IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - (Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

(Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 18:09
mene ovoj vodachov na odmetnicite, strashno mi nalikuva na isus:изненадување


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 23:55
Originally posted by spiros spiros напиша:

Зошто гледаш на категоризирањето како на нешто абсолутно негативно ?


Категоризирањето на себе не е нешто абсолутно негативно! Кога би било абсолутно негативно, тогаш би требале да ги укинеме демократските избори и власти во нашите земји, бидејќи тие живеат баш од категоризирањето!
Не, месинџер, не сум ни јас човек кој мисли дека демократијата е абсолутно најдобрата форма на власт - бидејќи на “демократски“ начин народот во Ерусалим го одби Исус а го одбра Варава - но тоа не е причина да ја сатанизирам демократијата и нејзиното најсакано чедо, категоризирањето!


Posochi kade sum govorel za neshto абсолутно негативно?

Ne samo shto ne se chitame kako shto pishuvame, tuku i ne se razbirame shto porachuvame...

OK, ti prasha shto mislime, jas ti go kazhav moeto mislenje, a ti prodolzhi si so temata koi se "(Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?"

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 13:19
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

Meне пак од друга страна не ми е јасно прво за каков водач се говори. Истотака не ми е јасно, дали тој водач треба да е духовен водач, политички водач или некаков друг?

Spiros, дали би можел да објасниш конкретно, без философии, без заобиколувања, на каков водач мислиш? И дали мислиш само на Христијани водачи, или и на другите?




Водач де, водач, кој што ги води душите и опшеството (опшеството и душите) во одреден правец. Тој водач може да ги води душите и опшеството во правец на Христа и Неговото Царство, може да ги води во спротивен правец, а може да ги води и некаде помеѓу тие два пола.

Прашањето на темата е: Кој водач (според вас) одел и водел најповеќе кон Христа? Без разлика дали самиот се нарекува вака или така!

Се надевам дека нема повторно да ме обвиниш за филозофија.


Значи штом говориш за едновремено водење на душите и општеството, веднаш треба да ги исклучиме Апостолите, затоа што тие сепак ги воделе само душите на луѓето. Тогаш сметам дека покрај пророците и водачите од Статиот Завет, за кои нема потреба да напоменуваме дека биле добри водачи, би можел да наведам дека такви водачи биле и св.Рамноапостолен Костантин Велики и св.Рамноапостолна Царица Елена, иако таа подоцна станала Царица, па и немала голема улога во водењето на општеството. Истотака би го споменал и св.Цар Јутинијан.



Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 14:56
martin luter king
OMRAZATA, NASILSTVOTO I PODELBITE(RASNI , ILI ETNICHKI)SE SIMPTOMI NA NEZDRAVO OPSHTESTVO
vo taa smisla podelbite i vo hristijanstvoto se simptomi na nezdrava duhovna svest koja ne oddalechuva od bitieto
koga isus ke se vrati ke bideme edno so nego , ama bez crkva i bez vlast
se dodeka ima crkovni i sekularni vlast choveshtvoto nema da bidi edno so bog
i toa ke bidime edno samo i samo vo forma na dijamantska svetlina , samo vo svet bez tela ke bidime edno so bitieto
a isu ke bidi svetlina koja ke go osvetluva sekoe parche na planetava , i ke nema vojni
i toj ke ja izbrishe sekoja solza od nash*te ochi
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 15:22
Tokmu taka.

Isus mu se moli na Boga lugjeto da stanat edno so nego i Boga i site da bidat svesni deka ne se nishto drugo tuku Ednobitie.

Sekakvo fragmentiranje, sekakva podelba i gradacija po bilo kakva osnova, ne pridonesuvaat nishto za "neka bide Carstvoto Tvoe kako na neboto taka i na zemjata..."

Изменето од Messenger - 27.Февруари.2011 во 16:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 16:24
ama lugeto se sepak obedineti , vo vojna na zvezdite :))))
nema podelbi , nema ni privatna sopstvenost
sistemot e baziran na menagment so prirodni i sintetichki resursi, pa taka nema ni alchnost ni zagovori, ni kleveti
ako ne napadnat marsovci, mozebi i ke bidime edno telo
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 16:53
Neka bide Carstvoto Tvoe kako na neboto taka i na zemjata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 19:04
Originally posted by Македон Македон напиша:


Значи штом говориш за едновремено водење на душите и општеството, веднаш треба да ги исклучиме Апостолите, затоа што тие сепак ги воделе само душите на луѓето. ...



