IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Злоупотреба на верата за национални цели
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Злоупотреба на верата за национални цели

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Злоупотреба на верата за национални цели
    Испратена: 28.Јуни.2011 во 00:52


Лично сум доживеал луѓе кои на попис ја менувале својата национална припадност (се изјаснувале како нешто што не се) само за да би подржале една соседна нација која мнозински и' припаѓа на нивната вера.Темава ја отварам бидејќи денес двајца побратими (албанци) се жалеа како во македонија се македонизираат луѓе (албанци) кои воопшто не се македонци.

Со ова обвинување сум бил и порано соочен.

Конкретно: демек најголемиот дел од македонските муслимани (торбеши) всушност по националност биле албанци кои од македонците биле (под притисок) македонизирани!

Што мислите за вакви случки кадешто се злоупотребува верата (?), дали како такви навистина ги има во македонија (но и на други места) и дали според вашето уверување оваа пракса е во ред?Поздрав до ситеИзменето од spiros - 28.Јуни.2011 во 00:59
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2011 во 01:08
Originally posted by spiros spiros напиша:Темава ја отварам бидејќи денес двајца побратими (албанци) се жалеа како во македонија се македонизираат луѓе (албанци) кои воопшто не се македонци.

Со ова обвинување сум бил и порано соочен.
Конкретно: демек најголемиот дел од македонските муслимани (торбеши) всушност биле албанци кои од македонците биле (под притисок) македонизирани!

Што мислите за вакви случки кадешто се злоупотребува верата(?) дали како такви навистина ги има во македонија (но и на други места) и дали според вашето уверување оваа пракса е во ред?


ПоздравОбвинувањата на твоите побратими претставуваат глупост на квадрат. Постои завод за статистика, постојат меѓународни институции, а и многу книги кои се однесуваат на историјат на македонските Муслимани.

А ако македонските Муслимани се всушност Албанци кои поддржуваат соседна нација поради верата, се прашувам, поради која вера ја поддржуваат македонската нација? Поради Православното Христојанство?

Сите тие гласини кои сега се шират се поради страв дека на наредниот попис Албанците ќе испаднат многу помалку, а со тоа ќе се доведат во прашање и правата кои се законски регулирани. Не случајно и претставникот на ОБСЕ побара на наредниот попис, по резултатите, Македонците да не избрзуваат и да покажат флексибилност во однос на правата на другите. Дури и меѓународните институции се свесни дека некои нешта може да се сменат.

Ова прашање е повеќе политичко, отколку верско.

Прати ги твоите побратими да стекнат повеќе историски познавања, а и прашај ги за тоа од каде произлегува стравот за македонизирањето. Изгледа некој си ја има мувата на капата.

