IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Магија...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Магија...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
ChrissAngel Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ChrissAngel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Магија...
    Испратена: 24.Март.2011 во 22:58
Site veruvaat vo magija , site imat pocustvuvano nesto vo vrska so nea , a ja ignoriraat , eh gluposti voa noa... no znaat i sami deka gresat , magijata ja imam iskuseno i jas i otsekogas sum veruval vo neea nma nesto sto ne moze da se napravi so nea , magijata e tuka , sega pred tebe okolu tebe... vo tebe... dozvoli i da ja iskoristis...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2011 во 13:34
S'e e energija, ti si nejzina kreacija i taa e nasekade okolu tebe.

Tuka nema nishto magichno. Toa e izuchuvano i dokazhano od kvantnata mehanika.

A bidejki s'e e energjja, so nea mozhe da se manipulira. Nachinot na nejzinoto pridvizhuvanje i manipuliranje po zhelba na chovekot, megju drugoto, e i po pat na intencija.

Onoa shto narodot podrzbira pod terminot "magija" ne e nishto drugo tuku realiziranje ili manifestiranje na intencijata, sekako dokolku toa ne e nekoja nerazbrana prirodna ili veshtachki inducirana pojava kako shto toa go pravi Chriss Angel.


Chriss Angel, David Copperfield i drugite kako niv, se zanimavaat so magjionicharstvo (iluzionizam) i toa nema vrska so onoa magija.









Изменето од Messenger - 25.Март.2011 во 13:36
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ChrissAngel Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ChrissAngel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2011 во 18:26
haha si me razbrala pogresno jas pravam magii i se vikam kris a angel e samo psevdonim , inace jas ne pravam iluzija i nisto slicno tuku vistinska magija
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 10:41
изненадување

Имаме маѓионичарка на форумов?!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 00:03
...ma, svashta se naogja tuka pa,...shto da ne i ponekoja veshtica...pardon...magjionicharka. намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ChrissAngel Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ChrissAngel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 13:31
pardon masko sum i sum ,,vikan,,
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 14:32
Originally posted by ChrissAngel ChrissAngel напиша:

pardon masko sum i sum ,,vikan,,


I kao pravish magii ?  Wiccanu ? глупчо
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 15:06
Знаеш... познавам многумина што баат во петок, гледаат на кафе, пливаат у матна, дури и од оние што вадат зајаци од шешир или ангели низ гаќи...  можеби ќе усреќат многумина, но сепак умираат сиромашни и тажни...  Знаеш зошто

Во магија верувам, суштествено... а не исфилмувано. Не можи мене комшивката да ми забае против уроци со чкорче што ќе чрчори у вода. Тоа е за деца и малоумни...
Ако успееш на некого да му навлезеш во психа, да му оперираш мозок или неусетно да створиш нешто кое како главна причина за негово настанување ги земаш неговите последици... е тоа е веќе нешто... се надевам дека се препозна само во последната реченица Крисголема%20насмевка Е ако е стварно така... тогаш.... еве ти ширам раце и викам ДОБРЕ НИ ДОЈДЕ...големо%20гушкање

Кон врв
ChrissAngel Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ChrissAngel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 19:42
gi vadam od kontenjer , haha se salam , nie vikanite ne pravime kako magii da izvadis zajak od kapa i sl. toa se vika sporedf nas - amaterski trikovi za maloumni :) nie rabotime so prirodni magii na razni jazici od ko najveke angliski eipetski... a imam i samiot nekoi knigi na srpski za se od ovaa oblast , ne se falam mnogu so toa , no sepak dobro e da se znae
Кон врв
ChrissAngel Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ChrissAngel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 19:45
Логиката и науката може да објаснат многу феномени, но факт е дека понекогаш постојат нешта кои што не може да се објаснат на вообичаениот начин.

Типичен пример за тоа е екстрасензорната перцепција (ESP) или еден вид на шесто сетило преку кое луѓето ги претчуствуваат случувања. Сепак, она на што ќе се осврнеме овој пат е постоењето на магијата и тоа не на оние обични трикови при кои некој ќе извлече нешто од зад вашето уво, туку на магијата во смисла на сила која може да го подобри или целосно да го уништи вашиот живот.



Некои се цврсто убедени дека нешто сепак постои додека други категорично тврдат дека станува збор за измислица со цел полесно да се манипулира со умот на наивните. Колку пати до сега некој продуховен „гледач“ ви рекол дека не се согласувате со сопругата или пак децата ви тргнале по лош пат бидејќи некој близок ви направил црна магија? Најверојатно во нашето секојдневие ова ви звучи како добро позната реченица. Во најголемиот број на случаи тоа е смислена фраза за некој да извлече пари од вашиот џеб со цел да ве „спаси“ од несреќата.