Му благодарам на БОГА што еве некој (макар и во ваков контекст) се сети и ги спомена Христовите првенци, кои се' напуштија за Новото Опшество во кое нема нити национална, нити деноминацијонална, нити расна, нити класна, ... нити билокаква поинаква разлика!


Иако секогаш немаме исто мислење, едно секогаш го знај и никогаш не го заборавај ...







--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Posochi kade sum govorel za neshto абсолутно негативно?

Ne samo shto ne se chitame kako shto pishuvame, tuku i ne se razbirame shto porachuvame...

OK, ti prasha shto mislime, jas ti go kazhav moeto mislenje, a ti prodolzhi si so temata koi se "(Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?"





Треба ли да ти се извинам што како таква сугерација го сватив - од тебе - на предходната страна пишаното, а од мене подолу цитираното?

Јас верувам дека Духот БОЖЈИ со Кој што беа исполнети (на пример) Апостолите Христови не е истиот со духот што владееше во хитлер додека ги правеше злоделата!

Според твое мислење, правам ли грешка (грев) што диференцирам и категоризирам помеѓу двата ?

Поздрав






Originally posted by Messenger Messenger напиша:


spirose, mnogu dobro zabelezha deka fragmentacijata i separacijata od Ednobitieto e korenot na site nedorazbiranja, problemi i grevovi. ...




---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ne bi gi  narekol Hristoliki nieden od poltickite vodaci , zatoa sto ISUS voopsto ne se ni mesal vo politikata i samiot rekol deka Negovoto Carstvo ne e od ovoj svet.Sto se odnesuva do Mahatma Gandi koj mnogu go cenam , toj ne e ni Hristijanin tuku bil Hindus.






Јас во животот никогаш не сум гласал за ниедна партија од овој свет, иако мислам дека нечии цели се поблиску до принципите на Царството БОЖЈЕ од другите! Што мислиш (?) ваквата директна пасивност кон политиката на овој свет, може ли да има влијание врз политиката и некој дури да ја протолкува како политичка?

Брате KingDavide, народот вели политика е “мица со две лица“, а јас мислам дека неслучајно таа почнува со зборот поли како кај зборот полигамија.
Но ние би требале добро да знаеме дека Царот во Кого е ЕДИНСТВЕНИОТ БОГ и СОВРШЕНИОТ МОНОТЕИЗАМ, нити учеше политика, нити правеше политика, нити учеше полигамија, нити правеше полигамија, нити учеше политеизам, нити практицираше политеизам, ...!


Сепак, уверен сум дека одредени припадници на одредени вери, филозофии, светогледи, ... свестно или несвсетно можат да бидат исполнети со вредности и уверувања кои се многу слични на Единсвената и Се'опфатна Мудрост БОЖЈА, Која што Единствениот Совршен БОГ - за спасение на сите - Ја отелотвори во Исус Христос!


Поздрав






---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Sigurno deka ne mora da si Hristijanin za da ja spoznaesh "Hristovata svest", da go spoznaesh Ednobitieto.

Osloboduvanje, Spasenie, Nirvana, Samadhi, Moksha, Satori, Mukti, Kensho... - razlichni simbolichni izrazi na edna ista ideja.

Samo direkniot Uvid ne e ideja.

Isus, Buda, Lao Tzu, Mira Bai, Rabija, Nasredin Odzha, Krishnamurti...-razlichni lichnosti no site ja osoznale chistata duhovna svest, imale direkten uvid vo Ednobitieto ili ako povekje miluvate-ja zhiveele Hristovata svest(seedno E). Ne se Tie razlichni "Svetlini"-pomali i pogolemi, pomalku i povishe svetlivi i ne se razlichni "Bogovi"- tuku go spoznale EDINSTVOTO. Nema povekje Bogovi(lazhni i vistinski), tuku Eden- kako Edinstvo.






Викторија, Очевидците на Инкарнацијата на Вечното Евангелие сведочат: ...Љубовта се' верува ...! (1 Коринт. 14:7) и затоа верувам дека од тебе погоре споменатите луѓе добиле увид во Совршената Светлина, во Совршената Вистина, во Совршената Мудрост БОЖЈА, Која што е пред (и поголема од) секој Свет Ангел, секој Свет Човек, секоја Света Книга, ...!
Но, драга Викторија, баш Таа Светлина Која што е пред се' и ги осветлува Вистинските Светии, Совршениот и Единствениот БОГ - за спасение на сите - Ја отелотвори во Исус Христос!