Македонските Муслимани сами ќе си кажат што се. Јас познавам доста такви,тие се декларираат како Македонци, затоа што и тоа се. Дури и се горди со тоа што иако се Муслимани, се пример за искрена и добродушна македонштина. Секако, дел од нив се декларираат како Бошњаци, затоа што дел тоа и се.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2011 во 18:57
vo 2001 godina pamtam lavovita bea chisto pravoslavna policiska edinica , ama so mnogu voeno naoruzuvajne.
gospodin stefan , poglavarot na MPC im dodeluvashe zlatni krvchina i toa javno na televizija,.
shto mislite koja poraka im beshe pratena na muslimanite so toa, iako golem broj od armiskiot i drugiot policiski sostav beshe multiverski.?
ako ja gledame zloupotrebata kaj muslimanite i albancite treba da ja vidime i kaj drugite , zarem ne dragan od leskoec?
so ednoto oko da ja vidime gredata vo sopstvenoto oko, a so drugoto oko gredata vo ocite na drugite. I DA POCHNIME DA SI JA DELKAME SOPSTVENATA GREDA, A SOPSTVENATA GREDA NAJTESHKO SE DELKA , SO CEL DA SE NAMALI I DA STANI BAREM LETVA, AKO NEMOZI RASKA.
NAVISTINA VI VELAM NAJTESHKO E DA SI JA IZVADISH SOPSTVENATA GREDA, PA KOLKU I DA IMASH ALAT ZA DELKAJNE(BIBLIJATA) NA GREDATA VO SVOETO OKO
ONIE KOI DRZAT DO ISUS MISLAM DEKA MORA DA NAUCHAT DA go slushaat chukajneto na svoeto srce, za da nauchat da go slushaat chukajneto na drugite srca, a site srca ne chukaat vo ist ritam
nekoi chukaat vo ritam na juda- spored pesnata od toshe proeski
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2011 во 18:58
off topik :
mesi primi go moeto iskreno sochustvo
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2011 во 19:11
koga isus naranil so nekolku ribi 5000 evrei , golem broj od evreite go sfatile isus kako mesija, t.e. kako spasitel , no go sfatile vo rasistichka(nacionalna), t.e. vo materijalistichka smisla
najverojatno pod dejstvo na nekoi padnati angeli i nivnata kulturna esencijalna matrica spored koja tie se izbran narod za da vladeat so svetot-superimperijalizam.
zatoa i go odbile i isus i negovoto uchejne i go napushtile
i samiot juda koj bil vo prosvetleno drushtvo so definiran etichki koincept go odbral nacional-shovinizmot i militantnoto evrejsko dvizejne, kako i zlatnicite, poradi shto i se obesil
poentata e prosta : koga togash nacional shovinizmot i verskiot shovinizam se vrakaat kako bumerang i sechat kako noz.
primer se srbija so nivnata doktrina:"mi smo bozji nepobedliv narod",ama izgunbija mnogu
grcija koja ne smeta za varvari, blagodarenie na nacional-verskiot narcizoizam na grchkite duhovnici od GPC, denes dozivuva ekonomski , kako i kulturen krah, duhovniot go ima doziveano odamna
nie kako narod ne smeeme da si dozvolime da odime po tie patishta
"se sto e bazirano na laga ke se raspadne i ke zavrshi so razbojnishtvo"=sveti avgustin
taka beshe so SFRJ, taka ke bidi i so makedonija dokolku se dozvolat lazni etnichki identiteti od politichki ili vlastoljubni interesi na politichari ili na grupacii
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2011 во 23:47
Originally posted by rabani rabani напиша:

vo 2001 godina pamtam lavovita bea chisto pravoslavna policiska edinica , ama so mnogu voeno naoruzuvajne.
gospodin stefan , poglavarot na MPC im dodeluvashe zlatni krvchina i toa javno na televizija,.


А што е лошо во тоа што им доделуваше мали крстови и благослови? Да не беше тоа некакво воено злосторство, или пак злосторство против човештвото? Зарем тие луѓе немаа право на благослов, кој можеби и беше последен за некои од нив? Тие луѓе ја бранеа Македонија жртвувајќи ги своите животи. Дури, МПЦ, не знам колку си запознаен, но и денес се моли за упокојувањето на душата на еден од војниците кој беше Муслиман, а почина кај Карпалак.

Originally posted by rabani rabani напиша:


shto mislite koja poraka im beshe pratena na muslimanite so toa, iako golem broj od armiskiot i drugiot policiski sostav beshe multiverski.?
ako ja gledame zloupotrebata kaj muslimanite i albancite treba da ja vidime i kaj drugite , zarem ne dragan od leskoec?


Колку што знам, нападот на територијалниот интегритет и суверенитет на Македонија воопшто не беше од исламски или било каков друг верски карактер. Имаше некои исламски фундаменталисти, но повеќето не беа водени од тие идеи, иако секако, беа Муслимани. Никаква порака не беше пратена до нив, туку МПЦ само ги благословуваше Православните кои ја бранеа Македонија, а и самата МПЦ, затоа што многу добро знаеме дека и неколку храмови и свети места беа осквернавени.


Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2011 во 00:05


Јас познавам човек (православен) македонец за кого можам да посведочам (бидејќи бев лично присутен), кој на пописот (1980тите) се декларираше како србин, бидејќи беше изреволтиран од мухамеданските комшии кои се декларираа како албанци, иако со гаранција (од генерацијско познавање) тие не се албанци!


Тоа е тоа - во двата правци.п.с. Познавам - исто така - манипулирани македонци кои поради верската солидарност на своите деца им даваат типични албански етнички имиња и со тоа на моите побратими им даваат причина за шпекулации, за кои пишував во уводниот пост.
Изменето од spiros - 29.Јуни.2011 во 00:12
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2011 во 02:52
Za zhal s'e ushte postoi nekakvo ubeduvanje megju narodot deka ako nekoj e musliman togash toj e turchin ili albanec.

Verojatno od neukost, za lugjeto terminite "musliman", "albanec" i "turchin" s'e ushte se vzameno zamenlivi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.