IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Кој сум јас?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој сум јас?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 22>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2012 во 16:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

ОВА, вклучувајќи го и телото, местото на раѓање, националноста, расата, религијата, случувањата, искуствата, практичното знаење, работата, местоположбата во општетвото...

Јас не сум ништо од сето тоа... тоа само ми се случува.

ЈАС сум преку сето тоа.
 





kade si ako znaes?
ili kako izdrzuvas vo tesna koza so seto znaenje...ako ne znaes de?голема насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2012 во 20:31
јас сум интелект газење од смеење
не можев да одолеам...


како и да е, назад на темата... зошто би се прашувал кој сум јас? баш напротив, јас сум единствениот човек на светот кој што знае кој сум јас, онака како што не ме знае никој друг...
и јас можам да се видам во огледало, ама тоа сум оној јас што го гледаат сите други и она „јас“ според кое сите индивидуално ми судат
ама она вистинското „јас“ е само во умот, тоа е она што ме прави човек
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2012 во 21:28
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:


kade si ako znaes?


Оти не си таму нема да разбереш.

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

kako izdrzuvas vo tesna koza so seto znaenje...ako ne znaes de?голема насмевка


Оти си таму нема потреба да ти објаснувам. големо гушкање
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2012 во 21:54
Не знам ни што сум, ни кој сум ни зошто сум, само знам дека претрпувам многу важни промени. На тие промени реагира моето тело, мојот дух, мојот разум. Почнувам да го чувствувам тлото под нозете се тресе, абе црева ми преврте... слушам зуење и гласови. Ми се плаче од огромна тага и ми се вришти од огромна радост. Се враќам во живот.  Уште ми е нејасно, сеуште сум изгубена, но знам дека сум на својот пат. Кај ли ќе ме однесе? До себе. Јас сум нешто кое што цел живот ќе се обликува во машинеријата на овој турбулентен живот.. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
alexa_1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alexa_1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 14:42
Жив доказ за невозможното
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2012 во 19:11
Jas ne sum moeto ime.
jas ne sum moite dela.
Jas ne sum moeto znaenje.
Jas ne sum mojata nacionalnost.
Jas ne sum mojata vera.

Seto toa samo Mene mi se sluchuva.

Jas sum svedokot na seto toa.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2012 во 21:28
...Jas rekov vie ste bogovi...
...сите ние сме синови божји,синови човечки...но синовите човечки неможат да ги испитуваат синовите божји...ние самите неможеме да се испитаме кои сме...зошто кој може да го испита бога.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2012 во 21:32
Токму така!

Просто невероватно како "јас" е само сведок на сето тоа,
а живее со мисла дека има слободна воља.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2012 во 21:59
Jas ne sum ni svedokot.намигнување
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2012 во 22:05
смеење
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2012 во 23:04
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Токму така!

Просто невероватно како "јас" е само сведок на сето тоа,
а живее со мисла дека има слободна воља.

Ако си свесен како сведок на сето тоа,не значи и дека знаеш за бога или за непостоење на бога.Ако си свесен на сето тоа,не туку се прави дека и знаеш за бога.А и свесноста е знак прашалник.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2012 во 23:14
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Токму така!

Просто невероватно како "јас" е само сведок на сето тоа,
а живее со мисла дека има слободна воља.

Ако си свесен како сведок на сето тоа,не значи и дека знаеш за бога или за непостоење на бога.Ако си свесен на сето тоа,не туку се прави дека и знаеш за бога.А и свесноста е знак прашалник.


Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

...Jas rekov vie ste bogovi...

Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2012 во 23:27
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Jas ne sum ni svedokot.намигнување


Што си?
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2012 во 00:45
Pa nishto posebno....смеење a so sijalichkata nema da me vidish....голема насмевка
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.