IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Кој сум јас?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој сум јас?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 22>
Автор
Порака
trollbarbarian Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trollbarbarian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 12:58
a dali koj sum jas voopsto postoi ., gosti na ovoj vek i svet
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 14:03
Originally posted by alf alf напиша:

Mesi,razmisluvash vo ramki na eden chovechki zivot,zatoa i mojot post go razbra taka kako shto go razbra.

Toa "jas" potoi ushte od pred Avram,postoi i sega ako go voskresnesh i kje postoi kaj idnite generacii.

Se sekjavash koga napishav deka duhot kruzi isto kako vodata.
Toa shto ne dopishav e slednovo.

Kako shto vodata vo sebe chuva informacija,takov e i duhot chovechki.

Bidejkji onoj koj gi osloboduva dush*te od adot i im dava zivot,koga kje se rodat povtorno na zemjata vo sebe ja nosat informacijata za svojot spasitel,za svojot Bog,za onoj koj im daril zivot.

Toa e kvasot koj kje napravi da porasne testoto,odnosno toj shto bil nivni spasitel i onoj koj im daril zivot stanuva nivni porobuvach.

Dush*te koj povtorno dobile zivot kje se stremat da dokazat kolku go sakaat svojot spasitel,ne shtedejki gi ni svojte zivoti za da go proslavat i da go proshirat negovoto uchenje dodeka toj bil na zemjata.

Taka spasitelot so samoto toa shto se zrtvuval sebesi za spas na drugite stanal prokletstvo na tie shto gi oslobodil. Sozdavajki svoj pekol i ad.
Bidejki so samata pomisla deka postoi toj,otpochnuvaat i podelbite,a so toa i krvo prolevanja vo bozjo ime.

Zatoa ako ti kazam koj bil toj,koj e i koj kje bide, kje pochnesh da frlash kamenja po mene.

Sega prochitaj ushte ednash kakov odgovor ti napishav na prashanjeto "koj sum jas".




alf, spored kazhanoto mislam oti veruvash deka "jas" e dusha, deka e vechno, deka e del od Boga i deka sukcesivno se vdomuva vo materijalni tela (reinkarnacija ? ).

Popravi me ako gresham.

Onoa shto ponatamu go pishuvash ne se odnesuva na "jas" tuku na Boga, na spasitelot, kon shto se stremat dush*te... i izlaga nadvor od temava, pa ne bi navleguval vo toa.






Изменето од Messenger - 25.Август.2011 во 14:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 14:29
Originally posted by gazela gazela напиша:



....kolku shto sfakam sakash da kazesh  .....site koga se ragame sme isti...univerzalni dushi  na planetava......koi se ragaat ne zoshto oni posakale .......tuku nekoj drug odluchil oni da bidat rodeni...nekoj drug odluchil da bidat pred se sozdadeni..... pa rodeni.... ...nekoj drug ni odredil religija .....nekoj drug ne uchel ...shto e dobro, a shto losho ....nekoj drug ke ni gi vsaduva karakternite osobini..........onie za koi toj misli deka se ispravni.. .se do momentot dur nekoi od nas konechno ne se spoznaat sebesi i rechat JAS ne sum ova ......pa koja sum JAS.....mene  sega ne mi  e jasno dali ova spoznavanje  e otkrivanje ili neshto drugo ...bidejki ne e bash otkrivanje...da ne znaesh koja siзбунетост







Ne znam dali se ragjame od sakanje ili ne, dali doagjame vo semejstva po nash izbor ili ne, dali nekoj drug go odluchuva toa i t.n.

No znam deka seto onoa shto go sobirame od zhivotot preku semejstvoto, sredinata, uchilishteto, verata, tradicijata i t.n. e tugjo, a ne "jas". "Jas" doagja na ovoj svet vo momentot na nasheto sozdavanje ushte pred da se soochime so bilo shto koe kje ni dade informacii nadvor od "jas", koi ne se od "jas' i koi ne se 'jas".

"Jas" prethodi na site niv.

