IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - Дали СДСМ ќе иницира насилства на изборит
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали СДСМ ќе иницира насилства на изборит

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали СДСМ ќе иницира насилства на изборит
    Испратена: 03.Јуни.2011 во 22:44

Според СИТЕ анкети и истражувања на јавното мислење, разликата на изборите ќе биде над 100.000 гласови во полза на ВМРО и над 15 пратеници предност над СДСМ. Тоа е предност која кажува за неспорна и убедлива победа на ВМРО над СДСМ односно на Груевски над Црвенковски.

Поентата е дека тука нема место за насилна промена на изборен резултат.

Затоа спасот на политичката кариера на Бранко Црвенковски е ставена над се' за тој што побезболно да изгуби, а на штета на Република Македонија. Нему тоа му е неопходно за да остане на чело на СДСМ, под оправдување дека не загубил, туку изборите му ги наместиле.

Единствено со ставање под знак прашање на стабилноста во Македонија и угледот на државата, Бранко може да ја оствари целта.

Веќе излегоа на површина документи од кои се гледа дека СДСМ се организира по општините и штабовите за насилства на локално ниво, како и собирање во Скопје во недела навечер.

Министерот Коњановски јавно објави документи со организација и план за собирање и инциденти во кои се директно инволвирани генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров и неколлку претседатели на општински организации.

3начи најавата и намерата е документирана. А СДСМ не ја демантира.

Јасно е дека тие што беа подготвени да лажат за наводната "опсада" на А1 и да повикуваат на насилно рушење на власта тогаш, и сега се подготвени да се тепаат и да прават инциденти.

Ја користам оваа прилика да им порачам на сите оние што планираат да организираат изборни манипулации и насилства и/или да учествуваат во нив да ги потсетам дека тоа е тешко кривично дело.

И додатно, дека ќе се соочат со најбескрупулозна реакција на институциите на системот.

Од потенцијалното насилство на СДСМ можеби ќе настрадаат многумина, но со сигурност знам дека пред се' и најмногу ќе настрадаат самите иницијатори.

Македонскиот народ многу мудро рекол: седи мадро да не бидеш модро. И со право.


Изменето од Persej7 - 03.Јуни.2011 во 23:03
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2011 во 22:59
Да умрев вчера не ќе знаев се што дознав денесголема%20насмевка
Љубе Бошковски-“обзнани“ поклон јахта- па потоа извика-Летај Саша, летајзбунетост (а јас знам дека со јахта не се летаголема%20насмевка)
Пред Тинекс една познаничка ми изнакажа како вмровците биле спремни да прават ујдурми така што им обезбедиле некои кинески прстења на кои имало печат и чим ќе виделе дека ливчето не е нивни-ќе го праеле неважечкозбунетост
Како вмровците морале да гласаат и да го сликаат ливчетозбунетостЕ добро де- Зарем не може откако ќе го слика да заокружи уште еден број и етети неважечко.
пријателка вмровка ме убедуваше дека сдсмовците ќе носеле некои големи батки да кршат кутии, да не тепаат нас од избирачките одборизбунетост
И на крај се прашувам- Кај живеам јас?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 00:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

И на крај се прашувам- Кај живеам јас?


