IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - znae li nekoj nesho za Bozhicata nejnite kvaliteti
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

znae li nekoj nesho za Bozhicata nejnite kvaliteti

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
dobrilcho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dobrilcho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: znae li nekoj nesho za Bozhicata nejnite kvaliteti
    Испратена: 14.Мај.2011 во 12:28
pipisokratkirakavi

Изменето од dobrilcho - 04.Јули.2011 во 18:18
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 13:26
Бог е еден: Отец-Мајка Бог. Нема богови и божици(иако библијата на некои места е двосмислена по тоа прашање) Бог е еден единствен. Но тој има создавано тнр. женски и машки принципи, со наши човечки зборови кажано женски и машки битија/ангели.

На пр. едно женско битие, Мудроста(Софија) се претставува себе си во старозаветната книга на
Изреки(Пословици) 8:22-30

22 Господ ме имаше во почетокот на Својот пат, пред Своите созданија, многу одамна.

23 Вообличена сум уште од вечноста, од почеток, пред создавањето на земјата.

24 Се родив кога уште немаше бездни, додека немаше извори на изобилни води.

25 Се родив пред да бидат основани горите, пред бреговите;

26 кога уште не ги имаше создадено земјата ни полињата, ни почетокот на земниот прав.

27 Кога ги создаваше небесата, бев присутна, кога распростираше свод над лицето на бездната;

28 кога ги зацврстуваше облаците во височината и кога ја одреди силата на изворот на прадлабочината.

29 Кога му ги поставуваше на морето неговите граници, за да не му се прелеат водите преку бреговите, кога ги поставуваше основите на земјата,

30 бев покрај Него, како градежничка, бев радосна, од ден на ден, радувајќи се пред Него сето време....


Изменето од Majkl - 14.Мај.2011 во 13:27
Кон врв
dobrilcho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dobrilcho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 13:57
pipisokratkirakavi

Изменето од dobrilcho - 04.Јули.2011 во 18:18
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 14:13
e ova ti se vika visha matematikaзбунетост
samo gledam deka taa dobrinata e zhenski rod i zoshto da bide Nata-sha, neka bide Nata-lija taka gi krstuvale zhenskite deca rodeni na Veligdenголема%20насмевка
Кон врв
dobrilcho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dobrilcho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 15:31
pipisokratkirakavi

Изменето од dobrilcho - 04.Јули.2011 во 18:18
Кон врв
dobrilcho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dobrilcho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 16:05
pipisokratkirakavi

Изменето од dobrilcho - 04.Јули.2011 во 18:18
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.