Тука е разликата, Викторија.    


Веруваш ли ти на оваа Радостна Вест (Евангелие) или пак тие нешто друго поважно од истото?





Поздрав








   

Изменето од spiros - 27.Февруари.2011 во 22:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 23:00
Originally posted by rabani rabani напиша:

martin luter king
OMRAZATA, NASILSTVOTO I PODELBITE(RASNI , ILI ETNICHKI)SE SIMPTOMI NA NEZDRAVO OPSHTESTVO
vo taa smisla podelbite i vo hristijanstvoto se simptomi na nezdrava duhovna svest koja ne oddalechuva od bitieto
koga isus ke se vrati ke bideme edno so nego , ama bez crkva i bez vlast
se dodeka ima crkovni i sekularni vlast choveshtvoto nema da bidi edno so bog
i toa ke bidime edno samo i samo vo forma na dijamantska svetlina , samo vo svet bez tela ke bidime edno so bitieto
a isu ke bidi svetlina koja ke go osvetluva sekoe parche na planetava , i ke nema vojni
i toj ke ja izbrishe sekoja solza od nash*te ochi




Рабани, зборот црква значи заедница чија крајна цел е Единството на сите Светии и тоа не само на Небото туку:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Neka bide Carstvoto Tvoe kako na neboto taka i na zemjata.



Затоа е од непроценлива важност да се молиме, трудиме и работиме не само за индивидуалното, туку и за колективното просветление (спасение), како што и некои за пофалба го прават!

За разлика од многу други убави извештаји низ историјата, во Новозаветниот Извештај ни е посведочено едно уникатно колективно просветлување на Петдесеницата (Духовден)!

И ете во последните дни, рече Бог, ќе излеам од Мојот Дух на секое тело
и ќе пророкуваат синовите ваши и ќерките ваши,
и младичите ваши ќе имаат виденија
и старците ваши ќе сонуваат
соништа.
(Дела Ап. 2:17)

Јас сум уверен дека нам ни престои најголемиот настан во историјата на човештвото! (Римј.8-21+22)

Иначе, ти благодарам што го спомена ценетиот Мартин Лутер - Кинг!


Јас имам Еден сон - I Have a Dream


   




Изменето од spiros - 27.Февруари.2011 во 23:12
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2011 во 23:49
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Значи штом говориш за едновремено водење на душите и општеството, веднаш треба да ги исклучиме Апостолите, затоа што тие сепак ги воделе само душите на луѓето. ...



Му благодарам на БОГА што еве некој (макар и во ваков контекст) се сети и ги спомена Христовите првенци, кои се' напуштија за Новото Опшество во кое нема нити национална, нити деноминацијонална, нити расна, нити класна, ... нити билокаква поинаква разлика!


Иако секогаш немаме исто мислење, едно секогаш го знај и никогаш не го заборавај ...







Пријателе, морав да ги споменам, но бидејќи ти побара темата да се однесува на водачи на определени опшстества, односно политички водачи, немаше место да ги ставам таму и Апостолите. Затоа ги споменав водачите од Стариот Завет и светците.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 14:38
Nema razliki, Spirose

Radosnaya Vest(Evangelieto) e tokmu TOA! Vo SUSHTINATA na nasheto postoenje sme Ednobitie! - iako razlichno razmisluvame i reagirame soodvetno so tie razmisluvanja.

No, toa(evangelieto) ne treba samo da se doznae, tuku da se razbere i da se ZHIVEE!


Ako ti mislish poinaku, toa e sekako tvoj izbor, ne mora da se soglasuvame vo nash*te stavovi i razmisluvanja za neshtata.


Изменето од viktorija123 - 28.Февруари.2011 во 15:23
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 20:43
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Nema razliki, Spirose

Radosnaya Vest(Evangelieto) e tokmu TOA! Vo SUSHTINATA na nasheto postoenje sme Ednobitie! - iako razlichno razmisluvame i reagirame soodvetno so tie razmisluvanja.

No, toa (evangelieto) ne treba samo da se doznae, tuku da se razbere i da se ZHIVEE!


Ako ti mislish poinaku, toa e sekako tvoj izbor, ne mora da se soglasuvame vo nash*te stavovi i razmisluvanja za neshtata.