Na Balkan.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 00:52
Ете го тоа за коешто говорев во претходниот пост.... Свеста кај народот е симната на тоа ниво, што голта се живо и диво што ќе му се сервира, а одзгора се искажуваат и закани во свиена форма.... Прај што ќе праиш, само за СДСМ или другите партии да не си... Мора да си за ВМРО и никој друг...
СРАМНО Е ЗА ИНТЕЛИГЕНЦИЈАТА ШТО СЕ ДОЗВОЛУВА ДА СЕ ПРОГОЛТААТ ВАКВИ ИНФОРМАЦИИ..... ПА МАСА НАРОД ИСКАЖУВА НЕЗАДОВОЛСТВО, И ТОА ЗА ВАС Е ОК..... ТОА ЗА ВАС Е ПРЕДАВСТВО?
СВАТЕТЕ ЕДНАШ ЗА СЕКОГАШ.... АКО НЕ БЕШЕ СДСМ ЌЕ БЕШЕ НЕКОЈ ДРУГ ДВИГАТЕЛ НА НАРОДНАТА МАСА.... НЕ Е САМО БРАНКО ВО ДРЖАВАВА, ТУКА СЕ И ЉУБЧО И ЉУБЕ, И ЈОВАН, И АРБЕН И ИМЕР И РУФИ И ОСТАНАТИ КОИ СОБИРААТ ТОЛПА НА НАРОД.... НЕ Е СДСМ ОПАСНОСТА.... ОПАСНОСТА Е САМОТО ВМРО КОЕ ЈА ДОВЕДЕ ДРЖАВАВА НА КОЛЕНА..... ИСТАТА ТАА МАСА КОЈА Е ПРЕДВОДЕНА ОД ГОРЕ НАВЕДЕНИТЕ Е НЕЗАДОВОЛНА ОД НАЧИНОТ НА КОЈ СЕ ВОДИ ДРЖАВАВА... ИМА ДЕМОКРАТСКО ПРАВО ДА ГЛАСА, АМА НЕ МУ СЕ ДОЗВОЛУВА ДА СЕ ОСТВАРИ.... ЗАКАНИ, УЦЕНИ, КЛЕВЕТИ И СЛИЧНО.... ЗАРЕМ ТАКА СЕ ПОБЕДУВА НА ИЗБОРИ....
ПА ВО КОЈ СВЕТ ЖИВЕЕТЕ, ЗАРЕМ ИМА КОЖУРЕЦ СО КОЈ ШТО СТЕ ОБВИЕНИ.... АЛО БРЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ... НЕ СУМ ЗА СДСМ, АМА НЕ ГИ САКАМ ВМРО, ЗАШТО ВО НИВНО ВРЕМЕ ГО ДОПРЕВ ДНОТО... И НЕ СУМ САМ, МНОГУ ТАКВИ ИМА КАКО МЕНЕ.....
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 00:57
Koj beshe toj shto vetuvashe deka "krv kje teche po ulicite" ?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 01:19
A koj beshe toj shto vetuvashe deka "kje jadele zhivi lugje" ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 01:30
Колку што памтам тоа го кажа Зоран Заев на некој собир, и заради тоа ја изгуби мојата симпатија и симпатијата кон сдсм....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 01:36

Znachi chlen na SDSM.

I sega e oficijalen pretstavnik na SDSM vo sostav na idnata mozhna vlada pod vodstvo na Shekjerinska?Изменето од Messenger - 04.Јуни.2011 во 01:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 01:57
А списоците на вмро? а предизборните инциденти и скандали? мочање и кинење на транспаренти? кршење на изборни штабови? Притисок врз народот?
Кое е тоа сценарио и од кого?
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 02:14
Ваквите мрачни идеи ,сценарија и мисли,можат да ги измислат само оние кои се на позиција,односно властодршци.
по логика на работите,оној кој е во опозиција во други наврати гледам како дејсвува(арапските земји),кога некој го малтретира,другиот се крева на востание,бунт и сл.
Овде се задоволени сите аспекти,избори се добиени,се си оди по ред,кампањата е завршена,но ете стравот е голем.Сега се прашуваме кај кого е недовербата,оној што е на власт или другиот во опозиција,кој нема ништо во своите раце,односно полиција,(во ТОТАЛИТАРНИ ЗЕМЈИ),војска,и други органи на системот,па и неколкуте поголеми медиуми ,кои делуваат на сите можни валкани начини.
Но да се вратиме на генезата на организацијата,ваквиот начин на контраудар или обвини го противникот ,за да го нападнеш и да излезеш на крај обелен во образот,го правеле во времето ХИТЛЕР,за тоа имам и индикации кој нешто такво правел(беше поврзано со Коњаноски и неговата рода),е таа стратегија ,ја имале и Бугарите,а тие им беа сојузници,на германците,сега до Гујо главен и одговорен декретчија е М.П.и тој ги трга конците,а неговата улога ја знаеме од порано.
Можам да ја споменам само неговата улога кога првпат настанаа некои проблеми со Бошкоски,тој истиот наредил да се линчува Љубе односно да му се пали куќата на Водно,од друга страна тогаш со Љубе сеуште беше во дружба,Филип Петрески(Демократска Десница) кој му се заканил на М.П.ако направат нешто ,следи контра напад.
Затоа да не одиме понатаму,треба да се помислиме кој е способен моментално и кој ги прави овие кризи, и на крај.ако се толку ДПМНЕ-овците сигурни 100% во победата,што се загрижиле дека че има проблеми.Или знаат дека на избирачките места се лица од администрација,па има посматрачи од партии,па од новинари и се следат до детал,ако има нешто кој ќе делува,ајде помислете?
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 02:20
Кој и да иницира било какви насилства или да примени некакви други недемократски методи, независно од која партија или убедување, свесно ќе и нанесе штета на Македонија и македонскиот народ.