Eve, da bidam poednostaven i poslikovit... "jas" e vo bebeto ushto od prviot moment na ragjanjeto ( praktichno ushte pred toa, no da ne ja shirime sega diskusijava ) , ushte pred da go napravi prvoto vdishuvanje na vozduh, pred da gi otvori ochite, pred da stavi bilo shto vo usta, pred da dopirne bilo shto... pred da se zdobie so bilo kakva informacija od svetot koj go opkruzhuva. A toa znachi pred steknuvanje so bilo kakvo znaenje, veruvanje, tradicii, posakuvanja i t.n. Posledovatelno, koga velime "jas znam koj sum zatoa shto znam shto sakam, shto ne sakam, kolku znam, shto vrednuvam, vo shto veruvam"... mozhe da bide samo Egoto i umstvuvanjeto kako rezultat od prisvoenite informacii i kriranite vrednosti, no toa ne e "jas". "Jas" postoi pred niv.







Изменето од Messenger - 25.Август.2011 во 14:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 15:22

Navistina "Jas" mu predhodi na se' (shto kje pomislime i pochuvstvuvame...) taka da prashanjeto "Koj sum jas" - nema odgovor! Toa e iznad,(ispred) samiot zbor i zatoa nemozhe da se defenira...
Zatoa shto i pred samoto prashanje i odgovor, "Toa" im predhodi.

"Prestanete da istrazhuvate! Samo bidete!, kje se iznenadite - kje go najdete Ona shto go barate!"

Lao Tzu

There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 17:00
.


Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:12
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 19:10
Epa,druze Mesi,ako za tebe propovedot e podobar od realnite dozivuvanja...za mene ne e...намигнување

Koga ke pocnes da pisuvas za svoite dozivuvanja sigurno nema da bidam edinstven vo slavenjeto...dotogas slavata od moite postovi odi na adresa od onie sto ziveat bez propoved....onaka....po svoe


“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 21:34
Joshua_Tree , jas pishuvam za moite dozhivuvanja i velam deka tie, kako znaenje, iskustvo, naucheno odnesuvanje, etika... ne sum "jas" tuku se nadvoereshna prisvoenost na umot i Egoto.

"Jas", kako svedok na seto toa, ne sum toa. Toa e neshto shto sobiram odnadvor od "jas".

Ako seto toa vo sushtina ne sum "jas", togash koj ili shto sum "jas" ?



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 23:24
...убаво е,знаеш,понекојпат некој тоа да го видинамигнување
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2011 во 10:54
Mozeme vaka da pishuvame i da probame da debatirame do nemaj kade...i pak nema da ima odgovor...barem ne odgovor koj bi bil univezalen za site..i so koj site bi se slozile  ....a i ne bi trebalo da bide taka neli   ....za nekoi jas moze ke bide se ona shto sme sega ...za nekoi jas ke bide nekoja reikarnacija na nekoja dusha .....pa zatoa toa jas ne e u navistina jas.........za nekoi pa ke bide vecna potraga po ona vistinkoto jas...nekoi pa nemaat ni potreba da go baraat toa jas...
no eve moeto jas se otkazuva od debatiranje na ovaa tema veke....bidejki nekako ne ja sfakam poentata na temava ....iako Mesi se obide nekako da  ja objasni na negov nachin...големо%20гушкање
 
....a taman se izraduvav deka se pridvizuvaat rabotite bar ovde .....vo filosofijaтага
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Guilty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Guilty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2011 во 12:25
E aj,koj  ke pogodi!голема%20насмевка
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2011 во 18:51
Originally posted by gazela gazela напиша:



no eve moeto jas se otkazuva od debatiranje na ovaa tema veke....bidejki nekako ne ja sfakam poentata na temava ....


gazela, diskusijava odi dobro.


Razbiram deka e mnogu ednostavno, opiplivo i razbirlivo da se poistovetuvame so nashiot status vo opshtestvoto... na primer: jas sum lekar, ozhenet, imam 2 deca, po nacionalnost francuz.

