IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - (Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

(Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: (Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?
    Испратена: 24.Февруари.2011 во 23:23


Кои водачи - според вашето мислење - низ историјата биле или денес се најблиску до Христа?


Јас би имал да споменам можеби повеќе кандидати, но како за почеток еве едно Чедо БОЖЈЕ кое не е родено во Македонија. Неговото име е Махатма Ганди!

Има некој кој што го споделува моето мислење или пак да го критизира? И ако да, тогаш зошто?


Повелете





А се појави меѓу нив и расправија, кој од нив да се смета за поголем.
Но Тој им рече: „Царевите владеат над народите, а оние што управуваат над нив се викаат добротвори.
Вие, пак, немојте така; но поголемиот меѓу вас да биде како најмалиот и тој, што е старешина, да биде како слуга!

(Лука 22:24-26)














Изменето од spiros - 24.Февруари.2011 во 23:25
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 02:37
Mene lichno ne mi se bendisuva kategoriziranje na lugje... neshto kako "ovoj e povekje hristijanin, a onoj neshto pomalu od toj prviot, dodeka tretiot e nekade pomegju niv"...

Mislam deka ne e doblesno da go premeruvame hristijansvoto kaj lugjeto nebare sme nekoi ultimativni hristijani koi mozhat da vidat vo sechija dusha i da odredat koj e najblizu do Hrista.

No toa e samo moe lichno ubeduvanje...






Изменето од Messenger - 25.Февруари.2011 во 02:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 13:04
Ili si ja spoznal "Hristovata svest" ili ne! Ne mislam ni jas, deka postoi neshto poblisko i neshto podaleku od "HRISTA". So drugi zborovi ili si PRISUTEN(BUDEN) ili ne si!

HRISTOS, po moe ubeduvanje, znachi PRISUTNOST.

Ne postoi nishto, shto e sozdadeno od "BOGA" a da e odeleno od Nego. Kako chovek, ili si go spoznal toa ili ne! Idejata za odelenost od "BOGA" e korenot na seto ona shto ni se sluchuva vo svetot, denes.

Ne postoi egocentrichna individualna svest(hristova, chista, duhovna, super svest-kako i da ja narechesh...ima isto znachenje). Edinstveno, mozhebi kako takva(egocentrichna) postoi samo-kako ideja vo chovekoviot UM.

"Hristovata svest", predhodi na sekoe iskustvo - kakvo i da E. Ne postoi nishto bez NEA.



Изменето од viktorija123 - 25.Февруари.2011 во 13:20
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 19:19

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mene lichno ne mi se bendisuva kategoriziranje na lugje... neshto kako "ovoj e povekje hristijanin, a onoj neshto pomalu od toj prviot, dodeka tretiot e nekade pomegju niv"...

Mislam deka ne e doblesno da go premeruvame hristijansvoto kaj lugjeto nebare sme nekoi ultimativni hristijani koi mozhat da vidat vo sechija dusha i da odredat koj e najblizu do Hrista.

No toa e samo moe lichno ubeduvanje...




Убаво кажа, дека тоа е твое лично убедување - на коешто (бездруго) имаш право и понатака да се убедуваш - но дека луѓето не ги категоризираш, тоа едноставно не е вистина! Ти може да се трудиш луѓето да не ги категоризираш, но свестно или несвестно тоа го правиш, иначе не би бил (се'уште) модератор со седиште во демократска, слободна и сончева флорида, туку сигурно би си бил (сега) некаде на друго место !

Малку шега мора да има.


Месинџер, знам дека тие добро мислено реченото за некатегоризирањето, со што сакаш да кажеш дека самото двоење (дуализам) е коренот на нашите проблеми. Притоа - може непримети - ти веќе сугерираш и авторот на темата го категоризираш дека прави нешто неубаво, нешто недобро, не позитивно, ... иако тој тука не фаворизира нити припадник на неговата национална заедница, нити припадник на конфесионална заедница, туку едно срце исполнето со Љубов и Мир за сите!



Да Месинџер, таквите ги фаворизирам и категоризирам, нека ми простат останатите!


Поздрав




Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ili si ja spoznal "Hristovata svest" ili ne! Ne mislam ni jas, deka postoi neshto poblisko i neshto podaleku od "HRISTA". So drugi zborovi ili si PRISUTEN(BUDEN) ili ne si!

HRISTOS, po moe ubeduvanje, znachi PRISUTNOST.

