IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - РК Пелистер
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РК Пелистер

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: РК Пелистер
    Испратена: 12.Ноември.2010 во 01:20
РК Пелистер е тимот на ракометниот клуб од Битола, Република Македонија. Тоа беше најуспешен македонски клуб во 90-тите, кога освои пет титули во домашното првенство квалификувани редовно за европска конк*ренција. Пелистер има учествувано во EHF Лигата на шампионите и Купот на Победниците на пет пати и двапати во EHF Cup и EHF Челинџ Купот Исто така е единствениот македонски машки ракометен клубот да прави на Европскиот Куп финалето, назад во 2001/02, кога играше Ракомет во Skjern EHF Челинџ Купот

Клубот беше првиот ракометен клуб во Македонија, формиран во 1946 година под името Пелагонија.

Од 1983/1984 сезона, Пелистер почна да учествува редовно во југословенската Прва Лига. Околу тоа време слоганот "Тој кој не играше во Битола не го знае она што изгледа како вистинска поддршка" добива на популарност, се изречено од страна на Владо Шола и Златан Сарачевиќ. Во сезоната 1987/1988 Пелистер стигна до четврт финалето на Купот на EHF каде што беа елиминирани од Источна Германија клуб АСК Vorwärts. Првиот натпревар во Битола беше победи од шест поени, но на втората нога во Берлин резултираше со загуба од седум поени, завршувајќи на клубот Европската бегство.

Кога македонската Прва лига била формирана во 1993 година, Пелистер стана најуспешен клуб, кои го освоија мнозинство од домашни титули во таа деценија. Седум играчи во Македонската репрезентација во 1999 година Светскиот ракометен шампионат во Египет играа за клубот.

Во 2005 година Пелистер го освои двојната круна и друг освоил својот шести домашната лига цртичка, што беше рекорд на време. Од тогаш таа е нарушен со финансиски проблеми и не се постигне истото ниво на успехот.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 01:20
ПОРАНЕШНИ ИГРАЧИ

     * Петар Ангелов
     * Стевче Алушевски
     * Томе Петрески
     * Иван Марковски
     * Бранислав Ангеловски
     * Борис Чурлевски
     * Димитровски Пеце
     * Абдула Јусуфовски
     * Ацо Јоноски
     * Ванчо Јовановски
     * Цане Крстевски
     * Кирил Лазаров
     * Мирза Мамедов
     * Пепи Манасков
     * Влатко Митков
     * Наумчета Мојсоски
     * Драган Маринкович
     * Петар Мисовски
     * Гоце Макалоски
     * Слободан Николиќ
     * Душан Новокмет
     * Зоран Петковски
     * Кире Поповски
     * Звонко Шундовски
     * Стевче Стефановски
     * Раде Стојановиќ
     * Владимир Темелков
     * Адем Вукас
     * Динко Вулета
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 01:21
УСПЕСИ

      * Македонски првенство во ракомет за: 6
           o 1992/93, 1993/94, 1995/96, 1997/98, 1999/00, 2004/05
     * Македонскиот ракометен куп: 5
           o 1993/94, 1995/96, 1997/98, 1998/99, 2004/05
     * Добој Меѓународниот ракометен турнир: 2
           o 1995/96, 1996/97
     * EHF Куп на победниците полуфиналист: 1
           o 1995/96
     * EHF Челинџ Купот Финалист: 1
           o 2001/02
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 01:21
Чкембари се поддржувачи група која ги следи македонските спортски клубови кои се натпреваруваат под Пелистер виду, главно фудбал во ФК Пелистер и РК Пелистер во ракометот. Групата била основана во 1985 година, кога се патува во Бјеловар со 15 автобуси за поддршка на РК Пелистер, кој беше игра против РК Партизан Бјеловар во ракомет испаѓање плеј-оф натпревар. Во тоа време тие го користеле името БМЧМ - Битолчани, Мотокари, Чкембари, Македонци. Набргу потоа, првиот зелени и бели знамиња кои беа создадени се чита: „Hell Boys“-Пеколни момци и „Green Conquerors“-Зелени освојувачи!
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 01:24
четвртак, 11. новембар 2010.
Vezenkovski odnese bod vo Kavadarci


