IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Живот на 1100 метри
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Живот на 1100 метри

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 00:44
Originally posted by к*ратица к*ратица напиша:

[QUOTE=Sunny] Ma stvarno te prasuvam kade se naoga seloto, dodeka mi stavas linkovi kazi mi, neli e poednostavno taka

21 KM SEVEROISTOCNO OD OHRID NA 1100 metri nadmorska visina, ima 268 postojani ziteli ili 96 domakinstva i 87 vikend domakinstva.......   vo linkovite imate dovolno.
ili detalni informacii pratete meil k*ratica@k*ratica.eu[/QUOTE]
 
 
Slusaj majstore, ova e forum a ne mali oglasi....Ako sakas da diskutirame za tvoeto selo napisi sto kako kade , a za oglasi stavi si ja reklamata dole u potpis....
Za podetalni informacii na e- mail...збунетост... Za kakvi informacii? Prodavas ili kupuvas nesto?
Sto ustvari sakas so temava? Napisi voved od barem pet reda!
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
куратица Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај куратица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 00:48
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Originally posted by к*ратица к*ратица напиша:

[QUOTE=Sunny] Ma stvarno te prasuvam kade se naoga seloto, dodeka mi stavas linkovi kazi mi, neli e poednostavno taka
21 KM SEVEROISTOCNO OD OHRID NA 1100 metri nadmorska visina, ima 268 postojani ziteli ili 96 domakinstva i 87 vikend domakinstva.......   vo linkovite imate dovolno. ili detalni informacii pratete meil k*ratica@k*ratica.eu[/QUOTE]
 

 

Slusaj majstore, ova e forum a ne mali oglasi....Ako sakas da diskutirame za tvoeto selo napisi sto kako kade , a za oglasi stavi si ja reklamata dole u potpis....

Za podetalni informacii na e- mail...збунетост... Za kakvi informacii? Prodavas ili kupuvas nesto?

Sto ustvari sakas so temava? Napisi voved od barem pet reda!


многу запласувачка слика сте ставиле,

ТУКУ КАЖЕТЕ ШТО УШТЕ ТРЕБА ДА ВИ ОБЈАСНИМЕ
ИЛИ ЗБУНЕТИ СТЕ СО ИМЕТО НА СЕЛОТО ??

ВИ КАЖАВ ЦЕЛТА Е ДА ВИДИМЕ КОЛКУ СЕ ФИНАНСИРА ВО ВАКВИ ПОДРАЧЈА (ПОЛИТИКА)
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 01:12
на ПДФ Патувања имаш тема-Места кои мора да ги посетите
можеби не е лошо таму да ги ставиш информациите за к*ратица
а ако сакаш на темава да и дадеш политичка боја тогаш корегирај го почетниот пост...вака,мене ми личи на туристичка реклама
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 06:17
Ете и видео за китното охридско селце к*ратица
 
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 15:56
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

на ПДФ Патувања имаш тема-Места кои мора да ги посетите
можеби не е лошо таму да ги ставиш информациите за к*ратица
а ако сакаш на темава да и дадеш политичка боја тогаш корегирај го почетниот пост...вака,мене ми личи на туристичка реклама
 
Вака поставена темава е дефинитивно за во ПДФ Патувања.да
Како што кажа Andjelina си можел да напишеш нешто повеќе
за к*ратица во Места кои мора да ги посетите или А да ја прошетаме Македонијанамигнување
 
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 20:44
Ајде малку да придонесеме за темава.
Еве што јас најдов во Википедија:
Од научниците прв и единствен што досега се зафатил со проучувањето на знаечњето на името на селото к*ратица е полскиот славист Влоѓимјеж Пјанка, кој го застапува мислењето дека името на селото во основа има влашко потекло и доаѓа од манскиот збор „curat" што значи „бистар, брз, чист". Ова, ред Пјанка, доаѓа оттаму што селото се наоѓа на чист планински поток) Можеби е во право Пјанка кога истакнува дека името на селото е од ароманско потекло заради тоа што одредени топоними во подрачјето на селото (Влашки колиби, Влашка чешма, Влашка вода, Влашко бачило, Влашки рид, Катуништа) даваат до знаење дека некогаш тука живееле Власи кои ги паселе овците по планинските предели на Мазатар и Плаќенска планина. Можно е селото да го носи името и од поранешната локација Горно Село во чија непосредна близина имало извори со чиста планинска вода, меѓутоа денес низ селото не минува „чист планински поток", туку постои само суводолица која повремено надојдува.


Изменето од mamamd - 11.Декември.2010 во 20:45
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 21:02
И јас нешто најдов на нет....
Во темата во патување го копирав
Интересно..и карневал имаат...прв пат слушанав
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.