IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Автоматски менувач
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Автоматски менувач

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
uros Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај uros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Автоматски менувач
    Испратена: 04.Јули.2011 во 21:22
здраво.може ли некој да ми објасни како работи автоматскиот менувач на колите,што посилен даваш гас тоа се наголемуваат брзините или како??
фала однапред
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2011 во 13:13
Сложен принцип е ...
Полн со спојки и склопки на запчаници....

Главната улога (и разлика) ја прави „конверторот на вртежи“...


Пред се е многу тешко да се свати ако не го растуриш до последно штрафче, па затоа ... пробај, изгледај го видеово, на него е сосема одлично објаснето

Има се, од банални ствари ,до детали... И пиши ако нешто ти е конфузно....
http://www.youtube.com/watch?v=7Yuycn43QAg






неколку сета зупчаници.... Првиот е на излез до диференциалот, т.е. на колцата. Наредниот е  поврзува и не праи шалт ни пренос.
Рикверсот следи , тогаш рачно го префлаш на тој мод и зубчаниците се обратно монтирани за наназад да шиба.
Последно е монтиран зупчаник за шалтот на 2ра , 3та итд. На него исто има ламели за помош на шалт помеѓу брзините.
Сетовиве зубчаници се поврзани со конверторот на вртежи преку синџир ако е моторот напречно , ако е надолжно е директно (како на слиаката). И после преку електронака контрола , хидрауличниот систем за контролирање на менувањето добива „абер“ до вентилите за шалтање, и со нивна помош се разделуваат ламелите во брзините (зупчаникот со шалтови)...
мислам... сето го има во видеото... ако ти оди лесно англискиот , тогаш малце концентрација и ќе го сватиш како работи...
голема%20насмевка позз..
Кон врв
uros Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај uros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2011 во 14:02
ја не прдашува механизмот на мељачот,туку како се менуваат брзините на автоматскиот мењач во возење......
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2011 во 23:22
Abe stiskaj gas on sam si menja koga ce postigne odreden broj na vrtezi puta brzina ...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2011 во 10:57
Ништо страшно,се е навика.А ова е навика на која слатко се
навлекуваш.Два дена возев автоматик и тој период бев ко у
филм земам кола со автоматски менувач.
Оди на youtube имаш еден куп клипови...
http://www.youtube.com/watch?v=yTZnM4ZnAjY&feature=related
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2011 во 02:13
Avtomatski menuvac samo ako mi ja vrzat levata noga koja uporno go bara kumplugot .... pusta navika ..... голема%20насмевка
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32090
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2011 во 02:28
avtomatski menuvac...levata noga ja odmaras , a desnata raka ja koristis za proverka na sopatnikot na suvozackoto sediste...

Изменето од laki_bu - 24.Јули.2011 во 02:28
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2011 во 02:43
Samo napred - nazad ... menuvacot de ... голема%20насмевка
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13269
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2011 во 08:55
 koga ke se naprai golema kilometrazha i  rachniot menuvach de  stanuva sam posebe avtomatskiнамигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.