IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Цистична фиброза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Цистична фиброза

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Цистична фиброза
    Испратена: 14.Ноември.2010 во 09:31
Генетска,хронична,мултисистемска болест која зафаќа повеќе органи во телото,но најголеми промени  предизвикува  на белите дробови,црниот дроб и панкреасот.

Во Македонија се регистрирани стотина вакви пациенти,но тие се изложени на големи финансиски трошоци  бидејќи единствениот лек Урфасол не е на позитивната листа.Овие пациенти допонително треба да користат спрејови и мултикалорични суплементи зависно од тежината на болеста ,за жал 45 од заболените се во многу сериозна состојба.

Наредната Сабота ќе присуствувам на предавањата кои ќе се одржат на Скопски Саем,па доколку има новитети во однос на терапевтскиот третман,со задоволство ќе напишам нешто,со цел да им се помогне и олесни на семејствата кои се соочуваат со оваа генетска болест.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.