IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубовта или среќата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубовта или среќата?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Љубовта или среќата?
    Испратена: 25.Февруари.2011 во 19:44

Што е поважно (?): Љубовта или среќата?

Јас - според сведоштвото на Вистината - верувам дека Љубовта е најважното и дека таа всушност е единствениот Вистински Пат до Вистинската среќа, но мојот живот постојано ми покажува дека јас лично (вртејќи И' грб на Љубовта БОЖЈА) се'уште се грапчам по индивидуалната среќа, наместо потполно да се пуштам во Рацете на Љубовта, Кои од поодамна ме држат, а некогаш пак од Љубов ме пуштаат (на миоите своеглави патишта) да паднам на нос, како би се потполно разбудил за Христа !

Како е кај вас: Љубовта или среќата?


Благословен викенд и поздрав до сите    
















Изменето од spiros - 25.Февруари.2011 во 19:46
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 19:55

Најдеш ли среќата ,ќе најдеш и љубов.

 
Но ако си вљубен тоа не секогаш значи среќа. Така мислам јас.
 
Среќата кај мене е по важна од љубовта.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 20:37
па мене некако љубовта и среќата ми одат заедно
ако имаш љубов во душата ќе бидеш среќен и обратно
бар така мислам,ако зборуваме за љубовта како општ поим...е сега љубовта кон Бога...хм...
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 21:05

Човечката среќа и љубов -за жал знам од сопствено искуство, дека - имаат нешто егоистично восебе, за разлика од Совршениот БОГ во Името и Срцето Исусово!

Во моментов имам еден колега кој му се моли на БОГА неговите бубрези да одговараат за неговиот братанец.
Голем респект имам од овој колега, од љубовта и од верата негова кон неговиот млад братанец, но тогаш морам да се присетам на една поголема и почиста вера и љубов, кој со следниве зборови постанува (за некого) појасна !


Имено, уште додека бевме беспомошни, во вистинскиот момент Христос умре за нас, иако ние не го познававме Бога.
Тешко би се нашол човек што би се понудил да умре дури и за некој праведен човек. За исклучително добар човек, можеби некој и би се решил да умре, но Бог ни покажа колку многу не сака кога Го испрати Христос да умре за нас уште додека бевме грешници.



(Римј. 5:6-8)







    


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 23:15

Pomegju, bezuslovnata ljubov i bezuslovnata srekja, nepravam razlika. A TAA, kako takva, mozhe da se vozdigne vo chovekovoto srce.
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.