IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Новиот Американски амбасадор Пол Волерс
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Новиот Американски амбасадор Пол Волерс

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Новиот Американски амбасадор Пол Волерс
    Испратена: 18.Јули.2011 во 19:00
Напомена до модераторите: темава не е дискусија за името, иако тоа е дел од дискусијата, туку нашиот однос како поединци и како народ спрема сите оние официози кои што не негираат.


Молк наместо земјотрес по признанието на Пол Волерс

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7181183032&id=9&prilog=0&setIzdanie=22333

Ja прочитав неколкупати денес анализата на Мирка за Волерс. Мислам дека тезите и се издржаани. Вo развиени земји демонстрации се креваат за поскапување на кечап или хулахопки, во Италија референдум се распишува за макарони.

Во Македонија, за жал, намерите за менување на нашиот идентитет поминуваат незабележано.

Ми изгледа дека тоа не е знак за огуглување, туку е знак дека сме еден вид полу-протекторат во кој ретко кој смее "а" да каже за вакви крупни работи. Да не збориме пак за петтата колона внатре во државата која гајле нема да го одработи нашето бришење за некоја трета сила.

Мислења?
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2011 во 19:41
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:

Напомена до модераторите: темава не е дискусија за името, иако тоа е дел од дискусијата, туку нашиот однос како поединци и како народ спрема сите оние официози кои што не негираат.


Молк наместо земјотрес по признанието на Пол Волерс

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7181183032&id=9&prilog=0&setIzdanie=22333

Ja прочитав неколкупати денес анализата на Мирка за Волерс. Мислам дека тезите и се издржаани. Вo развиени земји демонстрации се креваат за поскапување на кечап или хулахопки, во Италија референдум се распишува за макарони.

Во Македонија, за жал, намерите за менување на нашиот идентитет поминуваат незабележано.

Ми изгледа дека тоа не е знак за огуглување, туку е знак дека сме еден вид полу-протекторат во кој ретко кој смее "а" да каже за вакви крупни работи. Да не збориме пак за петтата колона внатре во државата која гајле нема да го одработи нашето бришење за некоја трета сила.

Мислења? 
 
 
Каде се сега ( и ОВДЕ) експертите?трепкање
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2011 во 19:58

Извини, на кои експерти се мисли?

Прашувам, бидејќи Македонија е земја на експерти за се'.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2011 во 02:04
Јас само би сугерирал,дали мирка - халапачата(која си доби вработување за нејзиниот син,сега пред избори),

Напиша нешто за средбата во некаде во Европа ,помеѓу Сорос и нејзиниот возљубен премиер груески- пошто знаеме овие како ги мразат ,де соросоидите.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2011 во 02:38
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:


Извини, на кои експерти се мисли?

Прашувам, бидејќи Македонија е земја на експерти за се'.
 
Прашуваш пријателе...ама и ти треба троа трпение... за да... ѓоа експертиве клапчовци...конечно и (ти/ни) се јават де...се со саде  „мудри„ одговориголема%20насмевка
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2011 во 06:35

Американскиот проект "Рамков договор" ги деградираше Македонците во преамбулата на уставот на ниво на една од неколкуте етнички заедници. Тоа деградирање е основата разговорите за разликите околу името да се сменат во преговори за сменување на нашето име, бидјќи ние сега сме само едни од неколкуте заедници кои одлучуваат за државата.

Покрај признавањето на новиот Американски амбасадор дека се работи отворено на промена на нашиот идентитет, мислам дека е битно да ја повториме хронологијата на настаните:

- Во согласност со резолуцијата 817 Македонија не преговараше, туку разговараше со Грција за разликите околу името.

- „Финтата“ околу името е следна: колку придавки од каков било карактер да ставите пред Република Македонија, не ви го оштетува, нарушува или загрозува идентитетот. Секоја интервенција помеѓу Република и Македонија има импликации на националниот идентитет.

- Во 1995 година повторно по иницијатива на САД, Македонија и Грција потпишаа Привремена спогодба. Во неа сите членови, освен чл. 11, се во интерес на Грција. Македонија има неверојатно лоши и неспособни политичари, кои практично без минимален човечки отпор ги предаваат интересите на својот народ.

- Волјата на народот е единствениот бедем што ја штити Македонија од пропаста. Политичарот што покажа почит кон таа и таква волја, значи Никола Груевски, е обвинет од Владе Милчин во „Њујорк тајмс“ дека со тоа што ја обновува македонската нација, ги подрива грчко-македонските преговори. Тој со тоа призна дека платениците што се инсталирани во медиумскиот, невладиниот, интелектуалниот сектор систематски две децении работеле на исчезнувањето на македонската нација.

- До фамозната 2001 година, кога почна американскиот проект „Рамковен договор“ никој релевантен во ниту една пригода, на ниту еден начин не се изјасни дека е за промена на името на државата. Васил Тупурковски проба во 1993 година и беше јавно распнат токму од денешните гласни заговарачи на прифаќањето на грчките барања. Младен Србиновски експресно беше жигосан и отстранет од македонската јавна сцена за слични промислувања. Љубчо Георгиевски во 2000 година беше нокаутиран за својата идеја за Горна или Северна Македонија што му ја пласираше Симитис во „Александар палас“.

- Во Македонија одеднаш се појави група бандити, која се огласи со соопштенија во кои ја декларираа својата политичка платформа. Македонците беа преименувани во Славомакедонци. Од највисоките функционери на НАТО и на ЕУ во Брисел (Робертсон, британскиот генерал што го правел планот за Фокландската војна) неколку години подоцна, дознавме дека Македонија со регуларна војска и полиција, загубила „непостоечка“ војна од 1.186 учки, кои ги вежбаше, ги вооружи и ги пушти на специјална задача нашиот стратегиски партнер. Такво нешто не ќе беше возможно ако Македонија имаше врховен командант и претседател, ефикасна и функционална влада со полноважечки премиер, одговорна патриотска опозиција, саглам политички партии, професионални медиуми, етички новинари, честит невладин сектор.

