IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Зохар
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зохар

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Elidija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Elidija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зохар
    Испратена: 18.Мај.2011 во 11:34
Зошто зохарот бил скриен толку долго?
Зохар бил чуван скришно 900 години, помеѓу вториот и 11тиот век н.е., бидејќи оние кои ја поседуваа неговата мудрост знаеле дека во тоа време на луѓето не им е потрбно тоа, и ќе се разбере погрешно неговата содржина.

Во 16тиот век од н.е. се појавил кабалист кој ги објасни основите на кабалата - Светиот Ари, Рабинот Исак Луриа (1534-1572). Ари изјавил, дека од негово време наваму, мудроста кабала е подготвена да биде отворена за секого.

Коментарите на Ариевите дела и на Зохар се појавиле во 20тиот век, кога е виден најжестокиот излив на човековите желби во историјата. Во текот на овој период, се појавува уникатната душа на Раби Јехуда Ашлаг (Баал ХаСулам). Баал ХаСулам ја објаснува мудроста кабала, на начин разбирлив за нашата генерација. Покрај тоа, Баал ХаСулам бил единствениот кабалист на 20тиот век, кој пишувал коментари на Зохаро и на Ариевите дела.

Ова не значи дека не постоеле големи кабалисти пред него, туку само дека нивните дела не се лесно разбирливи за современите ученици. Денес популарноста и големата побарувачка за кабала, сведочи за подготвеноста на нашата генерација да ја впие нејзината универзална порака, и да ги разбере автентичните текстови кои зборуваат за коренот на нашите животи и како тоа да се постигне.
Зохар ги содржи сите духовни состојби кои луѓето ги искусиле при процесот на развитокот на нивните души. На крајот од процесот, душите го досегнуваат тоа што Кабалистите го нарекуваат "крај на поправката", највисоко ниво на духовната целина.

Оние кои немаат духовно достигнување, Зохар го читаат како збирка алегории и легенди кои можат да се толкуваат и различно се третирани од страна на секоја индивидуа. Но, за оние со духовно достигнување, односно за кабалистите, Зохар е практичен водач за внатрешните акции кои ги изведуваат, со цел да откријат подлабоки, повисоки состојби на согледување, и сензација.

Дури и Библијата е Библија, примена е од сите. Неа ја читаат, разбираат, ја раскажуваат, ја коментираат и нешто во неа пронаоѓаат.Но во книгата Зохар колку и да барале, ништо не можеле да најдат. Затоа што таа навистина најпрво треба да го разоткрие човекот во себе.Кога тој ќе почне да ја разбира неа, таа ќе почне да разговара со него.
Повеќе на :http://www.kabbalah.info/mk/%D0%B7%D0%BE%D1%85%D0%B0%D1%80/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B0-%E2%80%9C%D0%B7%D0%BE%D1%85%D0%B0%D1%80%E2%80%9C/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%E2%80%9C%D0%B7%D0%BE%D1%85%D0%B0%D1%80%E2%80%9C-%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4

Изменето од Elidija - 18.Мај.2011 во 11:43
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2011 во 19:28

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znaev deka kabalata stanala nauchna disciplina.

Mislam deka za nea podobro e da pishuvash na podforumot Veroispoved kade shto vekje postoi otvoreno tema ili na podforumot za psihologija i filozofija.

Елидија, не само што не се придржуваш на препораката од Меси, туку ти упорно поставуваш нови теми од областа на кабализмот.
Зарем не беше доволна претходната тема „Кабалистички принципи“ (секако, отворена од тебе) на подфорумот „Наука“, па сега го поставуваш и овој пост (тема) за Зохар?

И барем да пишуваш нешто твое, твое видување за кабализмот.
Оти ова што погоре го „напиша“, всушност е пишувано пред 2-3 години на еден друг форум („Кајгана“) и истото е копирано, од каде еве и јас го пренесувам:
Originally posted by Цитат Цитат напиша:


Почетник svetlina%20оди%20накај%20лоша%20репутација Аватарот%20на%20svetlina
Регистриран
Dec 2008
Мислења
7

Номинално Зошто "Зохар" бил скриван толку време?

Name:%20%20detail.jpg
Views:%2070
Size:%20%203.7%20KBЗохар бил чуван скришно 900 години, помеѓу вториот и 11тиот век н.е., бидејќи оние кои ја поседуваа неговата мудрост знаеле дека во тоа време на луѓето не им е потрбно тоа, и ќе се разбере погрешно неговата содржина.
Во 16тиот век од н.е. се појавил кабалист кој ги објасни основите на кабалата - Светиот Ари, Рабинот Исак Луриа (1534-1572). Ари изјавил, дека од негово време наваму, мудроста кабала е подготвена да биде отворена за секого.

Коментарите на Ариевите дела и на Зохар се појавиле во 20тиот век, кога е виден најжестокиот излив на човековите желби во историјата. Во текот на овој период, се појавува уникатната душа на Раби Јехуда Ашлаг (Баал ХаСулам). Баал ХаСулам ја објаснува мудроста кабала, на начин разбирлив за нашата генерација. Покрај тоа, Баал ХаСулам бил единствениот кабалист на 20тиот век, кој пишувал коментари на Зохаро и на Ариевите дела.

Ова не значи дека не постоеле големи кабалисти пред него, туку само дека нивните дела не се лесно разбирливи за современите ученици. Денес популарноста и големата побарувачка за кабала, сведочи за подготвеноста на нашата генерација да ја впие нејзината универзална порака, и да ги разбере автентичните текстови кои зборуваат за коренот на нашите животи и како тоа да се постигне.

Книгата Зохар е толку посебна книга.Затоа таа стои настрана од се`; друго што е создадено од човекот. Дури и Библијата е Библија, примена е од сите. Неа ја читаат, разбираат, ја раскажуваат, ја коментираат и нешто во неа пронаоѓаат.Но во книгата Зохар колку и да барале, ништо не можеле да најдат. Затоа што таа навистина најпрво треба да го разоткрие човекот во себе.Кога тој ќе почне да ја разбира неа, таа ќе почне да разговара со него.

Повеќе на:http://www.kabbalah.info/mk/%D0%B7%D...B2%D0%B5%D0%B4Се надевам дека ова ќе биде последен пост од оваа тема во „Наука“
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2011 во 02:14
Kolku shto mozham da zaklucham, ovoj nik postojano go koristi Idividi (a sega razbrav deka toa go pravi i so drugi sajtovi) za besplatno reklamiranje na drugiot makedonski sajt na podforumite Nauka, Misterii i astrologija i Veroispoved.


Ne sum administrator i nema da se mesham vo rabotava, no spored pravilata na forumov vakvo neshto ne e dozvoleno. Za reklamiranje treba da se obrati do Perun i toj kje bide povekje od srekjen da izleze vo presret so soodveten cenovnik.Изменето од Messenger - 19.Мај.2011 во 02:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.