IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Што им давате нa гостите???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што им давате нa гостите???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2011 во 20:48
па ти биди креативен/на па направи си недетски сендвичи
канапеата се интересно мезе,а и вкусно,ако добро ги посложиш намирниците кои ќеги употребиш
салата може било каква,зависи од пијалоците кои ќе ги служиш...денешниве салати се „собери се што имаш во фрижидер“
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2011 во 22:25
Originally posted by icem icem напиша:

Posno ne,dobri prijateli,fin muabet,ne odi neso bezveze,sendvicite se ok,ama malku se detski,treba nesto da e taman de se custvuvaat super i da ne e nesto premnogu,pa da se isplasat da ne viknat.Mislev CEZAR salata i nekoj ordever ili neso slicno ,sto bi rekle po kafanive nekoj vid DASKA.


Еве еден предлог!

Пазарите изобилуваат со зеленчук,па свежата салата според мене е основа на трпезата.

 
Виното што ќе го пиете вечерта бара подлогасреќа,затоа без да се боцне нешто од даска...не иде!


Фурнаринките се одличен тестен додаток!



А може да се грицне и некое печено бадемче.намигнување



Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 11:34
Originally posted by icem icem напиша:

Значи вака,за навечер , за мезе ,добро друштво 5-6 луѓе
Би се пиело црвено вино,можда и некој алхохолен пијалок,Ајде предлози .
Поздрав
 
 
 
 
.... Пуканки ......плазење
 
 
...Поздрав .....голема%20насмевка
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 15:54
Ако дојде некој кај мене...макар и на пола саат.. ќе излезе 2 кг потежок

е сега..мора да се земе во предвид... колку време имаш за подготовка .. и колку средства
еве ти мое мислење ...
некое ордеверче..


или во комбинација со малите седнвичи...

чипс со салата...овие моиве обожаваат ѕаѕики и оној плавиот чипс(заборавив како се вика )

друго нешто што кај мене барем се јаде...
мини пици...(ако имам одвише време ..или ако некој се нафати да направи ) .. и тоа најчесто роловани
вака некако би требало да изгледаат

а ако немам време за во кујна...најдобриот и кој знае колку пати испробан начин....
лиснатите на CERMAT.... нема промашување

и нешто без кое не поминува ниедна вечер кај нас..без разлика дали има или нема гости...
индиски оревчиња


уживајте
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
icem Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 16:08
Ordeverot na renatax izgleda super i furnariniye se super idea,samo so neznam da gi spremam,dajte nekoj recept za toa.Mi se dopaga i nekoj vid cips so zaziki na ФорумскаБаба ,no vo nieden slucaj kupecki ke se obidam da napraam domasen,u KRIGLA praat takov domasen i dobar bese.Probal da napravi nekoj doma cips?
Na kraj ke ispadne i dobro meze :)
Кон врв
misticia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misticia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 16:08
зависи кој ми е на гости
ете за некоја средина ни мноху блиски ни многу далечни
кафе сокче нешто благо или за грицкање

луѓе што не ги сакам (ретки се) не им давам ни вироза ни бактерија

а тие што си ги сакам и почитувам, гледам да го имам она што знам дека го сакаат и јадат/пијат по дома
знам да им пуштам и некој филм што им се допаѓа ако имаме време да гледаме френдс или нешто....
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 16:42
Originally posted by icem icem напиша:

Ordeverot na renatax izgleda super i furnariniye se super idea,samo so neznam da gi spremam,dajte nekoj recept za toa.Mi se dopaga i nekoj vid cips so zaziki na ФорумскаБаба ,no vo nieden slucaj kupecki ke se obidam da napraam domasen,u KRIGLA praat takov domasen i dobar bese.Probal da napravi nekoj doma cips?
Na kraj ke ispadne i dobro meze :)


icem
какво купување ѕаѕики
еве ти рецепт.. како јас правам ѕаѕики... увезен од Грција
али пази.. јас правам на големо со цело кило ..а може и ова многу ќе ти се види вака

пола кило кисело млеко (може и павлака ако немаш кисело млеко, ама гледај да не е премногу блага...) .. уствари добар дел од грците прават со павлака .. a можеш и пола-пола за вкус
4 чешниња лук ...сецкан
3 лажици маслиново масло... и гледај да е маслиново, ова другово не иде баш
ако правиш со павлака..околу 2 лажици оцет...ако не мн. малку
една краставица...СВЕЖА!!!... колкава не прашувај..самата смеса ќе ти каже колку е доста...
сол по вкус...
некои ставаат и босилек... ама јас не...

измешај се... и наздравје

Изменето од ФорумскаБаба - 20.Март.2011 во 16:43
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 22:53

 Vidi ja ti babeto, domakinka среќа големо%20гушкање
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 21:21
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Ако дојде некој кај мене...макар и на пола саат.. ќе излезе 2 кг потежок

е сега..мора да се земе во предвид... колку време имаш за подготовка .. и колку средства
еве ти мое мислење ...
некое ордеверче..


или во комбинација со малите седнвичи...

чипс со салата...овие моиве обожаваат ѕаѕики и оној плавиот чипс(заборавив како се вика )

друго нешто што кај мене барем се јаде...
мини пици...(ако имам одвише време ..или ако некој се нафати да направи ) .. и тоа најчесто роловани
вака некако би требало да изгледаат

а ако немам време за во кујна...најдобриот и кој знае колку пати испробан начин....
лиснатите на CERMAT.... нема промашување

и нешто без кое не поминува ниедна вечер кај нас..без разлика дали има или нема гости...
индиски оревчиња


уживајте

Gledajki ja ponudata na babata mi se otvori apetit
Babe doagjam kaj tebe na gosti
Sudejki spored prikazanovo pogore na slikata mozam samo da kazam blazesimu na toj sreknik koj ke ti bide tvoj partner ima da uziva vo tvoite kulinarski i gastronomski kvaliteti
Vistinska domakinka

Изменето од panter123 - 22.Март.2011 во 21:21
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2011 во 00:25
Originally posted by panter123 panter123 напиша:


Gledajki ja ponudata na babata mi se otvori apetit
Babe doagjam kaj tebe na gosti
Sudejki spored prikazanovo pogore na slikata mozam samo da kazam blazesimu na toj sreknik koj ke ti bide tvoj partner ima da uziva vo tvoite kulinarski i gastronomski kvaliteti
Vistinska domakinka



E da... blazesi mu na sreknikot.... samo sto koga on ke resi da jade....ke treba trojna doza od ova... kako da mu e malku

i idi na gosti....te cekam... ako sakas da stanes ..slonche
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
icem Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2012 во 16:11
Повели ,ке направиме гезменце.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2012 во 16:38


...e,..a shto drugo da im ,...dadam?намигнување

Изменето од brza - 31.Март.2012 во 16:39
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
icem Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2012 во 16:41
Originally posted by brza brza напиша:




...e,..a shto drugo da im ,...dadam?намигнување




Зависи од гостите ,гостинката.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2012 во 17:05
Доста и е..
А кога имам гости, морам да се оптегнам повеќе, ама друг ги правинамигнување

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.