki kapacitet da go stori toa za sebe.

Patem, ova e stara praksa megju drzhavite vo svetot. Ne e nevoobichaeno edno oficijalno drzhavno pretstavnishtvo da pomaga na druga drzhava dodeka ovaa ne otvori svoe. Taka, na primer, britanskite ambasadi i konzulati pomagaat na kanagjanite i avstralijancite onamu kade shto ovie nemaat diplomatski pretstavnishtva od svoite drzhavi. No toa ne znachi nikakvo diplomatsko ili bilo kakvo drugo obedinuvanje.

Kako prvo ova ne e moj stav ili moja terminologija tuku citaj od linkot...
Sepak postuvaam tvoe mislenje sekoj si ima pravo na izbor AJDE BIDI MI POZDRAVEN


Изменето од aLbaneso - 04.Ноември.2011 во 00:11
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2011 во 00:40
a, shto me boli mene za ...albanija i kosovo ,pa?!  не
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2011 во 13:16
Originally posted by brza brza напиша:

a, shto me boli mene za ...albanija i kosovo ,pa?!  не
Како што те боли??? Па нели заклучивме на другиот форум дека Сонцето се врти околу Земјата, а овде треба да заклучиме дека и Сонцето и Земјата се вртат околу Албанија и Косово... голема%20насмевка
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2011 во 13:22
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

a, shto me boli mene za ...albanija i kosovo ,pa?!  не
Како што те боли??? Па нели заклучивме на другиот форум дека Сонцето се врти околу Земјата, а овде треба да заклучиме дека и Сонцето и Земјата се вртат околу Албанија и Косово... голема%20насмевка
 
 
 
И уште поовде треба да заклучиме дека темата е во грешен раздел. За во ''Свет'' е  .
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2011 во 14:00
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mislam deka koristish pogreshna terminologija koja implicira nepostoechka rabota.

Albanija verijatno vrshi konzularni uslugi za Kosovo bidejkji ova s'e ushte nema materijalen i chovechki kapacitet da go stori toa za sebe.

Patem, ova e stara praksa megju drzhavite vo svetot. Ne e nevoobichaeno edno oficijalno drzhavno pretstavnishtvo da pomaga na druga drzhava dodeka ovaa ne otvori svoe. Taka, na primer, britanskite ambasadi i konzulati pomagaat na kanagjanite i avstralijancite onamu kade shto ovie nemaat diplomatski pretstavnishtva od svoite drzhavi. No toa ne znachi nikakvo diplomatsko ili bilo kakvo drugo obedinuvanje.

Kako prvo ova ne e moj stav ili moja terminologija tuku citaj od linkot...
Sepak postuvaam tvoe mislenje sekoj si ima pravo na izbor AJDE BIDI MI POZDRAVEN


Sushtinski ne menuva nishto koj prv go rekol ili napishal toa, a jas komentiram na onoa shto chitam napishano od tvojot nik, a ne od ponudeniot link.

I ne se raboti za izbor na dve ili povekje istovazhni opcii, tuku za prifakjanje na samo edna koja e stara opshtoprifatena diplomatska praksa - vrshenje usluga na drzhava koja ne e vo mozhnost da im izleze vo presret na potrebite na svoite drzhavjani poradi nemanje svoi diplomatski pretstavnishtva. Bidejkji majchiniot jazik na kosovarite e albanskiot, prirodno i najsoodvetno e diplomatskata pomosh na ovie lugje da im bide ponudena od albanskite konzulati i ambasadi kade shto se govori istiot jazik.   


Ne postoi nishto senzacionalno vo seto ova za da bide nekakva ekskluzivna politichka vest. Ima samo informativna vrednost iskuchivo za drzhavjanite na Kosovo.






Изменето од Messenger - 04.Ноември.2011 во 14:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2011 во 13:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

  Ne postoi nishto senzacionalno vo seto ova za da bide nekakva ekskluzivna politichka vest. Ima samo informativna vrednost iskuchivo za drzhavjanite na Kosovo.
 
Мислиш на Србија. збунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2011 во 16:19
De fakto toa e vekje drzhava Kosovo, a de jure kje bide vo relativno bliska idnina.

Vo sekoj sluchaj, albanskata diplomatska pomosh e usmerena kon gragjanite na koi albanskiot jazik im e majchin jazik na Kosovo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2011 во 19:04
А бе нека им биде и држава и свети држава, како сакаат таква да им биде, него ѕидот кога ќе почне да се прави, едно 50 метра висок, а горе со митралески гнезда, бодликави жици, струја низ нив.
Да се разграничиме по сите закони.
Тоа ме интересира, највише на свет.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2011 во 19:33
Светска пракса е две или повеќе држави да имаат заеднички конзулат во некоја држава.

Доколку тоа им одговара на Косово и Албанија, не знам што полемизираме. Албански се говори и на Косово и во Албанија. Доколку сакаш да ги искористиш ислугите на конзулатот,  одиш, завршуваш работа и готово.


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.