Сепак, некои случаи не се воопшто наивни, а тоа што се случува ќе ве натера уште еднаш да размислите за ова прашање. Првите записи за практикување на магија се провлекуваат од древен Египет, преку средниот век до денешен ден. Како еден вид на паранормална активност најчесто е поврзувана со злото и негативната енергија, но записите кои биле зачувани низ времето сведочат дека постои и добра односно „бела“ магија која има за цел да заштити и да причини среќа.



Сè наоколу, вклучувајќи нè и нас има определена енергија, па ако го разгледуваме феноменот на магија од таа перспектива таа е еден вид на енергија која може да влијае позитивно или негативно врз нашиот живот. Интересно е да се забележи дека според определени правила добрата магија лесно може да стане лоша доколку намерата со која што ја правите е себична или има за цел да ограничи волјата на друга личност за истата да одговара на вашите потреби. Во овој случај записите предупредуваат дека тоа што го посакувате ќе ви биде исполнето, но кога тогаш по Законот на враќањето сè што сте направиле на некој начин ќе ви се врати, со цел повторно да се воспостави изгубената рамнотежа.

Најголемиот број на магии кои што се практицираат најчесто се прават во определен временски период, на пример за време на полна месечина и користат личен предмет од личноста за која се прави магијата. Фотографија, прамен коса, парче облека се само дел од нештата кои што се употребуваат при ритуалот. Во некои магии се користи злато во форма на златни лири, бурми и слично. Магиите за привлечување на пари и имотна благосостојба најчесто се изведуваат со зелени свеќи и во смирена атмосфера. Некои луѓе бараат изработка на лични амајлии кои што треба да ги заштитат како нив, така и нивниот дом од негативната енергија на другите луѓе.




Сепак, без разлика дали е вуду, арапска или било која друга магија, сите сакаат да знаат дали навистина функционира. Еден пријател вели: магијата им успева на оние кои цврсто веруваат во неа. Па, така ако со сета своја енергија посакате нештата во вашиот живот да тргнат во нагорна насока треба да верувате и тие ќе почнат како што се вели да се „отвораат“. Но, ако слепо се водиме од оваа логика што да кажеме за сите оние кои со сета душа ни посакуваат лошо? Дали и нивната желба ќе се исполни?

Добро прашање, но сè уште без задоволителен одговор. Логичното размислување уште долго време нема да даде точно објаснување за овој феномен. До тогаш останува на вашата лична процена да определите дали тоа што понекогаш ви се случува се должи на чиста случајност или пак на паранормална активност.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 20:17
Originally posted by ChrissAngel ChrissAngel напиша:

haha si me razbrala pogresno jas pravam magii i se vikam kris a angel e samo psevdonim , inace jas ne pravam iluzija i nisto slicno tuku vistinska magija

не сакам магии,и мразам луѓе кои се занимаваат со тоа
Всушност и нема добри магии,тоа е лоша работа
Правиш нешто што не е во нормалата
постојат магични моменти,посебни за нас,кои си ги нарекуваме така
Ама магии
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
ChrissAngel Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ChrissAngel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 20:36
haha ne postoat losi ili dobri amgii , poveketo go smetaat toa , za loso no ne e se e toa pozitivna energija ;) koja e okolu nas celo vreme postojat samo losi i dobri lugje koi pravat amgija , i jas pravam( jas sum toa vtoroto) no ne e se alilu balilu ili da izvadam zajak nie pravime dobri magii kako za zdravje , prosperitetnost , dostignuvanja , toa ne e loso
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 20:51
Крис... сигурен си дека правиш маѓии...? Почнуваќи од тоа што ти не знаеш како прво каде ти се книгите, де де, чаробните зборови како беа, каде ми е тоа стапчето... и тн....плазење малку некако ми станува сомнително.... помислувам дека ти всушност само сакаш да се занимаваш со тие работи или имаш впечаток дека навистина ги правиш... како и да е...
Здравјето и просперитетот се резултат на една универзална вистина и рамнотежа, која јас ја викам бог. Доколку воопшто постои можност некој да замеша прсти во тоа нешто, тогаш треба да биде страшно избалансирана особа и да знае дека не смее да си дозволи да чачка каде год , пошто може да предизвика страшни последици.. Привидно , тоа е ок ти да (наводно , викам) ти да избираш нечиј просперитет (занемарувајќи го тоа дека ќе се случи тоа на сметка на нечиј туѓ просперитет) ...  е апсурдно другарче....намигнување


Изменето од volkswagen - 28.Март.2011 во 20:51
Кон врв
ChrissAngel Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ChrissAngel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 21:19
1 , jas ne pravam magii za mene i ne se falam samiot drugite komentiraat zosto mnogu sum gi usrekjul i kakko vtoro znam kade mi se knigite , i kako treto imam stapce ako mislis samo e postojat magii kako onie od harri potter tie postojat no ne vazat i ne funkcioniraat ;) pozz
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,357 секунди.