Ne postoi nishto, shto e sozdadeno od "BOGA" a da e odeleno od Nego. Kako chovek, ili si go spoznal toa ili ne! Idejata za odelenost od "BOGA" e korenot na seto ona shto ni se sluchuva vo svetot, denes.

Ne postoi egocentrichna individualna svest(hristova, chista, duhovna, super svest-kako i da ja narechesh...ima isto znachenje). Edinstveno, mozhebi kako takva(egocentrichna) postoi samo-kako ideja vo chovekoviot UM.

"Hristovata svest", predhodi na sekoe iskustvo - kakvo i da E. Ne postoi nishto bez NEA.









Викторија, дали си имала можност лично да се сретнеш и разговараш со некого кој сака да ти каже дека всушност тој лично е вистинскиот Христос?   

Јас познавам некого кој имал таква можност!

... зашто ќе се појават лажни христоси и лажни пророци и ќе покажат знаци и чуда, за да ги измамат избраните, ако е можно.


(Марко 13:22)









Сега би сакал да споменам тука еден човек за кого имам длабоко почитување:   Нелсон Мандела!




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 20:06
Ti spirose dali voopshto gi "chitash" moite zborovi?

"Hristos" ne e nishto lichno. "Toj" e EDNO, kako CELINA.

Изменето од viktorija123 - 25.Февруари.2011 во 20:11
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 21:38
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ti spirose dali voopshto gi "chitash" moite zborovi?

"Hristos" ne e nishto lichno. "Toj" e EDNO, kako CELINA.




Да де Викторија, Сите Светии заедно (како Целина) Го сочинуваат Телото Христово, но Тој во Исус е и нешто лично!

Ме разбираш сега или се'уште мислиш поинаку?

Поздрав





Отворено Небо о чудесна Глетка
Секоја душа една Христова клетка
Некои од ними прекрасно осветлени - будни
Други во темна духовна ноќ се'уште спијат и само затоа се чудни!



Изменето од spiros - 25.Февруари.2011 во 21:42
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 22:54
Dali, veruvash vo "BOGA" ili mozhebi si go osoznal?

Dali, lichno si go videl ili mozhebi osoznal?

Dali, se ushte spiesh (i si chuden) ili si buden?

Изменето од viktorija123 - 25.Февруари.2011 во 22:56
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 00:20
Originally posted by spiros spiros напиша:



Месинџер, знам дека тие добро мислено реченото за некатегоризирањето, со што сакаш да кажеш дека самото двоење (дуализам) е коренот на нашите проблеми. Притоа - може непримети - ти веќе сугерираш и авторот на темата го категоризираш дека прави нешто неубаво, нешто недобро, не позитивно, ... иако тој тука не фаворизира нити припадник на неговата национална заедница, нити припадник на конфесионална заедница, туку едно срце исполнето со Љубов и Мир за сите!




spirose, mnogu dobro zabelezha deka fragmentacijata i separacijata od Ednobitieto e korenot na site nedorazbiranja, problemi i grevovi. Dokolku taa ne postoi togash nema nikogash da si postavime prashanje zoshto Isus voopshto govori "ljubi go blizhniot svoj kako shto se ljubish sebe si", "zavrti go drugiot obraz", "pravi mu na drugiot onoa shto sakash i toj da ti napravi tebe" i "ne im sudi na drugite za da ne ti bide sudeno i tebe" koga toa e NORMALNO i SAMOEVIDENTNO bidejkji site sme edno neddelivo Bitie.

Togash nema da ni bide chudno i nerazbirlivo Isusovoto molenje:

Za da bidat site Edno, kako shto si Ti Oche vo mene i jas vo tebe; pa taka i tie da bidat vo Nas Edno.
Jovan 17:21


I vo respekt na kazhanovo, ti kategporizirash i favorizirash lugje bidejki naslovot na temata ti e (Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?

I samiot se naogjash vo kontradikcija koga prvin velish deka ne favorizirash, a potoa tvrdish deka, so oprostenie, favorizirash. Vo toa favoriziranje na pravi nikakva razlika toa shto velish deka istoto ne go pravish vo sporedba na nekoe posebno veruvanje ili religija.

Kategoriziranjeto i favoriziranjeto e sekogash toa, bez obzir po koja referenca go pravish.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 00:37
Meне пак од друга страна не ми е јасно прво за каков водач се говори. Истотака не ми е јасно, дали тој водач треба да е духовен водач, политички водач или некаков друг?

