IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БОГ ТРЕБА ДА СЕ ДОЖИВЕЕ, А НЕ ДА СЕ ЧИТА ЗА НЕГО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БОГ ТРЕБА ДА СЕ ДОЖИВЕЕ, А НЕ ДА СЕ ЧИТА ЗА НЕГО

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: БОГ ТРЕБА ДА СЕ ДОЖИВЕЕ, А НЕ ДА СЕ ЧИТА ЗА НЕГО
    Испратена: 02.Септември.2011 во 12:09
Многу цитати, многу наведувања од Библија и што ти ја знам...
Според мене, Бог треба да се доживее, да се живее со него, секаде и во секој миг.
Секој може да ја прочита Библијата и да тврди дека е продуховен. Секој може да оди во Црква секоја Недела, а таму да гледа во градите на комшиката или да гледа кој повеќе пари оставил на иконата.
Некој воопшто не ни одат во Црква, а живат со Бог секој ден.....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2011 во 15:35
Originally posted by pHp pHp напиша:

Многу цитати, многу наведувања од Библија и што ти ја знам...
Според мене, Бог треба да се доживее, да се живее со него, секаде и во секој миг.
Се согласувам, но понекогаш она вистинското ако се прочита тоа може да дејствува како патоказ, мапа. Тоа ти е како да читаш готвач. Само со читање јадењето не бидува, туку само ако земеш практично да готвиш, но па ако немаш информација што како (од слушнатото или прочитаното) се готви тогаш или нема да можеш да почнеш или можеби готвењето ќе се претвори во нешто невкусно или дури и пожар ако не се внимава.

Затоа сметам дека вистинско духовно знаење(во форма на книга, аудио или видео снимка или предавање во живо) во умерен сооднос со практика е добредојдено.

Подобро би било да се рече дека Бог треба да се доживее преку остварување на духовното знаење, а не преку дискутирање со други(е сега, тоа покренува прашање на смислата на самиот форум и нашето присуство тука )

Изменето од Majkl - 02.Септември.2011 во 15:39
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2011 во 17:43
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Многу цитати, многу наведувања од Библија и што ти ја знам...
Според мене, Бог треба да се доживее, да се живее со него, секаде и во секој миг.
Се согласувам, но понекогаш она вистинското ако се прочита тоа може да дејствува како патоказ, мапа. Тоа ти е како да читаш готвач. Само со читање јадењето не бидува, туку само ако земеш практично да готвиш, но па ако немаш информација што како (од слушнатото или прочитаното) се готви тогаш или нема да можеш да почнеш или можеби готвењето ќе се претвори во нешто невкусно или дури и пожар ако не се внимава.

Затоа сметам дека вистинско духовно знаење(во форма на книга, аудио или видео снимка или предавање во живо) во умерен сооднос со практика е добредојдено.

Подобро би било да се рече дека Бог треба да се доживее преку остварување на духовното знаење, а не преку дискутирање со други(е сега, тоа покренува прашање на смислата на самиот форум и нашето присуство тука )


Токму така се сложувам со вас, само нешто да напоменам. Се разбира дека Бог треба индивидуално да се доживее и восприми преку духовно знаење, затоа што се кој од нас може да го најде само нас поединечно, амаа потоа секој би треало да може да го сподели тоа со секого, зашто ние сме создадени да биде заедно, во заедница, затоа е потреба за дискусија и дебатирање во реалност, па и на форумов, Мајки. Кога веќе сме сите толку далеку и насекаде, што би правеле без форумиве и останатите комукациски електронски софтверски помагала :)
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2011 во 21:36
Originally posted by Panini Panini напиша:

амаа потоа секој би треало да може да го сподели тоа со секого, зашто ние сме создадени да биде заедно, во заедница, затоа е потреба за дискусија и дебатирање во реалност, па и на форумов, Мајки. Кога веќе сме сите толку далеку и насекаде, што би правеле без форумиве и останатите комукациски електронски софтверски помагала :)
Под зборот дискусија мислев на бескрајно убедување и разубедување на еден со друг во надеж дека правиме некакво добро дело што другиот го убедуваме во нашата вистинска вистина, а всушност само си ја расфрламе енергијата но и времето.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2011 во 02:52
Ima vistina golema vo toa ama sepak, mora po nekogas da razmenime po nekoj zbor, ednostavno ni e potrebno toa za gradenje na moralot i duhot, nisto ne e rasfrlanje ako cuvstvuvas potreba za toa, kolku poveke trosis tolku poveke dobivas, pa duri po nekad i dremejki i ubeduvajki i prepirajki se so nepoznati na ovoj internetov, toa sekoj si naogja uteha vo nestata na ovoj virtuelen univerzum...
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2011 во 14:55
Originally posted by Panini Panini напиша:

mora po nekogas da razmenime po nekoj zbor, ednostavno ni e potrebno toa za gradenje na moralot i duhot


Апсолутно точно, не негирам дека човек треба да прочита за религијата и да ја осознае. Поентата ми беше дека сум сретнал луѓе атеисти, кои се повеќе блиски кон Бога и она што се нарекува божји кодекс, во смисла на ставови, дела, мисли, интенции, одколку некои кои се колнат и се крстат и постат и се и сешто.
БОГ треба да се живее , според мене, не само декларативно да се изјануваме за него.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.