Pelister - Tikves Vinarska vizba 27:27 (14:12)

Sportska sala Mladost - Bitola. Gledaci: 700
Sudii: Gorgi Nacevski i Slave Nikolov (Skopje)
Delegat: Dragan Nacevski (Skopje)

Pelister:

Toskoski (6 odbrani), Bozinovski, Gorgievski, Nedanovski 5, Jankulovski 6, Petrovski 2, V. Dimitrovski 2, Popovski 4, Uncevski 2, Ivanovski, Trajkovski, K. Mitrevski 6, Zarkov.

Sedmerci: 6/5
Isklucuvanja: 8 minuti

Tikves V.V.:

Paunov (6 odbrani), Kolev (6 odbrani), Lazov, Pletvarski 1, Sandov, Vezenkovski 4, Grozdanov, Kitev 4, Milosavljevic 2, Velkov, Popov 2, Salevski 5, Pavlovski 9, Jancev, Sokolov, I. Mitrevski

Sedmerci: 5/5
Isklucuvanja: 8 minuti


Vo duel na dve izednaceni ekipi Pelister prokocka pobeda protv zilavata i pomlada kavadarecka ekipa, koja imase svoi momenti vo mecot. Vo prviot del se igrase apsolutno izramneto bez evidentni odlepuvawa i so igra gol za gol. Zelenite i bez Zlatko Dimitrovski i Kire Atanasovski imaa svoi momenti i so golovite na nadvoresnite rakometari odrzuvaa gol do dva prednost. Otkako na odmor se otide so dva gola poveke za domasnite rakometari, bitolcani uste desetina minuti go odrzuvaa toj ritam. Potoa podolgata klupa na gostite napravi presvrt. Pavlovski bese nezadrzal, Vezenkovski isto taka pogoduvase protiv bivsiot tim i vo 42 minuta Tikve V.V. povede so 18:20. Od toj moment bese zapaleno zelenoto svetlo kaj bitolcani. Jankulovski i Mitrevski pogodija po dva pati i vo 54 minuta Pelister se vrati vo vodstvo. Na 3 minuti do krajot domasniot kapiten ne realizira sedmerec za +2 i gi osokoli gostite da se vratat vo mecot. Vezenkovski pak ja prevzede odgovornosta i na 25 sekundi do krajot izramni na 27:27. Vo posledniot domasen napad so covek poveke Popovski biese na dve sekundi do krajot, no Paunov odbrani i im donese bod na borbenite kavadarcani.

Изменето од mungos80 - 12.Ноември.2010 во 01:24
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 22:12
So Ademar Leon kako so Atletiko ?!
Biletite po simbolicna cela od 100 denari “kako alva” se prodavaat vo Bitola i site sakaat da go vidat silniot spanski Ademar Leon, cetiri godini po posledniot mec so edna spanska ekipa vo Bitola. Po presmetkite na pretsedatelot na klubot Evto Bozinovski mecot e od golema vaznost i finansiski kako organizatorot bi gi pokril trosocite za organizacija na natprevarot.
“Treba da prodademe 1.500 bileti, kako bi gi platile oficijalnite lica. Blagodarenie na ELEM go obezbedivme patuvanjeto vo Leon i ja odbivme ponudata na Ademar leon dvete sredbi da se igraat vo Spanija. Taka cel na ovaa uprava ostanuva evropskite mecevi da se igraat vo Bitola, kako ovaa publika bi imala moznost da gi vidi i najdobrite ekipi vo Evropa. Spancite imaa nekoi posebni baranja, no nie ke im izlezeme vo presret i ke bideme perfektni domakini. Se nadevam deka i na parketot vo sportskata sala Mladost ke mozeme da parirame.”
Kruzniot napagac Vasko Dimitrovski se ocekuva da dobie polna minutaza, so ogled na toa sto Aleksandar Zarkov ne se oporavi za ovoj natprevar. Toj veruva deka Pelister pred sebe ima predizvik od koj nema sto da zagubi: “Nase e da odigrame najdobro sto znaeme i umeeme, a kakov ke bide rezultatot podocna ke vidime. Za sekoj rakometar vakvite mecevi se vistinski sl*ger i veruvam deka site koi ke dobijat sansa ke se nadminat sebesi do finalen uspeh.”
Bitolskite navivaci se podgotveni da bidat osmi igrac na svojot milenik i najavuvaat pekolna atmosfera vo hramot na rakometot. Od Ademar Leon koj vcera trenirase vo Bitola, edinstveno Ruesga go poznava ambientot, bidejki bese vo timot na Portland San Antonio, koj slavese vo Bitola pred 4 godini. Tokmu eden spanski tim (Atletiko(M)) vo dalecnata 1985 godina bese prviot evropski rival na Pelister i na bilo koja makedonska ekipa i togas Pelister bese ramnopraven rival i pokraj toa sto bese eliminiran.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2010 во 09:34
Прес конференција во РК Пелистер