Spiros, дали би можел да објасниш конкретно, без философии, без заобиколувања, на каков водач мислиш? И дали мислиш само на Христијани водачи, или и на другите?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 10:57
Originally posted by spiros spiros напиша:



Месинџер, знам дека тие добро мислено реченото за некатегоризирањето, со што сакаш да кажеш дека самото двоење (дуализам) е коренот на нашите проблеми. Притоа - може непримети - ти веќе сугерираш и авторот на темата го категоризираш дека прави нешто неубаво, нешто недобро, не позитивно, ... иако тој тука не фаворизира нити припадник на неговата национална заедница, нити припадник на конфесионална заедница, туку едно срце исполнето со Љубов и Мир за сите!






Originally posted by Messenger Messenger напиша:


spirose, mnogu dobro zabelezha deka fragmentacijata i separacijata od Ednobitieto e korenot na site nedorazbiranja, problemi i grevovi. Dokolku taa ne postoi togash nema nikogash da si postavime prashanje zoshto Isus voopshto govori "ljubi go blizhniot svoj kako shto se ljubish sebe si", "zavrti go drugiot obraz", "pravi mu na drugiot onoa shto sakash i toj da ti napravi tebe" i "ne im sudi na drugite za da ne ti bide sudeno i tebe" koga toa e NORMALNO i SAMOEVIDENTNO bidejkji site sme edno neddelivo Bitie.

Togash nema da ni bide chudno i nerazbirlivo Isusovoto molenje:

Za da bidat site Edno, kako shto si Ti Oche vo mene i jas vo tebe; pa taka i tie da bidat vo Nas Edno.
Jovan 17:21


I vo respekt na kazhanovo, ti kategporizirash i favorizirash lugje bidejki naslovot na temata ti e (Нај) Христолики водачи - денес и во минатото?

I samiot se naogjash vo kontradikcija koga prvin velish deka ne favorizirash, a potoa tvrdish deka, so oprostenie, favorizirash. Vo toa favoriziranje na pravi nikakva razlika toa shto velish deka istoto ne go pravish vo sporedba na nekoe posebno veruvanje ili religija.

Kategoriziranjeto i favoriziranjeto e sekogash toa, bez obzir po koja referenca go pravish.






Зошто гледаш на категоризирањето како на нешто абсолутно негативно ?


Категоризирањето на себе не е нешто абсолутно негативно! Кога би било абсолутно негативно, тогаш би требале да ги укинеме демократските избори и власти во нашите земји, бидејќи тие живеат баш од категоризирањето!
Не, месинџер, не сум ни јас човек кој мисли дека демократијата е абсолутно најдобрата форма на власт - бидејќи на “демократски“ начин народот во Ерусалим го одби Исус а го одбра Варава - но тоа не е причина да ја сатанизирам демократијата и нејзиното најсакано чедо, категоризирањето!






Originally posted by Македон Македон напиша:

Meне пак од друга страна не ми е јасно прво за каков водач се говори. Истотака не ми е јасно, дали тој водач треба да е духовен водач, политички водач или некаков друг?

Spiros, дали би можел да објасниш конкретно, без философии, без заобиколувања, на каков водач мислиш? И дали мислиш само на Христијани водачи, или и на другите?




Водач де, водач, кој што ги води душите и опшеството (опшеството и душите) во одреден правец. Тој водач може да ги води душите и опшеството во правец на Христа и Неговото Царство, може да ги води во спротивен правец, а може да ги води и некаде помеѓу тие два пола.

Прашањето на темата е: Кој водач (според вас) одел и водел најповеќе кон Христа? Без разлика дали самиот се нарекува вака или така!

Се надевам дека нема повторно да ме обвиниш за филозофија.








Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Dali, veruvash vo "BOGA" ili mozhebi si go osoznal?

Dali, lichno si go videl ili mozhebi osoznal?

Dali, se ushte spiesh (i si chuden) ili si buden?




Вики, пред известни години познавав некого кој мислеше и веруваше дека Го познава БОГА повеќе од другите. Пред известни месеци слушнав пак извештај за еден шаман кој вели: Јас не верувам, туку Го познавам БОГА!

