IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Пршање, две и осврт за изложбата „Улица“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пршање, две и осврт за изложбата „Улица“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака Обратен редослед
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 14:45
so, Let The Games Begin......:
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 14:37

wow wow wow.......!!!

JAKA POLITICHKA PROPAGANDA.)..!!

vakov tekst treba da se potpishe so Ime i Prezime, barem taka vo moe vreme pravea fraerite i lugjeto sto drzhea do sebe, ali vo ovoj grad i ovaa drzhava se e mozhno pa i vakvi MIZERII po netoy. No mirisot na lugjeto so vakov vokabular i MOZOK e tolku jak i neprijaten da odaleku se nasetuva koga doagjaat, taka da duri i "anonimnosra" ne mozhe da gi pokrie, taka da STAR LISECU ne gledam nekoja golema itroshtina vo vashata anonimost....samo gledam karakterna slabost...koja ve naterala da se sokriete i so samoto toa da pokazhete kolku ste NISKO na skaliloto na POCITTA vo opstestvoto kade bitisuvate!!!

no da razgledame za sto stanuva zbor, ubava prilika da se dade osvrt i na ovaa izlozhba.....:

Bev prisuten na izlozhbata ULICA i mozham da kazham deka vidov odlichni fotografii, megju drugite i "za mene" edna fotografija sto dlaboko se vkoreni vo mojata memorija a toa e postara fotografija na G-n Rade Lukovic za sto im blagodaram na organizatorite i zhiroto za mozhnosta da bide videna.
Verojatno silinata na izlozhbata e vo korelacija so prijavenite fotografii na konk*rsot i generalno zemeno, velam generalno, uspea da ja pokrie i temata na istata.
Temata e posebna prikazna:
za mene lichno krajno kontroverzna, premnogu iskoristena, premnogu opshta, premnogu standardna, tema koja e i pravec vo fotografijata i na krajot tolku konzervativna tema sto ne im dolikuva na tolku mladi organizatori...)...np pva e nivna prva izlozhba i verojatno od tamu otsustvoto da se nametne nekoja posvezha tema.
Mestoto na izlozhbata sosema korektno odbrano sp dovolno individualen prostor pri razgleduvanjeto i dozhivuvanjeto.
Prisutni mladi lugje vistinski pochituvachi na fotografijata pri sto sluchuvanjeto pomina vo sosema prijatna atmosfera.
Se na se korektna prva izlozhba na organizatorite so mnogu raboti da se nauchat i implementiaat vo podocnezhnata nivna aktivnost, no veruvam ova e edinstveniot pat da se odi napred.

Izlohbata nemashe pretenzii da bide povekje od ona shto e... i vidlivo e organizirana so entuzijazam i rabota.

Od moja strana imate iskreni chestitki za srabotenoto i vi stojam na raspolaganje dokolku vi treba sovet za bilo koe ponatamoshno sluchuvanje.

Mislam deka tekstot na ANONIMNIOT star lisec e PREMNOGU MALICIOZEN i ne odgovara na osnovnata nishka na lugjeto organizatori na izlozhbata Mario i Atanas, a toa e vistisnska i naivna ljubov kon Fotografijata i zhelba da se napravi sluchuvanje koe kje kje se pokloni na istata.

pozdrav I.S

DO AVTOROT NA TEMATA:

MALICIOZNOSTA NA TEKSTOT E TOLKU GOLEMA STO NEODMINLIVO UPATUVA NA POLITICHKA PRESMETKA ZARADI X PRICHINI KOI VEROJATNO ZADIRAAT VO VASHATA EGZISTENCIJA I NEINTELEGENCIJA. SPOMENAVTE IMINJA NA SERIOZNI LUGJE I DOBLESNO BI BILO DA SE PRETSTAVITE KOGA GI NAPAGJATE. SAMO TAKA MOZHETE DA GO DOPRETE NIVNIOT KREDIBILITET VO ODNOS NA TEMITE KOJ GI IMENUVATE. VI BLAGODARAM ZA PROZIVKATA ZA MLADITE LUGJE I UMETNICI SPOMENATI VO TEKSTOV, KJE IM POMOGNETE DA GO OSOZNAAAT FAKTOT DEKA UMETNOSTA NE E TOLKU "NAIVNA" I EDNOSTAVNA I DEKA TREBA DA RAZBERAT DEKA ZHIVOTOT ( UMETNOSTA ) E I BORBA, PONEKOGASH I SO KRETENSKI JAVNI BLATARANJA OD VASHA PROVINIENCIJA.