Na toa da mu gi dodademe nash*te veruvanja: jas sum nominalen protestant, demokrat, kosmopolit...

I na krajot da zavrshime so nash*te posakuvanja: da stanam profesor na Sorbona, da napisham nekolku struchni knigi, da kupam poglema kukja, eden Mercedes i da se penzioniram kako milioner.

Dokolku se rodevme vo Saudijska Arabija vistinskoto "jas" kje se soocheshe so opcijata da bideme muslimani. Kje se soocheshe so primanje na druga nacionalnost, druga tradicija, drugo vospituvanje, druga struchnost... togash sekako nie kje tvrdevme deka "jas" sme neshto sosem drugo.

Vo Indija e poznat duri sluchaj na dete koe e odgoeno od volci. Koga go fatile toa se odnesuvalo kako volk. Zarem negovoto vistinsko "jas" e seto onoa shto go poprimilo od volcite?

Rabotata e shto prethodno nabroenoto se adoptirani neshta od opshtestvoto koe sme gi sobirale vo tekot na nashiot zhivot i sme gi napravile "nashi" vrednosti. Potoa niv sme gi poistovetile so "jas".


Za nas toa e tolku ednostavno i ochigledno shto nikogash ne sme postavile prashanje dali tugjite vrednosti, filozofii, veruvanja i znaenja sme "jas" ? Za nas tie stanale "nashi" i nie ednostavno sme se uverile oti toa sme tokmu "jas".

Ne znam dali sum dovolno jasen so objasnuvanjevo, no poentata mi e da potenciram deka "jas" e edno i edinstveno, a seto drugo e samo sluchajna sobranica koja veruvame i sme se naviknale da ja narekuvame "jas".


No ima neshto shto e pozadi seto toa... neshto shto postoi pred site onie akvizitirani neshta i gi gleda kako stanuvaat del od onoa shto nie umstveno podocna veruvame deka sme "jas". A shtom e taka, togash ova kreirano "jas", koe mislime deka e "jas", vo sushtina ne e "jas". Onoa vistinskoto "jas" e onoa so koe doagjame na ovoj svet, a ne koe so vreme go zamisluvame kako nekakvo "jas".








Изменето од Messenger - 27.Август.2011 во 01:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2011 во 18:53
rabotam na slucajotнамигнување
vivi
Кон врв
trollbarbarian Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trollbarbarian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2011 во 20:14
ima neshto shto e pozadi seto toa... neshto shto postoi pred site onie akvizitirani neshta i gi gleda kako stanuvaat del od onoa shto nie umstveno podocna veruvame deka sme "jas". A shtom e taka, togash ova kreirano "jas", koe mislime deka e "jas", vo sushtina ne e "jas". Onoa vistinskoto "jas" e onoa so koe doagjame na ovoj svet, a ne koe so vreme go zamisluvame kako nekakvo "jas".







[/QUOTE] jas mnogu dobro znam koj sum i kvantitativno i kvalitativno,za razlika od nekoi koi so igra na zborovi i brisenje postovi koi se direktno povrzani so temata a nemaat kapacitet toa da go razberat ,prodavaat veter i magla
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2011 во 22:11
Originally posted by trollbarbarian trollbarbarian напиша:

ima neshto shto e pozadi seto toa... neshto shto postoi pred site onie akvizitirani neshta i gi gleda kako stanuvaat del od onoa shto nie umstveno podocna veruvame deka sme "jas". A shtom e taka, togash ova kreirano "jas", koe mislime deka e "jas", vo sushtina ne e "jas". Onoa vistinskoto "jas" e onoa so koe doagjame na ovoj svet, a ne koe so vreme go zamisluvame kako nekakvo "jas".







jas mnogu dobro znam koj sum i kvantitativno i kvalitativno,za razlika od nekoi koi so igra na zborovi i brisenje postovi koi se direktno povrzani so temata a nemaat kapacitet toa da go razberat ,prodavaat veter i magla [/QUOTE]

Vo red, togash koj si ti ?





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.