IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Авиони, бродови, воена технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Oпасни аеродроми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Oпасни аеродроми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Oпасни аеродроми
    Испратена: 07.Октомври.2011 во 11:02
Интернационален аеродром Мадеира-Португалија

Првично пистата била долга 1.524 метри и претставувала голем ризик дури и за најискусните пилоти,а го ограничувала и увозот и туризмот.
Подоцна пистата била продолжена на 2.743 метри,правејќи мост поткрепен со 200 столбови,сосема доволно да издржи авион од типот Боинг 747 и други слични.

7-те%20најчудни%20аеродроми%20во%20светот
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2011 во 13:27
zoshto opasni?намигнување....ova se bash interesni aerodromski pisti...


vo koj smisol opasni?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2011 во 13:30
Абе Брза,па не гледаш каде може да заврши авионот?изненадување

Или сакаш да ги наречам необични,за да биде по твое?плазење


Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2011 во 13:48
...interesno...neobichno....nema golema razlika!

...a ovoj , donekade  e i pobezbeden od  drugite,

...barem na ''meko'' ke padne,...ako vekje mu bilo pishano da padne,......avionot!намигнување


плазење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 12:42

2. Gibraltar Airport

Gibraltar

Gibraltar%20Airport

e,ova e stvarno neobichno opasen  aerodrom!изненадување


...pistata mu e presechena od najprometniot avtopat na ''karpata'', pa koga ''doagja'' ili ''si odi'' nekoj avion ,...vozilata moraat da zastanat pred rampite ,...kakvi shto gi ima na  zeleznichkite vkrstuvanja.

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 15:10
http://www.stumbleupon.com/to/e/829404411:p7jxvimmtiqurm23/share-2/title/__eNrLKCkpsNLXLy8v1ysuKc1NykktLcjP00vOz9Uvydcv1jcNKEjKyQJcMBhTDlwn

vidi go samo prviot.... !saint martin

Изменето од brza - 08.Октомври.2011 во 15:11
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 15:48
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=nFSPJ-dWKIQИзменето од brza - 08.Октомври.2011 во 15:54
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2011 во 03:33
Courchevel International Airport
Убав аголзадоволство
Како ли кочатзбунетост

Courchevel%20International%20Airport

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2011 во 00:35
airbrake, wheelbrake, reverse thrust голема%20насмевка

а инаку, мислам дека имаа само една насока на полетување и обратно на слетување, па кочењето не е проблем, поголем проблем е полетувањето каде ако зезнеш нешто одиш у ендек
аголот намерно е таков стрм за да можат полесно да полетаат авионите со помалку сила, нешто сличен ефект како кај англиските и руските носачи на авиони
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2011 во 13:06
Вештачки  остров Осака-Јапонија ,до него се стигнува со кола ,воз ,траект.

Иако на прв поглед изгледа импресивно,растот на нивото на морето претставува реална закана за постоењето на аеродромот.

7-те%20најчудни%20аеродроми%20во%20светот
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2011 во 13:31
toa e  KANSAI!да

...japoncite,...bidejki zemjata ,bash i ne im se ''preleva'',...moraat da se snaogjaat ,...pa ete,
,....si nappravile i ogromen aeridrom na ''otvoreno''more,...do koj i peshki mozesh, ...ako ne te mrzi , jasno !!голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2011 во 12:47
Аеродромот Конгонхас (Сао Паоло-Бразил) кој е оддалечен само 7км од строгиот центар на градот.

7-те%20најчудни%20аеродроми%20во%20светот

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2011 во 21:32
Лукла аеродромот во Непал по некои критериуми е прогласен за најопасниот аеродром на светот.Планини околу , густата магла , екстремно неповолни временски услови , мала видливост се причините поради кои на овој аеродром имало така повеќе урнувања на авиони.Сите особини кои го карактеризираат овој аеродром дозволуваат само една шанса на пилотите за слетување т.е. нема леткање наоколу за разгледување терен плазење а зошто не знам и баш ме чуди збунетостВо непосредна близина на аеродромот има село и при секое слетување на авион се уклучувала сирена за опасност и евакуација голема%20насмевка плазење А и не изгледа така опасен на прв поглед  не%20знамхммм


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2011 во 11:14
Ледени писти на Антарктикот

Овде нема  асфалтирани писти,туку само негувани писти од мраз и слетувањето на авионите не е проблем затоа што има неограничен простор,така да и големи авиони од типот C-130 Hercules и C-17 Globemaster III,можат да слетаат безбедно,но проблемот е во проценката на издржливост ,односно дали тежината на авионот нема да го скрши мразот.

7-те%20најчудни%20аеродроми%20во%20светот
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.