IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Наскоро увоз на користени возила од САД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Наскоро увоз на користени возила од САД

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Наскоро увоз на користени возила од САД
    Испратена: 03.Февруари.2011 во 01:43
Temata ja otvoriv poridi vozenite koli od SAD koi ke se donesat vo nasata zemja.Me interesira vase mislenje okolu ova..
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 01:45
НАСКОРО ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ УВЕЗУВААТ КОРИСТЕНИ АВТОМОБИЛИ ОД САД

Скопје, 2 февруари 2011 (МИА) - Наскоро поединечно ќе може да се увезуваат користени автомобили од американско производство, најави министерот за економија Фатмир Бесими при денешната посета на Бирото за метрологија.

- Со измените на Правилникот ќе може поединци кои поседуваат и користеле возило во САД да го увезат во Македонија. Тоа не значи дека ќе може да се прави трговија на големо, туку само поединечен увоз на возила врз основа на американскиот стандард за издувни гасови ТИЕР 2, кој е компатибилен со стандардот ЕУРО 3, изјави министерот Бесими, одговарајќи на новинарско прашање по посетата на лабораториите на Бирото за метрологија.

Министерот за економија не очекува голем интерес за увоз на користени возила од САД.

- Не очекуваме голем интерес за оваа мерка, но сакавме да им удоволиме на барањата на граѓаните и да им овозможиме рамноправно да можат да вршат увоз ист како со европските возила. Сметаме дека со тоа не се нарушуваат принципите и стандардите на европскиот пазар што се имплементирани во Законот за возила и оти нема да се наруши безбедноста во сообраќајот со лимитирањето на увозот на единечни возила со истите стандарди за издувни гасови кои важат и за европските возила, рече Бесими.

Директорот на Бирото за метрологија Димитар Панарџиев истакна дека само потврдата за исполнување на стандардот ТИЕР 2 ќе се смета како валиден документ за увоз.

- Пред донесувањето на одлуката направени се анализи и според нив е утврдено дека од 1999 и 2000 година почнуваат да се хармонизираат техничките барања на американските стандарди согласно европските. Затоа одлучивме дека доволна потврда за увоз ќе биде исполнувањето на американскиот стандард ТИЕР 2 за емисијата на издувни гасови и оти со тоа автоматски се исполнуваат останатите европски хомологациски постапки, рече Панарџиев.
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 04:48
Odlicno super, uste poveke ke pridonese ovoj zakon da se namalat cenite na polovnite vozila.
A i uste eden silen udar na avtomafijata vo MK.

Si ima lugje koi ke si pronajdat nesto i za sebe i od amerikanskiot pazar na koli, pogotovo onie so podlabok dzep na koi potrosuvackata na benzin i ne im znaci mnogu.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 12:36
hahah..se potepaa!да

...vishe pari treba da ja dom'knesh do tuka orkolku shto bi ja kupil ili prodal tamu!изненадување

...inache, znam nekoi shto i porano si  ''nosea'' duri  od tamu ,

..demek so americhki tablici nekoe vreme izigravaa ...makedonski propali fraeri !

...od kaj pa sega  deka toa e novo neshto?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
pillot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 836
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pillot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 22:57
Originally posted by brza brza напиша:

hahah..se potepaa!да...vishe pari treba da ja dom'knesh do tuka orkolku shto bi ja kupil ili prodal tamu!изненадување...inache, znam nekoi shto i porano si  ''nosea'' duri  od tamu , ..demek so americhki tablici nekoe vreme izigravaa ...makedonski propali fraeri !...od kaj pa sega  deka toa e novo neshto?збунетост


abe brza...se znaesh...bravo
bidi sekogash onoj sto vistinski si
Кон врв
pillot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 836
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pillot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 23:11
ince informativo ja pozdravuvam odlukata zatoa sto efektot od liberalizacijata veke se gleda cenite i na noviote i polovnite avtomobili veke se padnati a toj trend i ponatamu prodolzuva.sto se odnesuva do americkite vozila tie dosega nemozea da se uveZuvaat zatoa sto ne gi ispolnuvaa uslovite za homologacija na vozila vo mk(toa e veke druga prikazna)a pak vo starosnata granica vo koja sega se vnesuvaat od evropa vo amerika posebno sega so padot na dolarot se takareci..bespari
bidi sekogash onoj sto vistinski si
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 01:55
Se soglasovam deka se so se vika bes pari, ama da najdes kola stara 5-6 god. bez pominati edno 150 - 160 iljadi km, e mnogu tesko.

Uste ednas ja pozdravuvam odlukata, golem cekor kon celosna liberalizacija na uvoz na polovni vozila.

A inace posto brza ili brzi se znae, eve kako za nego informacija deka vo eden kontejner od 40 fiti mozat da stavat 4 koli, a cenata za kontejner e okolu 2000 - 2100 USD po kontejner franko Skopje.
Pa posto ustanovivme deka se znae, nema da i bide tesko i da ja izracuna cenata na transportot i ke vidi deka cenata ke bide pomala od 500 evra kolku so sega uvoznicite naplatuvaat za kolite od EU.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 12:29
...shto svirish be?!збунетост

...mene mi rekoa deka 2000 e samo za edna kola a ne pun kontejner,изненадување

...i toa nekoj shto ja donel pred godina - dve!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 04:15
Originally posted by brza brza напиша:

...shto svirish be?!збунетост

...mene mi rekoa deka 2000 e samo za edna kola a ne pun kontejner,изненадување

...i toa nekoj shto ja donel pred godina - dve!


Toj so ti rekol te izlazal.

Aj da ne sviram ponatamu, rasprasaj se po firmite za prekomorski transport ( TransCont, od Skopje se deckite) pa ke vidis dali e za kola ili za cel kontejner.

A u kontejnerot mozes i 100 koli da stavis ako sakas odnosno ako mozes, cenata e od kontejner za 40 fiti, a pomalite od 20 fiti se nesto poevtini, ama tamu sobira samo 2 koli.

Inace cenite vo kontejnerskiot transport stalno variraat, gore dole, ponekogas i drasticno, nikogas ne mi bilo jasno zosto.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 00:00
Sega momentalno e mnogu padnata prodazbata na novite vozila,a sega koga ke pocnat da se uvezuvaat i od SAD togas mnogu tesko ke im odi na dilerite na salonite niz makedonija,toa go govoram poradi toa sto vo Bitola se zatvorija mnogu saloni,prven zatvori peugeot pred 2 godini,potoa zatvori kia i sega ne se znae koj e na red poradi slaboto prodavanje na novite vozila.....
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 00:10
...i im go nakrshivte na skopjanite...sega , koj saka kia  , ke dojde kaj niv da zeme.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 00:48
Originally posted by brza brza напиша:

...i im go nakrshivte na skopjanite...sega , koj saka kia  , ke dojde kaj niv da zeme.

ne samo kia brzi ke odat i za peugeot vo skopje posto tamu se glavnite ovlasteni dileri
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 01:22
E ako de, em ke go vidat Skopje, neli e metropola, em ke gi obikolat spomenicite i lavovite, em Ace golemiot ke go vidat, em ke si ja probaat kolata na auto put nakaj Negotino, a u Veles moze da srknat nekoja corba .
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.