IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - radiosinhronizatori
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

radiosinhronizatori

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
flashblic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај flashblic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: radiosinhronizatori
    Испратена: 21.Јуни.2011 во 22:59
Zdravo,

Imam blic Canon 430EX II i 550d, i bi sakal blicot da go kontroliram od dalecina, pa me interesirase koi radiosinhronizatori bi mi gi predlozile.

Bi gi zemal predvid samo onie sto mozat da se najdat kaj nas, posto ne mi se ceka da naracuvam.

Sto mislite za dynaphos sto gi ima vo pix+ ?
Spored ona sto uspeav da vidam, ne poddrzuvaat TTL, ama
toa ne mi e bitno.
Ima nekoj od vas iskustvo so ovie radiosinhronizatori?


fala i pozdrav
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2011 во 00:52
Radiosinhronizatori?

Mislish radio-trigeri? Ako mislish na toa, togash ne znam shto go povlekuvash prashanjeto za TTL merenje na svetlina? Toa go pravi kamerata i vo sorabotka so dediciran blic odreduva kolku svetlina da se frli. Trigerot samo dava signal za aktiviranje na blicot, nishto povekje.
Кон врв
flashblic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај flashblic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2011 во 02:02
da, radio trigeri. Sakav da kazam deka

1.e-ttl radio trigger(na primer pocketwizard) ne mi e neophoden

2. obicen radio triger(koj samo dava signal za aktiviranje i za koj baram preporaka) ke mi zavrsi rabota.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2011 во 02:21
Ne znam shto ima vo Makedonija, no jas pred nekoja godina naidov na kineski YHRD 616 i bidejkji bea za sitni pari gi kupiv, pa mozham da kazham od lichno iskustvo deka se mnogu dobri za normalni distanci na upotreba. Do sega ne sum imal nikakov problem so niv. Istiot model go imam videno pod drugi zvuchni iminja za 300-400% povisoka cena.


Mislam deka na eBay sega se prodava pod sekakvi mozhni iminja.





Изменето од Zoran K - 22.Јуни.2011 во 02:34
Кон врв
flashblic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај flashblic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2011 во 12:24
Zoran, fala za odvoenoto vreme.

Ako ne najdam vo Skopje denovive nesto od lager, ke gi imam na um trigerite sto gi spomna.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.