IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - ПОРАКИ - МОТИВ ЗА ЖИВОТ ЉУБОВ МИР ЗДРАВЈЕ РАДОСТ..
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОРАКИ - МОТИВ ЗА ЖИВОТ ЉУБОВ МИР ЗДРАВЈЕ РАДОСТ..

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ПОРАКИ - МОТИВ ЗА ЖИВОТ ЉУБОВ МИР ЗДРАВЈЕ РАДОСТ..
    Испратена: 27.Мај.2011 во 01:10
Интернетот е БлагоСлов! Преку него можеме да шириме пораки за се’општа благосостојба!
Ајде промените нека почнат од овој подфорум и од оваа тема!

Овде да поставуваме
 • фото пораки,
 • видео пораки,
 • аудио пораки и
 • текстуални пораки
кои
 • раѓаат,
 • препородуваат,
 • оживуваат,
 • оздравуваат,
 • даваат надеж,
 • даваат поттик да се Биде,
 • исполнуваат со
  • мир,
  • здравје,
  • радост,
  • љубов,
 • креваат и исправаат на нозе,
 • мотивираат
  • да се продолжи напред или
  • да се направи добар почеток,
 • потсетуваат дека не треба да ги заборавиме другите кои се или не се активно присутни во нашите животи кои немаат или, што е многу поважно, оние кои имаат потреба од
  • наша помош,
  • поддршка,
  • примање,
  • прифаќање...
 • даваат стимул, мотив и поттик
  • да се твори,
  • да се дејствува и
  • да се работи за доброто на другите, по што и ќе познаат дека навистина ги сакаме, мислиме на нив и се грижиме за нив, 
 • и уште ред други нешта....

Ајде да ги споделиме на темава и да ги шириме насекаде пораките за општо добро!

Можете да поставите нешто Ваше или нешто кое сте го нашле на интернет и Ви се допаднало. големо%20гушкање
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 01:12
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 01:15
Неблагодарни сме

Ценете ги убавините на животот. Немојте да бидете неблагодарни. Сетете се дека има такви чиј што живот се поистоветува со страдање сршено%20срце
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 02:34
Господ Исус Христос во Светото Евангелие Според Јован (Свето Писмо, Нов Завет):

„Никој нема поголема љубов од оваа: да ја положи душата своја за своите пријатели” (Јован 15,13)

Проверете во Светото Писмо дали Оној Кој го вели ова - зборува Вистина или лаже? Дали со Својот Живот (и смрт) Тој го посведочил и потврдил ова или не?


Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2011 во 00:57
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2011 во 01:15
Те сакам најмногу

има нешто “експлицитни“ слики, но текст-пораките се одлични!

Напишани се многу од значењата на зборовите “Те сакам“, кои машките им ги упатуваат на женските и обратно, но еден добар дел од пораките се однесуваат на општата човечка љубов! Многу корисно видео!  големо%20гушкање
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 00:37
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 00:58
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 13:31
Побарај ги луѓето кои ги сакаш,
шепни им колку ти се потребни,
сакај ги и биди добар.
Најди време да им кажеш “жал ми е“; “фала“, “те сакам“
и сите останати нешта кои ги мислиш.

Никој нема да те запомни по твоите скриени и тајни мисли.
Замоли го Бога да ти даде сила и мудрост за да можеш да изговориш се’.

Кажи им на пријателите и на драгите луѓе колку ти се важни.
Она што е вредно е ОВОЈ ЧАС И ОВОЈ МОМЕНТ!!

Нека овој ден БОГ го сврти погледот кон тебе и нека те допре со НЕГОВАТА НЕИЗМЕРНА ЉУБОВ,
да те ослободи од секоја болка во душата,
за секоја твоја неисполнетост нека те исполни со НЕГОВОТО СВЕТО ПРИСУСТВО
и се она што ќе ти ја исполни душата со радост,
а секое недоразбирање и немир нека ти се претворат во смирение, слога, разбирање и мир со твоите сакани.

И срцето секогаш да ти биде со љубов исполнето од твоите ближни
кои со радост и среќа ќе ти ја наполнат душата со нивното присуство во твојот живот.

АМИН!
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 18:37
Земи НАСМЕВКА и подари ја на оној кој ја немал никогаш.
Земи ЗРАК сонце и  направи да одлети онаму каде што владее ноќ.
Земи СОЛЗА и постави ја на лицето на оној што не плачел никогаш за да си ја прочисти својата душа.
Земи ХРАБРОСТ и стави  ја во душата на оној кој не смее да се бори.

Земи ТРПЕНИЕ и насочи го кон нетрпеливите.
Земи ОПТИМИЗАМ и  насочи го кон песимистите.

Земи НАДЕЖ и живеј во нејзината светлост.
Земи ДОБРИНА и дарувај ја  на оној кој незнае да дарува.
Земи РАДОСТ и сподели ја со помалку среќните.
Земи СОЧУВСТВО и насочи го кон беспомошните.
Земи ХУМАНОСТ и насочи го кон сиромашните.
Земи ЗНАЕЊЕ и сподели го со оние што помалку знаат.
Откриј ИЗВОР и напој го оној кој е жеден.
Откриј ЖИВОТ и проповедај за него на оној кој неможе да го сфати и цени.

Откриј ЉУБОВ и покажи ја на целиот свет.

-----

превземено од: Оптимизам.мк
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 00:38
Тој што ме излажа - ми ја покажа вредноста на вистината.
Тој што ме изневери - ме научи дека сите луѓе не се исти.
Тој што ги исмевше моите цели - ме направи поамбициозен.
Тој што не ми веруваше - ми даде сила да победам.
Тој што ме повреди - ми помогна да ја откријам мојата издржливост.

Благодарам на сите оние кои ми се правеа пријатели, затоа што ме научија дека пријателите не прават така!


------ од lajkuvaj.com


Изменето од Pravoslavie - 30.Мај.2011 во 00:39
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18908
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2014 во 16:22
sakajte kolku mozete poveke големо гушкање
vivi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,139 секунди.