- Веднаш по потпишувањето на рамковниот, а по промена на Уставната преамбула, дојде предлогот на Меѓународната кризна група, која ги трансферираше разговорите во преговори, а тие не беа според резолуцијата 817, туку шверцерски се преточија во земи или остави пакети. Метју Нимиц во 2003 година ни го донесе својот прв голем пакет. СДСМ, како владејачка партија, го оцени како добра основа за преговарање. Потоа дојде уште неколкупати со мали, големи и со средни пакети. Во 2008 година таа игра беше провалена. Веднаш по потпишувањето на рамковниот договор се смени Уставот, се одржаа избори, победи СДСМ. Една година по изборите беше ликвидиран Борис Трајковски, а на негово место дојде Бранко Црвенковски и тоа на фалсификувани избори. Неговата победа требаше да го забрза крајот на Македонија. Добро одеше. Запна за миг кај етничката територијална поделба на државата. Народот сакаше референдумски да го урне проектот, но на политичарите во помош им прискокна „партнерот“ Вашингтон. Џорџ Буш на 48 саати пред референдумот ја призна Македонија под уставното име. Кое Барак Обама има намера да го повлече веднаш откако ќе се договори друго, компромисно име.

- На Македонија од 2006 година двапати и се случуваат предвремени избори. Тоа има единствено врска со фактот дека Никола Груевски им пречи на планерите во проектот за политичко-генетички инженеринг. Поради тоа логично е да се очекува и третпат да не водат на вакви избори. Секако, откако пак ќе инсценираат политичка криза. ДУИ се чкрапалецот, а прстот во Вашингтон.

- Не е случајно тоа што истите медиумски, експертски и НВО-специјалци одново и одново се ангажираат на вакви задачи. Иако во меѓувреме ем ја загубија кредибилноста, личниот и професионален углед ем се сосема разоткриени и како такви тотално неупотребливи за што било, тие се на готовс. Но нивното одржување во живот е драгоцен податок дека планерите изгледа не успеваат да регрутираат нови и свежи сили. Ќе го видиме тоа веднаш по доаѓањето на Волерс. Ако продолжи со истите демаскирани пропагандисти блиску да соработува, да им прави ексклузивни брифинзи, со нив да спинува и да ја озборува државата во која е гостин, како што тоа редовно го правеше Филип Рикер, и неговиот успех како амбасадор ќе биде „евидентен“ како и на претходникот.Изменето од Persej7 - 19.Јули.2011 во 06:41
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2011 во 09:25
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:

Мислења?

Волерс  не зборува од свое име (за Мирка нема да коментирам после оние изјави окрругло па на ќош) бидејки не доаѓа во приватна посета туку е службено назначен и го изнесува ставот на својата влада (не држава оти голем број американци не ни знаат дека постоиме, а не дека имаме проблем со некој сосед).И да не должам-нема емоции во нивните изјави-има интерес. Ако внимателно се прочита натписот-јасно е ко ден.

Студен туш од Хилари


Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2011 во 19:06
Не треба толку многу памет продавање,и тоа што рекол веќе предложениот нов амбасадор.

Зошто никој не прашува од паметните,а што одговори,кога една од членовите на комисијата го праша ,за нас како земја која е пред распад(според нивно некое мислење),како ќе реагирате,затоа што веќе се знае дека албанската заедница се стреми кон такво нешто.

Неговиот одговор беше дека немал такви сознанија,а знаеме дека кога Американчето протнува нешто на мала врата,тоа и го остварува кога му одговара.

Нешто слично како што ја разбуздиса Грчка,која пак оваа му ги избуричка плановите во Бук*решт,не само што тогаш ќе го завршеа ова поглавје,туку и дел од Грузија и понатаму НАТО имаше цел да оди.

Затоа пак би посочил,џабе ви се морални норми да продавате,кога вистината е друга.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2011 во 04:04
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:

Напомена до модераторите: темава не е дискусија за името, иако тоа е дел од дискусијата, туку нашиот однос како поединци и како народ спрема сите оние официози кои што не негираат.


Молк наместо земјотрес по признанието на Пол Волерс

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7181183032&id=9&prilog=0&setIzdanie=22333

Ja прочитав неколкупати денес анализата на Мирка за Волерс. Мислам дека тезите и се издржаани. Вo развиени земји демонстрации се креваат за поскапување на кечап или хулахопки, во Италија референдум се распишува за макарони.

Во Македонија, за жал, намерите за менување на нашиот идентитет поминуваат незабележано.

Ми изгледа дека тоа не е знак за огуглување, туку е знак дека сме еден вид полу-протекторат во кој ретко кој смее "а" да каже за вакви крупни работи. Да не збориме пак за петтата колона внатре во државата која гајле нема да го одработи нашето бришење за некоја трета сила.

Мислења?
 
 
А каква реакција треба да има според твоето експертско мислење? Можеби Македонија треба да и објави војна на Америка?
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2011 во 20:22
Мислења...па најпрвин требаше да се јави министерот за надворешни работи па и Премиерот и Претседателот, со прашање токму до Волерс...Тие си молчат а народот требало демонстрации да прави???Против кого???
Против државниот врв кој не реагира или да мастурбира(политички) јавно???
А можеби се плаши и од контрамитингаши и разни моткаши со подршка на клерикалци...???трепкање
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,267 секунди.