IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - Дарувај крв, биди хуман!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дарувај крв, биди хуман!

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дарувај крв, биди хуман!
    Испратена: 30.Септември.2011 во 12:49

Нели има посебно наменета тема за оваа намена? Или јас нешто не можам да ја најдам?

tose-proeski-daruva-krv

Бидете и Вие дел од крводарителска акција којашто ќе се одржи на 05.10.2011 (среда) во дом на АРМ од 10 до 18 часот. Оваа крводарителска акција е организирана од фановите на Тоше, кои вистински се трудат да го продолжат она што Тоше го започна.

Подајте им рака на оние на коишто им е таа потребна.

Запомнете: Некој гледа одзгора и не потсетува дека, хуманоста години не познава. Да бидеме како Тоше. Тој беше хуман човек, а никогаш не се фалеше со тоа. Тоше спаси многу животи, а вие?

Дарувај крв, биди хуман!да


Изменето од Santijago - 30.Септември.2011 во 18:59
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 15:05
ITNO e potrebna krvna grupa A negativ, za pomos na 22 godisno momce.
Kontakt telefon: 070 971 101
Dokolku imate facebook profil, ve molam postavete go na Vasiot status ova

- толку знам на темава, ако сте во можност да донирате крв, Ве молам јавете се на приложениот телефонски број за подетални информации.
 Апелов ми стигна на фејсбук.
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2011 во 01:15
Превземен апел!

Итно е потребно дарување крв од крвна група 0- (нулта негатив) за операција во Клиника за хирургија - абдоминални болести во Клинички центар (државна болница) во Скопје. Повеќе инфо на 070/244-448 .

Пренесете понатаму, оваа група е многу ретка, а дарителите уште поретки, па нека видат што е можно повеќе луѓе од вашите пријатели.


----------

од facebook, од Донации:  http://www.facebook.com/donacii

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2012 во 18:46

Дарувај капка крв, дарувај живот!


Интернационалниот Тоше Проески Фан Клуб Форум и Црвениот Крст на Град Скопје со поддршка од Фондацијата Тодор Проески на 25ти Јануари (среда) во Дом на АРМ од 10 до 18 часот организираат повторно крводарителска акција во негова чест, продолжувајќи го неговиот хуман пат.

Дарувајте капка крв, дарувајте живот!

дарувај крв

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
an-na Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Септември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај an-na Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 17:37
https://www.facebook.com/events/318032838294980/

Нова крводарителска акција во чест на нашиот Тошка. :)

"Дарувај капка крв, дарувај живот!!!

Ние фановите на Тоше го продолжуваме неговиот хуман пат и во негова чест повторно организираме крводарителска акција. Бидете и Вие дел од неа.

Организатор: Интернационален Тоше Проески Фан Клуб Форум
Црвен Крст на град Скопје"

05.10.2012 во просториите на Фондација "Никола Кљусев" (до дом на АРМ) 10.00 - 18.00 часот
Изменето од an-na - 21.Септември.2012 во 23:27
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2014 во 08:58
 
 

krvodaritel

Под мотото „Дарувај крв за оние кои даруваат живот“ денеска во Дневниот центар за дарување крв „Даре Џамбаз“ ќе биде одбележан 14 Јуни- Светскиот ден на крводарителството.

Со активностите за дарување крв Црвениот крст  на Република Македонија се вклучува во глобалната кампања за промоција и унапредување на крводарителството.

На настанот ќе присуствуваат крводарители, како и претставници од Институтот за трансфузиона медицина, канцеларијата на Светската здравствена организација Скопје, Агенцијата за млади и спорт

Кон врв
Aleksandar0256 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Март.2015
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aleksandar0256 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2015 во 12:48
дали е дозволено и оној кој е малолетен ако сака да дарува крв...
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42865
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2015 во 15:34
Јас се сеќавам...Четврта година средно бев,и имавме акција за дарување на крв.
Мислам подолните генерации не беа опфатени.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2015 во 15:44
И јас дарував крв во средно, и знам кога беше тоа бев 4-та година, дали беше дозволено и на 3-та не се сеќавам.

Од тогаш уште три пати сум дарувал.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2015 во 22:05
Дечки,


Крв можат да даруваат лица од 18 до 65 години кои немаат прележано жолтица Б и Ц, не се заразени со сифилис, не дај боже сида и сл..
Најчесто во Скопје се дарува во Институтот за трансфузиона медицина, работни денови од 7:30 до 19:00 часот, а сабота од 9:00 до 14:00 часот.
Во другите градови во локалните трансфузиолошки служби..
Ако има некој со крвна група 0-, Б- и АБ-, пожелно е да донираат што е можно поскоро..


Изменето од evangeline - 04.Мај.2015 во 22:06
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2015 во 15:48
DARUVAJTE KRV ZA RANETITE POLICAJCI NA KL. ZA TRANSFUZIOLOGIJA.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42865
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2015 во 16:49
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

DARUVAJTE KRV ZA RANETITE POLICAJCI NA KL. ZA TRANSFUZIOLOGIJA.

Некој број за информации има ли?
Непотребно гужви да не се прават,во зависност од
која крвна група е потребна...
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2015 во 16:56
Орка, кажа Нинџа дека е потребна 0-

Моментално според институтот за трансфузиологија


0- е ретка крвна група. Секогаш е потребна..
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42865
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2015 во 16:59
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

DARUVAJTE KRV ZA RANETITE POLICAJCI NA KL. ZA TRANSFUZIOLOGIJA.
Убаво е да се упдејтува апелот...Поважно е од било какво мудрување сега.
RH+ сум јас и ако има потреба ене го каде е...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.