IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - проблем
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

проблем

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
cayman Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cayman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: проблем
    Испратена: 18.Јануари.2011 во 10:10
Здраво на сите идивидаши,
ја отворив темава бидејќи имам проблем со мојот нов канон 1000д. Не сум баш некој почетник, ја сфаќам фотографијата како предмет, но не се замарам со марки модели проблеми и.т.н.
Е во што се состои мојот проблем.
Кога сакам да сликам значи, апаратот сам си слика, нели треба еднаш да се фокусира па уште еднаш да се притисне од кога ќе свирне assist beam. Мислам тоа пак си има асист бим, ама не чека јас да стегнам него само си слика. Така, неможам да дефокусирам. Е јас знам дека сум го исчепкал негде, само што сеа го вратив во дифолт состојба, и пак се дешава истото.
Сакам совет дали е софтверска грешка, и како да ја санирам истата, или пак е нешто до апаратот, можда заглавено дугмето.
Фала ви однапред
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 14:31
"Кога сакам да сликам значи, апаратот сам си слика" - ???
"Така, неможам да дефокусирам" - сакаш дефокус да фотографираш?
"Е јас знам дека сум го исчепкал негде, само што сеа го вратив во дифолт состојба, и пак се дешава истото" - што тоа си исчепкал? што се "дешава"?

Пополека, смири се, среди се и напиши уште еднаш што е проблемот, само поразбирливо.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 14:37
По твоево објаснување најверојатно се работи за дефект на копчето, не верувам дека е проблемот во софтверот.
Кон врв
djordjevich Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај djordjevich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 22:32
malku si se izmeshal, pa ke pretpostavam sto sakash da prasas, ako zgresam so najdobra namera e.

Koga fotografiras, dokolku gledas niz viewfinderot, pritiskajki go do pola kopceto za fotografiranje ja izoshtruvas slikata i fokusiras na sakaniot subject. So pritiskanje na kopceto do kraj, fotografijata e snimena.

Malku e porazlicno ako sakash seto ova da go napravish gledajki preku lcd ekranot (koristejki ja live view funkcijata). Vo toj slucaj so pritiskanje na kopceto do pola ne funkcionira izoshtruvanjeto/fokusiranjeto. Za da izostrish ke treba da pritisnesh na * kopceto koe prirodno ke ti dojde kaj palecot (ima dve, se odnesuva na levoto) i togash pritisni na kopceto za fotografiranje za da ja snimis fotografijata.
Imaj na um deka ovaa funkcija ne raboti vo avtomatskite rezimi na rabota na aparatot, tuku ke treba da se prefrlis vo eden od slednite: P, Tv, Av, M, A-dep
Ova sigurno go pisuva vo upatstvoto, no pretpostavuvam polesno ke ti bide da kliknes tuka
Кон врв
nikolomini Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Септември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolomini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2011 во 00:52
А да не ти е тебе случајно наместено на мануелен фокус?
Ко што разбрав јас апаратот ти окинува веднаш без да фокусира,според тоа фокусот е наместен на мануелно.Во тој случај и кога ќе го вратиш во default состојба не ти помага затоа што мануелниот фокус се мести со посебно копче кај леќата.Барем така е кај Никон.Види во упатството или прашај некој што го има истиот модел да ти каже каде се наоѓа тоа копче
Поздрав
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.