IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - DSLR Video
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DSLR Video

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2011 во 01:03
Дали има начин на ДСЛР да се избегнат несаканите звуци (при зумирање и фокусирање) ? Дали со надворешен мик се решава ова или не?

Знам дека е аматерски да се зумира во континуиран кадар, како и да се користи аф, ама чисто информативно ова, сеуште немам ДСЛР со видео можности ама пробував на д5100ката на еден другар и го приметив проблемов. 
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 00:05
Со додатен микрофон нема да имаш проблем со звуците од ракувањето на камерата кои се неизбежни ако се користи микрофонот на самата камера. 
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 09:09
Фала Тегла. Тоа ме интересираше. 
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 22:43
Eve nekolku dobri mikrofoni za snimanje na video so DSLR
http://www.bhphotovideo.com/indepth/audio/tips-solutions/camera-microphones-dslr-video

Za poseriozno snimanje najdobro e da se koristi poseben audio snimac, pa posle vo postprodukcija da se sinhronizira. Se dobiva na kvalitet, no rabotata se vrakja nazad 20 godini, vo vremeto na lepenje 35mm lenta so selotejp :)))) Sekoj kadar oddelno da se sinhronizira pred da se pocne so montaza. Uzhas :)))
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 22:53
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Eve nekolku dobri mikrofoni za snimanje na video so DSLR
http://www.bhphotovideo.com/indepth/audio/tips-solutions/camera-microphones-dslr-video

Za poseriozno snimanje najdobro e da se koristi poseben audio snimac, pa posle vo postprodukcija da se sinhronizira. Se dobiva na kvalitet, no rabotata se vrakja nazad 20 godini, vo vremeto na lepenje 35mm lenta so selotejp :)))) Sekoj kadar oddelno da se sinhronizira pred da se pocne so montaza. Uzhas :)))

i taka od niza sostaveni sliki se formira film reproduciran na prozektor vo kino sala....ABE UZIVANJE STO DA VI  - TI KAZAM......... sto i da kazam badijala...prosto da ne ti se veruva kako od milion svetlosni godini RAZLIKA...........................

Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,105 секунди.