IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikon D80 err
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikon D80 err

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nikon D80 err
    Испратена: 30.Август.2011 во 14:40
eve vaka: imam problem so mojot Nikon D80, pred nekolku dena se pojavi defekt, odnosno poraka err na displej so skros isti simptomi kako na slednoto video:

http://www.youtube.com/watch?v=ksEIj_muClw

znaci shutter-ot okinuva po nekolku pati bez kontrola, ogledaloto random zastanuva, ne vo normalna dolna polozba... fajlovi ne se snimaat... se drugo ostanato so elektronikata e vo red.

i pred da pocnite so standardnite komentari ke kazam deka isprobav se mozno: prvo cistenje na kontakti, promena na kartica, resetiranje, proba so razlicni objektivi, proba bez objektivi itn... vtora faza bese otvoranje na aparatot i inspekcija na mozni skrseni delovi vo mehanizmite i za podiganje na ogledaloto, aperture control unit i shutter-ot. vidlivi osteteni delovi nema.

e sega prasanje do clenovite na forumot, dali nekoj od vas imal slicen defekt, odnosno dali mozi da kazi koj mehanizam e zeznat... ili nekoja druga idea na primer

(bi ve zamolil da me postedite od komentari od tipot: odnesi go aparatot vo ovlasten servis, ili canon-nikon sranja)

fala unapred!
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 14:49
Мене ми се има појавено CHA и ја фрлив картичката во ѓубре, пошто она беше проблемот. Со новата гартичка се е во ред. Вакво нешто прв пат гледам.
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 15:11
во ред е тој дел, ја гледа картицата, можи да се прегледуваат фотките, можи да се буричка по мениа и сето то. ама ова е нешто зафркнато во механиката. прво мислев дека е пердето ојдено, ама не ќе да е то, а и да е, нема да штрака вака без веза.
моментално мислам дека дефектот можи да биди или во делот за кревање на огледалото или во делот за контрола на блендата. цел систем е исповрзан, а контролата се изведува преку 2-3 електромагнети, па можи некој од нив е цркнат.

во секој случај ако има некој некакво мислење нека кажи слободно.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 15:35
Mislam deka ke ti smenat maticna vo servis i gotovo, a po potreba (broj na aktuacii) i shutter i miror boks.
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 16:40
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Mislam deka ke ti smenat maticna vo servis i gotovo, a po potreba (broj na aktuacii) i shutter i miror boks.

fala na predlogot da uplatam novo telo голема%20насмевка
Кон врв
ceko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ceko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 18:01
edna D90 neka ti donesat od USA....taman se vrakaat oktomvri site
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2011 во 00:44
Toa so miror boks zeznat defekt, zatoa potrebno e da otides na servis. Obicno jas sakam da bidam na lice mesto dur se previ servis za da ne mi stavat nekoi krs delovi pa posle edna nedela da se cudam zosto pak se zeznal aparatot.

Slicno kako koga odis na avtomehanicar, treba da si tamu zosto avtomehanicar ko avtomehanicar ke saka da ti go ucuka za da si zaraboti kes.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2011 во 14:25
Koj ke ti poprava aparat pred tebe!?!??!
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2011 во 19:12
A pa sto e najtesko, za vakov kvar aparatot se prakja vo Belgrad na servis...taka da, da gledas kade go pravat moze da bide samo son na Pecok...

@choonga
Eden moj prijatel imase mnogu slicen problem so ovoj, isto so err na ekran. Okinuva no ne fotografira, svetlomerot raboti a ekspozicijata e skoro sekogas ista. Go odnese vo Refot na servis i mu baraa nekade okolu 150 evra za popravka, a sto tocno mu bese dijagnosticirano ne se sekjavam. Mene ednas mi se javi slicen problem na D2X, samo sto kaj mene err se javuvase posle skoro sekoe fotografiranje. Fotografiite gi memorira, se funkcionira, samo sto err se javuva. Go koristev taka nekoj mesec po sto mi se zaglavi ogledaloto na polovina. Uspeav da go oravam taka sto go vrativ ogledaloto, a pologata koja ja otvora i zatvora blendata ja vrativ i malku ja podmackav. Od togas nemam problem so err...
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2011 во 22:27
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:



@choonga
Eden moj prijatel imase mnogu slicen problem so ovoj, isto so err na ekran. Okinuva no ne fotografira, svetlomerot raboti a ekspozicijata e skoro sekogas ista. Go odnese vo Refot na servis i mu baraa nekade okolu 150 evra za popravka, a sto tocno mu bese dijagnosticirano ne se sekjavam. Mene ednas mi se javi slicen problem na D2X, samo sto kaj mene err se javuvase posle skoro sekoe fotografiranje. Fotografiite gi memorira, se funkcionira, samo sto err se javuva. Go koristev taka nekoj mesec po sto mi se zaglavi ogledaloto na polovina. Uspeav da go oravam taka sto go vrativ ogledaloto, a pologata koja ja otvora i zatvora blendata ja vrativ i malku ja podmackav. Od togas nemam problem so err...


epa to sto kosta >150evra servisot mi go mati umot, zato so telo na d80 sega i vo ispravna sostojba drzi mnogu niska cena, taka sto ne e bas isplatlivo resenie. ne znam kako ke bidi, ama mozno e da poracuvam delovi od e-bay i da go sreduvam kaj mene u laboratorija голема%20насмевка za daleku pomala suma. e sega dali ke go opraam to e znak prasalnik. ova ispagja muabetot: cevlarot sekogas odi so iskinati cevli... na eden kup luge im imam popravano i aparati i objektivi, sea kaj mene ko nastana defekt, ne mozam da go opraam загриженост

inace za toa sto kazuvas za err posle okinuvanje isto imav sretnato po forumi i to za D200. dobro e so so podmackuvanje se resi problemot.
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2011 во 22:50
it's alive again... го средив апаратот, ни белград ни никаде, дома в лабораторија задоволство
Кон врв
ceko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ceko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2011 во 01:03
pisi kako go sredi moze ke mu bide od korist na nekoj clen na forumot...:)se razbira ako sakas
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2011 во 01:29
Originally posted by ceko ceko напиша:

pisi kako go sredi moze ke mu bide od korist na nekoj clen na forumot...:)se razbira ako sakas


не би сакал да пишам детали, зато шо познавајки ги посетителите на форумот, темата обавезно ќе забега кај шо не треба.

иначе имаше проблем во механизмот за блендата, како шо претпоставував, само од механичка природа. го расклопив цел систем и го собрав пак. ако има некој такви симптоми на D80 сега можи да ме контактира лично, ќе му пратам и слики од деталите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.