Вечното БОЖЈЕ Евангелие е БОЖЈАТА Вечна Милост Која ЕДИНСТВЕНИОТ СОВРШЕН БОГ - за спасение на сите - Ја отелотвори во Исус!

Таа Милост БОЖЈА е повеќе од се' и повеќе од секого! Повеќе од секое човечко учење или просветлување, повеќе од секој од споменатите, но повеќе и од неспоменатите Свети луѓе на кои им е дадена можноста да ја видат Светлината а на некои од ними дури и вистински да Ја примат во своето понижно срце!

Кога тоа вистински ќе се случи, кога душата ќе се разбуди за Крајната Вистина, тогаш тој веќе не живее повеќе туку Милоста БОЖЈА живее во него! (Галатј. 2:20)

Ти велиш Викторија: No, toa (evangelieto) ne treba samo da se doznae, tuku da se razbere i da se ZHIVEE!

Зарем јас сум тој што сум се створил? Зарем јас сум тој што разбирам? Зарем јас сум тој што сакам и можам нешто , а што не мие дадено да сакам и можам? А ако пак мие дадено ... зошто да се фалам како да не мие дадено?



Главата (главното) и Срцето (централното) на Евангелието е Милоста на ЕДИНСТВЕНИОТ, Која што единствена вистински просетлува, а вистинските просветлени се нејзините (незаслужни) членови!

„Кој се фали, со Господ да се фали!”

Ја приметуваш разликата Викторија?      








Пилат Му рече: „Мене ли не ми одговараш? Не знаеш ли дека имам власт да Те распнам, и власт имам да Те пуштам!?”
Исус одговори: „Ти не би имал никаква власт над Мене ако не ти беше дадено одозгора ; затоа поголем грев има оној што Ме предаде на тебе.”
   
(Ев. Јован 19:10+11)





   
      








----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




Originally posted by Македон Македон напиша:


Пријателе, морав да ги споменам, но бидејќи ти побара темата да се однесува на водачи на определени опшстества, односно политички водачи, немаше место да ги ставам таму и Апостолите. Затоа ги споменав водачите од Стариот Завет и светците.








Повеќе од пријател мие секој човек кој што Новозаветното Духовно Опшество - водено од БОГА во Христа Господа и во Апостолите - го смета за Опшеството на опшествата и крајната цел на сите опшества !

... да се свети Името Твое; да дојде Царството Твое; да биде Волјата Твоја, како на Небото, така и на земјата ...




Амин!











   

Изменето од spiros - 28.Февруари.2011 во 21:09
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 22:19
Originally posted by spiros spiros напиша:




Јас во животот никогаш не сум гласал за ниедна партија од овој свет, иако мислам дека нечии цели се поблиску до принципите на Царството БОЖЈЕ од другите! Што мислиш (?) ваквата директна пасивност кон политиката на овој свет, може ли да има влијание врз политиката и некој дури да ја протолкува како политичка?

Брате KingDavide, народот вели политика е “мица со две лица“, а јас мислам дека неслучајно таа почнува со зборот поли како кај зборот полигамија.
Но ние би требале добро да знаеме дека Царот во Кого е ЕДИНСТВЕНИОТ БОГ и СОВРШЕНИОТ МОНОТЕИЗАМ, нити учеше политика, нити правеше политика, нити учеше полигамија, нити правеше полигамија, нити учеше политеизам, нити практицираше политеизам, ...!


Сепак, уверен сум дека одредени припадници на одредени вери, филозофии, светогледи, ... свестно или несвсетно можат да бидат исполнети со вредности и уверувања кои се многу слични на Единсвената и Се'опфатна Мудрост БОЖЈА, Која што Единствениот Совршен БОГ - за спасение на сите - Ја отелотвори во Исус Христос!


Поздрав


   



 Brate Spirose, se' dodeka ne dojde Bozjeto Carstvo na Zemjata kako sto e i na Neboto, nema da ima Hristoliki vodaci.

Do togas ,nie lugjeto kje se macime i kje krpime so ovie vodaci takvi kakvi sto gi imame.


E sega, dokolku pod Hristoliki vodaci podrazbiras miroljubivi vodaci, sekako deka vo istorijata imalo takvi vodaci, nezavisno od nivnata verska opredelenost.

Mahatma Gandi, Martin Luter King, Nelson Mandela se dobri primeri.

Eve, jas kje go navedam kako moj primer na Hristolik vodac pokojniot pretsedatel Boris Trajkovski.
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 22:34
Amin!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,641 секунди.