Жално е доколку Македонија стане заложник на вакви сценарија, независно чии и да се.
Кон врв
op12eh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 242
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај op12eh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 02:22
Тоа е организирано од српските јаничари на Груевиќ
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 02:29
Ma kakvi incidenti kakvi bakraci, toa samo rosaviot plasi mali deca. Za da ima incidenti treba da ima zdravi podrzuvaci na rosaviot bandit, spremni se da napravat za nego a nekako ne mi se veruva bas deka ke ima takvi, so ogled na zatvorskite kazni koi so ke sleduvaat za onie so ke go prekrsat zakonot ke bidat mnogu ostri.
Normalno e da ima sitni incidenti i toa 99 % vo siptarskite izborni mesta ( zasto niv ni sveti petar ne gi demokratizira u naredni 1000 god. ) ama toa ne e nisto.

Taka da lugje bidete spokojni, nema nisto od nekakvi scenarija, odnosno rosaviot i da ima nekakvi scenarija ( a ima ) nema koj da gi sprovede, i da ima lugje za tie scenarija rosaviot nema pari da gi plati zasto se fener napraveni.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 02:35
Не плаши мали деца рошавиот, тој навистина така мисли. Е сега колку капацитет има да направи беља, тоа е друга работа. Само да не биде дека после бил погрешно сватен...

Најинтересно е што повикот за спазување на законот е доживеан од СДСМовецов погоре како “закана“ односно напад врз неговата партија.

Поентата е дека повиците за насилство што кулминираа управо пред и во оваа кампања, донесоа како алтернатива на ВМРО да имаме неупотреблива ретро-понуда за враќање во времето на транзицијата. 3начи враќање на времето кога пљачката беше озаконета, кога бевме обезличени како народ и економски и политички.

А ѕвездите на тоа транзициско шоу што ги наброја типот погоре одбиваат да прифатат дека им поминало времето и се занесуваат дека можат да го вратат сјајот на својата слава со екстра-легални мерки. Па тие во ова предизборие не вратија во времето кога ни подготвуваа избори по шиптарско сценарио и држава Македонија по грчки терк. Истиот патетичен репертоар денес ама во реално друго време.

Јавната сцена мора еднаш да ги вреднува политичките субјекти и нивните лидерства. Не со сила туку по објективни критериуми.

И затоа конечно имаме линија на поделба. По две децении плурализам добивме еден заокружен реформски политички производ кој ваков-таков води -- тој на ВМРО. Другата страна не покажа ни капацитет ни креативност ни за настап. Жал ми е, но тоа е тоа и мора да се признае и јавно и гласно ако се сака по изборите да се почне наново.

Но овој пат без фингерајки. Исто така јсно и гласно, не завиено: тргнете ли да ги лажирате изборите како што правевте порано, и/или да правите инциденти, и/или да дигате бунтови против легално избрана власт (по умот на Бранко и неговите џокери), има да игра пендрак!
Изменето од Persej7 - 04.Јуни.2011 во 02:44
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.