Јас пак во ниеден случај несакам да се издигнам повеќе од кажаното и пишаното на Очевидците Христови: Ако некој мисли дека нешто знае, тој уште не осознал како треба да знае. Ако, пак, некој Го љуби Бога, Бог него го познава.
(1 Корин. 8:2-3)


Затоа Викторија:

За Милоста БОЖЈА, за Христа јас сакам само да знам
За Неговата Совршена ЉУБОВ, за Неговиот Совршен ИСЛАМ!



Шалом + Селам + Мир вам!
   




-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------








Според ваше мислење, дали би смеел сега/тука да споменам еден световен и духовен водач (кого неговите следбеници го сметаат не само за божји намесник, туку и за бог на земјата) чија држава беше окупирана на неговата 14та годишна возраст, од страна на една “велесила“. 14 години после втората светска војна тој мораше да ја напушти својата земја и народ кои беа погодени од тој развој, кој (замене) неможе да се гледа одделено од случката Принцип на видовден 1914 и на неа следечката прва светска војна!

Драги пријатели, 14иот Далаи Лама: Тенцин Гјацо













   


Изменето од spiros - 26.Февруари.2011 во 11:02
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 12:44
Ovoj taka , malku...


Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 16:08
Originally posted by spiros spiros напиша:



Кои водачи - според вашето мислење - низ историјата биле или денес се најблиску до Христа?


Јас би имал да споменам можеби повеќе кандидати, но како за почеток еве едно Чедо БОЖЈЕ кое не е родено во Македонија. Неговото име е Махатма Ганди!

Има некој кој што го споделува моето мислење или пак да го критизира? И ако да, тогаш зошто?


Повелете





А се појави меѓу нив и расправија, кој од нив да се смета за поголем.
Но Тој им рече: „Царевите владеат над народите, а оние што управуваат над нив се викаат добротвори.
Вие, пак, немојте така; но поголемиот меѓу вас да биде како најмалиот и тој, што е старешина, да биде како слуга!

(Лука 22:24-26)















Ne bi gi  narekol Hristoliki nieden od poltickite vodaci , zatoa sto ISUS voopsto ne se ni mesal vo politikata i samiot rekol deka Negovoto Carstvo ne e od ovoj svet.


Sto se odnesuva do Mahatma Gandi koj mnogu go cenam , toj ne e ni Hristijanin tuku bil Hindus.


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 16:54
Sigurno deka ne mora da si Hristijanin za da ja spoznaesh "Hristovata svest", da go spoznaesh Ednobitieto.

Osloboduvanje, Spasenie, Nirvana, Samadhi, Moksha, Satori, Mukti, Kensho... - razlichni simbolichni izrazi na edna ista ideja.

Samo direkniot Uvid ne e ideja.

Isus, Buda, Lao Tzu, Mira Bai, Rabija, Nasredin Odzha, Krishnamurti...-razlichni lichnosti no site ja osoznale chistata duhovna svest, imale direkten uvid vo Ednobitieto ili ako povekje miluvate-ja zhiveele Hristovata svest(seedno E). Ne se Tie razlichni "Svetlini"-pomali i pogolemi, pomalku i povishe svetlivi i ne se razlichni "Bogovi"- tuku go spoznale EDINSTVOTO. Nema povekje Bogovi(lazhni i vistinski), tuku Eden- kako Edinstvo.

Изменето од viktorija123 - 26.Февруари.2011 во 17:02
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 17:06
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:



Кои водачи - според вашето мислење - низ историјата биле или денес се најблиску до Христа?


Јас би имал да споменам можеби повеќе кандидати, но како за почеток еве едно Чедо БОЖЈЕ кое не е родено во Македонија. Неговото име е Махатма Ганди!

Има некој кој што го споделува моето мислење или пак да го критизира? И ако да, тогаш зошто?


Повелете





А се појави меѓу нив и расправија, кој од нив да се смета за поголем.
Но Тој им рече: „Царевите владеат над народите, а оние што управуваат над нив се викаат добротвори.
Вие, пак, немојте така; но поголемиот меѓу вас да биде како најмалиот и тој, што е старешина, да биде како слуга!

(Лука 22:24-26)















Ne bi gi  narekol Hristoliki nieden od poltickite vodaci , zatoa sto ISUS voopsto ne se ni mesal vo politikata i samiot rekol deka Negovoto Carstvo ne e od ovoj svet.


Sto se odnesuva do Mahatma Gandi koj mnogu go cenam , toj ne e ni Hristijanin tuku bil Hindus.




A Isus , bil hristijanin , demek ? збунетост
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.