Екипата на Пелистер и покрај лошата финансиска состојба не ја прифати понудата на шпанскиот клуб Адемар Леон да ги игра двете средби во Шпанија.

-Иако ни беше понудено двете средби да ги играме во гости во Шпанија, ние и покрај лошата финансиска состојба собравме сили и европскиот ракометен гигант ќе го донесеме во Битола, во салата “Младост“ рече претседателот на Пелистер, Евто Божиновски.

За тоа како се собраа средства во една ваква состојба Божиновски е конкретен:

-И овој пат наш спонзор кој ни излезе во пресрет е ЕЛЕМ, кој ни плати авио-билетите на 22 бројната ракометна експедиција. Никој друг не се појави во клубот да помогне да личиме на клуб, кој се натпреварува во ЕХФ. Но ете и во ваква состојба ние се одлучивме да играме две средби во Битола.

Дека рејтингот на Пелистер е се уште голем говори и фактот дека екипата на Адемар Леон мошне професионално се однесува.

-Ние имаме информации дека шпанците се интересирале за нас преку повеќе лица, а барале и видео касети за тоа како играме ние сега. Нас, ние јасно дека тое знаае каде е сега Пелистер и како играме ние сега, но тие како одлично организирана екипа и кон се однесуваат како кон најголем клуб, и професионално ја одработуваат фазата на пофдготовка на оваа средба, вели тренерот на Пелистер, Звонко Шундовски.

Екипата на Адемар Леон, во Битола доаѓа на 19 ноември во Битола, со авио линија преку Скопје, а досега немаат побарано термин за тренинг. Инаку натпреварот ќе се игра во недела на 20 ноември.

Екипата на Пелистер за Шпанија ќе патува со авио линија преку Софија.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2010 во 09:35
ЕХФ КУП
РК ПЕЛИСТЕР-
АДЕМАР ЛЕОН!!
18:00h
Спортска Сала МЛАДОСТ - БИТОЛА !!!
НЕ ПРОПУШТАЈТЕ !!!
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2010 во 09:36
Пелистер - Лемго

Како беше некогаш втор дел

Изменето од mungos80 - 20.Ноември.2010 во 09:40
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2010 во 09:37
Шоуто мора да продолжи 3 дел

4 дел

Изменето од mungos80 - 20.Ноември.2010 во 09:39
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2010 во 19:56
СРЦЕ НА ТЕРЕН ФЕНОМЕНАЛНА АТМОСФЕРА
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2010 во 20:23
Браво за сите што присуствуваја на натпреварот АТМОСФЕРА +500 Честитки за ULTRAS само така продолжете и во иднина браво и за дечките загинаја на теренот но сепак игравме со тим со кој постигнавме многу повеке од очекуваното.Чкембари No.1
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2010 во 02:46
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2010 во 02:47
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.