IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Првиот македонски автомобил Вардар
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Првиот македонски автомобил Вардар

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Првиот македонски автомобил Вардар
    Испратена: 22.Февруари.2011 во 23:16
Еве една тема која се надевам дека ке побуди интерес и ке се отвори дискусија:Зошто Македонија нема автомобилска индустрија?????????????Корените на македонската автомобилска индустрија почнуваат после 2 световна војна во склопот на ех-југославија патем со голема заслуга зошто Македонија нема своја автомобилска индустрија.Сите ја паметиме фабриката ФАС 11 ОКТОМВРИ која сега за жал не постои!!!!ФАС беше една од поголемите фабрики во југославија за производство на автобуси,со свое биро за развој,тест полигон,итн.....Е па ФАС реши даменшната 1959 година да произведе свој автомобил!!!!!!!!Автомобилот е направен врз база на тогашниот модел на ФИАТ1400 и со дизајн кој не бил ништо поназад од тогашниот дизајн на другите фабрики.Но тука на сцена настапува политиката и тој прв автомобил марка ФАС ВАРДАР 1400 неславно ја завршува својата кариера.Никој во тој период не се има сетено да се тргне некаде за да после 40 години биде прикажан на младите генерации.неславно ја завршува кариерата на отпад!!!!!!!!!!Втора шанса ФАС има 1969 кој и сто изработува прототип на автомобил на база на ФИАТ850 со дизајн инспириран од Пининфарина.Бил прикажан на саемот за прототипови во Белград и под мистериозни околности при вракање од саемот камионот кој го носи доживува сообракајка!!!!!!!Трета шанса да имаме автомобилска индустрија е 1968 каде Цитроен доага во Македонија за отварање на погон за кооперација.Во почетокот би биле делови за тогашните модели а понатаму и целосно производство/Фабриката Металски Завод Тито била избрана како најповолна,а ФАС како погон каде би се склопувале првите модели на Цитроен.И тогаш политиката влегува на сцена и од таа идеја не излегува ништо!!!!!!!Последната шанса беше за производство на Ауди А3 дамнешната 1995 но и од тоа не испадна ништо,за жал.Македонија остана со своите кооперантски фирми(РУЕН КОЧАНИ И ХЕРОЈ ТОЗА ДРАГОВИК ОХРИД)да произведуваат склопови за Застава Аутомобили.На интернет не успеав да најдам форографии од првиот автомобил но ке треба да побарам на друго место(ако е сеуште жив инженерот кој го проектирал....)Па дискутирајте на оваа тема
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2011 во 15:45
Имам нешто читано за колава по други форуми (Вардарот) , мислам и слика имам видено.... нешто беше во стилот на Опел Олимпија , со големи крила и невпечатлив дизајн.....  колку што памтам . Носталгија... побарај фотки ако најдиш , супер ќе биде... голема%20насмевка


Едит: Дечки... слика од првата македонска кола... значи не сум бил далеку со памтењето....   Ако е таа... којзнае...

Изменето од volkswagen - 09.Март.2011 во 15:53
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2011 во 20:18
Да точно дизајнот е сличен на фотката која си ја пуштил.Инаку на сликата е руска ГАЗ ПОБЕДА предходникот на Волгата.Немам слободно време да појдам до старо маало,инжинерот кој ја конструирал е сеуште жив,па ако даде господ да ископам информации и некоја фотка ако даде господ,нели...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2011 во 20:22
Интересносреќа

Прв пат слушам за ова.

А кој е дизајнерот да го побараме,ако ништо друго може ќе ни позајми некој цртеж да ставиме на нетсреќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2011 во 21:50
Дизајнерот на првиот македонски автомобил е машински инжинер кој има работено во ФАС 11 ОКТОМВРИ,најпознатата фабрика за автобуси во ех-југославија и пошироко.Типот кажуваат бил страсен љубител на автомобилите и со идеја еден ден да произведе комплетен македонски автомобил,со кои ке им докаже дека Македонците освен за пипер и домати ги бива и за техника.На саемот во Белград има добиено плакета за посебни заслуги,со тоа што било договорено да возилото ја помине хомологацијата во Белград и да се почне со производство.Како се има случено да камионот кој го носи автомобилот доживее сообракајка,ниту него не му е јасно.А да е трагедијата поголема на никој не му текнало(или им било забрането)да го засолнат некаде како жив доказ дека и ние коњ за трка имаме!!!!!Но што е тука е,нели.Ке се обидам да најдам време да стапам во контакт,и ако имам срека и некоја фотка да земам....
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2011 во 14:56
Носталгија.... браво за тебе.... голема%20насмевка
ако успееш да стигнеш до било каква информација , ќе ни биде баш драго.... големо%20гушкање
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 21:43


Единствена фотографија останата од единствениот македонски автомобил вардар................квалитетот е многу лош,ја сликав со дигиталец,па малку фотошоп,итн........се надевам дека е дел од историјата........
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 21:52
Ја најде оригиналната слика??Беше до кај инжињерот??изненадување  да  
Епа ептен била слична со тие погоре што се ставени...

Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 21:57
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Ја најде оригиналната слика??Беше до кај инжињерот??изненадување  да   Епа ептен била слична со тие погоре што се ставени...На сликата не се гледа убаво..........Инаку е многу слична на ГАЗ Победа...........Инаку инспирацијата е баш од тој модел.........Во тоа време било така............Или по социјалистички терк или никако поинаку.............. Ке се обидам да стапам во контакт со внукот,ако може да ископа од документацијата бидејки се беше на брзина...........Во секој случај една фотка..........успех,нели...
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.