ZA VAS NEMA POZDRAV...)..!!


















There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 11:47
Mene mi e zal sto ne uspeav da otida i da vidam sto imase da se vidi
Кон врв
StarLisec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StarLisec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 10:52
До организаторите:
1. Дали сте запознаени дека имавте примено фотографии кои не кореспондираа со вашите пропозции. Дали знаете дека имате фотографии кои не се од Македонија?
2. Дали знаевте дека жирито имаше примено фотографии кои воопшто не се на темата „Улица (авторот Елена Ѓеровска и авторот Ирена Јовановска, со дури две фотографии)“
3. Дали знаевте дека при жирирање и самата проекција на фотографии на проектор, оштетивте многу фотографи кои го имаа „тенчено“ колоритот на калибрибани монитори?
4. Зошто во каталогот во статистика не беа наведени сите автори кои има изложено принт?
5. Дали ќе може да ги броиме поените за примена фотографија и по колку?
6. Дали го прочитавте освртот на Јанкуловски за излобата? Дали на момент успеавте да ја сватите неговата некултура и сиромаштијата во неговото излагање?
7. Што всушност претставува испуканата кал во позадината на каталогот и како успеавте тој детал да го поврзете со темата улица?

До жирито:
1. Претседателу на жири комисијата, Роберт Јанкуловски, па нели ваквите изложби се надмината и селка работа? Нели Фото Медиа е селска изложба и сите изложби од тој тип се за вас надмината работа? Дали его авантурата ви продолжува на овој начин? Ајде ви прогледавме низ прсти кога ги направи глупостите во ФСМ и кога го спушти на ниво на задруга, ајде не коментиравме кога оформивте здружение на граѓани од само еден член и го нарековте Центар на Македонската фотографија. Роберт Јанкуловски – Центар на Македонската фотографија!?!?! Со што его авантурата, која гледам убаво ја везете, сега ќе ја одбраните, со самостојните изложби ваму и таму? Јавно ве повикувам да излезете и да видиме што вие може да уметнички да создадете и како тоа ќе помине на изложбите кај што се собираат автори-уметници од 40 земји. Вашите его патувања продолжуваат да ја враќаат македонската фотографија години наназад.
2. Професоре Сидовски, секоја чест на стекнување на вашето звање Мајстор на аматерскиот филм, односно со новите промени во кино сојузот Мајстот на непрофесионалниот филм и тоа под режимот на Илинденка, но дали сте запознаени колку фотографијата и филмот станаа далеки уметности? Дали мислите дека местото ви беше во жирито на фотографија на тема улица, кога секој ваш филм спаѓа во некојаси авангарда која не е никако поврзана за улицата? Вашите петокраки и рушење на општествените уредување кој ги имате во скоро секој ваш филм и вашето звање Мајстор, па и книгите кои ги напишавте за филмот не ве ставаат во позиција правилно и коректно да ја оцените оваа тема.
3. Дечкото кој највеќе ме има разочарано си баш ти Владимир. Ти во жири комисијата беше единствениот кој можеше реално да ги процени работите и можеше да ја одели уметноста на улицата од глупостите. Ајде Јанкуловски е човек без морал, кој никогаш го нема сфатено духот на уметноста, Сидовски е уметник кој врз оваа темава гледа со поинакви размислувања, ајде најди начин ти да се искупиш од катастрофално направената поставка!

Краток осврт на изложбата Улица:
Да се биде во жири комисија, значи да се даде правец на фотографите во кој тие треба да се развиваат. На жири комисијата најмала и наједоставна работа е да се доделат наградите, озбилната задача е да им пренесете на дури 250 фотографи порака што треба да претставува уметноста во уличната фотографија. Драго и ценето жири вие на 250 фотографи рековте дека портретната фотографија на Елена Ѓеровска и двете фотографии на Ирена Јовановска кои се сликани во затворени простории и немаат У од улична фотографија, се правиот правец на уметноста. Вие ни рековте дека затворените простории се улица!
Од друга страна би сакал да ви се извинам доколку вие како жири комисија сте биле под притисок од огранизаторите. Во тој случај непотизмот на Атанас Бајлозов и Марио Давчевски беше на невидено високо ниво према фотографиите на пријателките Елена и Ирена. Треба да имате навистина храброст да извршите притисок и да им удрите шлаканица на професорот Сидовски и врз Владимир Секуловски и јавно да објавите фотографии на вашите пријателки кои немаат врска со улица.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.